Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ

Πήγαινε κάτω 
+5
pointerst
thoma.sbees
melicostas
monarchis
DIMILIOD
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 24, 2015 2:59 pm

γεια σασ παιδια.εχω μια απορια οσο αναφορα το χρωμα του ζαχαροζυμαρου.εχθεσ πηγα και αγορασα 10 ζαχαροζυμαρα απο ενα μελισσοκομικο καταστημα και μου εδωσε ζαχαροζυμαρα με χρωμα κλειστου ασπρου προσ καφε, και ειχε και εντονα καφε εντονα στιγματα λιγα πανω η επιφανεια τησ τροφησ.απο οτι ξερω τα ζαχαροζυμαρα εχουν ασπρο χρωμα.μηπωσ τα ζαχαροζυμαρα που μου εδωσε εχουν καποιο προβλημα?η ειναι φυσιολογικο το χρωμα του?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 24, 2015 3:01 pm

Ανέβασε φωτό αν μπορείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 24, 2015 3:20 pm

monarchis,σημερα πηγα και τα εβαλα στοισ μελισσεσ,και μολισ τα εβαλα το προσεξα το χρωμα του,γιατι τα προηγουμενα που ειχα βαλει ηταν ασπρο χρωμα,τι μπορει να συμβαινει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 24, 2015 6:50 pm

με επηφυλαξη του καηκε λιγο η ζαχαρη κατα την παρασκευη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2015 12:29 am

το ζαχαροζύμαρο δεν γίνεται με θέρμανση για να καεί η ζάχαρη
μία περίπτωση είναι να περιέχει μέλι. αν είναι έτσι δικαιολογείται το χρώμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2015 5:43 pm

thoma.sbees έγραψε:
το ζαχαροζύμαρο δεν γίνεται με θέρμανση για να καεί η ζάχαρη
μία περίπτωση είναι να περιέχει μέλι. αν είναι έτσι δικαιολογείται το χρώμα

τι εννοούμε με τη λέξη ζαχαροζύμαρο???????????????????????? mam mam

Αν είναι μόνο με νερό και ζάχαρη τότε το χρώμα κάτι δείχνει.Αν είναι με μέλι τότε ίσως να είναι φυσιολογικό.Ίσως αν ρωτούσες τον ίδιο θα ήταν καλύτερα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2015 8:37 am

γεια σασ παιδια.ευχαριστω οσουσ απαντησαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2015 11:39 am

πιαδια καμμια συνταγή για ζαχοζυμαρο και γυρεοπιτα θα ηθελα. πριν λιγες μέρες αγοαρασα μηχανημα να κοβω την ζαχαρησε αχνη και ακομα ψαχνομαι για συνταγές. Επειδη η διαδικασία φετος θα γινει με μιξερακι η με σκαφι, λογο ελλειψεις ζυμωτηριου θα ηθελα να μου πειτε μικρες ποσοτηες οχι 100 κιλα
και ενα δευτερο στην συνταγη της γυρεοπιτας που ειναι 6 κιλα γυρη 6 κιλα ζαχαρη αχνη και μελι, ποσο ειναι το μελι περιπου και πόσο βγαίνει το τελικο μείγμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2015 5:00 pm

Mήπως μπερδεύετε την βανίλια με το ζαχαροζύμαρο;
Στην παρασκευή ζαχαροζύμαρου δεν ζεσταίνεται η ζάχαρη αλλά το μέλι.
Στο blog μου ίσως και εδώ δεν θυμάμαι έχω γράψει για μικρές ποσότητες.
Αν δεν έχεις ζυμωτήριο βάλε τα υλικά σε σκάφη και με γαλότζες ανακάτεψε το μείγμα μεχρι να γίνει όσο πιό σφιχτό γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2015 6:51 pm

μία από τις συνταγές για ζαχαροζύμαρο είνα η παρακάτω

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και για γυρεόπιτα από τεύχος της μελισσοκομικής επιθεώρησης

Η συνταγή για τη γυρεόπιτα των μελισσιών είναι: 6 κιλά γύρης διαλυμένης σε 1,3 λίτρα χλιαρό νερό ,στους 40 βαθμούς ,για περίπου 1/2 της ώρας,ώστε να διαλυθεί καλά η γύρη.Προσθέτουμε 6 κιλά ζάχαρης άχνη χωρίς άμυλο,που το βάζουν για να μην πετρώνει η ζάχαρη που χρησιμοποιείται στα ζαχαροπλαστεία.(Όμως η ζάχαρη να είναι ελληνική και να το γράφει στο πακέτο με την ελληνική σημαιούλα( γιατί υπάρχουν και εισαγόμενες,απαράδεκτων καλλιεργειών).Και προσθέτουμε και λίγο μέλι για να γίνει ζυμάρι,που δεν κολλάει στις χούφτες μας με το τελείωμα του ζυμώματος.Και το συντηρούμε στο ψυγείο μέχρι να καταναλωθεί.Δίνουμε 200-300 γραμμάρια γυρεόπιτας σε κάθε μελίσσι, κατά προσέγγυση ,(κάθε εβδομάδα,ανάλογα και με τη γύρη της περιοχής.

γράψε πληροφορίες για τον ζαχαροκ'οπτη βάλε φωτό και τιμή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2015 7:39 pm

ama magico 50, ΜΥΛΟΣ ΑΛΕΣΗΣ ζωοτροφών ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΔΟΧΕΙΟ AMA ΙΤΑΛΙΑΣ με ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑ : KOΣΚΙΝΟ 0,8mm κατάλληλα για παραγωγή αλευριού και ζάχαρης άχνης . αυτο ειναι το μηχανημα (δεν γραφω απο που το πηρα για να μην θεωρηθει διαφήμιση αλλα οποιος θελει το λεω σε πρωσοπικο μυνημα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2015 8:12 pm

priamos1980 έγραψε:
ama magico 50, ΜΥΛΟΣ ΑΛΕΣΗΣ ζωοτροφών ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΔΟΧΕΙΟ AMA ΙΤΑΛΙΑΣ με ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑ : KOΣΚΙΝΟ 0,8mm κατάλληλα για παραγωγή αλευριού και ζάχαρης άχνης . αυτο ειναι το μηχανημα (δεν γραφω απο που το πηρα για να μην θεωρηθει διαφήμιση αλλα οποιος θελει το λεω σε πρωσοπικο μυνημα)

αν θέλεις στείλε μου σε προσωπικό πληροφορίες!ευχαριστώωω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παρασκευή ζυμαριού   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΣαβ Μαρ 21, 2015 8:44 pm

Καλησπέρα παιδιά. θέλω να φτιάξω μερικά ζυμάρια (4-5) αλλά θέλω να μάθω αν μπορώ να τα φτιάξω με μίξερ οικιακό. Ξέρετε καμιά συνταγή και τα διαδικαστικά; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΣαβ Μαρ 21, 2015 8:50 pm

priamos1980 έγραψε:
ama magico 50, ΜΥΛΟΣ ΑΛΕΣΗΣ ζωοτροφών ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΔΟΧΕΙΟ AMA ΙΤΑΛΙΑΣ με ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑ : KOΣΚΙΝΟ 0,8mm κατάλληλα για παραγωγή αλευριού και ζάχαρης άχνης . αυτο ειναι το μηχανημα (δεν γραφω απο που το πηρα για να μην θεωρηθει διαφήμιση αλλα οποιος θελει το λεω σε πρωσοπικο μυνημα)

Θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις τις πληροφορίες σε π.μ.
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παρασκευή ζυμαριού   ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ Icon_minitimeΣαβ Μαρ 21, 2015 10:00 pm

Και εγώ σε πμ για να έχουμε πλήρεις πληροφορίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ζαχαροζυμαρο
» τα'ι'σμα με ζαχαροζυμαρο
» Σκληρό ζαχαροζύμαρο
» ζαχαροζυμαρο
» Τροφοδοσία με ζαχαροζύμαρο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: