Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 αρρωστο μελισσι

Πήγαινε κάτω 
+2
nikosf13
beejohn
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beejohn
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

αρρωστο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αρρωστο μελισσι   αρρωστο μελισσι Icon_minitimeΔευ Νοε 17, 2014 5:48 pm

Καλησπερα σε ολους τους μελισσοκομους!

Ειμαι νεος μελισσοκομος και θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα μελισσι μου που αρρωστησε.
Στη σημερινη μου επιθεωρηση αντικρισα μεσα στην κυψελη αλλες μελισσες,οχι τις δικες μου που το καταλαβα απο το χρωμα τους  ,υπερβολικα επιθετικες και τα πλαισια σε κακη κατασταση οπως θα δειτε στην εικονα που επισυναπτω.
Εχει κανεις καμια ιδεα περι τινος προκειται και τι χειρισμο χρειαζεται;
Eυχαριστω!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

αρρωστο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρρωστο μελισσι   αρρωστο μελισσι Icon_minitimeΔευ Νοε 17, 2014 7:33 pm

Ειδες αν εχει νεκρες απ'εξω το μελισσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beejohn
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

αρρωστο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρρωστο μελισσι   αρρωστο μελισσι Icon_minitimeΔευ Νοε 17, 2014 7:41 pm

Εψαξα φιλε μου ,αλλα δεν ειχε,οχι.
Υπαρχει περιπτωση να ειναι σφηκες;αλλα τοσες πολλες;;;ειχαν εντονο κιτρινομαυρο χρωμα
Επισης κοντα (<100 μ.) υπαρχει αλλο ενα μελισσοκομειο πολυ πιο δυνατο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

αρρωστο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρρωστο μελισσι   αρρωστο μελισσι Icon_minitimeΤρι Νοε 18, 2014 12:54 am

Δεν νομίζω ότι οι μέλισσες είναι από άλλο μελίσσι. Όταν μια ξένη μέλισσα πάει να εισβάλει στην κυψέλη, έχει άλλη μυρωδιά και την σκοτώνουν.
Πολλές φορές όταν το μελίσσι είναι αδύναμο υπάρχει ο κίνδυνος της λεηλασίας. Αλλά τότε οι ξένες μέλισσες μπαίνουν στην κυψέλη και κλέβουν το μέλι για να το μεταφέρουν στην δική τους.
Το πιθανότερο είναι οι μέλισσες να είναι δικές σου. Ίσως το μελίσσι να έχει βαρρόα ή απλά να θέλει τάισμα.
Για να βοηθήσουμε, δώσε λίγο περισσότερες λεπτομέρειες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimer1
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρρωστο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρρωστο μελισσι   αρρωστο μελισσι Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 9:54 pm

το πλαίσιο εκ πρώτης όψεως δείχνει να είναι λεηλατημένο. τώρα πάλι με τη λήγει εμπειρία που έχω, δεν έχω διαπιστώσει τουλάχιστον όταν λεηλατείτε κενή από μέλισσες κυψέλη η μέλισσες να είναι επιθετικές. ας μιλήσουν και οι έμπειροι του φόρουμ καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

αρρωστο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρρωστο μελισσι   αρρωστο μελισσι Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2014 10:44 pm

Δεν θα εδινα σε καμια ρατσα της apis mellifera ,απο οσες τουλαχιστον μπορουν να βρεθουν στον Ελλαδικο χωρο, τετοια εντονη χρωματικη περιγραφη(εντονο κιτρινομαυρο).Οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν ειδες οντως μελισσες .Αντιθετα τετοιο εντονο κιτρινομαυρο χρωματισμο εχουν αρκετα ειδη σφηκων οπως π.χ. η vespula germanica ,αλλα και καποιοι βομβινοι.Βεβαια και τα τρια ειδη ,για καποιον που ξερει,ειναι πολυ διακριτα μεταξυ τους.
Αν προκειται για επιθεση απο σφηκες μαλλον το μελισσι υπεκυψε ή εγκατελειψε.
Μπορεις να βρεις μεσω internet πολλες εικονες για σφηκες.Κανε μια αναζητηση μηπως κατι αναγνωρισεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

αρρωστο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρρωστο μελισσι   αρρωστο μελισσι Icon_minitimeΠεμ Νοε 27, 2014 6:53 am

Με το που βλεπω το πλαισιο σου λεω κ εμενα οταν εφυγε ενα μικρο μελισσακι ετσι σχεδον ηταν τα πλαισια... φαγωμενα κ με ελαχιστες τροφες απανω κ τα καπαπια των μελιων ατσουμπαλα ανοιγμενα... επιθεση απο σφηκες... κιτριονμαυρες μελισσες κ επιθετικες δε γνωριζω.... οι σφηκες ειναι κ απ τα 2.. το μελισσι ειναι εκει η εφυγε?? Αν ειναι εκει αλλαξε του τοποθεσια κ εχε το κοντα σου ωστε να το επιβλεπεις... κ εγω τα ιδια θα κανω γιατι υπαρχει εντονη ενοχληση απ τις σφηκες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beejohn
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

αρρωστο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρρωστο μελισσι   αρρωστο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 5:46 pm

Eυχαριστω πολύ για το ενδιαφερον παιδια!
Τελικα ειμαι πεπεισμενος οτι ήταν σφηκες και το μελισσι δυστυχως εγκατέλειψε ή υπεκυψε,ειναι αδειο πλεον...
Εχω γεμισει τον τοπο παγιδες με δολώματα από σαρδελες και συκωτι που διαβασα στο internet μηπως σωσω τα υπόλοιπα.Η περιοχή είναι γεμάτη απο σφήκες και κάπου διαβασα οτι σ' αυτην την περίπτωση αλλάζεις μέρος .Εχετε καθόλου εμπειρία από τέτοια περίπτωση;
Ευχαριστώ και πάλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

αρρωστο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρρωστο μελισσι   αρρωστο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 7:23 pm

Παρουσα... εγω αναγκαστηκα θα μετακινησω μια απ αυτες τις μερες γιατι υπαρχει εντονη ενοχληση απ τις κιτρινοσφηκες... θα μπουν παλι παγιδες... εχασα κ εγω ενα απ αυτες... μικρο ηταν κ τους ειχανε φαει ακομα κ το ζυμαρι... μελισσες νεκρες δεν βρηκα...

Πριν λιγο καιρο ειχα μεγα θεμα με τους σκουρκους... ελεγα για μετακινηση αλλα παντου στο νησι υπηρχε θεμα... οποτε κ δουλεψε η παγιδα με το χωνι κ δολωμα ενα πλαισιο με νεκρο γονο που ειχε κ μελι επανω... εχασα τοτε το μισο μελισσοκομειο μου... ομως τους προκαλεσα γενοκτονια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αρρωστο μελισσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελίσσι CSI...
» Το μελισσι 72
» Νέο μελίσσι
» 2οροφο μελισσι
» Πως μπλοκαρω ενα μελισσι?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: