Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πεύκο στη χαλκιδική τώρα

Πήγαινε κάτω 
+2
matteus
golas
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2014 8:33 pm

καλησπέρα,
είμαι νέος μελισσοκομος και έχω 9 μελισσάκια στο χωριό μου.Εκεί πλέον είναι στάσιμα.Δεν αναπτύσονται.
Σκέφτομαι να τα πάρω όλα αύριο και να τα πάω Χαλκιδική.Ξέρω ότι είναι ο καιρός του πεύκου.έχω βρει πευκόδασος
Στέκι αυτή η κίνηση? πρέπει να πάω να ελέξω πρώτα αν δίνει το πεύκο?
ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2014 12:08 am

Δεν πιστευω οτι τα μελισσακια σου θα αναπτυχθουν στα πευκα μπορει και να πεσουν κιολας αν παραμεινουν καιρο η αν δεν παει καλα ο πευκος. Πηγαίνετε Αρναια για σουσουρα φιλε μου, αυριο κιολας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2014 11:02 am

matteus έγραψε:
Δεν πιστευω οτι τα μελισσακια σου θα αναπτυχθουν στα πευκα μπορει και να πεσουν κιολας αν παραμεινουν καιρο η αν δεν παει καλα ο πευκος. Πηγαίνετε Αρναια για σουσουρα φιλε μου, αυριο κιολας.

Καλημερα ματεους,
τι λεει επανω, δινει το πευκο,το ρεικι ανοιξε . . .?
Πρεπει να φαγατε και πολυ νερο . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2014 1:19 pm

spyroseva έγραψε:
matteus έγραψε:
Δεν πιστευω οτι τα μελισσακια σου θα αναπτυχθουν στα πευκα μπορει και να πεσουν κιολας αν παραμεινουν καιρο η αν δεν παει καλα ο πευκος. Πηγαίνετε Αρναια για σουσουρα φιλε μου, αυριο κιολας.

Καλημερα ματεους,
τι λεει επανω, δινει το πευκο,το ρεικι ανοιξε . . .?
Πρεπει να φαγατε και πολυ νερο . . .


Ειχε ανοιξει ενα μεγαλο τμημα της και εδινε καλα. Εχει αρκετες που δεν ανοιξαν ακομα αλλα εβρεξε αρκετα τωρα και ποτιστηκε. Πιστευω οτι θα ανοιξει καλυτερα τις επομενες μερες. Μια απορια η βροχη την ανθισμενη σουσουρα την βοηθαει η την κοβει ? Για τα πευκα δεν γνωριζω να σου πω μιας και δεν εχω σκοπο να τα παω και δεν ασχοληθηκα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kleanthis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΤρι Σεπ 16, 2014 8:48 pm

**Μια απορια η βροχη την ανθισμενη σουσουρα την βοηθαει η την κοβει ? Για τα πευκα δεν γνωριζω να σου πω μιας και δεν εχω σκοπο να τα παω και δεν ασχοληθηκα.**                                                                                                                        - Μια απο τις πολλές μου απορίες είναι και αυτή. μπορεί κάποιος να απανήσει σας παρακαλώ?.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΠεμ Σεπ 18, 2014 11:27 am

kleanthis έγραψε:
**Μια απορια η βροχη την ανθισμενη σουσουρα την βοηθαει η την κοβει ? Για τα πευκα δεν γνωριζω να σου πω μιας και δεν εχω σκοπο να τα παω και δεν ασχοληθηκα.**                                                                                                                        - Μια απο τις πολλές μου απορίες είναι και αυτή. μπορεί κάποιος να απανήσει σας παρακαλώ?.


Απ' οτι καταλαβα δεν την πειραζει η βροχη. Ισα ισα ανθιζει και η υπολοιπη. Αντιθετα ο δυνατος βορειος ανεμος την κοβει αμεσως. Ας απαντησει και κανενας πιο γνωστης Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kleanthis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19, 2014 12:15 am

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ matteus!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sfinx
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sfinx


Αριθμός μηνυμάτων : 25

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19, 2014 5:46 pm

καλησπέρα και απο εμένα, να μπουμε στο θέμα... i kilia mou ξερει κανείς τι γινετε με το πευκο της χαλκιδικης τώρα? τα έχει κανεις εκει να μας πει πως παει το πευκο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorikas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 2:36 am

ΗΜΟΥΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ (ΣΤΡΑΤΩΝΙ) ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙΖΟΥΝ lol! ΛΙΓΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sfinx
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sfinx


Αριθμός μηνυμάτων : 25

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 8:11 am

Εγώ τα έχω στο δευτερο πόδι σιθωνία. Πριν απο 2 εβδομάδες αρχισε να δίνει και ένας ντόπιος μου είπε ότι δώσανε οι κουκουναριές και όχι τα πευκα. Μετά έβρεξε καταρακτωδως για 2 ημερες και ξεπλυνε τα πάντα. Τώρα αρκουμαστε στην σουσούρα που είναι σε πληρη άνθιση, Ας ελπίσουμε ότι κάτι θα αλλάξει. Αν έχει κανένας νέα απο άλλο σημειο της χαλκ/κης ας ενημερώσει να μπορεσουμε να παρατηρήσουμε τις διαφορές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο στη χαλκιδική τώρα   Πεύκο στη χαλκιδική τώρα Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 10:57 am

sfinx έγραψε:
Εγώ τα έχω στο δευτερο πόδι σιθωνία. Πριν απο 2 εβδομάδες αρχισε να δίνει και ένας ντόπιος μου είπε ότι δώσανε οι κουκουναριές και όχι τα πευκα. Μετά έβρεξε καταρακτωδως για 2 ημερες και ξεπλυνε τα πάντα. Τώρα αρκουμαστε στην σουσούρα που είναι σε πληρη άνθιση, Ας ελπίσουμε ότι κάτι θα αλλάξει. Αν έχει κανένας νέα απο άλλο σημειο της χαλκ/κης ας ενημερώσει να μπορεσουμε να παρατηρήσουμε τις διαφορές.


H σουσουρα εκανε και συνεχιζει να κανει θαυματα φετος. Ολα τα βουνα εχουν γινει μωβ ενα εκπληκτικο πραγμα. Παλιος ντοπιος μελισσοκομος μου ειπε οτι θα την θυμαμε αυτη την χρονια, και εχει δικαιο τα μελισσια γονευουν καλυτερα και απο την ανοιξη.

Το σαββατοκυριακο δινει βροχες αλλα και βοριαδες ας ελπισουμε να μην την κοψει εντελως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πεύκο στη χαλκιδική τώρα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πεύκο στη Χαλκιδική
» πευκο Χαλκιδικη
» Πευκο Χαλκιδικη 2014
» «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»
» Το γίνεται με το πεύκο; Πεύκο Κρήτη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: