Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νούμερα αρίθμησης

Πήγαινε κάτω 
+8
PIT
woolf
priamos1980
av
psath
queen
thoma.sbees
kostasid
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΠεμ Φεβ 05, 2015 4:10 am

Γειά σας!Εχω εμβαπτίσει τις κυψέλες μου σε παραφίνη κ ψάχνω να βρώ πως να τις αριθμήσω.Κοίταξα στο διαδίκτυο αλλα δεν βρήκα κάτι,η ήταν πολύ μεγάλα η πολύ ακριβά.Εχετε τίποτα υπ όψην σας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΠεμ Φεβ 05, 2015 4:24 am

μπορείς να ψάξεις σε βιβλιοπολεία ή σε καταστήματα που κατασκευάζουν σφραγίδες και θα βρεις μεγάλη ποικιλία, αλλά και στα μελισσοκομικά καταστήματα θα βρεις


παράδειγμα οικονομικό
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΠεμ Φεβ 05, 2015 9:57 am

Υπαρχει κ πιο απλος τροπος κ στην ουσια τσαμπα... εγω πχ θα φτιαξω νουμερα με χαρτοταινια... ξερετε περιγραμμα το οποιο θα ναι μετρημενο κ μετα θα πεσει απο πανω η νερομπογια... αφου στεγνωσει θα ξεκολλησω το περιγραμμα κ ετοιμο... θα χρειαστεις ενα χαρακα χαρτοταινια νερομπογιες πινελο αναλογα του ποσο μεγαλα θες να ειναι τα νουμερα ενα στυλο για δημιουργια του περιγραμματος πανω στη χαρτοταινια κ ψαλιδακι.. Βεβαια αυτος ο τροπος ειναι για λιγες κυψελες... εγω θα τις αυξησω κατα πολυ σε λιγο καιρο οποτε κ την αριθμηση θα τη φτιαχνω στο πισι θα την τυπωνω κ μετα θα τα πλαστικοποιω δηλαδη θα τα περασω με ζελατινα για τετραδια... μετα μετρημα στην κυψελη για να μη μπει στραβα λιγη λογκιτσα (δεν ενοχλει τα κοριτσια καθως στεγνωνει αμεσα) η στερεωμα με πινεζες στο χρωμα της κυψελης κ ετοιμο... εχω δει κ αριθμιση με πινεζες... δε ξερω βεβαια κατα ποσο λειτουργικο ειναι κατι τετοιο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΠεμ Φεβ 05, 2015 3:18 pm

Εγώ εκτυπώνω σε αυτοκόλλητο χαρτί κομμένο σε μέγεθος Α4. Κόβω το γράμμα και το υπόλοιπο κομμάτι κολλιέται στην κυψέλη. Μετά βάφω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
av
Μέλος
Μέλος
av


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΠαρ Φεβ 06, 2015 10:37 pm

υπάρχουν και τα στενσιλ, ομορφα και ευκολα. και τα χρησιμοποιεις οσες φορες θελεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΚυρ Φεβ 08, 2015 11:13 pm

πυροσφραγισε πανω απο την παραφινη εκανα το λαθος στις πρωτες και εβαλα πρωτα παραφινη και μετα πυροφραγισα αργησε λιγο να καει και ετρεξε λιγο η παραφινη αλλα μικρα λαθη. αν δεν εχεις πυροσφραγιδα προσπαθησε να δανειστεις απο καποιον αλλο μελισσοκομο της περιοχης σου και αγορασε τα γραμματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
woolf
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 55

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΠεμ Φεβ 12, 2015 7:27 am

Με μαρκαδόρο ανεξίτηλο εύκολα και με διάρκεια 2 με 3 χρονια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15, 2015 8:00 pm

Παιδες εγω βρηκα μια καλη γραμματοσειρα απο το Internet και τυπωσα απο το 0-9 σε φυλλα Α4. Εκοψα το μαυρο χρωμα και εμεινε το σχεδιο.
Μετα με σπρεϊ τυπωμα πανω στην κυψελη.
Ευκολο και ανεξοδο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15, 2015 8:48 pm

Η δική μου μέθοδος με αυτοσχέδια στενσιλς ([Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.])
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15, 2015 9:40 pm



Από μέταλλο για να μην παιδεύεστε!!

Τάσο ένα καλό υλικό για στένσιλς χειροποίητα είναι το ακτινολογικό φίλμ (ακτινογραφία) αλλιώς χοντρή ζελατίνα.[img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15, 2015 9:58 pm

Throubee έγραψε:


Από μέταλλο για να μην παιδεύεστε!!

Τάσο ένα καλό υλικό για στένσιλς χειροποίητα είναι το ακτινολογικό φίλμ (ακτινογραφία) αλλιώς χοντρή ζελατίνα.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />


Μιχάλη αυτα στη φωτογραφία ειναι μεταλλικά; Τα εφτιαξες εσύ ή τα αγορασες; Το προβλημα ειναι οτι στις πλαστικές κυψελες που χρησιμοποιώ εγω, δεν ειναι τελείως flat οπότε δεν θα εφαρμόζει πολυ καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15, 2015 10:13 pm

Mactas έγραψε:
Throubee έγραψε:


Από μέταλλο για να μην παιδεύεστε!!

Τάσο ένα καλό υλικό για στένσιλς χειροποίητα είναι το ακτινολογικό φίλμ (ακτινογραφία) αλλιώς χοντρή ζελατίνα.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />


Μιχάλη αυτα στη φωτογραφία ειναι μεταλλικά; Τα εφτιαξες εσύ ή τα αγορασες; Το προβλημα ειναι οτι στις πλαστικές κυψελες που χρησιμοποιώ εγω, δεν ειναι τελείως flat οπότε δεν θα εφαρμόζει πολυ καλα

Ναι είναι μεταλλικά, δεν τα έφτιαξα είναι αγορασμένα.
Νομίζω ότι με μια ζελατίνα χοντρή θα κάνεις σωστή δουλειά.
Θα σου πάρει λίγο χρόνο παραπάνω στο κόψιμο αλλά θα τα χρησιμοποιήσεις πολλές φορές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15, 2015 10:46 pm

Throubee ετοιμάσου να μου δανείσεις. Χεχε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15, 2015 11:04 pm

monarchis έγραψε:
Throubee ετοιμάσου να μου δανείσεις. Χεχε!

oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Νούμερα αρίθμησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νούμερα αρίθμησης   Νούμερα αρίθμησης Icon_minitimeΤετ Μαρ 04, 2015 10:49 am

Στην Αθηνας μετα τον Βενετη σε ενα στενακι βρηκα αλουμινενια στενσιλ με αρνητικους αριθμους 18? απο το 0-9 και τα εχεις για παντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νούμερα αρίθμησης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: