Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους

Πήγαινε κάτω 
+5
dim
vassilis
Beerakias
mpampis13
manosmeli
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΤρι Αυγ 19, 2014 7:00 pm

Καλησπέρα σ'όλα τα μέλη. Θα ήθελα να θίξω το θέμα της συναδελφικότητας.Πριν από μερικές μέρες πήγα τα κορίτσια μου στα πεύκα στην Χαλκιδική για "παραθέριση".Το βράδυ που πήγα να τα αφήσω στο μέρος που είχα πιάσει με δύο χαλασμένες κυψέλες ,κάποιος "καλός" συνάδελφος είχε τοποθετήσει εκεί τις δικές του κυψέλες.Έτσι αναγκάστηκα μέσα στην νύχτα να βρώ άλλο μέρος μ όλες τις δυσκολίες.Ο "καλός" συνάδελφος ήταν από την Θεσσαλονίκη σύμφωνα με τον αριθμό του με καμιά 200 κυψέλες , δείχνοντας μου έτσιτην δυναμικότητα του . Έτσι σκεύτηκα να του δώσω κάποιο μάθημα για να του δείξω και γώ την δυναμικότητα μου  ή να του πώ πόσο μ...... (όχι μεγάλος αλλά τεράστιος είναι).Εσείς τι μου προτεινεται να κάνω γιατί όποιος έχει τόσα μελίσσια ξέρεις και τους αγραφους νόμους τις μελισσοκομίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΤετ Αυγ 20, 2014 2:29 am

Εγω εχω μια γενικη απορια και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας αν θελετε.
Δεν ξερω αν εχει ξαναγινει η κουβεντα αυτη αλλα τι παει να πει
`εχω πιασει το μερος με 2 χαλασμενες κυψελες``
η `` εχω αφησει στα ταδε μερος κυψελες αδειες και ο χωρος ειναι δικος μου``
Πρωτον που ειναι γραμμενο αυτο οτι καποιος παει και αφηνει 2-3 η και 5 κυψελες αδειες καπου ολο το χρονο και το μερος ειναι δικο ΤΟΥ.
Απο ποτε η ελευθερη Ελληνικη γη-φυση εγινε δικια ΜΑΣ αφηνοντας  καποιες σαπιες κυψελες?
Δεν το λεω αυτο ΜΟΝΟ για τον φιλο Μανο αλλα αυτη ειναι μια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ τακτικη που απο οτι εχω καταλαβει γινετε γενικος.
αφηνετε σαπια ξυλα και βρωμιες στα δαση για να καβατζοσετε ΠΑΡΑΝΟΜΑ ενα κομματι ελληνικης γης?
Αρα λοιπον παει καποιος πεταει 3 κυψελες καπου τς ξεχναει για 10 χρονια εκει να σαπιζουν και το μερος ειναι πιασμενο γα παντα?
Αρα λοιπον θα παει καποιος δυνατος και φραγκατος μελισσοκομος και θα σκορπισει σαπιες κυψελες σε ολα τα βουνα και τα λαγκαδια και εμεις οι υπολοιποι θα βαλουμε τις κυψελες που ??????? ......................... να μην πω καλυτερα.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ πραγματα...καποιος μαγκακος το εχει κανει συστημα και κοντα σε εμενα αυτο.
εχει πεταξει καμια 20 αρια σαπιες κυψελες και καπακια εδω και εκει σε ενα μερος,το εχει κανει χωματερη και ``μερος`` του.
Για αρχη θα παω και θα τα μαζεψω ολα και θα τα πεταξω....επειτα αν το ξανακανει θα του φερω το δασαρχειο....
Η συναναδελφικοτητα δεν φαινετε στο αν παει καποιος και βαζει τις κυψελες του σε μερος ΔΙΚΟ ΣΟΥ λοιπον αλλα σε αλλα πραγματα.....που βεβαια ουτε και εκει υπαρχει σε τεραστιο βαθμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Beerakias
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΤετ Αυγ 20, 2014 9:58 am

Μπορεί τις παλιές κυψέλες να τις έβγαλε κάποιος άλλος μελισσοκόμος από κει. Υπάρχουν αρκετοί μελισσοκόμοι που διαφωνούν με αυτή την τακτική, να πιάνει κάποιος το μέρος με ενα αδειο κουτί.
Νομίζω το καλύτερο θα ταν να πήγαινες ένα μελισσακι.

Αν δηλαδή κάτι σου τύχαινε, και δεν εκανες ποτέ αυτή την μεταφορά, θα πήγαινες να πάρεις την άδεια κυψέλη για να μην πιάνεις το μέρος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΤετ Αυγ 20, 2014 11:28 pm

Όταν αφήνεις κυψέλη χαλασμένη με χόρτα φρέσκα μέσα σ 'αυτήν και τηλέφωνο Πάνω στην κυψέλη ε νομίζω ως συνάδελφος πρέπει τουλάχιστον να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις, αν θα φέρεις κυψέλες,πόσες και πότε.Τώρα αν μπούμε στην διαδικασίατα έφερα πρώτος και ας είχες " πιάσει" το μέρος τότε δεν υπάρχει σεβασμός και μόνο φασαρίες θα πρo καλέσει και ατυχήματα..........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21, 2014 12:36 am

Αρα φιλε Μανο εσυ πηγες και αφησες μια κυψελη με φρεσκα χορτα και ``νοικιασες`` το μερος.....μαλιστα...
επισης κατηγορεις οτι καποιος δεν ειναι σωστος συναδελφος(αν και για μενα οπως σου εγραψα αυτα δεν ισχυουν...) την ιδια στιγμη που εσυ παραδεχεσε οτι θα προκληθουν ...ατυχηματα....
αρα ο ``καλος`` συναδελφος,γινετε κακος....αρα μια και εισαι και εσυ κακος συναδελφος(μια και θα προκαλεσεις ...ατυχηματα) γιατι διαμαρτυρεσε...ασε που τα γραφεις αυτα δημοσια....και που ξερεις οτι ολα αυτα δεν τα διαβαζει ο κακος συναδελφος....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21, 2014 8:48 am

Νομίζω ότι ο άγραφος "νόμος" πρέπει να καταργηθεί... Η γή δεν είναι κανενός, κι αν κάποιος βάλει μια άδεια ή γεμάτη κυψέλη, δε σημαίνει ότι έγινε ιδιοκτήτης της δημόσιας γης. Μπορεί κάποιος άλλος να φέρει πιό πέρα τις 200 κυψέλες του και τέλος. Δε νομίζω ότι το "σημάδεμα" με μια ή δυό κυψέλες, αποτελεί και ενοικίαση χώρου, αλλά ούτε κι αν βάλουμε κάπου τις κυψέλες μας, δεν έχει δικαίωμα κάποιος άλλος να τις βάλει λίγο πιο πέρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 11:14 am

Παιδιά ο φίλος Μάνος έχει δίκιο. Ηταν απαράδεχτο πέρα για πέρα. Αυτός ο άγραφος νόμος δεν γίνετε να καταργηθεί με την προηπόθεση οτι τηρείτε και σωστά. Δηλ όπως έκανε ο φίλος μας. Έψαξε για μέρος, άφησε χλορά χόρτα (που σημαίνει οτι δεν ήταν παρατημένη κυψέλη) και όνομα-τηλέφωνο σε περίπτωση που ενοχλούσε.
Δεν μηλάμε για εννοικίαση της γης, δεν θα χτήσει κιόλας, αλλά για μεταφορά μελισσιών για κάποιο διάστημα. Πως είναι δηνατόν να καταργηθεί αυτό και όταν θα φορτώσεις μελίσσια να ψάχνεις φορτωμένος που να τα αφήσεις μέσα στην νύχτα? Και αν εκει που θα τα αφήσεις ενοχλούν γιατι δεν είδες τι γίνετε γύρω λόγο νύχτας?
Εγω δηλαδή θα πρέπει να φορτώσω 100 μελίσσια να τα παω Ευβοια και να ψάχνω φορτωμένος μέσα στα βουνά που θα τα αφήσω? Κάθε χρόνο πάω μια ευδομάδα πριν και ψάχνω ολη μέρα. Και μου έχει τήχει να με πάρουνε τηλέφωνο οτι ενοχλώ. Αν είχα παει μελίσσια εκεί τι θα γινόταν? Θα πήγενα να τα μεταφέρω αλλού σε μια ευδομάδα?
Εγω το θεωρώ απαράδεχτο και πρωτείνω στον φίλο να του αφήσει σημείωμα με τα πλήρη στειχεία του και να τον ευχαρηστήσει για την ταλεπορία που του προξένησε. Αλλά χωρίς τσακομούς που δεν οδηγούν πουθενα. Να σκευτείς οτι μπορεί να σου βγεί και σε καλό. Μου έχει τύχει.
Οσο αφορά για την τοποθέτηση μελισσιών κοντά σε άλλα μελισσοκομία δεν θα πρέπει να γίνετε (όσο γίνετε) για την διασφάληση των δικών μας μελισσιών. Για την αποφηγή αρρώστιας. Αν τα μελίσσια που τα βάλαμε κοντά είναι άρρωστα? Μην νομίζετε οτι κάνουμε ζημιά στον άλλον αλλα στα δικά μας.

Ο σεβασμός που θα πρέπει να υπάρξει στην τοποθέτηση είναι στο οτι αν έχω 10 κυψέλες δεν θα πρέπει να πιάσω μέρος που χωράνε 200. Εκει μάλιστα θα το καταλάβω. Και μάλιστα θα διαμαρτηρηθώ αν δω σε αλάνα που χωράει αρκετά να δω τοποθετημένα 10.
Και για τις παρατημένες κυψέλες χωρίς χόρτα τηλέφωνα κτλ, ναι θα πρέπει να μαζευτούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 1:20 pm

Αν Dim αραδιάσουμε τα καλά και τα κακά του άγραφου νόμου, μάλλον θάρθουν ισοπαλία... Στις περιπτώσεις αυτές η λογική λέει ότι ο νόμος παύει να είναι νόμος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 2:10 pm

dim εσυ ασχολησε με τους κυριους του χωρου...εγω αναφερθηκα στα καθικια που αφηνουν ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ κυψελες σαπιες στο ιδιο μερος για καβαντζα.
Εννοειτε οτι κανοντας μεταφορα θα πρεπει να εισαι σιγουρος για το που πας.
Αλλωστε ειπα οτι δεν γραφω για το συνμορουμιτη μας.Απο την στιγμη που αφησε κυψελη σωστη με τηλεφωνο κλπκλπ ολα καλα.
Αλλα νομιζω οτι λιγοι ειναι οι σωστοι στο χωρο...η τουλαχιστον ...ετυχε... να πετυχω εγω ΜΟΝΟ αυτους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 3:28 pm

Επειδή μηλάμε για άγραφους νόμους τους οποίους δεν τους διαβάζουμε κάπου αλλά τους μαθαίνουμε με την εμπειρία μας, και επιδή ο μελισσοκομικός κόσμος έχει αυξηθεί για ευνόητους λόγους που δεν θα τους αναλήσω τώρα, τέτοια κρούσματα θα υπάρχουν. Και καλό είναι να υπάρχουν αυτοί οι νόμοι και να τους σεβόμαστε γιατί αλλοιός θα υπάρχει αναρχεία με πολύ άσχημα αποτελέσματα και σιγά σιγά ο τίτλος του θέματος (Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους) θα χαθεί...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 9:32 pm

χμμμμ θα συμφωνησω μαζι σου με τις προυποθεσης που ανεφερα παραπανω...να ξερεις ομως οτι αυτους τους αγραφους νομους τους εκμετελευονται και τους καταπατανε συνηθως παλιοι μελισσοκομοι και οχι οι νεοι....
παλιουρες και μαγκες βλεπεις...τετοιος ειναι και ο μαγκακος ο ``γειτονας`` αλλα εμπλεξε ασχημα μαζι μου αν δεν διορθωθει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λάθος και σωστό πολύ σχετικό   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04, 2014 11:57 am

Εγώ θεωρώ πως είναι λογικό αν κάνεις μια μεταφορά να έχει πάει πρώτα και να μαρκάρεις ένα μέρος με ήδη ενεργές κυψέλες, όχι άδειες. Έτσι δείχνεις πως όντως ενδιαφέρεσαι για το μέρος και πως είσαι πρόθυμος να ρισκάρεις λίγο για να πάρεις μια παραγωγή. Επειδή όμως είμαστε πολλοί θεωρώ πως πάντα πρέπει να υπάρχει όνομα και τηλέφωνο για αποφυγή παρεξηγήσεων. Άγραφα εγώ θεωρώ ότι προτεραιότητα στο μέρος έχει αυτό που έχει αφήσει πρώτος ενεργές κυψέλες.

Το να αφήσεις άδειες και να θέλεις να πάρεις και παραγωγή είναι σαν να θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο...

Συναδελφικότητα, αλληλεγγύη και πάνω απ όλα κατανόηση παλιών και νέων μελισσοκόμων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05, 2014 10:18 am

Ειμαι κι εγω της αποψης του κινηματος..
ΜΑΖΕΨΤΕ ΤΗΝ ΣΑΠΙΑ ΚΥΨΕΛΗ.

Μ'αρεσει και η αποψη ενεργη κυψελη αλλα δεν ειναι τοσο πρακτικη..
Φευγεις απο Πελοπονησσο για Ευβοια και τι?
Κουβαλας ολη μερα ενα δυστυχο μελισσακι μεχρι να βρεις να το αφησεις.
Θα το σκασεις το κακομοιρο.... he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05, 2014 11:56 am

Όχι ρε συ... Έχεις βρει πάνω κάτω ένα μέρος και πας και αφήνεις ένα δείγμα. Εγώ θα έλεγα αυθαίρετα να ανανεώναμε τον άγραφο νόμο και να λέγαμε ότι τοποθετούμε μία ενεργή κυψέλη για κάθε 10 ή 20 που πρόκειται να φέρουμε και με την επιγραφή στο μελισσοκομείο φιλοξενίας ότι πρόκειται να φέρουμε μελίσσια και τηλέφωνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05, 2014 7:44 pm

Συμφωνώ με τους παραπάνω ότι αφήνοντας 1- 2 ενεργές κυψέλες δείχνεις και το ενδιαφέρον σου και την αμεσότητα των προθέσεών σου. Υπάρχουν περιοχές που έχουν ανθοφορίες 2 φορές το χρόνο, εάν αφήσουμε άδεια την κυψέλη που θα καταλάβει ο άλλος για ποια από τις δύο ενδιαφερόμαστε. Επιπλέον, το καλοκαίρι τα χλωρά χόρτα ή κλαδιά ξεραίνονται το πολύ σε 2-3 ημέρες, άρα ούτε αυτό είναι επαρκώς ασφαλές. Τέλος, μου έχει τύχει και εμένα να ψάχνω για άλλο σημείο μέσα στη νύχτα, αφού κάποιος συνάδελφος μου "πήρε" το μέρος (στο οποίο είχα αφήσει άδεια κυψέλη).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φωκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους   Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους Icon_minitimeΣαβ Σεπ 06, 2014 12:34 am

Και έτσι ειναι.. Οπότε τζάμπα ασχολείστε κιόλας.. Πάντα ο άγραφος νόμος ήταν η τοποθέτηση κανά δυο παραφυαδουλων 5 πλαίσια η κάθε μια..άλλο αν κάποιοι έξυπνοι παλιοί το κάνανε μόδα και άρχισαν στο τέλος να βάζουν κανά δυο τρεις άδειες σαπισμένες κυψέλες άσχετα με το αν θα ξανά πανε εκεί.. Και οι περισσότερες ειναι ξεχασμένες, από πολύ παλιούς που απλά τα παράτησαν ..γιαυτο λοιπόν ειναι κατανοητοτατον και απλά καταντησαμε να συζητάμε τα αυτονόητα που απλά τα έκανε δύσκολα η ράτσα μας ο καθένας μας διαφορετικά με την δυστροπία μας . Ο νόμος ειναι ένας.. Μια με δυο ( ακόμα και 3) παραφιαδες σε ένα μέρος μόνιμα αν γουστάρεις. Και κρατά το μέρος μέχρι να τα παρατήσεις και τα παίξεις ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» προσοχη στους αρχαριους
» Οι μέλισσες στους κηπουρούς.
» Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
» Τρίκαλα: Συμβουλές στους βαμβακοπαραγωγούς
» Θερμοκρασια στους 20 βαθμους

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: