Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες

Πήγαινε κάτω 
+6
geobees
woolf
Γιώργος-Κόρινθος
Throubee
matteus
lpapggia
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΤρι Οκτ 14, 2014 7:58 pm

Καλησπέρα,

έχω τους διπλούς τροφοδότες της εταιρίας technosetbee.
Κάθε χρόνο ξεχειμωνιάζω τα μελίσσια με κηρόπανα.
Επειδή έχω τους συγκεκριμμένους τροφοδότες θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ξεχειμωνιάσει με αυτούς τα μελίσσια του και τι αποτέλεσμα είχε.
Aυτό όμως που με απασχολεί περισσότερο είναι ότι η θέση για ζαχαροζύμαρο είναι περίπου στο 1/3 του τροφοδότη και όχι στην μέση.
Συνεπώς το ζαχαροζύμαρο που θα βάλω για ξεχειμώνιασμα  δεν θα είναι πάνω από την μελισσόσφαιρα και δεν θα μπορούν να το πάρουν οι μέλισσες.
Παρακαλώ αν κάποιος έχει εμπειρία ας την καταθέσει.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΤρι Οκτ 14, 2014 11:15 pm

Εχω και εγω καμια 20αρια τροφοδοτες. Αυτο δεν το ειχα σκεφτει. Η τροφη δεν χωραει κατω απο τον τροφοδοτη? Αν ειναι ετσι τα πραγματα μουφα η δουλεια......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2014 3:02 pm

H τροφή δεν χωράει κάτω από τον τροφοδότη.
Εν τω μεταξυ έχω και τριπλοκυψελίδια που εχουν τους δικούς τους τροφοδότες. Εκεί το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο γιατί δεν μπορώ να βγάλω τους τροφοδότες επειδή θα έχουν ειπικοινωνία οι μέλιsσες και οι βασίλισσες μεταξύ τους. Αν πρέπει να βγουν και να μπει κηρόπανο τότε πρέπει να φτιάξω και τελάρα με σιτα για να απομονώνονται  τα μελίσσια.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την lpapggia στις Τετ Οκτ 15, 2014 4:08 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2014 3:18 pm

Ε αμα δεν χωραει ειναι για πεταμα δηλαδη. Μετανιωσα την ωρα και την στιγμη που αγορασα ολη αυτη την πλαστικουρα. Απο εδω και περα ξυλινες και παλι ξυλινες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2014 4:06 pm

Φίλε lPapggia συμφωνώ κακός είναι η τρύπα στην άκρη και δεν είναι στη μέση.
Εμπειρία ξεχειμωνιάσματος με τέτοιους τροφοδότες δεν έχω.
Φίλε matteus άμα είναι να τους πετάξεις βάλτους στην ανακύκλωση LoL
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2014 8:53 pm

Δεν είναι για πέταμα απλά δεν νομίζω ότι κάνουν για ξεχειμώνιασμα για τον λόγο που προανέφερα.
Για τροφοδοσία χωρίς να ενοχλείς το σμήνος είναι καλό.

Προκύπτει όμως ένα άλλο πρόβλημα.
Οι πλαστικές κυψέλες για να μην βάλουν νερά μέσα από βροχές χρειάζονται τον τροφοδότη.
Αν όμως δεν μπορεί να τοποθετηθεί η τροφή στο κέντρο, τι γίνεται?

Πέρυσι πάντως που ξεχειμώνιασα πλαστικές χωρίς τροφοδότη, είχαν νερά μέσα και μάζεψαν μούχλα. Όλες οι κυψέλες μου είναι με ανοικτό πάτο αλλά παρόλα αυτά είχαν μούχλα.
Πάντως πήρα 40 κηρόπανα σήμερα γιατί μάλλον εκεί καταλήγω.

Αν κάποιος έχει εμπειρία ξεχειμωνιάσματος με τους τροφοδότες ας μας την πει.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2014 9:51 pm

Τους τελευταίους 2 χειμώνες ξεχειμωνιάζω τα μελίσσια μου με τους συγκεκριμένους τροφοδότες χωρίς

να εχω πρόβλημα. Και τα ζυμάρι το παίρνουν και γλύτωσα απο τα κηρόπανα που έπιαναν

μούχλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
woolf
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 55

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 12:23 am

εγώ πάντως δεν θα το ρίσκαρα για 2 λόγους
1 ότι η τροφοδότες εχουν στην άκρη την τροφη
2 και σημαντικότερο ότι το κηρόπανο μπορεί να μουχλιάζει όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω αλλα απορροφά και εξατμίζεται η υγρασία ενώ με τους τροφοδότες ειδικά τους πλαστικούς η υγρασία στάζει πάνω στα μελισάκια μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 3:23 am

Είναι εσφαλμένη η αντίληψη ότι με τους πλαστικούς τροφοδότες υπάρχει πρόβλημα υγρασίας….εκτός εάν έχουμε μέλισσες σε 10άρα γονοφωλιά που πατάνε πχ. σε 5 πλαίσια. Λογικό δεν είναι έτσι ότι η τροφή "βρίσκετε" πιό μακρυά, ο μισός χώρος και φυσικά ο τροφοδότης είναι παγωμένα; Για σκεφτείτε πώς μαζέυεται η υγρασία, η μούχλα και οι ασθένειες. Φταίει ο τροφοδότης γι' αυτό;

Μία περίπτωση λάθους χειρισμού είναι όταν χρησιμοποιείτε μόνο το πλαστικό καπάκι γιατί δημιουργεί (πολύ φυσιολογικά λόγω μεγάλης απόστασης από τα πλαίσια) συμπύκνωση η αναπνοή του σμήνους με τις γνωστές ολέθριες συνέπειες.

Εάν οι κυψέλες (πλαστικές ή ξύλινες) έχουν διάτρυτες βάσεις η καλύτερη λύση είναι να κλείνετε με νάϋλον για ξεχειμώνιασμα τα μελίσσια σας. Το ζυμάρι από κάτω πάντα. Ούτε υγρασία, ούτε απώλειες θερμοκρασίας. Ακόμα και έλεγχο με τον χειρότερο καιρό μπορείτε να κάνετε χωρίς το μελίσσι να διαταραχθεί στο ελάχιστο. Δυστυχώς η σύγχρονη τεχνική εξάλειψε το (πολύ σοφό) μεσοκάπακο που έκανε όλη τη δουλειά.

Όλα αυτά τα προβλήματα, ανάγονται στο δυστυχές γεγονός ότι δεν διδάσκουν τον κόσμο με τα βασικά (συνεχή θερμοδυναμικά φαινόμενα) που λαμβάνουν χώρα μέσα σε κάθε κυψέλη και είναι ενίοτε διαφορετικά, ανάλογα το μέγεθος και τις ανάγκες τους.

Όσοι θέλουν περαιτέρω παραδείγματα ή οπτικό υλικό είμαι στη διάθεσή τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 3:30 am

matteus έγραψε:
Ε αμα δεν χωραει ειναι για πεταμα δηλαδη. Μετανιωσα την ωρα και την στιγμη που αγορασα ολη αυτη την πλαστικουρα. Απο εδω και περα ξυλινες και παλι ξυλινες.

Γιατί το ανάθεμα;
Στους ξύλινους χωράει από κάτω ζυμάρι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 6:39 am

Σε περίπτωση που έχουμε γονοφωλιά 10άρα με 5 πλαίσια πληθυσμό, αν τοποθετήσουμε ναϋλον επάνω από τα πλαίσια δεν θα συμβεί το φαινόμενο που συμβαίνει στους τροφοδότες, να μαζέψουν δηλαδή υγρασία? Ή αγκαλιάζουμε τα πλαίσια με το ναυλον και δεν το τοποθετούμε όλο πάνω στην κυψέλη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 9:37 am

Καλημέρα σε όλους..
Νομίζω ότι με το ξύλο μπορεί κανείς να κατασκευάσει τον τροφοδότη που τον βολεύει καλύτερα και πολύ οικονομικότερα, αυτό όμως απαιτεί εργαλεία, χώρο, χρόνο και ίσως την βοήθεια κάποιου μαραγκού. Σε αυτή τη περίπτωση φτιάχνουμε ότι θέλουμε οπως μας αρέσει και με το μικρότερο δυνατό κόστος.
Στην περίπτωση που αποφασίσουμε να κατασκευάσουμε έναν τροφοδότη με "θήκη" για στερεά τροφή τότε αυτή θα πρέπει να είναι στο κέντρο του τροφοδότη και όχι στην άκρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 10:32 am

Γιώργος-Κόρινθος έγραψε:
Τους τελευταίους 2 χειμώνες ξεχειμωνιάζω τα μελίσσια μου με τους συγκεκριμένους τροφοδότες χωρίς

να εχω πρόβλημα. Και τα ζυμάρι το παίρνουν και γλύτωσα απο τα κηρόπανα που έπιαναν

μούχλα.


Παιζει σημαντικο ρολο το που ξεχειμωνιαζει καποιος τα μελισσια του. Αν π.χ εγω τα εχω βορεια ελλαδα και εσυ κορινθο ειναι λογικο καποιες ωρες μεσα στην μερα να σπανε την μελισσοσφαιρα και να τρωνε την τροφη που τους εχεις βαλει στον πλαστικο τροφοδοτι. Εδω πανω ομως μπορει να σχηματιζουν μελισοσφαιρα πολυ πιο εντονα με αποτελεσμα να μην μπορουν να φτασουν το την τροφη ειτε ειναι στους πλαστικους τροφοδοτες ειτε ειναι πλαισια με μελι.


Παράθεση :
Γιατί το ανάθεμα;
Στους ξύλινους χωράει από κάτω ζυμάρι;

Με συγχωρειτε δεν εκφραστικα σωστα, θα δοκιμασω φετος πειραματικα σε 1-2 μελισσια το ναϋλον. Παντος οι τροφοδοτες αυτοι κανουν την τροφοδοσια πολυ πιο ευκολη και γρηγορη αλλα δημιουργουν αλλα προβληματα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 11:38 am

Throubee έγραψε:
Καλημέρα σε όλους..
Νομίζω ότι με το ξύλο μπορεί κανείς να κατασκευάσει τον τροφοδότη που τον βολεύει καλύτερα και πολύ οικονομικότερα, αυτό όμως απαιτεί εργαλεία, χώρο, χρόνο και ίσως την βοήθεια κάποιου μαραγκού. Σε αυτή τη περίπτωση φτιάχνουμε ότι θέλουμε οπως μας αρέσει και με το μικρότερο δυνατό κόστος.
Στην περίπτωση που αποφασίσουμε να κατασκευάσουμε έναν τροφοδότη με "θήκη" για στερεά τροφή τότε αυτή θα πρέπει να είναι στο κέντρο του τροφοδότη και όχι στην άκρη.
 
Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Αν έχεις πχ 5 πλαίσια πλυθησμό, θα έχεις τα πλαίσια στην μία άκρη της κυψέλης. Σε αυτή την άκρη κ από πάνω θα έχεις βάλει τον τροφοδότη και τη θέση της στερεάς τροφής. Έτσι οι μέλισσες θα παίρνουν την τροφή όταν τη χρειάζονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 11:45 am

lpapggia έγραψε:
Σε περίπτωση που έχουμε γονοφωλιά 10άρα με 5 πλαίσια πληθυσμό, αν τοποθετήσουμε ναϋλον επάνω από τα πλαίσια δεν θα συμβεί το φαινόμενο που συμβαίνει στους τροφοδότες, να μαζέψουν δηλαδή υγρασία? Ή αγκαλιάζουμε τα πλαίσια με το ναυλον και δεν το τοποθετούμε όλο πάνω στην κυψέλη?

Κάτω από το νάυλον βάζουμε τροφή, οπότε αυτό παίρνει σχήμα στέγης. Λογικά αν γίνει συμπήκνωση υδρατμών αυτοί θα πέσουνστα πλάγια της κυψέλης ακολουθώντας τη ροή στα πλάγια του νάυλον.
Για μένα καλύτερη λύση είναι το παλιό μεσοκάπακο γιατί λόγω του ξύλου γίνεται μερική απορροφηση υγρασίας και καλύτερη ρύθμιση των συνθηκών της κυψέλης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 12:05 pm

lpapggia έγραψε:
Σε περίπτωση που έχουμε γονοφωλιά 10άρα με 5 πλαίσια πληθυσμό, αν τοποθετήσουμε ναϋλον επάνω από τα πλαίσια δεν θα συμβεί το φαινόμενο που συμβαίνει στους τροφοδότες, να μαζέψουν δηλαδή υγρασία? Ή αγκαλιάζουμε τα πλαίσια με το ναυλον και δεν το τοποθετούμε όλο πάνω στην κυψέλη?

Σωστά και το έχω επισημάνει πολλές φορές στο forum…αλλιώς ξεχειμωνιάζει στην Κρήτη αλλιώς στη Μακεδονία.

Η απάντηση είναι ναι φίλε lpapggia, καλύπτουμε το σώμα ολόκληρο με το νάϋλον.
Είτε έχει 2, 5 ή 10 πλαίσια δεν έχει σημασία γιατί έτσι σφραγίζονται από πάνω ολοκληρωτικά και δεν φεύγει καθόλου η θερμότητα από τα διάκενα των πλαισίων. Έτσι ξεχειμωνιάζουν μονά ή διπλά τα μελίσσια μου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα μελισσιού που θέλει να συντηρήσει την θερμοκρασία ανάμεσα σε δύο πλαίσια είναι οι γέφυρες από κερί που φτιάχνουν κλείνοντας το πάνω μέρος. Το βίντεο που τράβηξα πρόσφατα σε έναν φίλο μου στη Λευκάδα (μόνο καπάκια βάζει) και ο διάλογός μας είναι όλη η ουσία.




…ένα απλό παράδειγμα για την σχέση υγρασίας και θερμοκρασίας.
Πάρε 2 ίδιες επιφάνειες, ψύξε τη μία και ζέστανε την άλλη. Το χνώτο σου σε πιά επιφάνεια θα κανει συγκέντρωση; Μα φυσικά μόνο στην παγωμένη.

ή….ξεθαμπώνει το παρμπρίζ σου με κρύο αέρα τον χειμώνα;
Μόνο με ζεστό αέρα και αυτό θα επιτευχθεί όταν το κρύσταλλο ζεσταθεί αρκετά.

Στη φύση, σε ελεύθερη κατάσταση η μέλισσα δεν θα εγκατασταθεί ποτέ σε κουφάλα με τρύπα από πάνω για πολλούς και πρακτικούς λόγους (νερά, κλπ.). Το αντίθετο συμβαίνει, μάλιστα, τα κεριά ξεκινάνε από το νεοεισερχόμενο σμήνος στο πιό ψηλό και "κλειστό" σημείο της κουφάλας.

Είναι πολλά πράγματα λάθος στη μεθοδολογία σήμερα πιστεύω… ακόμα και το ότι τις βάλαμε σε τετράγωνα κουτιά, τις σκεπάζουμε βάζοντας καπάκια με κάτι τρύπες να, γεννάνε σε τετράγωνα πλαίσια που είναι και αυτά λάθος τοποθετημένα, δεν σημαίνει ότι όλα είναι μέλι γάλα γι' αυτό το πλάσμα που προσπαθεί να προσαρμοστεί συνεχώς στις επιταγές μας…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 2:29 pm

Pater_Familias έγραψε:
Throubee έγραψε:
Καλημέρα σε όλους..
Νομίζω ότι με το ξύλο μπορεί κανείς να κατασκευάσει τον τροφοδότη που τον βολεύει καλύτερα και πολύ οικονομικότερα, αυτό όμως απαιτεί εργαλεία, χώρο, χρόνο και ίσως την βοήθεια κάποιου μαραγκού. Σε αυτή τη περίπτωση φτιάχνουμε ότι θέλουμε οπως μας αρέσει και με το μικρότερο δυνατό κόστος.
Στην περίπτωση που αποφασίσουμε να κατασκευάσουμε έναν τροφοδότη με "θήκη" για στερεά τροφή τότε αυτή θα πρέπει να είναι στο κέντρο του τροφοδότη και όχι στην άκρη.
 
Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Αν έχεις πχ 5 πλαίσια πλυθησμό, θα έχεις τα πλαίσια στην μία άκρη της κυψέλης. Σε αυτή την άκρη κ από πάνω θα έχεις βάλει τον τροφοδότη και τη θέση της στερεάς τροφής. Έτσι οι μέλισσες θα παίρνουν την τροφή όταν τη χρειάζονται.

Δεν έχω καταλάβει για ποιούς τροφοδότες μιλάς..στο θέμα αναφερόμαστε σε συγκεκριμένο τροφοδότη. Το σημείο που μπαίνει το ζυμάρι ανάλογα με τον τρόπο που θα τοποθετήσουμε τον εν λόγο τροφοδότη πάει μπροστά η πίσω και όχι δεξιά ή αριστερά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 2:57 pm

Throubee έγραψε:
Pater_Familias έγραψε:
Throubee έγραψε:
Καλημέρα σε όλους..
Νομίζω ότι με το ξύλο μπορεί κανείς να κατασκευάσει τον τροφοδότη που τον βολεύει καλύτερα και πολύ οικονομικότερα, αυτό όμως απαιτεί εργαλεία, χώρο, χρόνο και ίσως την βοήθεια κάποιου μαραγκού. Σε αυτή τη περίπτωση φτιάχνουμε ότι θέλουμε οπως μας αρέσει και με το μικρότερο δυνατό κόστος.
Στην περίπτωση που αποφασίσουμε να κατασκευάσουμε έναν τροφοδότη με "θήκη" για στερεά τροφή τότε αυτή θα πρέπει να είναι στο κέντρο του τροφοδότη και όχι στην άκρη.
 
Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Αν έχεις πχ 5 πλαίσια πλυθησμό, θα έχεις τα πλαίσια στην μία άκρη της κυψέλης. Σε αυτή την άκρη κ από πάνω θα έχεις βάλει τον τροφοδότη και τη θέση της στερεάς τροφής. Έτσι οι μέλισσες θα παίρνουν την τροφή όταν τη χρειάζονται.

Δεν έχω καταλάβει για ποιούς τροφοδότες μιλάς..στο θέμα αναφερόμαστε σε συγκεκριμένο τροφοδότη. Το σημείο που μπαίνει το ζυμάρι ανάλογα με τον τρόπο που θα τοποθετήσουμε τον εν λόγο τροφοδότη πάει μπροστά η πίσω και όχι δεξιά ή αριστερά.


Λάθος δικό μου που δε το διευκρίνησα και έγινε από κεκτημένη ταχύτητα. Για να αποφύγω αυτό το πρόβλημα έφτιαξα τροφοδότες με τη θήκη για στερεή τροφοδοσία στό πλάι και έτσι είναι η θήκη παράλληλα με τα πλαίσια. Αυτοί θα θα μπουν στα δύο 5αράκια μελίσσια που έχω.
Για την περίπτωση που συζητάμε θα τοποθετούσα τους τροφοδότες με τη θήκη στερεών τροφών στην είσοδο της κυψέλης μια και από εκεί αρχίζει η ανάπτυξη του μελισσιού μετά το χειμώνα και από αυτό το μέρος θα αρχίσουν να ζητούν τροφές, αν έχουν τελειώσει τα αποθέματά τους. Στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε το ψυχρό τρόπο τοποθέτησης του μελισσιού, όπου η είσοδος της κυψέλης είναι κάθετη στα πλαίσια. Αν χρησιμοποιούσα το θερμό τρόπο, δηλαδή η είσοδος να ήταν από το πλάι, μάλλον θα έκλεινα να βάλω το τροφοδότη ανάποδα, δηλαδή τη θήκη τροφοδοσίας στο πίσω μέρος της κυψέλης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 6:39 pm

Pater_Familias έγραψε:
Throubee έγραψε:
Pater_Familias έγραψε:
Throubee έγραψε:
Καλημέρα σε όλους..
Νομίζω ότι με το ξύλο μπορεί κανείς να κατασκευάσει τον τροφοδότη που τον βολεύει καλύτερα και πολύ οικονομικότερα, αυτό όμως απαιτεί εργαλεία, χώρο, χρόνο και ίσως την βοήθεια κάποιου μαραγκού. Σε αυτή τη περίπτωση φτιάχνουμε ότι θέλουμε οπως μας αρέσει και με το μικρότερο δυνατό κόστος.
Στην περίπτωση που αποφασίσουμε να κατασκευάσουμε έναν τροφοδότη με "θήκη" για στερεά τροφή τότε αυτή θα πρέπει να είναι στο κέντρο του τροφοδότη και όχι στην άκρη.
 
Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Αν έχεις πχ 5 πλαίσια πλυθησμό, θα έχεις τα πλαίσια στην μία άκρη της κυψέλης. Σε αυτή την άκρη κ από πάνω θα έχεις βάλει τον τροφοδότη και τη θέση της στερεάς τροφής. Έτσι οι μέλισσες θα παίρνουν την τροφή όταν τη χρειάζονται.

Δεν έχω καταλάβει για ποιούς τροφοδότες μιλάς..στο θέμα αναφερόμαστε σε συγκεκριμένο τροφοδότη. Το σημείο που μπαίνει το ζυμάρι ανάλογα με τον τρόπο που θα τοποθετήσουμε τον εν λόγο τροφοδότη πάει μπροστά η πίσω και όχι δεξιά ή αριστερά.


Λάθος δικό μου που δε το διευκρίνησα και έγινε από κεκτημένη ταχύτητα. Για να αποφύγω αυτό το πρόβλημα έφτιαξα τροφοδότες με τη θήκη για στερεή τροφοδοσία στό πλάι και έτσι είναι η θήκη παράλληλα με τα πλαίσια. Αυτοί θα θα μπουν στα δύο 5αράκια μελίσσια που έχω.
Για την περίπτωση που συζητάμε θα τοποθετούσα τους τροφοδότες με τη θήκη στερεών τροφών στην είσοδο της κυψέλης μια και από εκεί αρχίζει η ανάπτυξη του μελισσιού μετά το χειμώνα και από αυτό το μέρος θα αρχίσουν να ζητούν τροφές, αν έχουν τελειώσει τα αποθέματά τους. Στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε το ψυχρό τρόπο τοποθέτησης του μελισσιού, όπου η είσοδος της κυψέλης είναι κάθετη στα πλαίσια. Αν χρησιμοποιούσα το θερμό τρόπο, δηλαδή η είσοδος να ήταν από το πλάι, μάλλον θα έκλεινα να βάλω το τροφοδότη ανάποδα, δηλαδή τη θήκη τροφοδοσίας στο πίσω μέρος της κυψέλης.


Pater καλησπέρα μπράβο για το μαστοριλίκι και την δημιουργικότητα. Εφόσον μπήκες στη διαδικασία να κατασκευάσεις γιατί δεν έβαλες την θήκη στη μέση? δε σε βόλεψε κατασκευαστικά?
Η άποψη ότι πρέπει να έχει τη στερεά τροφή πάνω από τη σφαίρα δεν στηρίζεται μόνο στην εύκολη πρόσβαση των μελισσών αλλά και στην ιδιότητα που έχουν οι στερεές τροφές (ζαχαροζύμαρο-βανίλια-κρυσταλική ζάχαρη) να απορροφούν υγρασία και θερμότητα από το κέντρο της σφαίρας, και να γίνονται πιο άμεσα δεκτές από το μελίσσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 8:32 pm

Throubee έγραψε:
Pater_Familias έγραψε:
Throubee έγραψε:
Pater_Familias έγραψε:
Throubee έγραψε:
Καλημέρα σε όλους..
Νομίζω ότι με το ξύλο μπορεί κανείς να κατασκευάσει τον τροφοδότη που τον βολεύει καλύτερα και πολύ οικονομικότερα, αυτό όμως απαιτεί εργαλεία, χώρο, χρόνο και ίσως την βοήθεια κάποιου μαραγκού. Σε αυτή τη περίπτωση φτιάχνουμε ότι θέλουμε οπως μας αρέσει και με το μικρότερο δυνατό κόστος.
Στην περίπτωση που αποφασίσουμε να κατασκευάσουμε έναν τροφοδότη με "θήκη" για στερεά τροφή τότε αυτή θα πρέπει να είναι στο κέντρο του τροφοδότη και όχι στην άκρη.
 
Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Αν έχεις πχ 5 πλαίσια πλυθησμό, θα έχεις τα πλαίσια στην μία άκρη της κυψέλης. Σε αυτή την άκρη κ από πάνω θα έχεις βάλει τον τροφοδότη και τη θέση της στερεάς τροφής. Έτσι οι μέλισσες θα παίρνουν την τροφή όταν τη χρειάζονται.

Δεν έχω καταλάβει για ποιούς τροφοδότες μιλάς..στο θέμα αναφερόμαστε σε συγκεκριμένο τροφοδότη. Το σημείο που μπαίνει το ζυμάρι ανάλογα με τον τρόπο που θα τοποθετήσουμε τον εν λόγο τροφοδότη πάει μπροστά η πίσω και όχι δεξιά ή αριστερά.


Λάθος δικό μου που δε το διευκρίνησα και έγινε από κεκτημένη ταχύτητα. Για να αποφύγω αυτό το πρόβλημα έφτιαξα τροφοδότες με τη θήκη για στερεή τροφοδοσία στό πλάι και έτσι είναι η θήκη παράλληλα με τα πλαίσια. Αυτοί θα θα μπουν στα δύο 5αράκια μελίσσια που έχω.
Για την περίπτωση που συζητάμε θα τοποθετούσα τους τροφοδότες με τη θήκη στερεών τροφών στην είσοδο της κυψέλης μια και από εκεί αρχίζει η ανάπτυξη του μελισσιού μετά το χειμώνα και από αυτό το μέρος θα αρχίσουν να ζητούν τροφές, αν έχουν τελειώσει τα αποθέματά τους. Στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε το ψυχρό τρόπο τοποθέτησης του μελισσιού, όπου η είσοδος της κυψέλης είναι κάθετη στα πλαίσια. Αν χρησιμοποιούσα το θερμό τρόπο, δηλαδή η είσοδος να ήταν από το πλάι, μάλλον θα έκλεινα να βάλω το τροφοδότη ανάποδα, δηλαδή τη θήκη τροφοδοσίας στο πίσω μέρος της κυψέλης.


Pater καλησπέρα μπράβο για το μαστοριλίκι και την δημιουργικότητα. Εφόσον μπήκες στη διαδικασία να κατασκευάσεις γιατί δεν έβαλες την θήκη στη μέση? δε σε βόλεψε κατασκευαστικά?
Η άποψη ότι πρέπει να έχει τη στερεά τροφή πάνω από τη σφαίρα δεν στηρίζεται μόνο στην εύκολη πρόσβαση των μελισσών αλλά και στην ιδιότητα που έχουν οι στερεές τροφές (ζαχαροζύμαρο-βανίλια-κρυσταλική ζάχαρη) να απορροφούν υγρασία και θερμότητα από το κέντρο της σφαίρας, και να γίνονται πιο άμεσα δεκτές από το μελίσσι.

Για δοκιμή το έκανα. Αν ήθελα κάτι απλό απλά θα έβαζα ένα κομμάτι ξύλο 1εκ πάχος για μεσοκάπακο και θα έκανα μία τρύπα στη μέση για να μπει μία βανίλια ή ζυμάρι.
Προσανατολίζομ για σταθερή μελισσοκομία κ μάλλον θα ετοιμάσω δύο κυψέλες 1,5 πατώματος για γονοθάλαμο με ενιαία πλαίσια, όπου λογικά δε θα υπάρχει άγχος για τα αποθέμστα τροφών.
Υ.Γ Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2014 10:03 pm

Τελικα οι πλαστικοι τροφοδοτες κρατανε υγρασια ? δεν καταλαβα ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΚυρ Οκτ 19, 2014 9:12 pm

Καλησπέρα,

ακολούθησα την συμβουλή του geobees, εβγαλα τους τροφοδοτες και τοποθέτησα σε όλα τα μελίσσια, εκτός απο τα τριπλοκυψελίδια, νάυλον σε όλη την επιφάνεια της κυψέλης χωρίς να κάνω τρύπες.
Το νάυλον καλύπτει όλη την κυψέλη χωρίς να αφήνει κενό.
Η τροφή τοποθετήθηκε επάνω στα πλαίσια και από επάνω το νάυλον. Αυτό έγινε την Πέμπτη. Σε κάποια μελίσσια έκλεισα και τους αεραγωγούς του καπακιού και σε κάποια καθόλου για να δω αν υπάρχει διαφορά.
Σήμερα το απόγευμα που πήγα στο μελισσοκομείο για δω τι γίνεται με την υγρασία. δεν βρήκα σε καμία κυψέλη ούτε σταγόνα υγρασίας επάνω στο νάυλον είτε είχα κλείσει τους αεραγωγούς είτε όχι.
Έχει και ένα επιπλέον πλεονέκτημα. Ότι το νάλυον εξέχει απο ην κυψέλη αρκετά, έτσι δεν μπαίνει το νερό της βροχής σε περίπτωση που δεν υπάρχει καλή συναρμογή βάσης - πατώματος.
Οπότε έτσι θα ξεχειμωνιάσουν τα μελίσσια μου.
Οι τροφοδότες, απολυμάνθηκαν και τοποθετήθηκαν σε σακούλες για να είναι έτοιμοι την άνοιξη για χρήση.

Θέλω να ευχαριστήσω όσους απάντησαν στην ερώτησή μου και ιδιαίτερα τον geobees για την συνεισφορά του.

Ευχαριστώ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΚυρ Οκτ 19, 2014 11:00 pm

Ωραιος θα το δοκιμασω και εγω. Ετσι αχρηστευεται και το κηροπανο. Το θεμα ειναι αν ειχε και εχει υγρασια ο τοπος σου....

Ευχαριστω και εγω το geobees, μακαρι να δουλεψει με επιτυχια το ναυλον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΔευ Οκτ 20, 2014 7:16 am

Καλημέρα,

είχε υγρασία και γιατί το λέω.
Έκανα διάφορα πειραματα.
Πριν να βγάλω τους τροφοδότες σε δυο κυψέλες είχα κλείσει τους αεραγωγούς των καπακιών. Μετά από δύο ημέρες το καπάκι είχε μαζέψει υγρασία εσωτερικά.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες   Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες Icon_minitimeΔευ Οκτ 20, 2014 9:53 am

Καλημέρα στην παρέα...μα είναι φυσιολογικό να σου πιάσει υγρασία το καπάκι από την στιγμη που εκλεισες τους αεραγωγούς του.
Από που θα φύγει όλη αυτή η υγρασία που δημιουργήθηκε  από το μελισσακι;για αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι αεραγωγοί.
Γιατί αγχώνεστε αν το μελισσακι σου καταλάβει ότι δεν την παλεύει με τους αεραγωγούς θα πάει και θα τους κλείσει.
Δεν θυμάμαι,η δεν είδα, που εχεις τις κυψέλες σου και πόση υγρασία έχει το μέρος.
Στα σεμινάρια που κάναμε η       Γουναρη        μας είχε πει ότι η καλα αεριζομενη κυψέλη δεν πιάνει ποτέ υγρασία.μαλιστα μας είχε πει ότι η ίδια δεν κλείνει τον πατο ούτε το χειμωνα,μόνο κηροπανα.
στην ουσία και τώρα που έβαλες τα νάυλον το ιδιο κανείς.η κατανάλωση τροφής απο τα μελισσια δημιουργεί ζεστη και υδρατμούς σε συνδιασμό με την παγωνιά που θα υπαρχει στο κενό μεταξυ καπακιου και νάυλον θα μετατραπεί σε σταγόνες άρα υγρασία...δεν αμφισβητώ ότι δουλεύει στο συνάδελφο αλλά εσύ το δοκιμασες τώρα που ούτε κρύο έχουμε ούτε τρελές βροχές έχουμε ούτε καμία φοβερή υγρασία..ισα ίσα μάλιστα.οποτε έχε το νου σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεχειμωνιασμα με τροφοδότες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΣ ΟΡΟΦΗΣ
» Σίτες για πατώματα και τροφοδότες.
» Nερό σε τροφοδότες οροφής
» Να βγαλω τους τροφοδοτες?
» Τροφοδότες οροφής για ζυμάρι και σιρόπι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: