Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πευκόμελο και μέλισσες

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Πευκόμελο και μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πευκόμελο και μέλισσες   Πευκόμελο και μέλισσες Icon_minitimeΠαρ Αυγ 08, 2014 10:04 pm

Είναι η πρώτη μου χρονιά που θα ξεχειμωνιάσω 3 δυνατά μελίσσια. Αυτή την περίοδο τους δίνω σιρόπι και αντικατάστατο γύρης. Σκέφτομαι με την έναρξη του πεύκου, να αφαιρέσω τα πλαίσια μέλια τους να τα βάλω στον καταψύχτη και να τους δώσω κενά πλαίσια για να βάλουν το πευκόμελο. Στη συνέχεια και όταν τελειώσει το πεύκο, θα πάρω τα πλαίσια με το μελίτωμα και θα ξαναβάλω μέσα τα πλαίσια από τον καταψύχτη.
Λένε πως δεν πρέπει να ξεχειμωνιάσουν με πευκόμελο. Ας μου πει κάποιος αν είναι σωστή η σκέψη μου ή αν υπάρχει καλλίτερη ιδέα. Πάντως δε μ' ενδιαφέρει να πάρω μέλι φέτος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Πευκόμελο και μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πευκόμελο και μέλισσες   Πευκόμελο και μέλισσες Icon_minitimeΠαρ Αυγ 08, 2014 10:32 pm

στο πευκο δεν θελει κενα πλαισια , θελει 10αρια τιγκα στον πλυθυσμο και στον γονο . Αλλα ναι τις τροφες αφου ειναι απο ταισμα να τις παρεις η ασε ενα πλαισιο μελι και σημειωσετο για να μη το τρυγισεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Πευκόμελο και μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πευκόμελο και μέλισσες   Πευκόμελο και μέλισσες Icon_minitimeΣαβ Αυγ 09, 2014 12:31 am

Καλή η σκέψη σου φίλε Βασίλη. Καλη επιτυχία. Θα πρόσθετα στα οσα σου είπε ο έθνικα να δεις και τις προμηθειες τους σε γυρη. Αν δεις κατά τη μελιτοφορια του πευκου και μειωθει πολυ ο πλυθησμος τους τραβηξε τα και ασε τους χρονο να αναννεωσουν τον πλυθησμο τους. Κατα τη γνώμη μου φέτος ο χειμώνας θα μπει νωρις, θα βγει και νωρις, οπότε δόσε τους χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Πευκόμελο και μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πευκόμελο και μέλισσες   Πευκόμελο και μέλισσες Icon_minitimeΣαβ Αυγ 09, 2014 10:03 am

Δηλαδή ethnic69 να βάλω από τώρα να χτίσουν κενές κηρύθρες; Για να γίνουν δεκάρια; Τα δυό είναι γεμάτα με μέλισσες οκτάρια και το τρίτο δεκάρι.
Ευχαριστώ πάντως και τους δυό σας για τις πληροφορίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πευκόμελο και μέλισσες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πευκόμελο 2016
» Πευκομελο, λευκα μικροσκοπικα στιγματα.
» Οι Μέλισσες...
» Τροφές για τις μέλισσες
» "Ασπρες" μελισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: