Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????

Πήγαινε κάτω 
+6
2nios
thoma.sbees
ΚΩΣΤΗΣ
pointerst
monarchis
mpampis13
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 18, 2014 10:16 pm

φιλοι μου καλησπερα.
Ελπιζω να μην εχω πεσει σε λαθος που γραφω αυτο το αρθρο μια και δεν θελω να κανω διαφημιση σε κανενα και σε τιποτα...θα ηθελα οι συντονιστες αν εχω πεσει σε σφαλμα να διαγραψουν αμεσα το θεμα.
Στην μελισσοκομικη εκθεση επεσα πανω στο συγκεκριμενο περιπτερο.μια πολυ ευγενικη κοπελα στην αρχη και ενας κυριος επειτα μου παρουσιασαν το προιον τους.
Αρχικα μου φανηκε,και ακομα σε ενα βαθμο το ιδιο μου φαινετε,ως μια πατεντια....ολιγο τιποτα.προσπαθουσα να παρακολουθησω τον κυριο που πολυ γρηγορα και μηχανικα εκανε μια τυπικη παρουσιαση στην κυψελη του.
Τεχνικα και μονο αυτο που παρατηρησα ηταν μια πιο λεπτη κυψελη που το παχος που ελειπε στα πιο μεγαλα τοιχωματα της το ειχαν δυο ...χωρισματα με μονωτικο υλικο πανω τους και ενα μονωμενο καπακι...κατα τα αλλα μια απο τα ιδια ...δεν εδωσα και πολυ σημασια(αλλωστε και η παρουσιαση ...δεν μου το επετρεψε...)...τα υλικα που ειχαν βαλει παρουσιαστηκαν ως αριστα (οπως ολοι κανουν) ....πιο πολυ ενδιαφερον μου προξενησε μια ταμπελα που εγραφε ``ολιστικη μελισσοκομια``.
Αν βαλετε στο google ``ολιστικη μελισσοκομια`` θα βρειτε και το σχετικο αρθρο(ενα ειναι).
εκει παρουσιαζετε μια τεχνικη αναπτυξης μελισσιων αρκετα ενδιαφερουσα...πολυ θα ηθενα να κανουν τον κοπο οσοι θελουν και να γραψουν την γνωμη τους για αυτη την τεχνικη.εμενα μου φανηκε αρκετα ενδιαφερουσα τουλαχιστον μεχρι το 75% των ενεργειων που κανουν σε αυτη την τεχνικη.
Τωρα οσο για την κυψελη απλα βαλτε στο google ``βιοκλιματιζομενη κυψελη`` και θα βρειτε σχετικη παρουσιαση....εμενα αυτη η κυψελη δεν με ενθουσιασε και νομιζω οτι ολα αυτα που ``ταζει`` δεν μπορει και να τα υποστηριξει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 18, 2014 10:45 pm

Μπάμπη πάντα οι υπερβολές με αποτρέπουν ως καταναλωτή... Είτε πρόκειται για ψυγείο που μου υπόσχεται πως θα φτιάχνει πάγο πιο παγωμένο και από τον Β. Πόλο είτε για μια κυψέλη που ευαγγελίζεται ο συγκεκριμένος κατασκευαστής πως φτάνει σε ανάπτυξη το μελίσσι εως 60%. Ακόμα και για τις εσωτερικές. Τι γίνεται όμως όταν οι εσωτερικές είναι παραπάνω από άριστες (και δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω αυτό το επιχείρημα) όταν έξω οι καιρικές συνθήκες είναι μη ευνοϊκές; Έχουμε επίσης 60% ανάπτυξη;
Επίσης επείδη άκουσα την ομιλία του στο 3ο Επιστημονικό ξεκίνησε με την εξής φράση: "Δυστυχώς η δική μου κυψέλη έχει ένα μειονέκτημα (είχαν προηγηθεί οι παρουσιάσεις των πλαστικών κυψελών) είναι ακριβή!" Δηλαδή δεν έχει κανένα άλλο μειονέκτημα; Ας κριθεί και αυτή η κυψέλη μαζί με τις άλλες στο πέρασμα του χρόνου.
Τροφή για σκέψη: Πολλοί κατασκευαστές κυψελών δεν συσορεύτηκαν το τελευταίο διάστημα; Άραγε γιατί;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 18, 2014 11:10 pm

την είδα στο συνέδριο και δεν μου γέμισε καθόλου το μάτι.Με βάση αυτά που είδα,εν ολίγης θα μπορέσω να κάνω τα ίδια με μια συμβατική(και πιο φθηνή) που θα της βάλω ένα φύλλο μόνωση....
μπορεί να είμαι λάθος...θα το αποδείξει ο χρόνος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΠαρ Δεκ 19, 2014 12:12 am

Συμφωνω απολυτα και με τους 2 αλλωστε οπως εγραψα πιο πολυ με τραβηξε το θεμα με την αναπτυξη των μελισσιων(ποα αν και στην αρχη γραφει οτι παει πακετο με την κυψελη του...στο τελος το διορθωνει αρκετα...) δεν ξερω αν το ειδατε θα ηθελα την γνωμη σας αν σας λεει κατι σαν τεχνικη αναπτυξης....
Υ.Γ. οπου υπαρχουν πολλα και νεα πορτοφολια που το μεγαλυτερο ποσοστο τους δεν ξερει ουτε τα βασικα .....εκει υπαρχουν και πολλοι κατασκευαστες....κυψελων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΠαρ Δεκ 19, 2014 12:22 am

mpampis13 έγραψε:
φιλοι μου καλησπερα.
Ελπιζω να μην εχω πεσει σε λαθος που γραφω αυτο το αρθρο μια και δεν θελω να κανω διαφημιση σε κανενα και σε τιποτα...θα ηθελα οι συντονιστες αν εχω πεσει σε σφαλμα να διαγραψουν αμεσα το θεμα.
Στην μελισσοκομικη εκθεση επεσα πανω στο συγκεκριμενο περιπτερο.μια πολυ ευγενικη κοπελα στην αρχη και ενας κυριος επειτα μου παρουσιασαν το προιον τους.
Αρχικα μου φανηκε,και ακομα σε ενα βαθμο το ιδιο μου φαινετε,ως μια πατεντια....ολιγο τιποτα.προσπαθουσα να παρακολουθησω τον κυριο που πολυ γρηγορα και μηχανικα εκανε μια τυπικη παρουσιαση στην κυψελη του.
Τεχνικα και μονο αυτο που παρατηρησα ηταν μια πιο λεπτη κυψελη που το παχος που ελειπε στα πιο μεγαλα τοιχωματα της το ειχαν δυο ...χωρισματα με μονωτικο υλικο πανω τους και ενα μονωμενο καπακι...κατα τα αλλα μια απο τα ιδια ...δεν εδωσα και πολυ σημασια(αλλωστε και η παρουσιαση ...δεν μου το επετρεψε...)...τα υλικα που ειχαν βαλει παρουσιαστηκαν ως αριστα (οπως ολοι κανουν) ....πιο πολυ ενδιαφερον μου προξενησε μια ταμπελα που εγραφε ``ολιστικη μελισσοκομια``.
Αν βαλετε στο google ``ολιστικη μελισσοκομια`` θα βρειτε και το σχετικο αρθρο(ενα ειναι).
εκει παρουσιαζετε μια τεχνικη αναπτυξης μελισσιων αρκετα ενδιαφερουσα...πολυ θα ηθενα να κανουν τον κοπο οσοι θελουν και να γραψουν την γνωμη τους για αυτη την τεχνικη.εμενα μου φανηκε αρκετα ενδιαφερουσα τουλαχιστον μεχρι το 75% των ενεργειων που κανουν σε αυτη την τεχνικη.
Τωρα οσο για την κυψελη απλα βαλτε στο google ``βιοκλιματιζομενη κυψελη`` και θα βρειτε σχετικη παρουσιαση....εμενα αυτη η κυψελη δεν με ενθουσιασε και νομιζω οτι ολα αυτα που ``ταζει`` δεν μπορει και να τα υποστηριξει.

Στο συγκεκριμένο περίπτερο το μόνο που άξιζε ηταν η πολυ ευγενικη και ομορφη κοπέλα. Οσο για την ολιστικη αφαρμακη μελισσοκομια θαλεγα είναι μια καλη τεχνική, την παρουσίασε στη γιορτή (εκθεση) ο εμπνευστής της Ανδρέας Παππας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΠαρ Δεκ 19, 2014 10:32 am

Καλημέρα σας
Έχω διαβάσει σχετικά με την συγκεκριμένη κυψέλη. Την  διαφορετικότητα της νομίζω ότι την στηρίζει ο κατασκευαστής στο ότι δεν είναι μασίφ ξύλο αλλά ένα σάντουϊτς το οποίο λογικά θα είναι πιο θερμομονωτικό. Επιπλέον έχει τις μεγάλες πλευρές στο μισό πάχος και 2 μετακινούμενα διαχωριστικά με μόνωση τα οποία τα τοποθετείς ανάλογα την εποχή στη μία πλευρά ή στην άλλη. Και έναν ανοιχτό πάτο με σανίδα που ανοιγει και κλείνει συρταρωτά. Της κόλλησε και έναν τίτλο ''Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη'' και την πουλάει κάπου 80 με 90 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.
Θα έλεγα σιγά την πατέντα
Και στη συνέχεια κυκλοφόρησαν την Ολιστική Αφάρμακη Μελισσοκομία η οποία λανσάρεται μέσα από τη συγκεκριμένη κυψέλη (δεν είμαι κατά της αφάρμακης) αλλά αν τη διαβάσετε θα δείτε ότι είναι ανεφάρμοστη τουλάχιστον για την περιοχή μου.

Όπου ακούς πολλές ορολογίες νομίζω ότι κάπου προσπαθεί να σε παραπλανήσουν άποψη μου)

Σημ. Melissologia H.B.F.:
Τα μέλη καλούνται να είναι πιο προσεκτικά όταν αναφέρονται σε τιμές κλπ διαφόρων προιόντων. Για το προϊόν υπάρχει αναλυτικός τιμοκατάλογος στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή όπου π.χ. γράφει:
Για την στάνταρ έκδοση "Διπλή Ενεργειακή Κυψέλη: 49,50 ευρώ/τεμ.+ 23% Φ.Π.Α" και για την έξτρα έκδοση είναι συν 4 ευρώ + 23% Φ.Π.Α. Δηλαδή + 12ευρώ περίπου το Φ.Π.Α.. Στην τιμή δεν είναι μέσα τα πλαίσια για τις κηρήθρες, αυτά είναι ένα επιπλέον κόστος. Κατά μέσο όρο ένα πλαίσιο κοστίζει στο ελεύθερο εμπόριο περίπου 0.7ευρώ (για κάθε όροφο χρειάζονται 10 πλάισια)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΠαρ Δεκ 19, 2014 2:34 pm

Θα συμφωνήσω μαζί σας και θα θέσω και ένα επιπλέον ερώτημα, προσπαθούμε να κάνουμε την κυψέλη πιο μονωμένη, να μην ισχορεί το κρύο της ατμόσφαιρας στο εσωτερικό της?htipieme   και όταν μέσα έχουμε π.χ. 14 βαθμούς και έξω 6 βαθμούς αποτέλεσμα της (καλής) μας μόνωσης? Βγαίνουν τα κορίτσια έξω εξαπατημένες από την μόνωση και σε 2-5 λεπτά όπου καθίσουν πεθαίνουν. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως τα μελίσσια μας δεν πεθαίνουν από το κρύο και ούτε οι αρρώστιες δημιουργούνται από το κρύο. Η έλλειψη ή λάθος κατανομή πλαισίων με μέλι ( με αποτέλεσμα η μελισσόσφαιρα να μην μπορεί να πάει στην τροφή ) και οι λάθος χειρισμοί πριν τον χειμώνα δηλ. το φθινόπωρο. Η δύναμη (πληθυσμός) των μελισσιών μας και η απληστία μας είναι τα σημαντικότερα κλειδιά για υγιή μελισσοσμήνη.   melissoula


Υ.Γ. τώρα όσο για τα νέα προϊόντα που μας κατακλύζουν, θα πω μια παροιμία που λένε στο χωριό μου ( στην αναμπουμπούλα ( αναταραχή ) χαίρεται ο λύκος ( οι καιροσκόποι ). he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΣαβ Δεκ 20, 2014 1:10 am

Υπαρχει καποιος που να την προμηθευτηκε; Εχω διαβασει τα αρθρα για πιο νοτιες περιοχες απο εμενα, μπορει να αξιζε καποιος να δοκιμασει την μονωση που λεει, γιατι αυτος το εφαρμόζει στην χαλκιδα, για τα μερη τα δικα μου χρειαζεται περισσοτεη μονωση, δεν πιστευω οτι η κυψελη αυτη αξιζει τα λεφτα της, αν ειναι να δωσω τοσα χιλιες φορες να παρω πλαστικη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΣαβ Δεκ 20, 2014 10:56 pm

Δυστυχώς τέτοιου είδους <<καινοτομίες>> έχουν ως κατεξοχήν σκοπό το κέρδος. Με τα φημολογούμενα και φαντασιόπληκτα σενάρια η μελισσοκομία ακούγεται ως σίγουρο και εύκολο κερδοφόρο εισόδημα. Μετά τους ολοένα και εμφανιζόμενους δασκάλους μελισσοκομίας και τα <<σεμινάρια>> που βαφτίζουν νεοφανείς αυτοαποκαλούμενοι ως έμπειροι και ως εκπαιδευτές ( η αληθινή ορολογία είναι εκμεταλευτές) ενώ στην ουσία αρπάζουν το παραδάκι με κάθε τρόπο: με ...πιστοποιημένη εκπαίδευση!(απο ποιόν;-Από κανέναν!) με πωλήσεις τριών πλαισίων που τα λένε...παραφυάδες με εξοπλισμό απαράδεκτης πλαστικούρας σε τιμή φαρμακείου. Σειρά έχουν λοιπόν οι...εφευρέσεις μόνο που πρόκειται για εφευρέσεις έξυπνου τρόπου αρπαγής χρήματος... Ο ένας γράφει βιβλίο... αφού μπορεί να πληρώσει για την έκδοση γιατί όχι;;;Ο άλλος που είχε ταλέντο στους πλαστικούς κουβάδες το έριξε στην πλαστικοποίηση όλων των τμημάτων κυψέλης και υπόσχεται φοβερά πράγματα τα οποία φαίνεται πως αντιλήφθηκε ο έτερος ...πλαστικοποιητής μαγαζάτορας μελισσοκομικών ειδών που εκ πατρός είχε τάση στα πλαστικά. Ο επι του θέματος εφευρέτης σέρνει εδώ και κει μια κυψέλη φτιαγμένη από κόντρα πλακέ την αποκαλεί λοιπόν Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη και περιμένει να... τσιμπήσουν τα κορόιδα he he he he he he he he he
Όλα αυτά είναι πατέντες κέρδους και μάλιστα αισχρού κέρδους γιατί σε τόσο δύσκολες εποχές πασχίζουν να κονομήσουν από το υστέρημα του κοσμάκη. Αλίμονο οι σοβαροί μελισσοκόμοι δεν πιάνονται θύματα των επιτηδείων.Επειδή δεν <<τραβάνε>>στην πώληση οι κουβάδες θα πληρώσουν τη χασούρα οι μελισσοκόμοι; Εντάξει 2-3 μηχανικά μέρη πάει και έρχεται μπορεί να εφαρμόσουν... αλλά όλη η κυψέλη σε τιμή που παίρνεις δύο ξύλινες απευθείας από το Μέτσοβο είναι αρπαχτή. Όσο και να υπόσχεται τα προτερήματα ο σκοπός κατασκευής και πώλησης είναι αποκλειστικά το δικό τους κέρδος...Εντάξει ένα μελίσσι μπορεί και σε ένα προφυλακτήρα αυτοκινήτου να επιβιώσει και να μεγαλουργήσει αν ,αν ,αν.Την επόμενη φορά που θα εμφανιστεί κάποιος άλλος θαυματοποιός θα βλέπουμε κόσμο να αγοράζει την...πατέντα. Ας επανέλθω στο κυρίως θέμα γιατί δεν έχει τελειωμό η κουτοπονηριά των <<ειδικών>> που γίνονται ειδικοί με τα λεφτά μας... Η σωστή ονομασία της κυψέλης είναι: Εύρηκα! τι ακριβώς σημαίνει;;;βρήκα τρόπο να στην πουλήσω για να τα κονομήσω!!!
τα τεέυταία 40 χρόνια στην Ήπειρο οι ανόητοι πρόπάτορες μου δεν αντιλήφθησαν τη σωστή κυψέλη , ούτε εγώ ο χαζός ...πάλι καλά που έμαθα τώρα ότι υπάρχει και πλέον τα μελισσάκια μου δε θα ξανακρυολογήσουν htipieme htipieme htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2014 7:38 am

ΣΠΥΡΕΤΟ έγραψε:
 αλλά όλη η κυψέλη σε τιμή που παίρνεις δύο ξύλινες απευθείας από το Μέτσοβο είναι αρπαχτή.

90+ΦΠΑ+ το κόστος των πλαισίων είναι 3+ ξύλινες ή 2 πλαστικές

Σημ. Melissologia H.B.F.:
Τα μέλη καλούνται να είναι πιο προσεκτικά όταν αναφέρονται σε τιμές κλπ διαφόρων προιόντων. Για το προϊόν υπάρχει αναλυτικός τιμοκατάλογος στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή όπου π.χ. γράφει:
Για την στάνταρ έκδοση "Διπλή Ενεργειακή Κυψέλη: 49,50 ευρώ/τεμ.+ 23% Φ.Π.Α" και για την έξτρα έκδοση είναι συν 4 ευρώ + 23% Φ.Π.Α. Δηλαδή + 12ευρώ περίπου το Φ.Π.Α.. Στην τιμή δεν είναι μέσα τα πλαίσια για τις κηρήθρες, αυτά είναι ένα επιπλέον κόστος. Κατά μέσο όρο ένα πλαίσιο κοστίζει στο ελεύθερο εμπόριο περίπου 0.7ευρώ (για κάθε όροφο χρειάζονται 10 πλάισια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2014 4:10 pm

Συμφωνώ απόλυτα σε τον ΣΠΥΡΕΤΟ.sevasmos  Όλα για το κέρδος με κάθε τίμημα και χωρίς ίχνος ηθικής. Όλα αναλώσιμα, γιατί πώς αλλιώς θα ξανακάνεις αγορές. Όλα με ημερομηνία λήξεως.Το σημαντικό είναι να αναρωτηθούμεskeftome  σε προσωπικό επίπεδο ο καθένας από εμάς, γιατί τώρα όλα ανακαλύπτονται- διαφημίζονται-προωθούνται?   Θα δώσω την δική μου απάντηση. Γιατί έχει εισχωρήσει πολύς νέος κόσμος στο τομέα της μελισσοκομίας. Έτσι η αγορά βασίζεται στο γεγονός ότι ο νέος, είτε θα αγοράσει το προϊόν από έλλειψη πείρας, είτε από απλή περιέργεια για να δοκιμάσει είτε από τεμπελιά (ευκολία), είτε από παραπληροφόρηση. Το αποτέλεσμα? κέρδος για την αγορά( επιτήδειο )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2014 6:40 pm

Εχω την εξης απορια.Οταν κανω μια εισηγηση σε ενα μελισσοκομικο συνεδριο,υπαρχει καποια επιστημονικη ομαδα που εχει προεγκρινει το περιεχομενο της εισηγησης μου η οχι?
Και αν υπαρχει, σημαινει οτι η συγκεκριμενη εισηγηση,παρουσιαση,ανακοινωση η οτι αλλο , περιβαλλεται ,κατ αρχην τουλαχιστον, με επιστημονικο κυρος ,(οπως ευλογα μπορει καποιος να υποθεσει),ή μηπως οχι?

Εν τελει η ευθυνη της οποιας εισηγησης επιμεριζεται και στους διοργανωτες του συνεδριου ή ανοικει εξ ολοκληρου στον εισηγητη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2014 6:48 pm

Άσχετα με το αν το α ή το ή γ προιον είναι καλό,ο καθένας κοιτάζει το κέρδος...θα έφτιαχνε ας πούμε ο χ ή ο ψ ένα προιόν για την ψυχή της μάνας του???ΟΥΤΕ ΚΑΝ.....να το θέσω και αλλιώς....εμείς,εσείς οι μελισσοκόμοι γιατί δεν δωρίζετε τα μέλια σας....?Με αυτή την λογική όλοι ψάχνουνε ένα κέρδος...και ο Μετσοβιότης κυψελάς έχει το κέρδος του...αλλιώς δεν θα σου πουλούσε....τωρα αν γίνεται για πρόσχερο κερδος,θα φανεί....το μέλλον θα δείξει τα πάντα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2014 8:08 pm


.Κανεις δεν εθεσε το θεμα κερδος στην γενικοτητα του.Φυσικα ο μοχθος και η αξια πρεπει να πληρωνεται.Ζητημα αποτελει το ποσο και το για τι ακριβως πρεπει να πληρωσεις.Αν δηλαδη το οποιο προιον ανταποκρινεται στις προσδοκιες που σου δημιουργει η διαφημιση του.Οσον αφορα στο "τι θα φανει στο μελλον ",σε αυτο ακριβως πονταρουν καποιοι επιτηδειοι .Οτι ειναι να φανει, θα φανει στο μελλον
¨"Παρτε λιγα να δοκιμασετε και δεν βαριεστε , ας μη ξαναπαρετε.Εγω εν τω μεταξυ θα τα εχω οικονομησει ,επειδη εισαστε πολλοι".Δηλαδη ακριβως η εννοια της αρπαχτης.
Προσωπικα, οταν αμφιβαλλω για την αξια ενος "καινοτομου" προιοντος ,και προκειμενου να μην καταληξω με ενα "κενοτομο" που το εχω πληρωσει αδρα,συμπεριφερομαι εντελως αμερικανικα.

Show me the honey,baby.Show me the honey.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΔευ Δεκ 22, 2014 12:59 am

[quote="Sakis G"]
¨"Παρτε λιγα να δοκιμασετε  και δεν βαριεστε , ας μη ξαναπαρετε.Εγω εν τω μεταξυ   θα τα εχω οικονομησει ,επειδη εισαστε πολλοι".Δηλαδη ακριβως η εννοια της αρπαχτης.

sostos  sostos  sostos


Ακριβός αυτό!!!  Η μέθοδος είναι γνώστη. και όπως έλεγαν οι παππούδες μας "οι πολλοί των έναν τον ταΐζουν , ο ένας τους πολλούς δεν τους κάνει τίποτα "  

και όσο για το μέλλον αν θα δείξει τα πάντα έχω να πω το εξής "κάθε πέρσι και καλύτερα"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΔευ Δεκ 22, 2014 2:18 am

@ thoma.sbees: 90+ΦΠΑ+κόστος πλαισίων;;; απαράδεκτος htipieme htipieme htipieme

@pointerst:  αναφέρομαι στα συγκεκριμένα καινοτόμα προιόντα και στα <<σεμινάρια>> γιατί γνωρίζω πολύ καλά πρόσωπα και καταστάσεις. Σίγουρα και ο κατασκευαστής ξύλινων κυψελών (από το Μέτσοβο ή αλλού) έχει και πρέπει να έχει κέρδος  όπως κάθε παραγωγός, κατασκευαστής κ.α. που θέτει προς πώληση τα προιόντα του.Τα 90?+ και οι λοιπές αναφερόμενες καταστάσεις όχι μόνο έχουν περιθώρια κέρδους αλλά φτάνουν στην αισχροκέρδεια...
Αρκετοί μελισσοκόμοι μπορεί να μην δωρίζουμε όλο το μέλι μας ,αλλά όταν είναι εφικτό κάτι έχουμε προσφέρει και πάντα προσφέρουμε ...

Σημ. Melissologia H.B.F.:
Τα μέλη καλούνται να είναι πιο προσεκτικά όταν αναφέρονται σε τιμές κλπ διαφόρων προιόντων. Για το προϊόν υπάρχει αναλυτικός τιμοκατάλογος στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή όπου π.χ. γράφει:
Για την στάνταρ έκδοση "Διπλή Ενεργειακή Κυψέλη: 49,50 ευρώ/τεμ.+ 23% Φ.Π.Α" και για την έξτρα έκδοση είναι συν 4 ευρώ + 23% Φ.Π.Α. Δηλαδή + 12ευρώ περίπου το Φ.Π.Α.. Στην τιμή δεν είναι μέσα τα πλαίσια για τις κηρήθρες, αυτά είναι ένα επιπλέον κόστος. Κατά μέσο όρο ένα πλαίσιο κοστίζει στο ελεύθερο εμπόριο περίπου 0.7ευρώ (για κάθε όροφο χρειάζονται 10 πλάισια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΤρι Δεκ 23, 2014 5:20 pm

Πρίν λίγο είδα τα mail και διάβασα προσεκτικά 2 επιστολές -διαμαρτυρίας του κ. Μ.Δ. επειδή δεν απάντησα στο πρώτο μήνυμα έστειλε και δεύτερο και ίσως να νομίζει ότι υπάρχει δόλος. Ασφαλώς και δεν υπάρχει δολιότητα γιατί τρέχω στο νοσοκομείο όπου συγγενικό μου πρόσωπο βρίσκεται στην εντατική. Κύριε Μ. σχολίασα την τιμή που ανεφέρθη και μάλιστα την θεώρησα αρκετά υψηλή μου γράφετε πως << Υπάρχει ακόμα τιμοκατάλογος λιανικής πώλησης των προϊόντων μας όπου αναγράφονται οι τιμές μας και όπου η τιμή για τη διώροφη είναι 49,50+ ΦΠΑ >> το Φ.Π.Α. είναι 23%, οπότε η τιμή που ανεφέρθηκε  ήταν λανθασμένη και πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε  προσωπικά το σχολίασα οπότε σας ζητώ συγνώμη γιατί φάνηκε πως αυτή είναι η τιμή που πουλάτε...
Τα σεμινάρια δεν έχουν σχέση με εσάς , δεν γνωρίζω αν κάνετε , αλλά με κάποιους που δίδουν <<πτυχία>> και βεβαιώσεις εξάλλου από τα γραφόμενα μου δεν συσχετίζονται με το προσωπό σας.
Τελευταίο άφησα το θέμα της  κοινοποίησης των σχολίων μου και των mail σας <<Σε ολόκληρη τη μελισσοκομική κοινότητα, στο υπουργείο Παιδείας, αλλά και στο γραφείο της Αρχιεπισκοπής Αθηνών>> Κύριε Μ. ασφαλώς και δεν με φοβίζει τίποτε. Άν θέλετε να κοινοποιήσετε κάτι μπορείτε να το κάνετε και τώρα.Άν θέλετε να κάνετε εξώδικα μπορείτε να τα κάνετε για τελευταία φορά θα σας υπογραμμίσω πως κανένα δόλο δεν έχει η αποψή μου απέναντί σας με συγχωρείτε γιατί σχολίασα την τιμή των 90E ενώ εκείνη που γράψατε πως πουλάτε είναι:49,50+ 23% ΦΠΑ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΤρι Δεκ 23, 2014 7:17 pm

Συγνώμη ..δε κατάλαβα..
Σου έστειλε μέιλ προσωπικο και σου βάζει γκάζια για τα εδω σχόλια;
Αν ναι γιατί μόνο σε εσενα;
Εγραψα και εγώ..
Όπως επίσης για ποιο λόγο δεν απαντάει εδω στο φόρουμ;
Αν κατάλαβα κάτι λάθος γραψε μας.
Επίσης νομίζω ότι ζούμε σε ελευθερη δημοκρατική,λέμε τώρα....,χωρα.
Έχουμε το δικαίωμα της κριτικής και της συζητησης.πολυ θα ήθελα να βάλεις τα μέιλ σου εδω ώστε να τα διαβάσουν όλοι.νομιζω ότι μας αφορά όλους το θέμα,και πάλι αν έγινε αυτό που νομίζω.
Επίσης για ποιο λόγο δεν μας γράφεις το όνομα του κρυφό το εχει;
Πραγματικα δεν περιμενα από επαγγελματία τέτοια στάση.οκ αν έγινε λάθος στην τιμή μπορουσε να μας το γράψει.
Τέλος η τιμή που αναφέρεις είναι χωρίς τα πλαίσια......
Μια και θα κάνει κοινοποίηση των γραφομένων σου σε τοσο κόσμο ας τα στείλει και στον πάντα αληθινό Σαμαρα να του δείξει που μας κατάντησε η υποθετική κυβέρνηση Συριζα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΤρι Δεκ 23, 2014 8:11 pm

Δεν αναφέρω το όνομα , εξάλλου δεν έχει σημασία , εφόσον η τιμή είναι λανθασμένη έπρεπε να το διορθώσω. Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει θέμα ίσως να φάνηκε πως είχα δόλο αλλά τον άνθρωπο ούτε τον γνωρίζω ούτε θα τον συκοφαντούσα. δέχτηκα mail και πιστεύω πως απεκαταστάθηκε η λανθασμένη τιμή 90+ΦΠΑ (που είναι λίαν υψηλή) και δόθηκε η κανονική τιμή .Το νήμα των σχολίων μπορεί να συνεχιστεί κανονικά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......??????? Icon_minitimeΤρι Δεκ 23, 2014 8:35 pm

και εμείς email λαμβάνουμε...

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Εξώδικη δήλωση Διαμαρτυρίας

Από: Manolis Dermatis <manolisdermatis@hotmail.gr>

Κύριοι διαχειριστές αυτού του blog,
Ονομάζομαι Μανόλης Δερμάτης και είμαι ο εφευρέτης της Ενεργειακής Bιοκλιματιζόμενης Κυψέλης.

Την κυψέλη αυτού του τύπου την κατασκευάζουμε στη Νότια Εύβοια με την εμπορική ονομασία «ΠΡΟΜΕΛΙΣ».

Ο λόγος που σας γράφω, είναι γιατί θέλω να διαμαρτυρηθώ εντονότατα για τις ανακρίβειες, τις αθλιότητες και τις συκοφαντίες που εμφανίστηκαν μέσα από τις σελίδες του blog σας, από ένα τσούρμο ανεύθυνων και ανεπίδεκτων μάθησης μελών σας, στην συζήτηση που άνοιξε το μέλος σας με το ψευδόνυμο mpampis13 την Πέμπτη στις 18/12/14.

Τους αποκαλώ «ανεύθυνους και ανεπίδεκτους μάθησης», κυριολεκτώντας, για τον απλούστατο λόγο πως ΚΑΝΕΝΑΣ από όλους αυτούς τους «κυρίους» δεν μπήκε στον κόπο να αναζητήσει πληροφορίες και να διαβάσει για όλη αυτή την Ιστορία της «Ενεργειακής Βιοκλιματιζόμενης Κυψέλης».

Μια μικρή αναζήτηση στην Google με αυτές τις λέξεις, θα τους οδηγούσε κατ ευθείαν στις ηλεκτρονικές μας σελίδες όπου υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα στοιχεία και οι πληροφορίες στις οποίες θα μπορούσαν να ανατρέξουν οι «ανεύθυνοι» σχολιαστές σας.

Όμως, καθώς φαίνεται, οι εμπλεκόμενοι σε αυτό το κατάπτυστο κουτσομπολιό, συνηθισμένοι από τη φιλοσοφία και τη νοοτροπία του καφενείου, άρχισαν να αραδιάζουν «πληροφορίες» και «κρίσεις», χωρίς να μπουν στον κόπο να διαβάσουν - ούτε καν να ρίξουν μια ματιά - στα αναλυτικά στοιχεία και τις επαρκέστατες πληροφορίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο - αν το είχαν κάνει τα σχόλιά τους θα ήταν εντελώς διαφορετικά!

Κατόπιν όλων αυτών:

Επειδή, τα αναγραφόμενα σχόλια στις σελίδες του blog σας με τίτλο «Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη.....?????» είναι ανακριβή, ψευδή, δυσφημιστικά για το προϊόν μας και συκοφαντικά για το πρόσωπό μας.

Επειδή, τα σχόλια αυτά είναι ενδεχομένως να είναι υποβολιμαία, με σκοπό να μας ζημιώσουν εμπορικά και να μας μειώσουν προσωπικά.

Επειδή τόσο στο 4ο Μελισσοκομικό Επιστημονικό Συνέδριο, όσο και στο 6ο Φεστιβάλ Μελιού, μας δόθηκε βήμα όπου παρουσιάσαμε επίσημα, ενώπιον της επιστημονικής και μελισσοκομικής κοινότητας, την Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη και την  Ολιστική Αφάρμακη Μελισσοκομία,

Επειδή, υπάρχουν πλήρη στοιχεία στις ηλεκτρονικές μας σελίδες (βλέπε google), για τις προδιαγραφές, το επιστημονικό υπόβαθρο, αλλά και τις τιμές των προϊόντων μας, στα οποία μπορούσατε να ανατρέξετε προτού αρχίσετε τους ανακριβείς σχολιασμούς και τη διάδοση ψευδών πληροφοριών, αλλά από αδιαφορία ή εκ του πονηρού δεν το κάνατε.

Επειδή η συμπεριφορά σας αυτή μας δημιουργεί μεγάλη υλική και ηθική ζημία.

Σας καλούμε όπως εντός 24 ωρών:

Ενημερωθείτε μέσα από τις ηλεκτρονικές μας σελίδες για τα προϊόντα μας.

Προχωρήσετε σε διατύπωση απόψεων και σχολιασμών, με βάσει αυτά τα στοιχεία - η καλοπροαίρετη κριτηκή μας βρίσκει πάντα ανοιχτούς -  αποκλείοντας αστήρικτες, ανακριβείς και ψευδείς απόψεις, και γενικότητες του τύπου: "Όλα αυτά είναι πατέντες κέρδους και μάλιστα αισχρού κέρδους γιατί σε τόσο δύσκολες εποχές πασχίζουν να κονομήσουν από το υστέρημα του κοσμάκη".

Ανασκευάσετε άμεσα τα προηγούμενα σχόλια σας.

Στην αντίθετη περίπτωση, θα προχωρήσουμε άμεσα σε κάθε νόμιμο μέσο που θα προστατεύει τα συμφέροντά μας.

Επιφυλασσόμενοι για κάθε νόμιμο μέτρο.

Μανόλης Δερμάτης,

Μελισσοκόμος ερευνητής, συγγραφέας του βιβλίου «Η ιστορία μιας Βασίλισσας», εφευρέτης της "Ενεργειακής Κυψέλης Μελισσών" (Α.Α. Δίπλ. ευρεσιτεχνίας 20140100228.) και θεμελιωτής της «Ολιστικής Αφάρμακης Μελισσοκομίας»T

Υ.Γ.

Η τυχόν διαγραφή, από μέρους σας, μέρους αυτών των σχολίων ή και ολόκληρης της επίμαχης σελίδας, δεν αποτελεί μέτρο που θα μας ικανοποιήσει. Κάτι τέτοιο έπρεπε να γίνει εγκαίρως και πιστεύουμε πως η διαγραφή τους εκ των υστέρων θα μας προκαλέσει ακόμα μεγαλύτερη ζημιά, αφού θα αφίσει πολλά ερωτηματικά... (Η σχετική σας σελίδα με όλα τα επίμαχα σχόλια έχει ήδη αποθηκευτεί).

Η μόνη λύση που σας απομένει, αν θέλετε να αποφύγετε τη δικαστική εμπλοκή, είναι η πλήρης ανασκευή όλων των ανακριβών σχολίων (τιμές, προδιαγραφές, επιστημονική βάση κλπ), με βάση τα πραγματικά γεγονότα και τις πληροφορίες που δίνονται στις σελίδες μας.


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Kύριε Δερμάτη, απαντώ ως επιστήμονας...
θα χαρώ να λάβω στο email του φόρουμ Melissologia H.B.F. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
όλα τα στοιχεία που τεκμηριώνουν αναμφισβήτητα τα όσα ισχυρίζεστε για την κυψέλη σας και με κάθε τρόπο θα φροντίσω να τα εμπεδώσουν και να τα κάνουν κτήμα τους οι ανεύθυνοι και ανεπίδεκτοι μάθησης σχολιαστές που λάβανε βήμα στο παρόν θέμα.

Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα η μεθολογία και τα πειραματικά σας αποτελέσματα που θεμελιώνουν τις δηλώσεις σας (και κάνω quote από την σελίδα σας)

ʽʽ•    Αυξάνει την παραγωγή του γόνου την άνοιξη έως και 50%.
•    Πετυχαίνει  έως και 30% μεγαλύτερη παραγωγή μελιού.
•    Εξοικονομεί 12% ετησίως σε τροφές του μελισσιού.
•    Εξασφαλίζει σχεδόν μηδενικές απώλειες το χειμώνα
ʽʽ


γιατί όπως αναφέρετε τα παραπάνω ʽʽέχουν επιβεβαιωθεί με χρήση και επισταμένες μετρήσεις  που έχουν γίνειʽʽ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω πουθενά αυτά τα δεδομένα, ούτε σε ιστοσελίδες, ούτε σε εισήγηση στο 4ο Μελισσοκομικό Επιστημονικό Συνέδριο, αλλά ούτε και στο 6ο Φεστιβάλ Μελιού, όπου σας δόθηκε βήμα και παρουσιάσατε επίσημα, ενώπιον της επιστημονικής και μελισσοκομικής κοινότητας, την Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη και την  Ολιστική Αφάρμακη Μελισσοκομία.

Φαντάζομαι ότι γνωρίζετε πως αν δεν ισχύουν τα παραπάνω που ισχυρίζεστε ότι ισχύουν για το προϊόν σας, ίσως κάποιοι να θεωρήσουν ότι τους παραπλανάτε. Ειλικρινά ελπίζω να ισχύουν οι ισχυρισμοί σας και αναμένω τα δεδομένα.

Παρακαλώ πολύ, αν θέλετε για προσωπική σας ενημέρωση να διαβάσετε τους κανονισμούς του φόρουμ Melissologia H.B.F..

Ώσπου να λάβω τα δεδομένα και ως δείγμα ότι είμαστε ανοικτοί ως φόρουμ σε κάθε τι νέο και παλιό, αφού δεν λογοκρίνουμε τα μέλη μας πέρα από τις δεσμεύσεις των κανονισμών, αλλά και για να μην νιώθετε ότι αδικείστε, το παρόν θέμα κλειδώνει. Μπορείτε όμως, αν θέλετε να κουβεντιάσετε με τους χρήστε κυψελών, να ανοίξετε εσείς νέο θέμα εδώ στο φόρουμ και να διαβάσετε το τι έχουν να σας πουν, βέβαια πάντα σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Τα μέλη καλούνται να είναι πιο προσεκτικά όταν αναφέρονται σε τιμές κλπ διαφόρων προϊόντων. Για τα προϊόντα του κ. Δερμάτη υπάρχει αναλυτικός τιμοκατάλογος στην ιστοσελίδα του όπου π.χ. γράφει:
Για την στάνταρ έκδοση "Διπλή Ενεργειακή Κυψέλη: 49,50 ευρώ/τεμ.+ 23% Φ.Π.Α" και για την έξτρα έκδοση είναι συν 4 ευρώ + 23% Φ.Π.Α. Δηλαδή + 12ευρώ περίπου το Φ.Π.Α.. Στην τιμή δεν είναι μέσα τα πλαίσια για τις κηρήθρες, αυτά είναι ένα επιπλέον κόστος. Κατά μέσο όρο ένα πλαίσιο κοστίζει στο ελεύθερο εμπόριο περίπου 0.7ευρώ (για κάθε όροφο χρειάζονται 10 πλάισια).

Τις θερμότερες ευχές μας για τις Άγιες ημέρες των Χριστουγέννων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!
» Νέα Κυψέλη
» 1η κυψελη
» Νέα Κυψέλη
» ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Νέα προϊόντα στην αγορά-
Μετάβαση σε: