Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σφίξιμο μελισσιών

Πήγαινε κάτω 
+3
matteus
newbee
Bender
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bender
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 46

Σφίξιμο μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σφίξιμο μελισσιών   Σφίξιμο μελισσιών Icon_minitimeΚυρ Νοε 23, 2014 9:22 pm

Γεια χαρα,

Ακούμε συνεχώς ότι τώρα που χειμωνιάζει είναι απαραίτητο το "σφίξιμο" των μελισσιών, με κατέβασμα ορόφων και αφαίρεση πλαισίων.

Τι γίνεται όμως αν δεν υπάρχουν άδεια πλαίσια έτσι ώστε να αφαιρεθούν;;;

Υπάρχουν μελίσσια μου, που έχουν 10 πλαίσια αλλά μπορώ άνετα να τα περιορίσω στα 7-8. Έχουν όμως όλα τα πλαίσια μέλια (συνήθως ανοιχτά) και λίγες γύρες.

Επίσης σε άλλα μελίσσια έχω αφήσει ολόκληρο όροφο για 3 πλαίσια γεμάτα μέλι. Δε μπορώ να τα κατεβάσω γιατί ούτε απ την γονοφωλιά μπορώ να αφαιρέσω πλαίσια.

Έχει νόημα να μένει ο όροφος για 3 μόνο (αλλά γεμάτα πέρα ως πέρα) πλαίσια μέλι;;;

Αν τα αφαιρέσω έτσι ώστε να πέσει ο όροφος και τους τα δώσω πίσω την άνοιξη,, το μέλι - ειδικά το ανοιχτό - δε θα ξινίσει;;;;


Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Σφίξιμο μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίξιμο μελισσιών   Σφίξιμο μελισσιών Icon_minitimeΚυρ Νοε 23, 2014 11:03 pm

Δεν έχεις κάποιο άλλο μελίσσι που να θέλει τροφή να του βάλεις ένα πλαίσιο απο αυτά?

Στα μελίσσια που τα έχεις σε 10άρα κυψέλη μπορείς να αφήσεις κάποια παραπάνω πλαίσια αν τα υπόλοιπα είναι σφραγισμένα βάζοντας τα ασφράγιστα πιο μέσα και τα σφραγισμένα έξω ή καλύτερα παίρνεις τα σφραγισμένα και αφήνεις τα ασφράγιστα.

Στα μελίσσια όμως με το δεύτερο όροφο κατέβασε τον άμεσα.

Τα μέλια είναι μήπως είναι απο κουμαριά?

Αν είναι όλα ασφράγιστα πρέπει να ταίσεις με πηχτό σιρόπι για να τα σφραγίσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σφίξιμο μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίξιμο μελισσιών   Σφίξιμο μελισσιών Icon_minitimeΚυρ Νοε 23, 2014 11:30 pm

Ωραια ερωτηση φιλε. Την ιδια απορια ειχα και εγω ... για ταισμα με σιροπι ειναι καπως αργα ... λογικα πρεπει να αφαιρεσουμε καποια πλαισια με μελι και μετα απο καιρο οταν θα εχει μια καλη μερα κοιτας ποια μελισσια θελουν τροφες και τους αφαιρεις αυτα που εφαγαν και βαζεις αλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Σφίξιμο μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίξιμο μελισσιών   Σφίξιμο μελισσιών Icon_minitimeΚυρ Νοε 23, 2014 11:51 pm

Τα ασφράγιστα πλαίσια με μέλι θα τα φάνε πολύ γρύγορα... σαν να μην υπάρχουν. Δοκιμάστε τάισμα με σιρόπι (πυκτό), αν το περνουν μην τσιγκουνεύεστε, είναι ευκαιρία να σφραγίσουν με το σιροπι κάποια πλαισια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σφίξιμο μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίξιμο μελισσιών   Σφίξιμο μελισσιών Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2014 10:18 am

Καλημέρα στη παρέα,έχω μια απορία σχετική με την συζήτηση που κάνετε.
Στα μελισσακια μου έβαζα 250ml σιροπακι 1/1 για περιπου 15-20 μέρες,η τροφοδοσία αυτή γινόταν ανά 3-4 μέρες.ο σκοπός μου ήταν η διέγερση των βασιλισσων για αύξηση γόνου λόγου της ακονιζιας που είχα αρκετή στα μέρη μου.Αυτο το έκανα από τις 10 οκτώβρη μέχρι αρχές Νοέμβρη που μου το επέτρεψε ο καιρός και οι θερμοκρασίες.
Οντος τα αποτελεσματα ήταν επιτυχή σε όλα τα μελισσακια μου.τα μελισσακια(4) ήταν όλα παραφυαδες(νέες) των 5 πλαισίων.
Εκτός του γόνου που αυξήθηκε εντυπωσιακά, σε σχέση με το μεγεθος των μελισσίων,είχα και εντυπωσιακή αύξηση των αποθεμάτων μελιού μέσα στις κυψέλες.ειδικα σε ένα από αυτά μου γέμιζαν ένα πλαίσιο την βδομάδα,χωρίς να το σφραγίσουν.
Η απορία μου είναι η εξής.με αυτή την τροφοδοσία που έκανα ποσο έχει επηρεάσει το αποθηκευμένο μελι.δηλαδη αν αυτό το μελι το τρυγησω(λέμε τώρα,όχι ότι θα το κανω) είναι μελακι καθαρό από την τοπική ανθοφορία η μπασταρδο με σιρόπι....η μόνο σιρόπι;
Γενικός το σιροπακι τα μελισσακια το καταναλώνουν ως τροφή όπως το περνούν από το τροφοδότη η πρώτα το αποθηκεύουν το επεξεργάζονται και έπειτα το τρώνε;
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Σφίξιμο μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίξιμο μελισσιών   Σφίξιμο μελισσιών Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2014 10:43 am

Καλημέρα. Το μέλι αυτό είναι σίγουρα μπασταρδεμένο. Η αναλογία του σιροπιού με το μέλι εξαρτάται από την ποσότητα νέκταρ που έμπαινε στην κυψέλη, κατά τη διάρκεια της τροφοδοσίας. Είναι καλό για τα μελισσάκια να έχουν αποθέματα για το χειμώνα, απλά δεν θα έχει την ίδια διατροφική αξία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bender
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 46

Σφίξιμο μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίξιμο μελισσιών   Σφίξιμο μελισσιών Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2014 1:52 pm

Bender έγραψε:


Αν τα αφαιρέσω έτσι ώστε να πέσει ο όροφος και τους τα δώσω πίσω την άνοιξη,, το μέλι - ειδικά το ανοιχτό - δε θα ξινίσει;;;;



Για να επανέλθω λίγο στο θέμα και με βάση τις απαντήσεις, όσον αναφορά τα ανοιχτά μέλια αυτά ή θα πρέπει να μείνουν στο μελίσσι ή να σφραγιστούν (με βοήθεια σιροπιού).

Αν σφραγιστούν ή τα ήδη σφραγισμένα - όπως είπαν και οι προηγούμενοι - τα βγάζουμε, τα αποθηκεύουμε και τα δίνουμε πάλι στα μελίσσια όταν έχουν ανάγκη.

Η ερώτηση είναι που τα αποθηκεύουμε τα κλειστά μέλια;;

  • Στην κατάψυξη για όλο το διάστημα μέχρι να ξαναμπούν στο μελίσσι;;


  • Στην κατάψυξη για λίγο, μέχρι να εξοντωθεί τυχόν κηρόσκωρος, και μετά αποθήκευση όπως και τα υπόλοιπα κεριά;;


  • Τα ανοιχτά μέλια αν μείνουν στην κατάψυξη μέχρι να ξαναδοθούν στο μελίσσι, θα ξινίσουν και πάλι;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σφίξιμο μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίξιμο μελισσιών   Σφίξιμο μελισσιών Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2014 9:02 pm

καταψυξη για παντα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arcadian
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Arcadian


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Σφίξιμο μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίξιμο μελισσιών   Σφίξιμο μελισσιών Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2014 9:30 pm

Επίσης, εφόσον χρησιμοποείται κάθετο διάφραγμα (κόντρα πλακέ σε μέγεθος πλαισίου), για περιορισμό του χώρου με αποτέλεσμα μεγαλύτερη συνοχή του σμήνους, μπορούν τα ασφράγιστα μέλια ή και τα σφραγισμένα εφόσον απολεπιστούν να μείνουν απέξω. Οι μέλισσες θα τα πάρουν....

Όσον αφορά τον όροφο, με τον ίδιο τρόπο αν τα μέλια μπουν ανοιχτά πάνω από το κηρόπανο, οι μέλισσες θα τα κατεβάσουν κάτω. Καθώς από ότι φαίνεται δεν θέλουν εμπόδια ανάμεσα στην γονοφωλία και το μέλι...

Η κατάψυξη είναι πολύ καλή λύση, είτε είναι ανοιχτά είτε όχι τα μέλια, αλλά δεν  είναι πρακτική αν εχεις πολλά μελίσσια.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Arcadian στις Δευ Νοε 24, 2014 9:59 pm, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : προσθήκη πληροφοριών)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σφίξιμο μελισσιών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» "Σφίξιμο" των μελισσιών πριν τον τρύγο
» Υλικο για χωρισμα-σφιξιμο
» Σφιξιμο εν οψει χειμώνα.
» Σφίξιμο παλιού τελάρου με καρφάκια.
» Συνενωση μελισσιών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: