Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση

Πήγαινε κάτω 
+3
Γιώργος-Κόρινθος
Sakis G
vassilis
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 2:15 pm

Δεν μπορώ να πω... Τα plastics έχουν πολλούς "οπαδούς"... Φιλάθλους δεν βλέπω...
Για να κλείσω με τη συζήτηση αυτή λέω: Το ξύλο είναι ανακυκλώσιμο είτε έχεις ευαισθησία είτε όχι! Το πλαστικό δεν είναι, όπως δείχνει η ελληνική πραγματικότητα και οι "ανακυκλώσεις" σκουπιδιών...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 4:27 pm

Συγνωμη που θα το πω ,αλλα η οικολογικη συνειδηση δεν διαμορφωνεται με ορους του τι μας βολευει καθε φορα ,αλλα με  κριτηρια αντικειμενικα.Το λεω αυτο γιατι εχουν γραφτει σε αυτην την αναρτηση σχολια επι σχολιων με τροπο απολυτο και συχνα ερειστικο.Οικολογικες ανησυχιες εχουμε ολοι μας.Οικολογικη συνειδηση ομως?Δεν γινεται νομιζω απο την μια να μιλαμε με ιερη αγανακτηση  για το <<περιβαλλοντικο αποτυπωμα>> ,  για τα μη ανακυκλωσιμα  υλικα για την  επιβαρυνση του περιβαλλοντος και απο την αλλη να μιλαμε με ανεση για δηλητηρια κατα των σκουρκων ή για εντομοκτονα κατα των μυρμηγγιων .Προφανως και η καταχρηση καποιων υλικων ,οπως και η αδιαφορια για το που και το πως θα καταληξουν ειναι κατακριτεα .Αλλα πιστευει πραγματικα κανεις ,οτι οι οικολογικες μας  ανησυχιες  επιβαλλουν  τον παντελη αποκλεισμο τους? Εδω μιλαμε για ενα εργαλειο.Οπως τα πλαστικα β.κελια,οπως οι πλαστικες σητες προπολης,οπως τα πλαστικα κλουβακια εισαγωγης και τοσα αλλα.Προσωπικα δεν τις εχω επιλεξει και μαλλον θα παραμεινω σταθερος σε αυτην την αποφαση.Αλλα προσπαθω  την οποια σταση μου να  την καθοριζει ο ορθολογισμος(νομιζω) και η προσπαθεια μου να εξασφαλισω στην μελισσα το καλυτερο δυνατον περιβαλλον. Το πιο υγιεινο,το πιο ανετο,το πιο συμφωνο με την βιολογια της.Τωρα αν αδιαφορω για τα σκουπιδια μου,αν γεμιζω τον τοπο με άχρηστα υλικα ,αν κανω καταχρηση υλικων χωρις να υπολογιζω τις επιπτωσεις ...ε ναι τοτε ειμαι ασυνειδητος και οικολογικα αδιαφορος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 7:59 pm

matteus έγραψε:
gianhs8 έγραψε:
εχω πλαστικους διατρητους πατους και ξυλινο θαλαμο και σκεφτομαι να βαλω απο πανω για ολο τον χειμωνα τον πλαστικο διπλο τροφοδοτη για μονωση, μηπως κραταει υγρασια λογο οτι δεν θα αναπνεει απο πανω το πλαστικο? εσυ τι παρατηρησες? το λογικο ειναι οτι η υγρασια θα εγκλωβιστει και θα κανει σταγονες κατω απο το πλαστικο επειδη δεν θα εχει διεξοδο εσυ τι εχεις παρατηρησει μιας και εχεις δοκιμασει?

Την ιδια απορια εχω και εγω. Περυσι ξεχειμωνιασα 2 μελισσια το ενα σε πλαστικη το αλλο σε ξυλινη. Στην ξυλινη τοποθετουσα το συρταρι απο κατω και αφηνα ενα μικρο ανοιγμα να φευγει η υγρασια. Το ιδιο εκανα και με το κυροπανο απο πανω.

Στην πλαστικη κυψελη χωρις τροφοδοτη, τα μελισσακια σφραγγισαν την βαση με προπολη. Καπου διαβαζα εδω στο φορουμ οτι με τον τροφοδοτη κραταει περισσοτερη υγρασια μεσα. Αντιθετα χωρις αυτον βαζει νερα η κυψελη μεσα κατι το οποιο αντιμετωπισα και εγω. Φετος σκεφτομαι να μην κλεισω την βαση καθολου απο κατω και να κλεισω με χαρτοταινια ολους η τους μισους αεραγωγους απο πανω.

Ποια ειναι η γνωμη σας παρακαλω? Με ενδιαφερει αρκετα να μαθω ενα σωστο τροπο ξεχειμωνιασματος μιας και ο καιρος πλησιαζει.

Καταρχήν θα συμφωνήσω για άλλη μια φορά με τον Geobees για την ανάλυσή του για τις πλαστικές

κυψελες. Την ίδια μέθοδο εφαρμόζω και γώ στα μελισσάκια μου και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα,ούτε έχασα

μελίσσια όπως λέει ο "αρκούδος". Αυτά τα ακούω βερεσέ.

Τώρα για τν φίλο που ρωτάει παραπάνω. Δούλεψα πέρσυ κάποια ξύλινα πατώματα που είχα με πάτο αεριζόμενο

πλαστικό καθώς και καπάκι πλαστικό. Όλα κούμπωσαν τέλεια,έγιναν και μεταφορές,έβαλαν και μέλια! Απολύτως κανένα

πρόβλημα.Τον χειμώνα έβαλα επάνω τον διπλό τροφοδότη.Έπεσε ακριβώς όπως έπρεπε,δηλαδή να περισσέυει λίγο στις

άκρες για να πέφτουν τα νερά της βροχής έξω. Κανένα πρόβλημα υγρασίας και "βροχής" στο εσωτερικό.

Όπως καταλαβαίνεις το ίδιο πράγμα θα εφαρμόσω και φέτος.

Υ.Γ. Φέτος δοκιμάσα και το εξής...Άφησα όλη την χρονιά τον τροφοδότη ορφής πάνω στα μελίσσια(είχα δεν είχα ζυμάρι).

Επίσης κανένα πρόβλημα.Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι μερικές φορές έβαζαν πρόπολη στην "σίτα" που είναι

για να πάρουν το σιρόπι και μερικές φορές την αφαιρούσαν.

Αυτά για την ώρα. study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 3:34 pm

vassilis έγραψε:
Δεν μπορώ να πω... Τα plastics έχουν πολλούς "οπαδούς"... Φιλάθλους δεν βλέπω...
Για να κλείσω με τη συζήτηση αυτή λέω: Το ξύλο είναι ανακυκλώσιμο είτε έχεις ευαισθησία είτε όχι! Το πλαστικό δεν είναι, όπως δείχνει η ελληνική πραγματικότητα και οι "ανακυκλώσεις" σκουπιδιών...


Φιλε μου βασιλη ειτε εχουμε ευαισθησια ητε δεν εχουμε,πεταμε ο καθε ενας απο εμας 10 πλαστικες κυψελες τον χρονο στα σκουπιδια μονο και μονο απο τα φαγητα,τα νερα,και ολα τα προιοντα διατροφης που περνουμε μεσα σε πλαστικα,οποτε η κυψελη που θα κτατηση 10 τουλαχιστον χρονια,ειναι πιο οικολογικη απο την ξυλινη, που θα κοπη ενα δασος καθε χρονο για να κανουνε τα κουτια

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα φιλε μου,αυτη ειναι η ζωη που κανουμε ολοι μας,οτι παραγετε στην ζωη μας  σημερα για
ΜΑΖΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ειναι μη οικολογικο

οταν θα εχουμε ολοι ποδηλατα η αλογα να παμε στις δουλειες μας
οταν θα εχουμε το κατσικακι για το γαλα μας,την κοτα για το αυγο μας,το χωραφι για τα κηπευτικα μας,τοτε θα μιλαμε για οικολογια
τωρα βαζουμε τους αλλους να μεγαλωσουν το ζωικο κεφαλαιο
και τα προιοντα του,βασανιζωντας τα κακομοιρα τα ζωακια σε αθλιες συνθηκες,και μετα μιλαμε για οικολογια,χωρις να το θελουμε ειμαστε ολοι συμμετοχοι σε αυτο που συντελειτε σημερα
και αυτο γιατι ετσι μας μαθανε να ζουμε,και τωρα το ποταμι δεν γυριζει πισω φιλε μου,η πορεια του εχει χαραχθει ηδη
οσο και να κολυμπανε μερικοι αναποδα το ποταμι δεν γυριζει πισω
ας κανει ο καθε ενας οτι κανει για την ψυχουλα του και μονο
και για να σωσουμε οσο καιρο ακομα μπορουμε αυτο που εχουμε
γιατι το παιχνιδι τις οικολογιας για μενα ειναι ενα καμενο χαρτι
στα χερια αυτων που μας μαθανε να ζουμε την ζωη που κανουμε σημερα

ΥΣ
Αυτες εινα προσωπικες αποψεις,δεν θελω να πεισω κανεναν για τιποτα,και ζητω συγνωμη αν στεναχωρησα καποιον,ο γραπτος λογος ειναι ευκολα παραξηγησιμος,για αυτο μην τα περνετε ολα τις μετρητης,εγω ειμαι και χωρατατζης και παρεξηγουμε ευκολα χα χα

Φιλε geobees η φωτο με το μελισσι μεσα στο λαστιχο τα λεει ολα
οποτε παιδια οσοι θελουμε πραγματικο οικολογικο μελισσι διαλεγουμε τα εξης

1 κοιλωμα βραχου,τωρα και απο γρανιτη με εγγυηση εφ ορου ζωης
με ειδικο καπακι γρανιτη για ευκολη επηθεωριση

2 παραδοσιακο κοφινι,[του γιουφτου] με δυο και με τρις οροφους
με ειδικη θεση για πυροσφραγιση η ποιηματακι

3 κουβελια σαπιου ελατου,τωρα και σε ξυλο δρυος νεα παραλαβη




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 4:35 pm

Γιώργος-Κόρινθος έγραψε:
matteus έγραψε:
gianhs8 έγραψε:
εχω πλαστικους διατρητους πατους και ξυλινο θαλαμο και σκεφτομαι να βαλω απο πανω για ολο τον χειμωνα τον πλαστικο διπλο τροφοδοτη για μονωση, μηπως κραταει υγρασια λογο οτι δεν θα αναπνεει απο πανω το πλαστικο? εσυ τι παρατηρησες? το λογικο ειναι οτι η υγρασια θα εγκλωβιστει και θα κανει σταγονες κατω απο το πλαστικο επειδη δεν θα εχει διεξοδο εσυ τι εχεις παρατηρησει μιας και εχεις δοκιμασει?

Την ιδια απορια εχω και εγω. Περυσι ξεχειμωνιασα 2 μελισσια το ενα σε πλαστικη το αλλο σε ξυλινη. Στην ξυλινη τοποθετουσα το συρταρι απο κατω και αφηνα ενα μικρο ανοιγμα να φευγει η υγρασια. Το ιδιο εκανα και με το κυροπανο απο πανω.

Στην πλαστικη κυψελη χωρις τροφοδοτη, τα μελισσακια σφραγγισαν την βαση με προπολη. Καπου διαβαζα εδω στο φορουμ οτι με τον τροφοδοτη κραταει περισσοτερη υγρασια μεσα. Αντιθετα χωρις αυτον βαζει νερα η κυψελη μεσα κατι το οποιο αντιμετωπισα και εγω. Φετος σκεφτομαι να μην κλεισω την βαση καθολου απο κατω και να κλεισω με χαρτοταινια ολους η τους μισους αεραγωγους απο πανω.

Ποια ειναι η γνωμη σας παρακαλω? Με ενδιαφερει αρκετα να μαθω ενα σωστο τροπο ξεχειμωνιασματος μιας και ο καιρος πλησιαζει.

Καταρχήν θα συμφωνήσω για άλλη μια φορά με τον Geobees για την ανάλυσή του για τις πλαστικές

κυψελες. Την ίδια μέθοδο εφαρμόζω και γώ στα μελισσάκια μου και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα,ούτε έχασα

μελίσσια όπως λέει ο "αρκούδος". Αυτά τα ακούω βερεσέ.

Τώρα για τν φίλο που ρωτάει παραπάνω. Δούλεψα πέρσυ κάποια ξύλινα πατώματα που είχα με πάτο αεριζόμενο

πλαστικό καθώς και καπάκι πλαστικό. Όλα κούμπωσαν τέλεια,έγιναν και μεταφορές,έβαλαν και μέλια! Απολύτως κανένα

πρόβλημα.Τον χειμώνα έβαλα επάνω τον διπλό τροφοδότη.Έπεσε ακριβώς όπως έπρεπε,δηλαδή να περισσέυει λίγο στις

άκρες για να πέφτουν τα νερά της βροχής έξω. Κανένα πρόβλημα υγρασίας και "βροχής" στο εσωτερικό.

Όπως καταλαβαίνεις το ίδιο πράγμα θα εφαρμόσω και φέτος.

Υ.Γ. Φέτος δοκιμάσα και το εξής...Άφησα όλη την χρονιά τον τροφοδότη ορφής πάνω στα μελίσσια(είχα δεν είχα ζυμάρι).

Επίσης κανένα πρόβλημα.Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι μερικές φορές έβαζαν πρόπολη στην "σίτα" που είναι

για να πάρουν το σιρόπι και μερικές φορές την αφαιρούσαν.

Αυτά για την ώρα. study

Σε ευχαριστω Γιώργος-Κόρινθος, θα τα ξεχειμωνιασω και εγω με τον διπλο τροφοδοτι. Αλλωστε γι'αυτο και τους αγορασα. Με συγχωρειτε αν εχει αναφερθει καπου και επαναλαμβανω την ιδια ερωτηση. Στις κυψελες με πλαστικη διατρητη βαση και τον διπλο τροφοδοτη μπαινει και κηροπανο? Επισης χρειαζεται να κλεισω καποιον απο τους αεραγωγους?

Ο geobees χρησιμοποιει πλαστικη μεμβρανη, η οποια καλυπτει την κυψελη περα ως περα. Αλλα μαλλον αυτο εξυπηρετει στην περιπτωση που δεν υπαρχει τροφοδοτης απο πανω.


Παράθεση :
Υ.Γ. Φέτος δοκιμάσα και το εξής...Άφησα όλη την χρονιά τον τροφοδότη ορφής πάνω στα μελίσσια(είχα δεν είχα ζυμάρι). Επίσης κανένα πρόβλημα. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι μερικές φορές έβαζαν πρόπολη στην "σίτα" που είναι

Το ιδιο εκαναν και εμενα το καλοκαιρι, ισως τα ενοχλει το φως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 4:52 pm

βελουχι έγραψε:
Mπραβο σακι,εισαι σωστος και ψαγμενος,,αυτοι που κατακρινουν κατι πριν το δοκιμασουν καλα θα κανουν να δοκιμαζουν πρωτα και μετα να βγαζουν συμπερασματα,και σωστος διαλογος γινετε με επειχειρηματα,και  οχι με ερωτισεις του στυλ ειναι δικα σου συμπερασματα, η στα ειπε αλλος να τα πεις,να φιλε περνουμε μεραδι απο καθε πλαστικη κυψελη που θα παρετε χα χα
οποιος θελεις περνει μια και δοκιμαζει,και μετα μας λεει

Μπορεις να επικροτεις και να ενστερνιζεσαι την αποψη του Σακη,αλλα απο το μνμ σου μονο πικρα και κακια πηγαζει.Οπως βλεπεις εχουν γραφτει 6-7 σελιδες διαλογου.Κανεις δεν επιβαλεται σε κανεναν και σιγουρο ειναι πως στο τελος συζητησης ο καθενας θα παραμενει στα λεγομενα.Αυτό,λεγετε υγιης συζητηση.
Το φορουμ εχει ζωη,με ερωτησεις και απαντησεις.Εμπειρος ή αρχαριος παντα θα υπαρχει μια απορια.Χρειαζεσαι μια βοηθεια . . .
Λοιπον, στην δικη σου περιπτωση,θα περιμενω το εξης.Δεν θα ρωτας . . . Θα κανεις τις οποιες εργασιες,τακτικες,ενεργειες στο μελισσοκομειο σου και μετα θα παραθετεις τα συμπερασματα σου.

Εμενα ομως θα με τρωει η περιεργεια.
Οταν θα τρως <φολες>.Θα τις λες . . . .ή θα ρωτας τι επρεπε να κανεις εκ των υστερων. Που συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν πρεπει να ρωταμε . . . με στυλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 5:47 pm

Φιλε μου το μπραβο στο ποστ πηγενε στο  geobees,αλλα κατα λαθος εγραψα το σακις,[τον οποιο εκτιμω απο αυτα που βλεπω να γραφη στο φορουμ,]τωρα το οτι σταζω κακια ειναι η γνωμη σου
και ειναι σεβαστη,αλλα κρατησε την για τον εαυτο σου,που ειδες οτι επιβαλλομαι εγω σε καποιον,και μεποιο τροπο,τεσπα εγω δεν προσβαλα καποιον προσωπικα,και αν το εκανα ζητησα συγνωμη στο πιο πανω ποστ,ουτε καθηγητης μελισοκομιας το επεξα καμια φορα εδω μεσα,ουτε πονηρος,τωρα εσυ μπορεις να νομιζεις οτι θες
και φυσικα δεν θα μου πεις εσυ τι θα γραψω και τι θα κανω,αν και δεν χρειαζετε να ξαναγραψω τιποτα,και αμα θελω να ρωτησω καποιον δοξα το θεο εχω ανθρωπους να ρωτησω,και βιβλια να συμβουλευτω χωρις χρειαστη να μπω στο φορουμ

και φολες ναι εχω φαει πολλες ρε φιλε,και ποιος δεν εφαγε φολες στην αρχη,δεν γενηθηκαμε μελισσοκομοι,τι θελεις τωρα να σου ανοιγω θεμα να κανω ποστ τις φολες που τρωω να χαρης χα χα
τεσπα επιδη με χαλασε η ολη φαση,και οτι με χαλαη το κοβω
δεν θα ασχοληθω ξανα με το ολο θεμα,και γενικα με το φορουμ
που το ευχαριστω πολυ το για την φιλοξενεια του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 6:34 pm

Είπα να σταματήσω αυτή τη κόντρα οπαδισμού "Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός" με τα πλαστικά και τα ξύλινα... όμως ο βελούχι πρέπει να πάρει μιαν απάντηση όπως και όλοι οι οπαδοί του "ξοφλήσαμε, μας παρέσυρε το ποτάμι και πέφτουμε στον καταράχτη... δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα"...
Σήμερα γνωρίζω ότι η ζωή μας είναι γεμάτη πλαστικό. Σκέφτομαι λοιπόν ότι αν ο καθένας απο μας, στο μέτρο του δυνατού ελαττώσει τη χρήση τους, τότε ίσως μπορέσουμε να στρίψουμε το ποτάμι φτιάχνοντας καλλίτερες διαδρομές. Αυτό όμως είναι απόφαση του καθενός απο μας ξεχωριστά.
Είναι απίθανα και βολικά τα πλαστικά! Θάναι ηλίθιος κάποιος να μην το δεχθεί. Όμως πνίγουν τη γη και το περιβάλλον μας! Κι αυτό είναι αδύνατο κάποιος να μην το δεχτεί!
Αριστες οι πλαστικές κυψέλες! Αν υπήρχε βαθμολογία:
Πλαστικές: 10
Ξύλινες: 8
Κοφίνια: 5
Είναι θέμα του πόσο συνειδητοποιημένος ή όχι είναι κάποιος για τη ζημιά των πλαστικών, το πόσο έχει αντιληφθεί το κίνδυνο από τα πλαστικά και το πόσο "μπορεί" να συμμετέχει στον αγώνα μείωσης της χρήσης τους.
Για μια κυψέλη ένα μέρος δένδρου που έχει φυτευτεί για να κοπεί (!!!) από κάποιον που ζει απ' αυτό, έχει χρησιμοποιηθεί. Όχι πάντως δάσος φίλε βελούχι.
Το δάσος το καίμε για να κάνουμε οικόπεδα.
Εγώ θα παρακαλέσω όλους σας να καταλάβετε, ότι συμμετέχω στην προσπάθεια η πόλη κι η εξοχή μας νάναι καθαρή από πλαστικά, νάυλον σακκούλες, πλαστικές κυψέλες, πλαστικά καλύμματα τσιγάρων, πλαστικά κάθε μορφής και γενικά οτιδήποτε μπορεί να ρυπάνει ανεπανόρθωτα τη γη μας. Είναι θέμα συνειδητοποίησης... Αν εσείς ή οι άλλοι δεν συμμετέχουν, δε μπορώ να πάρω ντουφέκι και να τους σκοτώσω... Στη νομοθεσία μας δεν περιλαμβάνεται κάτι τέτοιο... Κι όπως έλεγε το ακροτελεύτειο άρθρο του προηγούμενου συντάγματος μας (114):
"Το παρόν σύνταγμα επαφείεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 7:04 pm

Φιλε βασιλη οφειλω και εγω να σου δωσω μια απαντηση,και να σου πω οτι, δεν ειμαι οπαδος του [ξοφλησαμε] φιλε μου,απλα ειμαι απαισιοδοξος γιατι βλεπω οτι ο κοσμος στο μεγαλητερο ποσοστο του ειναι οπαδος του παμε ολοι παρεα στον γκρεμο,αμα ημουν οπαδος του ξοφλησαμε δεν θα φυτευα ενα στρεμα λαχανοκηπο χειμωνα καλοκαιρι,ουτε δικε μου κοτες θα ειχα,ουτε μελισσια θα ειχα,γιατι θα ελεγα τι να τα κανω, αφου στο τελος θα μου τα σκοτωσει ολα η μονσαντο,ουτε θα εφευγα απο την αθηνα χωρις φραγκο στην τζεπη και με μονο εφοδιο την τεχνη μου,και να παω να ζησω σε ενα χωριο,τελος παντος δεν θελω να σε πεισω για κατι,απλα δεν ειμαι οπαδος του ξοφλησαμε,γιατι δεν ζω με αυτο τον τροπο στην πραξη,το οτι δεν βλεπω φως στο τουνελ ειναι προσωπικη μου αποψη,και τα συμπερασματα τα  βγαζω απο ολα αυτα που βλεπω γυρω μου σε παγκοσμιο επιπεδο,να εισαι καλα και εσυ και τα κοριτσια σου φιλε

ΥΣ
ελπιζω να μην χρειαστη να επανελθω,γιατι επαψε να με ευχαριστη
η ατμοσφαιρα,για αυτο θα παρακαλουσα να ασχοληθητε με κατι πιο επικοδομητικο απο εμενα,και τις αποψεις μου,ευχαριστω για την κατανοηση να ειστε ολοι καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 7:07 pm

katse kala

Παρακαλώ πολύ όλα τα μέλη που συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση να είναι λίγο πιο ήπιοι με τις εκφράσεις τους.

Είναι λογικό ένα θέμα σαν αυτό να αντιμετωπίζετε διαφορετικά από ανθρώπους με διαφορετικές ανησυχίες. Μην ξεχνάτε ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε εύκολα και είναι κρίμα άτομα που συμφωνούνε απόλυτα σε άλλα μελισσοκομικά θέματα να ʽʽμαλώνουνʽʽ σε αυτό και να χαλιούνται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση   Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 8:15 pm

Melissologia έγραψε:
katse kala

Παρακαλώ πολύ όλα τα μέλη που συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση να είναι λίγο πιο ήπιοι με τις εκφράσεις τους.

Είναι λογικό ένα θέμα σαν αυτό να αντιμετωπίζετε διαφορετικά από ανθρώπους με διαφορετικές ανησυχίες. Μην ξεχνάτε ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε εύκολα και είναι κρίμα άτομα που συμφωνούνε απόλυτα σε άλλα μελισσοκομικά θέματα να ʽʽμαλώνουνʽʽ σε αυτό και να χαλιούνται.

Φίλε Βελούχι χαίρομαι γιατί στη "διαφωνία" μας συμφωνούμε απόλυτα. Είμαι κι εγώ της ίδιας σχολής... και σταματώ τη συζήτηση για να μη στεναχωρέσω και αγχώσω τη melissologia που μας φιλοξενεί... Αν και δεν είδα πουθενά κακές εκφράσεις... kalo pedi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Aνακυκλώσεις & οικολογικη συνειδηση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οικολογικές ανησυχίες-
Μετάβαση σε: