Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 πληρη απογοητευση

Πήγαινε κάτω 
+4
mpampis13
Arcadian
Gloriana
queen
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2014 1:59 pm

Τοσο καιρο δεν εμπαινα γιατι 1 ο καιρος ηταν χαλια οποτε λογικο το να μην παω και 2 μαμω τν τυχη μου μεσα!!! Λεω να παω να παιξω τζοκερ δηλαδη!!!

Σα να μην εφτανε το σαμποταζ του συναδελφου με αποτελεσμα να χασω τοσα κερια σα να μην εφτανε το χτυπημα με τους σκουρκους με αποτελεσμα να χασω το μισο σχεδον μελισσοκομειο μου ηρθε κ εδεσε με το τριτωμα!!! Γκαντεμια χωρις να τριτωσει το κακο δε γινεται!!!

Εχασα αλλα 3 μελισσακια... ενα αδυναμο απο τις "βεσπουλες" που ηταν σκαρτο 6αρι κ 2 δεκαρια τουρμπατα απο νοζεμιαση που τα αποτελεωσε ο μεγας κεροσκωρος... απελπιστηκη κατασταση παιδια...

το αστειο της υποθεσης ειναι οτι εχουν αδυνατισει αλλα 2 τα οποια απ οτι ειδα κατα πασα πιθανοτητα στην επομενη επισκεψη να μην ειναι εκει....

Εν ολιγοις εμεινα απο μελισσια... κ εν ολιγοις ειμαι ελεηνα γκαντεμα...

Ξερετε τι ειναι να τα βοηθας σχετικα με ασθενειες εχθρους λιμο... να πηγαινεις στο μελισσοκομειο σου με το φαγητο τους κ να ανακαλυπτεις πως πλεον δεν εχεις μελισσακια...

Το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι εχω πλαισια με μελια... μελισσακια δε ξερω αυριο αν θα εχω... θσ τρυγησω το μελι κ θα παρακαλαω τα κοριτσακια μου αυτα που εφυγαν για να βρουν ασφαλεστερο σπιτι να ειναι καλα κ να αυξηθουν... να ζησουν...

Οταν αντικρυσα αυτη την κατασταση δεν κρατηθηκα... δε γινοταν να μην κλαψω... οχι μονο για τον κοπο... αλλα πιο πολυ για τα κοριτσακια μου...

Εν ολιγοις αν θα ξεχειμωνιασουν αυτα τα 3 θα αιστανθω καπως καλυτερα αν οχι... ξανα απ το μηδεν... κ αν... τοσο μεγαλη απογοητευση εχω που υπαρχει η πιθανοτητα να τα παρατησω...

Μακαρι να ειναι καλα τα κοριτσια που εφυγαν... μακαρι τα εναπομειναντα να ξεχειμωνιασουν μαζι μου....

Αυτα ειναι τα νεα τα δικα μου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gloriana
Μέλος
Μέλος
Gloriana


Αριθμός μηνυμάτων : 76

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2014 2:35 pm

Απαίσιο συναίσθημα... Sad
Λυπάμαι... πρέπει να είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό...
Βλέπεις μια μέλισσα νεκρή και λες κρίμα, φαντάζομαι πως θα είναι με τις μελισσούλες τις δικές σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2014 2:59 pm

Ειμαι χαλια... ανυπομονουσα τοσο πολυ να παω να δω πως πανε απο φαγητο γιατι δεν πηγα λογω καιρου.. και ειδα αυτο... τοσο ατυχη πια... δε ξερω τι να πω?? Μιλησα στο δασκαλο κ μου ειπε για τα δυνατα πως πρωτα τα χε χτυπησει ασθενεια κ τα αποτελειωσε ο κεροσκωρος... του ειπα νοζεμιαση... αλλα η θεραπεια με διεγερτικη δε θα τα εσωζε απ τον κεροσκωρο... παλι θα τα εχανα... οσο για τις βεσπουλες μου ειπε πως δεν πανε στις παγιδες κ πως να μην το επιχειρησω καθως εχω ξεκληριστει... κ εκεινος τα εχει αφησει στο ελεος του κυριου κ οσα τη βγαλουν... μυριαδες μες τις κυψελες του... τωρα την επομενη φορα που θα παω δε ξερω αν θα ειναι εκει τα 3 που εμειναν... δε ξερω τιποτα... ο καιρος οσο παει κ χειροτερευει... εγω δε ξερω αν θα πρεπει να ανησυχησω για τα κοριτσια... εχω απογοητευτει παρα πολυ ομως... περαν ολο αυτο το διαστημα τον κοπο το χρονο τα χρηματα που διεθεσα για τα κοριτσακια μου... περαν τις τροφες θεραπειες κλπ... ειναι η αγαπη που τους εχω... νιωθω αυτη τη στιγμη σα να εχω χασει εναν δικο μου... οσο κ να στεναχωρεθω δυστυχως δε θα τις ξαναδω... οσο σκεφτομαι πως πριν κατι μηνες υπηρχε ολοκληρο μελισσοκομειο εκει το οποιο εσφηζε απο ζωη... οσο σκεφτομαι τα βιβλια που διαβαζα κ ανυπομονουσα να ερθει η επομενη μερα για να παω κοντα τους... ακομα κ το κυνηγι που μου εριχναν μου λειπει... τετοια σιγη... δε ξερω αν αυριο θα ειναι εκει αυτα τα κυψελακια... δε ξερω που θα βρω το κουραγιο να παω να δω κ με τι καρδια να ανοιξω τις κυψελες τους να δω αν ειναι μεσα τα κοριτσακια μου για να τους δωσω μελι... πλεον ουτε βιβλια εχω τη δυναμη να διαβασω ουτε να παω στην εξοχη βολτα... γιατι θα μου θυμιζουν τα κοριτσια μου... κ η πληγη ειναι πολυ μεγαλη... με το που πηγε να γιανει ξαναανοιξε... ευχομαι κανενας συναδελφος να μη βρεθει ποτε στη θεση μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arcadian
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Arcadian


Αριθμός μηνυμάτων : 10

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2014 5:58 pm

Από βαρρόα ήταν εντάξει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2014 6:51 pm

κρατα γερα βρε,ολα ξαναγινονται αυτο να σε πεισμωσει (και να σε βαλει να σκεφτεις παραπανω) και οχι να σε ριξει.εμεις τα εχουμε πει και σε π.μ. εχε το νου σου δεν ειναι ολα τυχη και ατυχια...θα σου στειλω και π.μ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2014 6:54 pm

Να βρεις κουράγια και να συνεχίσεις queen. Φέτος στο βουνό που ήμουνα υπήρχαν κοντά και άλλα μελισοκομεία . Ένα παιδί που είχε γύρω στα 80 μελίσσια μου είπε ότι πριν 4 χρόνια τα είχε χάσει όλα . Από τι ???? Δεν ρώτησα από διακριτικότητα . Το ζήτημα είναι ότι επανήλθε παρά τη ζημιά που έπαθε. Και εγώ φέτος έχασα αρκετά μελίσσια από διάφορες αιτίες και μια από αυτές είναι και η σχετική μου απειρία . Βρες το κουράγια λοιπόν και συνέχισε . Υπάρχουν δυστυχώς και οι κακές στιγμές. Μετά όμως πρέπει να βρίσκουμε το κουράγια και να συνεχίζουμε όσο και αν στεναχωριόμαστε . Να είσαι καλά και ελπίζω να συνεχίσεις και να ξανά φτιάξεις περισσότερα μελίσσια .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gloriana
Μέλος
Μέλος
Gloriana


Αριθμός μηνυμάτων : 76

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2014 7:09 pm

Έχεις δίκιο, είναι σα να χάνεις κάτι πολύ δικό σου και αυτό πονάει πιο πολύ απ'  όλα. Και είναι απολύτως φυσικό... Νομίζω έχει συμβεί λίγο πολύ σε όλους, φυσικά αυτό δεν ξέρω αν ανακουφίζει ιδιαίτερα σε τέτοιες στιγμές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2014 8:36 pm

Λογικό είναι να στενοχωριέσαι. Μην ξεχνάς ότι πολλοί ξεκίνησαν με ένα μελίσσι. Υγεία να υπάρχει και όλα γίνονται. Θα τα ξαναφτιάξεις τα μελίσσια. Ψυχραιμία χρειάζεται και ίσως αλλαγή θέσης. Συμβουλέψου και κάποιον έμπειρο όπως το Α.Π. Θεσ/νίκης. Λογικά όσα απέμειναν χρειάζονται τάισμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2014 10:04 pm

Απανταω σε ερωτησεις... απο βαροαα δεν υπηρχε τιποτα καθως ειχε γινει θεραπεια με οξαλικο κ μετα στα καπακια τους εβαλα για καμποσες μερες μεσα ακονιδια για ενισχυση... ηταν τοτε με τις πολλες βροχες αλλα οι σκουρκοι ηταν ακομα εκει...

Δεν ειπα οτι ειμαι κ ο γκουρου της μελισσοκομιας... μετα απο ενα χρονκ τεξιμο κ κακοτυχιες ολο κ καποια πραγματα εχω μαθει... ωστε να ξερω πως αυτο που τα χτυπησε τωρα ηταν νοζεμιαση καραμπινατη κ αφου ασθενησαν τα αποτελειωσε κ ο κεροσκωρος... δε ξερω αλλα ανησυχω πολυ οχι για τα 2 μικρακια τα οποια θα τα σφιξω εως εκει που δεν παει κ αλλο μπας κ τα γλυτωσω εαν θα ειναι ακομα εκει δλδ... που ειναι 50 - 50 οι πιθανοτητες να τα εχω κ του χρονου αλλα για ενα μεγαλο που εχω... το συγκεκριμενο μονο κ μου παθει κατι θαστεναχωρεθω διπλα... γιατι αυτο το δεκαρι κ το διπλανο του που χαθηκε ηταν τα 2 πρωτα μου μελισσακια... καταλαβενετε πως ειμαι που εχασα ενα απ τα 2 πρωτα...

ειχα 4 θεοσφιχτα 10αρια... τα 2 χαθηκαν το ενα παρεμεινε 10αρι κ το αλλο εχει πλεον σκαρτα 6 πλαισια... 3 σκαρτα 8αρια τα οποια αποδυναμωθηκαν κ χαθηκαν με τους σκουρκους εκτος απο ενα το σκαρτο 6αρι.. 3ο 7αρια τα οποια πλεον δεν ειναι κοντα μου.. αυτα ηταν απ τα πρωτα που χτυπησαν οι σκουρκοι..

Ανοιγω το σημειωματαριο που εγραφα τι ηθελε καθε κυψελη η τι επρεπε να κανω.... βλεπω τοτε που ηταν 4 15αρια μεσα ανοιξης κ τα υπολοιπα 10αρια φουλ γονιασμενα...

Οταν πηγα κ αντικρυσα ολο αυτο ο καιρος ηταν χαλια... αερας κρυο κ εκανα κ ενα μικρο μπανακι... φροντισα να μην ενοχλησω πολυ τα κοριτσια.. κατι δευτερα ανοιξα το καπακι να δω το ζυμαρι αν ειναι επαρκες... μου φωναζαν κλεισεεε... τα εκλεισα... τα αδεια κυψελακια δεν προλαβαινα να τα κινησω... το αστειο στην υποθεση ξερετε που βρισκετε?? Οτι καμια 300αρια μετρα μακρια απ το μελισσοκομειο μου εχει εκκλησια... "βαλτα εκει να στα προστατευουν οι αγιοι" μου ειχαν πει οι δικοι μου... εγω γιατι απο τοτε δεν τους ειχα πιστεψει?? Κ οταν τους ειπα πως δε στεκει αυτο που λετε αρχισαν να μου λενε "οι μελισσες ειναι καθαρα πλασματα του θεου" "πανε αναψε κανα κερακι να στα εχουν καλα" κλπ κλπ... οσα κερακια κ να αναψω πισω δε θα γυρισουν... ουτε πισω ο χρονος γυρναει... ωστε να εκανα το οτιδηποτε ωστε να μη φυγουν κ αυτα...

Το καλο ειναι πως εχουμε μπει για τα καλα στη χειμερινη ανθοφορια ολα καταπρασινα τρυγυρω...το κακο ειναι οτι οι καιροι ειναι κατα.... ολο αερας ολο βροχη κ πολυ κρυο.. αν ειναι ακομα εκει τα μελισσακια μου που θα τα σφιξω κ αλλο θα ηθελα να μαθω τι να τους βαλω μεσα η ακομα κ εξω ωστε να μην κρυωνουν... αυριο ο καιρος αναμενεται βροχερος με πολυ κρυο κ αερα...

Οσο για την αλλαγη τοποθεσιας... που να τα παω που εχει μπει εδω ο χειμωνας για τα καλα?? Οπου κ να τα παω πλεον την ιδια ανθοφορια θα εχει κ εκει...

Μπαμπη εχεις πμ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 4:56 pm

Παρτε μια γευση απ την καταστροφη....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στους πατους των κυψελων υπηρχε ενα στρωμα απο μελισσες...

Να ρωτησω βρε παιδια γιατι πραγματικα ειναι αποριας αξιον... υπαρχει πιθανοτητα να μπασουν νερο απο καρεκλοποδαρα οι κυψελες απο τους αεραγωγους?? Εχουν ψιλο πλεγμα... δε νομιζω οτι ειναι εφικτο ομως... μεσα στις κυψελες εβλεπες παντου σκουλικια κεροσκωρου κ τα κοριτσια προσβληθηκαν κ απο αυτον περαν της νοζεμιασης.. σημερα ειχα κ τα αποδεικτικα στοιχεια οτι αρρωστησαν απο αυτην...

Ερωτηση δευτερη... τι να κανω με τις βεσπουλες?? Ενοχλουν πολυ τα εναπομειναντα κοριτσακια μου... δε θελω να μου τα διωξουν... εδω στο νησι εχουμε παλι σφηκοθεμα... πολλοι συναδελφοι ειναι σε μαυρα χαλια κ λενε πως οσα γλυτωσανε απ τους σκουρκους τα χασανε απ τις βεσπουλες... καμια παγιδα που να μην κινδυνευουν τα κοριτσια μου??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 5:24 pm

Έχω μια απορία...οι βεσπουλες τι είναι;
Εγώ τις μόνες που ξέρω είναι της piagio...50 κ 125 κυβικων...πανεμορφες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arcadian
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Arcadian


Αριθμός μηνυμάτων : 10

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 5:30 pm

Vespa Orientalis a.k.a σφήκα ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 5:42 pm

Queen λυπάμαι για την καταστροφή. Το θέαμα είναι αποκαρδιωτικό... Ας πάρουμε το θέμα από την αρχή.... Πως κατέληξες στο συμπέρασμα πως πρόκειται για νοσεμίαση; Δηλαδή πια ήταν τα συμπτώματα που εντόπισες για να καταλήξεις στη συγκεκριμένη διάγνωση;
Με ανησυχεί λιγάκι στη φωτό ο τρύπιος καλυμμένος γόνο. Είναι ένδειξη ασθένειας. Σε άλλη φωτό κάτω από τα νημάτια του κηρόσκωρου, διακρίνεται ένα κουκούλι που σημαίνει πως ήταν σε διαρκή εξέλιξη η ανάπτυξη του και σχεδόν έχει ολοκληρώσει έναν βιολογικό κύκλο, εκτός αν κάνω λάθος.
Αυτό όμως που με βάζει σε σκέψεις, διαβάζοντας όλες τις κακοτοπιές που σε έχουν βρει είναι πως δυνατά μελίσσια δεν παθαίνουν κάτι τέτοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 6:22 pm

Αυτο που με εκανε εξ αρχης να πω οτι τα εχασα απο νοζεμιαση ηταν: μαυρες μελισσες νεκρες κατω κ με γυρισμενη την κοιλια προς τα πανω... παντου σε ολη την κυψελη ακομα κ πανω στα ζυμαρια υπηρχαν περιττωματα... ο τρυπιος κ ψημενος γονος απ οτι ανοιξα κελια οι μελισσες μεσα θα εβγαιναν κ ηταν ακεραιες μαυρες κ με τις προβοσκιδες τεταμενες... αυτο εγινε γιατι πολυ απλα οσο οι ενηλικες μελισσες ασθενουσαν κ επεφταν κατω λιγοστευανε σιγα σιγα κ εκεινες που καλυπταν κ ζεστεναν το γονο... με αποτελεσνα αυτο που βλεπετε... επισης για να βρεθει κεροσκωρος μεσα κ να αναπτυχθει τοσο γρηγορα σημαινει πολλη υγρασια εντος των κυψελων... ποια ασθενεια ευνοειται απιστευτα απο την υγρασια με τα ανωθι συμτωματα?? Νοζεμιαση... κ αφου αποδυναμωθηκαν αρκετα τα χτυπησε κ ο κεροσκωρος κ ηρθε κ εδεσε... τι ηταν τα μελισσια? Αδυναμα?? Καθε αλλο... θεοσφιχτα 10αρια ηταν αυτα που εχασα κ οπως ειδατε ηταν κ φουλ γονιασμενα... το αλλο το εδιωξαν οι κιτρινοσφηκες ακα βεσπουλες... ηταν σκαρτο εξαρακι εκεινο... ευτυχως ειχε πληρως ξεγονιασει κ απ οτι ειδα το συγκεκριμενο ειχε κανει αρκετα βκ σμηνουργιας κ ειχαν εκκολαφθει οι μαναδες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 6:39 pm

Εμενα η αποψη μου παντως για το θεμα ειναι η εξης:Τα μελισσια ηταν τιγκα απο βαρροα,εξαιτιας αυτου δεν περιποιηθηκαν τον γονο οπως επρεπε με αποτελεσμα να πεθαινει αρκετος.Τα μελισσια εξασθενησαν και ετσι τους την επεσε και η νοζεμιαση και τα ξεκανε.Οξαλικο ποτε τους εκανες?Ειχαν γονο και αν ναι ποσο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 6:51 pm

Νικο βαρροα δεν υπηρχε μετα το οξαλικο... τη θεραπεια την εκανα μεσα οκτωβρη... συν οτι εβαλα κ ακονιδια εντος των κυψελων ως συμπληρωματικη θεραπεια... βαρροα δεν υπηρχε...

Η αποψη η δικη μου εχει ως εξης... υγρασια κ κρυο ολο αυτο το διαστημα αφθονα... τα μελισσια τουρμπο κ η διαφορα εντος με εκτος των κυψελων μεγαλη οποτε κ δημιουργηθηκε ανετα το εδαφος για νοζεμιαση κ μετα κεροσκωρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arcadian
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Arcadian


Αριθμός μηνυμάτων : 10

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 7:06 pm

Στα μελίσσια που επέζησαν είδες κοψόφτερες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 7:35 pm

Εγώ θα έστελνα μερικές μέλισσες -αν ήταν δυνατόν και ζωντανές- στο ΑΠΘ για να έχω αξιόπιστη διάγνωση για ποιο λόγο χάθηκαν τα μελίσσια. Τα βαρρόα είναι πηγή ασθενιών και αιτία εγκατάλειψης της κυψέλης. Ο κηρόσκωρος δεν πλησιάζει 10αρια δυνατά μελίσσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 7:55 pm

Ο κεροσκωρος οχι.. η νοζεμιαση ομως δεν κανει διακρισεις... να στειλω μελισσες στο απθ να μου πουν το αυτονοητο??

Κοψοφτερες παραμορφωμενες κλπ δεν υπαρχουν...

ο γονος σ αυτα που εχασα οπως βλεπεις ειναι συμπαγης κ οι μελισσες απο κατω οπως ειπα ηταν ακεραιες ουτε παραμορφωμενες (οπως επισης δεν υπηρχε κατι τετοιο στις ενηλικες) ουτε πολτος ουτε κατι αλλο που θα με εβαζε σε υποψια για επανεμφανιση της βαρροα... μαυρες ηταν κ  με τεταμενη την προβοσκιδα... αυτο δηλωνει οτι παγωσαν...  οι ενηλικες ηταν κ αυτες μαυρες κ ειχαν γυρισμενη προς τα μεσα τη κοιλια τους (δεν ειχαν τεταμενες τις προβοσκιδες τους γιατι θα σημαινε δηλητηριαση).. αυτο δηλωνει προβλημα στο πεπτικο τους...

Απορω ακομα γιατι επιμενετε με τη βαρροα ενω σας λεω δεν υπαρχει...  confused

Επισης δεν ειναι μονο η βαρροα (η βαρροα ειναι παρασιτο κ αντιμετωπιζεται στα πρωτα σταδια - κ αυτο γιατι αν υπαρξει εξαρση προκαλουνται θανατηφορες μολυνσεις των ενηλικων μελισσων -  δεν αποτελει απο μονο του αιτια για εγκαταλειψη... αιτια θα γινει αν συνηπαρχουν κ αλλοι παραγοντες οπως πχ εχθροι η μολυνση του γονου... αν ασθενησουν οι ενηλικες πολυ απλα θα πεθανει το μελισσι δε θα φυγει) αιτια για εγκαταλειψη της κυψελης... ειναι πολλα... απο χειρισμους λαθος εως εχθρους κ απο καθολου κ για μεγαλο διαστημα φαι εως ασθενειες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΠεμ Νοε 27, 2014 12:37 am

Κουιν θα ηθελα να μου πεις ποσο γονο ειχε καθε μελισσι οταν εκανες οξαλικο.Πως συμπεραινεις οτι δεν ειχαν βαρροα?Με συγχωρεις που επιμενω αλλα κατι δεν μου καθεται καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πληρη απογοητευση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πληρη απογοητευση   πληρη απογοητευση Icon_minitimeΠεμ Νοε 27, 2014 6:17 am

Για ανεπτυξε αν μπορεις το σκεπτικο σου γιατι θελεις να πεις κατι κ καπου χανομαστε... πες μου λιγο τι ακριβως δε σου καθεται καλα....

Ακομα κ βαροα να ειχε επιζησει μετα το οξαλικο θα τα χε τιναξει με τοση ακονιδια μεσα... καμια εβδομαδα αργοτερα αρχισαν να ξαναγονιαζουν.... ειχαν ριξει αρκετα γονο κ γι αυτο εκανα τη θεραπεια τοτε...

Για να επιβιωσει η βαροα μετα το οξαλικο θα πρεπει να ειχα μπολικο κλειστο γονο... πραγμα που δεν υπηρχε... χωρια του οτι συνεχως εχανα τοτε πληθυσμους απ ολα τα μελισσια με τους βρωσμοσκουρκους... χωρια κ τους ελεγχους εντως των κυψελων οταν ειδα πως ξεφευγε η κατασταση τους κ εχανα το ενα μελισσι πισω απ το αλλο... βαρροα τσου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πληρη απογοητευση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» απογοήτευση
» Απογοήτευση ο έλατος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: