Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τριφύλλι Μηδική μελισσοκομικό φυτό

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τριφύλλι Μηδική μελισσοκομικό φυτό   Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 10:32 pm

Τριφύλλι ,Μηδική. Λατινική ονομασία medicago sativa.

Είναι μελισσοκομικό φυτό; Αν το σπείρεις αποκλειστικά για τα μελίσσια σου.. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι αποδοτικό (σε γύρη και νέκταρ) κάποια στρέμματα δίπλα από το μελισσοκομείο σου;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριφύλλι Μηδική μελισσοκομικό φυτό   Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Icon_minitimeΣαβ Οκτ 04, 2014 9:21 am

Ξανά ανοίγω το θέμα.. Γνωρίζει κανείς για το τριφύλλι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριφύλλι Μηδική μελισσοκομικό φυτό   Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Icon_minitimeΣαβ Οκτ 04, 2014 10:49 pm

Καλησπερα . Τα παρακατω ειναι αντιγραφη απο βιβλιο.

Μηδικη
Μαζα ανθοφοριας : δεκαδες εκατομμυρια ανθη ανα εκταριο
Εκκριση νεκταρος αναλογα τη θερμοκρασια και το ποτισμα: 0,2-1,2 mg ανα ανθος ανα ημερα με περιεκτικοτητα 20-80% σε σακχαρα. Μεγαλη ελκυστικοτητα απο τις μελισσες κυριως νεκταρ αλλα και γυρης.
Ανθοφορια απροσδιοριστη, διαρκεια 3-4 εβδομαδες λογικα αναλογα την εποχη σπορας.

Συμφωνα παλι με το βιβλιο δινει μελι εξαιρετικης ποιοτητας. Δυστυχως δεν το εχω δοκιμασει, εχω δοκιμασει φακελωτη την οποια και σου προτεινω εστω και για δοκιμη. Εγω προσωπικα εμεινα ευχαριστημενος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριφύλλι Μηδική μελισσοκομικό φυτό   Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Icon_minitimeΚυρ Οκτ 05, 2014 5:18 pm

ευχαριστώ για την αναλυτική απάντησή σου Μπάμπη. και εγώ γνωρίζω το τριφύλλι ότι είναι καλό μελισσοκομικό φυτό.. Φακελωτή έχω δοκιμάσει τα τελευταία 2 χρόνια απλός με το τριφύλλι μπορείς αν το κόψεις να πιάσεις 2 - 3 ανθοφορίες του..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριφύλλι Μηδική μελισσοκομικό φυτό   Τριφύλλι  Μηδική μελισσοκομικό φυτό Icon_minitimeΚυρ Οκτ 05, 2014 10:07 pm

Συμφωνω με το τριφυλλι το ποτε θα κοπει σου δινει και τις αντιστοιχες ανθοφοριες. Θελει ομως και λιγο ποτισμα. Καλο ειναι τα χωραφια να ειναι ποτιστικα.Πρεπει να θεριζεται βραδακι ωστε να μην κυκλοφορουν μελισσες. Το χορτο μπορεις να το πουλησεις για εξτρα εισοδημα. Αυτο που εχω διαβασει και μου κανει εντυπωση ειναι οτι υπαρχει περιπτωση οι μελισσες μπορει να μην επισκεπτονται την μηδικη και να πηγαινουν σε αλλα ανθη λογω του χτυπηματος που δεχεται απο την εκτιναξη του υπερου στο ανθος scratch Παντως θεωρω οτι ειναι μια καλη περιπτωση μελισσοκομικου φυτου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τριφύλλι Μηδική μελισσοκομικό φυτό
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελισσοκομικό φυτό
» μελισσοκομικο φυτο περγαμοντο
» Τι φυτο ειναι?
» Μελισσοκομείο μηδική
» Φυτο-δεντρο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: