Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 βιολογική καταπολέμηση βαρρόα

Πήγαινε κάτω 
+9
MILIBEE
nopi
babees
spyroseva
captain
melissaris
toadstul
TEO
saili
13 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
saili
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΠεμ Απρ 08, 2010 5:01 pm

Γειά και χαρά σε όλους.
Ενδιαφέρομαι για ανταλλαγή εμπειριών και γνώσεων σχετικά με την αντιμετώπιση με βιολογικές μεθόδους της βαρρόα

Προσωπικά εδώ και χρόνια δεν χρησιμοποιώ φάρμακα στα μελίσσια μου.
Για τη βαρρόα χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος το οξαλικό αλλά διαπίστωσα ότι μάλλον είναι υπεύθυνο γιά διάφορα αρνητικά - πολλά αρενοτόκα πολλές αποτυχημένες παραφυάδες καθυστέρηση στην ανάπτυξη των σμηνών κ.λ.π.

Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις βέβαια γιατί εκ των υστέρων ενημερώθηκα ότι η ποσότητα που έβαζα ήταν διπλάσια από την ενδεδειγμένη καθώς και ότι το οξαλικό που χρησιμοποιούσα δεν ήταν της ανάλογης καθαρότητας.

Επίσης έχει κάποιος εμπειρία από τη χρήση της κρυσταλικής θυμόλης;

Έχει κάνει κάποιος τη μέθοδο της τοποθέτησης πλαισίων με μιά λωρίδα φύλλου κεριού για ανάπτυξη κηφηνογόνου που μετά παίρνεται απο το μελίσσι και υποτίθεται ότι το απαλάσει από πολύ βαρόα;

Επίσης πολλά θετικά διάβασα για τή χρήση της ακονιζάς είται στό καπνιστήρι είτε πάνω στους κηρηθροφορείς, έχει κάποιος εμπειρία ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TEO
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΠεμ Απρ 08, 2010 9:13 pm

Κοιτα τυχη!!σημερα ειχαμε την κουβεντα για αυτο το φυτο με τον μελισσοκομο που με μαθαινει και μου ειπε πως το χρησιμοποιει πολλα χρονια με αριστα αποτελεσματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΠεμ Απρ 08, 2010 9:30 pm

TEO έγραψε:
Κοιτα τυχη!!σημερα ειχαμε την κουβεντα για αυτο το φυτο με τον μελισσοκομο που με μαθαινει και μου ειπε πως το χρησιμοποιει πολλα χρονια με αριστα αποτελεσματα


Έχετε κάποια photo από αυτό το φυτό? Γνωρίζουμε περισσότερες λεπτομεριες για αυτό το φυτό?
Τρόποι εφαρμογής Question Question Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TEO
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΠεμ Απρ 08, 2010 9:53 pm

Πληκτρολογησε στο Google την λεξη ακονιζα και θα βρεις οτι πληροφορια θελεις οπως επισης και φωτογαφιες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΠαρ Απρ 09, 2010 9:49 am

toadstul έγραψε:
Έχετε κάποια photo από αυτό το φυτό? Γνωρίζουμε περισσότερες λεπτομεριες για αυτό το φυτό?
Τρόποι εφαρμογής Question Question Question

Το παρακάτω δημοσίευμα είνα περισσυνό και περιγράφει και σχετική μελέτη που έγινε σε Πανεπιστημιακό εργαστήριο:

""Φάρμακο για τις μέλισσες στο τμήμα Χημείας"
Της Αννας Παπαδοκωστάκη.
Eνας μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας , από οικογένεια μελισσοκόμων, ανακάλυψε στο εργαστήριο ένα «φάρμακο» για τις μέλισσες, επαληθεύοντας τις γνώσεις της λαικής παράδοσης. Ο Δημοσθένης Ισαακίδης, θυμόταν ότι οι παλιοί μελισσοκόμοι έβαζαν πάνω από τις κυψέλες στεφάνια από ένα φυτό, την γνωστή στην Κρήτη ως “ακονιζά” (Ditrichia viscose), για να μειώσουν τους θανάτους των μελισσών από το παράσιτο βαρρόα. Πρόκειται για ένα μικροσκοπικό έντομο, όσο το κεφάλι μια καρφίτσας, που παρασιτεί στο σώμα της μέλισσας από τη στιγμή που γίνεται προνύμφη και στο τέλος την σκοτώνει καθώς απομυζά τη σάρκα της. Αν ένα σμήνος προσβληθεί από αυτό το παράσιτο, τότε όλες οι μέλισσες παθαίνουν μέσα σε τρία χρόνια.Ο Δ. Ισαακίδης σε συνεργασία με τον καθηγητή Οργανικής Χημείας Χ. Κατερινόπουλο και την μεταπτυχιακό Καλλιόπη Σοφού συγκέντρωσαν δείγματα ακονιζάς από 5 διαφορετικές περιοχές της Κρήτης. Μετά από ξήρανση και κατεργασία του φυτού με αιθανόλη, απομονώθηκαν τρείς ομάδες συστατικών από τις οποίες μία βρέθηκε να έχει την μέγιστη επιλεκτική τοξικότητα επί ζωντανών βαρρόα, τα οποία σκοτώνει σε ποσοστό 98%.Με την επεξεργασία αυτή, παρασκευάστηκε ένα σκεύασμα που περιέχει την ομάδα αυτών των συστατικών και χρησιμοποιείται με επιτυχία σε μελέτες πεδίου σε διαφορετικές περιοχές της νήσου Κρήτης, είτε με ψεκασμό των κυψελών είτε με τη χρήση εμποτισμένων ταινιών. Το σκεύασμα αυτό που αναμένεται να έχει ευρεία χρήση στη Μελισσοκομία, εκτίθεται από σήμερα στο Ζάππειο Μέγαρο, στην έκθεση «εβδομάδα Επιστήμης και Τεχνολογίας» στην οποία παίρνει μέρος και το Πανεπιστήμιο Κρήτης.Παράσιτο-φονιάςΗ εργασία αυτή χρηματοδοτήθηκε από το Πρόγραμμα «Φυτώριο Ιδεών-Unistep» του Περιφεριακού Προγράμματος CRINNO. Όπως μας είπε ο κ. Χάρης Κατερινόπουλος, η βαρροϊκή ακαρίαση είναι από τα μεγαλύτερα προβλήματα της ελληνικής μελισσοκομίας και της μελισσοκομίας σχεδόν όλου του κόσμου. Προσβάλλει το γόνο (προνύμφες καινύμφες) και τις ενήλικες μέλισσες (βασίλισσα εργάτριες και κηφήνες). Η βαρρόα παρατηρήθηκε για πρώτη φορά το 1904 στην Νοτιανατολική Ασία να παρασιτεί την ινδική μέλισσα. Η περιγραφή του παρασίτου αυτού πέρασε σχεδόν απαρατήρητη αφού δεν προκαλούσε σημαντικές ζημιές στον ξενιστή της. Το πότε και πώς έγινε η μεταφορά της στην οικιακή μέλισσα δεν είναι ακριβώς γνωστό. Αλλά σε διάστημα λιγότερο από 40 χρόνια μεταδόθηκε σχεδόν σε όλο τον κόσμο εκτός από την Αυστραλία. Οι μεμονωμένες μέλισσες που μολύνονται με βαρρόα βλάπτονται με τους εξής τρόπους: α) από την απώλεια αιμολέμφου, που από μόνη της είναι σοβαρή, β) από την οπή που προκαλείται και επιτρέπει την δημιουργία μολύνσεων και ασθενειών. γ) ακόμη και με χαμηλή προσβολή, οι μέλισσες υφίστανται απώλεια βάρους και σμίκρυνση της ζωής. Εάν η προσβολή ανά μέλισσα είναι λιγότερο από 6 ακάρεα, η μέλισσα φθάνει συνήθως στην ωριμότητα. Εντούτοις, οι ενήλικες μέλισσες αποδυναμώνονται και η ζώη τους μικραίνει κατά τουλάχιστον 50%. Η συνολική επίδραση σε μια αποικία που μολύνεται με βαρρόα είναι πολύ σοβαρή και εάν δεν ληφθεί κανένα μέτρο ελέγχου η κατάληξη είναι μοιραία. Χωρίς επέμβαση του μελισσοκόμων, η πιθανότητα θνησιμότητας του μελισσιού είναι 10-15% το πρώτο έτος, 20% 30% το δεύτερο έτος, και ίσως 100% στο τρίτο έτος μετά την προσβολή.
Το φυτό ακονιζά είναι αειθαλής πολυετής θάμνος με ευρεία εξάπλωση στην περιοχή της Μεσογείου. Η επιφάνεια των φύλλων καλύπτεται από επιεφυμενιδικό έκκριμα πλούσιο σε τερπενοειδή και φαινολικές ενώσεις. Tα υδατοδιαλυτά επιεφυμενιδικά εκκρίματα του φυτού παρουσιάζουν ισχυρή αλληλοπαθητική δράση έναντι άλλων φυτών αλλά και παθογόνων.Στην έκθεση, θα γίνει επίδειξη της διαδικασίας παραγωγής του ιδιοσκευάσματος με δείγματα και φωτογραφικό υλικό. "

Κάποιος μπάρμπας μου (θειος) παλιός μελισσοκόμος ,μου έλεγε ότι έβαζαν κατά καιρούς ξεραμένη ακονιζια στο καπνιστιρι και όλα πήγαιναν καλά !!!!!
Η μητέρα μου, μου έλεγε ότι στης κλοσουδες που γέμιζαν κοτοψειρες με αποτέλεσμα να σηκώνεται η κότα και να κορνιάζουν τα αυγά , έβαζαν κλαδιά από ακονιζια και όλες οι ψείρες εξαφανίζονταν . Δεν ξέρω όμως αν πέθαιναν οι ψείρες ή απλά έφευγαν , αλλά νομίζω ότι έρχεται σε δεύτερη μοίρα αυτή η απορία μπροστά στο αποτέλεσμα .
Βλέπομε ότι στην φύση υπάρχουν αρκετοί εχθροί για τους εχθρούς μας !!εμείς θα παραμένουμε στα χημικά !!!"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΠαρ Απρ 09, 2010 7:45 pm

φιλε melisari εγραψες Very Happy μηπως γνωριζεις πως λεγετε το σκευασμα και καμια αλλη πληροφορια για αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΣαβ Απρ 10, 2010 9:32 pm

captain έγραψε:
φιλε melisari εγραψες Very Happy μηπως γνωριζεις πως λεγετε το σκευασμα και καμια αλλη πληροφορια για αυτο?
Αντε melissaris, πες μας κατι παραπανω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΔευ Απρ 12, 2010 11:28 am

Δεν υπάρχει σκεύασμα (ακόμα) παιδιά! Ο τύπος το παρασκεύασε σε εργαστήριο πανεπιστημίου για τη διατριβή του, και δεν υπάρχει νεότερο για το αν το πήρε κάποια εταιρεία κλπ.

Οπότε χρησιμοποιείστε το φυτό αυτούσιο. Καίγεται και χλωρό, εγώ χτες χλωρό χρησιμοποίησα, έχει έντονη αλλά όχι άσχημη μυρωδιά. Είναι η τέταρτη φορά που το χρησιμοποιώ από πέρυσι που έμαθα γι αυτό, αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι κάνει γιατί δεν είχα μελίσσια με σοβαρή προσβολή ώστε να μετρήσω αποτελέσματα.

Captain,το νησί είναι γεμάτο, θα το βρεις σε παραλίες, αλλά και στα ορεινά (π.χ. έχω δει: Ξύγκια, Άγιος Νικόλας Αλυκών, Αλυκανάς, Άγιος Σώστης, Λαγκάδα λίγο πιο πάνω από Αγία Μαρίνα κλπ.).

Αυτή την εποχή δεν έχει άνθη, μόνο νέα πράσινα φύλλα. Μεταφυτεύεται πολύ εύκολα, τραβήξτε μαζί με τη ρίζα και βάλτε το στον κήπο σας, δε θέλει πολύ νερό ούτε καλό χώμα. Με λίγο νερό το καλοκαίρι θα θεριέψει.

Σκόπευα μάλιστα την επόμενη βδομάδα να μπω με καταστροφέα να καθαρίσω ένα χωράφι που έχει γεμίσει, αλλά τώρα μου βάλατε ιδέες, μήπως να το μαζέψω και να αρχίσω να το πουλάω???!!! Χε χε χε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: απ.βιολογική καταπολέμηση βαρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 3:57 pm

Γειά σας κι από μένα δεν είμαι επαγγελματίας ούτε έχω τις άπειρες γνώσεις οπότε οι απορίες ας ληφθούν υπόψην αναλόγως!Κάπου είχα δεί βίντεο στο διαδίκτυο ψάχνοντας με κάποιο μελισσοκόμο που εφάρμοζε μια τεχνική την οποία δεν είχε απορρίψει ο δάσκαλος στο ΙΓΕ όταν τον είχα ρωτήσει,για καταπολέμηση της βαρρόα με έναν ιδιαίτερο τρόπo:έφτιαχνε δική του!ζάχαρη άχνη και με ένα κόσκινο "σκόνιζε" το κάθε πλαίσιο χωριστά.Βέβαια είχε διάτρητους πάτους στις κυψέλες του.Η λογική είναι ότι οι μέλισσες προσπαθούν να καθαριστούν με τα πόδια τους καθώς και μία την άλλη κι επειδή το ακάρεο γεμίζει σκόνη δεν μπορεί να "κωλήσει"σε κάποια άλλη μέλισσα,γλυστράει και πέφτει το έδαφος μέσω του διάτρητου πάτου!Οι μέλισσες αυτοκαθαρίζονται και ούτε γάτα ούτε ζημιά.Μάλιστα είχε βάλει και ένα λευκό κόντρα πλακέ κάτω από την κυψέλη για να φανεί και η απόδοση της μεθόδου!Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος και είχε αποτέλεσμα ας γράψει.Βέβαια μιλάμε για πολύ δουλειά και χρονοβόρα για κάποιον που έχει μεγάλο αριθμό κυψελών. Για κάποιον που ενδιαφέρεται για μη μη χρησιμοποίηση φαρμάκων γενικότερα όμως φαίνεται καλό ε;!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βιολογικη καταπολεμηση βαρροα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 8:10 pm

γειασας! η ακονιζια ειναι μαλλον πολυ ενδιαφερον φυτο! οπως βλεπω melissaris ψεκασες ηδη 4 φορες χωρις να εχουν καποιο προβλημα. καθε ποτε δηλαδη μπορει κανεις να ψεκασει?? μηπως καθε φορα που ανοιγεις τις κυψελες? μπορει να κανει κακο το πολυ? study study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 9:12 pm

babees αν δεν εχεις πατο με σητα βαλε ενα χαρτονακι τον πατο που θα εχεις στρωσει βαζελινη πριν.
Ετσι τα βαρροα παγιδευονται εκει.
Ειναι μια καλη μεθοδος για το ενα σου μελισσακι και αλλη μια αποδειξη οτι πρεπει να το εχεις κοντα σου. Αλλιως πως θα κανεις τις δοκιμες σου? melissologia H.B.F.

nopi μπορεις να μαζεψεις ακονιζια το καλοκαιρι να την αποξηρανεις και να βαζεις στο καπνηστηρι εκτος απο πευκοβελονες.
Δεν τους κανει κακο να τις καπνιζεις , χαλαρα παντα ,οχι ντουμανι Very Happy


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MILIBEE στις Κυρ Μαρ 20, 2011 9:50 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βιολογικη καταπολεμηση βαρροα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 9:40 pm

ευχαριστω MILIBEE ! I love you I love you I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 20, 2011 7:56 pm

Βλέπω επανήλθε η κουβέντα στην ακονιζιά. Εγώ συνεχίζω να την χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Στα μέρη μου είναι χλωρή σχεδόν όλο το χρόνο εκτός από 2-3 μήνες το καταχείμωνο, οπότε χρησιμοποιώ φρέσκα φύλλα στο καπνιστήρι πάνω από το κυρίως υλικό που χρησιμοποιώ για κάπνισμα. Ενώ προκαλεί έντονο καπνό, δεν είναι αποπνιχτυκός όπως π.χ. από τις πευκοβελόνες.
Και μια τελευταία πληροφορία: προκαλεί ερεθισμό και φαγούρα στα ευαίσθητα δέρματα, ειδικά τα ξερά κλαδιά της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gloriana
Μέλος
Μέλος
Gloriana


Αριθμός μηνυμάτων : 76

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08, 2015 4:32 pm

Παραθετω το link: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
απο ένα άρθρο με θέμα ΟΛΙΣΤΙΚΗ ΑΦΑΡΜΑΚΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ: Καθόλου Φάρμακα - Λίγοι Χειρισμοί - Πολλά Μέλια!!!
το οποίο τράβηκε το ενδιαφέρον μου και το βρήκα πολύ χρήσιμο.
Μπορεί κανείς να κάνει αντιμετωπίσει τα μελισσοκομικά προβλήματα χωρίς χημικά φάρμακα τελικά? Και αν ναι, γιατί δεν το κάνουν όλοι, υποθέτω αφού και το κόστος θα είναι χαμηλότερο. Αν κάνω λάθος, συγχωρέστε με δεν ασχoλούμαι πρακτικά με τη μελισσοκομία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08, 2015 6:51 pm

Glorianaέχω διαβάσει το άρθρο για την ΟΛΙΣΤΙΚΗ ΑΦΑΡΜΑΚΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ αλλά αυτό συνδυάζεται με τη χρήση συγκεκριμένης κυψέλης που κατασκευάζεται από τον συγγραφέα του άρθρου και απαιτεί αρκετούς επιπλέον χειρισμούς (κοψίματα ξανά κοψίματα συνενώσεις κλπ). Αν έχεις λίγα μελίσσια αυτό νομίζω είναι εφικτό αλλά για μεγάλο αριθμό θα έλεγα χρονοβόρο. Επιπλέον στην περιοχή μου αλλά και στη δική σου είναι αδύνατον αρχές μάρτη να έχουμε 10άρια μελίσσια. Οπότε μάλλον μας μένει το οξαλικό οξύ ή κανένα εγκεκριμένο φάρμακο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gloriana
Μέλος
Μέλος
Gloriana


Αριθμός μηνυμάτων : 76

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΣαβ Ιαν 10, 2015 12:22 pm

Κατατοπιστικός, ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΣαβ Ιαν 10, 2015 6:55 pm

Να κανω μια διόρθωση.
Η "ολιστική" μελισσοκομια(το βάζω σε παρένθεση μια και το ολιστική στην γεωργια έχει εντελώς διαφορετική έννοια και πρακτικη) είναι μια σκέψη του πολυαγαπημενου ...μου κ. Δερματη.
Οντος σαν σκέψη είναι αξιόλογη.να ξεκαθαρίσω όμως ότι όπως εχει γράψει και ο ίδιος δεν είναι απαραίτητο να εχει κάποιος την  κυψέλη του κ. Δερματη αλλα οποιαδήποτε,απλά δεν θα εχει ακριβως την ανάλογη επιτυχία και αύξηση πλυθησμου.ομως λειτουργεί και στις άλλες κυψέλες ανάλογα ο χειρισμός...παντα βαση των λεγομενων του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΣαβ Ιαν 10, 2015 7:56 pm

mpampis13 καλη χρονιά
το ολιστική αφάρμακη μελισσοκομία είναι τεχνική που χρησιμοποιεί και προτείνει ο ίδιος
εγώ απλά χρησιμοποιώ τον όρο για να εντοπίζουμε για τι πράγμα μιλάμε. Εκείνο που κατάλαβα είναι ότι η μέθοδος στηρίζεται στο κτίσιμο πολλών νέων κηρηθρών κόβοντας παραφυάδες που έχουν αυτή τη δυνατότητα σε μεγάλο βαθμό.
Η ένσταση μου είναι ότι είναι αδυνατο στην περιοχή μου να έχω 10άρια μελίσσια αρχές Μάρτη παρά του ότι ο εμπνευστής της υποστηρίζει ότι είναι εφικτό υπό προϋποθέσεις (πολύ φθινοπωρινόπληθυσμό, χωρίς βαρόα, χωρίς ταλαιπωρία μετακινήσεων (χωρίς μετακίνηση πως θα παρουμε μέλι) κλπ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29, 2015 7:13 pm

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα ψάχνοντας για εναλλακτικούς τρόπους καταπολέμησης της βαρρόα, διάβασα για μια τεχνική στην οποία χρησιμοποιούν άχνη ζάχαρη σε μορφή εκνεφώματος! Έλεγε ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα από το απλό σκόνισμα με άχνη... Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω; Την έχει εφαρμόσει κανείς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29, 2015 10:10 pm

Η άχνη δεν κάνει καταπολέμηση της βαρρόα αλλά ξαλαφρώνει μερικώς το μελίσσι για να φτάσει μέχρι την ώρα της καταπολέμησης. Για να λειτουργήσει πρέπει να έχεις διάτρητο πάτο για να πέσει κάτω γιατί απλά δεν την σκοτώνει
Αν το εκνέφωμα έχει καλύτερα αποτελέσματα ή όχι δεν γνωρίζω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βιολογική καταπολέμηση βαρρόα   βιολογική καταπολέμηση βαρρόα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29, 2015 10:53 pm

Θωμά τα γνωρίζω αυτά που αναφέρεις, απλά θα ήθελα να ξέρω και πως λειτουργεί το εκνέφωμα άχνης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
βιολογική καταπολέμηση βαρρόα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βιολογική Ζάχαρη
» Καταπολέμηση βαρρόα με ενστάλαξη, χυμού λεμονιού και σιροπιού
» Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?
» Βιολογική κερήθρα.
» βιολογική...κρίση!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βιολογική μελισσοκομία-
Μετάβαση σε: