Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT

Πήγαινε κάτω 
+5
ΚΩΣΤΗΣ
captain
ethnic69
monarchis
manospsari
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΣαβ Δεκ 27, 2014 6:30 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλα εφτιαξα τις 2 πρώτες μου ντανταντ τα πλαίσια ειναι 28,5 υψος και γονοφωλια 31 ποντους υψος το μονο που μενει να δοκιμαστουν τον μαρτιο!!!!


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΣαβ Δεκ 27, 2014 7:57 pm

Πιάνουν τα χεράκια σου φίλε μου! Μπράβο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΚυρ Δεκ 28, 2014 1:55 pm

Εισαι μαστορι παντως !!! Η βαση ειναι πλαστικη ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΚυρ Δεκ 28, 2014 6:16 pm

Ναι πλαστικη διατρητη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΔευ Ιαν 05, 2015 12:18 pm

Ετοιμες βαμμενες περασμενα κερια...
Δειτε φωτο στο λινκ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΔευ Ιαν 05, 2015 2:30 pm

μετα θα δουλεψεις με κοντα πατωματα?

-μου αρεσει το μερος που εχεις τα μελισσια




taxo pexi κανει κρυο σημερα εδω(φανταζομαι φλωρινα και δραμα τι κανει?)
ασχετο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΔευ Ιαν 05, 2015 6:55 pm

Θα δοκιμασω και κοντα και κανονικα ναι ειναι ωραιος τοπος κανει κρυο αν και νοτια κρητη αυριο λεει χιονια θα δουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΔευ Ιαν 05, 2015 11:08 pm

Τα σύρματα στα πλαισια dadant είναι καθετα, σε οριζοντια θέση και σε νότια περιοχη θαχεις προβλημα… θα κρεμανε στο χτίσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolisreth
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤρι Ιαν 06, 2015 1:31 pm

οι πλαστικοί πάτοι ειναι της technoset? ταιριάζουνε με τις ξύλινες κυψέλες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤρι Ιαν 06, 2015 3:23 pm

Στις δικές μου ταιριάζουν άριστα και οι πάτοι και τα καπάκια και τροφοδότες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolisreth
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤρι Ιαν 06, 2015 3:42 pm

είδα στις φωτογραφίες οτι έχεις κ τους καφέ πλαστικούς πάτους της ANEL κ τους ασπρους της technoset.. καμιά διαφορά καμια συγκριση ανάμεσα τους? εγώ έχω χρησιμοποιήσει μόνο τους καφέ της ANEL.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤρι Ιαν 06, 2015 3:57 pm

Τα πόρτα και της τεχνοσετ είναι καλύτερα οι τρύπες όμως κλείνονται από τις μέλισσες στης ανέλ τα πόρτακια είναι λίγο ψεύτικα όμως παίρνουν γυρεοπαγιδες που χρειάζονται εγώ δεν έχω πρόβλημα με ξύλινες κυψέλες εφαρμόζουν πολύ καλά όσο για το συρματωμα στις dad ant δεν θα έχω πρόβλημα γιατί δεν θα τρυγαω τα πλαίσια αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolisreth
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤρι Ιαν 06, 2015 4:17 pm

Στο αγγλικό site dadant.com στους μελιτοεξαγωγείς εχουνε κ ανταλακτικούς καδους σε μέγεθος dadant για να τρυγανε τα μεγάλα πλαίσια όταν αυτά είναι πολλά κ περισεύουνε τα μέλια. Αν γίνει εικοσάρα η κυψέλη σου με δεύτερο όροφο κανονικού μεγέθους για να γεννήσει κ εκει τι θα κάνεις? θα αφήσεις μετά είκοσι πλαίσια μεγάλα δε νομίζω πρέπει να μπόρεις να τρυγάς όσα περισεύουνε..
Εχει ερασιτεχνικό μελιτοεξαγωγέα δύο πλαισίων σε μέγεθος dadant..
Και μια άλλη ερώτηση. Πήρες ενα κανονικό όροφο κ του πρόσθεσες απο κάτω ένα κοματι ξύλο σωστα πόσο είναι το ύψος του κοματιού που πρόσθεσες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤρι Ιαν 06, 2015 4:31 pm

Δεν το έχω δει το σάιτ θα το δώσει και θα σου πω έκανα ένα πλαίσιο 5 εκ ύψος 2,1εκ πάχος ο πλαστικού παντός είναι 2 πόντους ύψος +5 το πλαίσιο +24εκ το πάτωμα 31 συνολο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤρι Ιαν 06, 2015 6:55 pm

Aυτο που σκεφτομαι ειναι να δουλευω γονοθαλαμο ντανταντ βδιαφραγμα και απο πανω θαλαμο για μελι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolisreth
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤετ Ιαν 07, 2015 12:43 am

Δε ξέρω αλλα μου φαίνοντε πολυ ενδιαφέρον οι dadant , δε μπορεί όλοι οι άλλοι να είναι χαζοί που τις χρησιμοποιούνε κ μόνο εμείς οι έλληνες οι έξυπνοι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤετ Ιαν 07, 2015 6:00 pm

Θα δουμε σε λιγο καιρο θα κανω την μεταγιση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2015 11:46 am

Μανο ειχες καποιο αποτελεσμα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2015 7:50 pm

Εχω κανει την μεταγγιση σε 2 ντανταντ εχουν ξεκινησει να χτιζουν 2πλαισια εβαλα ενα πλαισιο τροφες και ενα πλαισιο γονο και εχουν ξεκινησει το χτισιμο τροφοδοτω σιροπι 1 προς 1 με την πρωτη ευκαιρια θα βγαλω φωτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2015 8:00 pm

Εχω κανει την μεταγγιση σε 2  ντανταντ εχουν ξεκινησει να χτιζουν 2πλαισια εβαλα ενα πλαισιο τροφες και ενα πλαισιο γονο και εχουν ξεκινησει το χτισιμο τροφοδοτω σιροπι 1 προς 1 με την πρωτη ευκαιρια θα βγαλω φωτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2015 8:19 pm

Τελεια. Περιμενω την συνεχεια.
Ψηνομαι για πλαστικες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2015 8:25 pm

Και εγω αλλα δεν υπαρχει σαλιο τωρα .... klama klama klama klama klama θα δοκιμασω τις 5 που εφτιαξα και θα δουμε !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΠεμ Απρ 30, 2015 8:49 am

Εβαλα 2 φωτο απο επιθεωρηση πριν απο 2 μερες τα πλαισια χτιζονται ωραια αλλα νομιζω οτι η προσθηκη κεριου επρεπε να ειναι απο πανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolisreth
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΠεμ Νοε 10, 2016 6:05 pm

τι γίνεται με τισ dadant ?κανένα αποτέλεσμα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT   ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT Icon_minitimeΠαρ Νοε 18, 2016 8:44 pm

Οι Dadant είναι άπαιχτες Μανώλη και ας μην τις αποδέχεται το ευρύ κοινό.
Στο προσωπικό μου μπλογκ έχω κα΄νει αναφορές στις Dadant και θα κάνω και άλλες
Αν θέλεις διάβασε τα και όπου έχεις απορίες εδώ είμαι να σου απαντήσω και με πμ
Επικοινωνώ και με ένα φίλο εκεί στην Κρήτη στο Σελάκανο (δεν ξέρω που είναι) που το παλεύει και αυτός με τις Dadant
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DADANT
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Dadant κυψέλες
» Dadant vs Langstroth
» κυψελες DADANT
» Κυψελες Dadant
» Αγορά κυψελών. Dadant ή Langstroth;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: