Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τι ράτσα;

Πήγαινε κάτω 
+5
βελουχι
vassilis
DIMILIOD
Druidis
Tsakali236
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Tsakali236
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 1:50 am

Γειά σας παιδιά θέλω να ασχοληθώ με τις μέλισσες αλλά δεν ξέρω τι ράτσα να αγοράσω. όποιος μπορεί ας με βοηθησει!
ευχαριστώ  bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Druidis
Μέλος
Μέλος
Druidis


Αριθμός μηνυμάτων : 57

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 1:53 am

Βασικα θα σ προτινα να ξεκινησεις για αρχη να διαβαζεις πολυ και να μαθεις σε καποιον εμπειρο διπλα. Αλλιως πηγαινε σε καποιο σεμιναριο να παρεις μια μυρωδια και ολα τα αλλα θα τα μαθεις σιγα σιγα με πολυ διαβασμα και ενα 2-3 μελισσακια ωστε να μαθεις...Κ για να σ απαντησω στην ερωτηση σ: Αν σ πουν οτι ειναι καθαρη φυλη τοτε μη τους πιστεψεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 8:51 am

φιλε η πιο καλη ρατσα μελισσων για καθε περιοχη ειναι η ρατσα που εχει προσαρμοστει στον τοπο οπου εισαι,και δουλευει καλα.ρωτα εκει στην περιοχη σου μελισσοκομουσ τι ρατσα δουλευουν πολη.και μην ξεχνασ καθαρη ρατσα δεν υπαρχει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 5:30 pm

Η  queen  δεν ρωτά τον κηφήνα από που κατάγεται όταν κάνει σεξ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 5:41 pm

Καταρχην θα συμφωνισω με τον DIMILIOD στην ερωτηση που εκανε το παληκαρι,για το ποια φιλη ειναι καλητερη,βασικα εγω θα προτιμουσα μια ηρεμη μελισσα,με αντοχη στις ασθενειες του γονου,και στο κρυο,και να εχει καλη συλλογη μελιου

ΥΣ
φιλε Druidis υπαρχη καθαρη φυλη μελισσας φιλε μου,,και ειναι αυτη που η γονιμοποιηση τις βασιλισσας εγινε με τεχνητη σπερματεγχυση,και δεν βγηκε να την παρουν παρτυ οι κηφηνες τις γειτονιας,,αμα εγω αγορασω βασιλισσες απο εναν που κανει τεχνιτη σπερματεγχυση μπορω να εχω ενα η περισοτερα μελισσια με καθαρη φυλη,,οταν εγω θελω να διατηρησω την ρατσα αυτη καθαρη,οταν κωβω μελισσια μπορω να περνω ετοιμες βασιλισσες τις ιδιας φυλης που γονιμοποιηθηκαν με τεχνητη σπερματεγχυση, και ειμαι μια χαρα,,αλλα και ελευθερες να βγουν στην φυση και να να γονιμοποιηθουν να ξερεις οτι μερικες φυλες κρατανε τα κυρια χαρακτηριστηκα τις φυλης που ηταν αρχικα,παρολο την προσμιξη που δεχτηκαν,και τα χαρακτηριστηκα αυτα μπορει να ειναι η καλη συλλογη μελιου,η μη ταση για σμηνουργεια, η ηρεμια,η αντοχη στις ασθενειες,και γενικα να εχουν ολα τα χαρακτηριστικα  αυτα που ειχε η αρχικη φυλη τους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsakali236
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 7:12 pm

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Για μακεδονία και ειδικότερα για σέρρες ποια φυλή πιστεύεται είναι καλύτερη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 7:43 pm

Φιλε βελουχι εχεις βρει εσυ βασιλοτροφο που πουλαει μαζικα βασιλισσες τεχνητα γονιμοποιημενες? Και σε τι τιμη?
Απο οσο γνωριζω ,τετοιες βασιλισσες,χρησιμοποιουνται μονο σαν δοτες γονου στην βασιλοτροφια και σε προγραμματα γενετικης βελτιωσης και κοστιζουν πανω απο 150 ευρω η μια.Νομιζω οτι οποιος βασιλοτροφος ισχυριζεται κατι αλλο ,απλα κοροιδευει.Εκτος αυτου εχω διαβασει καπου,οτι τετοιες βασιλισσες αντικαθιστανται απο το σμηνος σχετικα γρηγορα.
Οπως καταλαβαινει κανεις ,και στον βαθμο που ισχυουν αυτα που αναφερα παραπανω,ειναι εντελως ασυμφορη καθε σκεψη για χρησιμοποιηση τετοιων βασιλισσων σαν βασιλισσες χρησεις.Αν ξερεις κατι διαφορετικο, παρακαλω γραψε μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 8:31 pm

Παπουτσι απο τον τοπο σου και ας ειναι μπαλωμενο.......φετος δουλεψα και με βασιλισσες της περιοχης μου αλλα και με βασιλισσες εκτος. Οι  queen της περιοχης μου αλλα και οι κορες τους πηγαν αρκετα καλυτερα απο τις <<ξενες>>. Φυσικα υπηρχαν και εξαιρεσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 10:41 pm

Sakis G έγραψε:
Φιλε βελουχι εχεις βρει εσυ βασιλοτροφο που πουλαει μαζικα βασιλισσες τεχνητα γονιμοποιημενες? Και σε τι τιμη?
Απο οσο γνωριζω ,τετοιες βασιλισσες,χρησιμοποιουνται μονο σαν δοτες γονου στην βασιλοτροφια  και σε προγραμματα γενετικης βελτιωσης και κοστιζουν πανω απο 150 ευρω η μια.Νομιζω οτι οποιος βασιλοτροφος ισχυριζεται κατι αλλο ,απλα κοροιδευει.Εκτος αυτου εχω διαβασει καπου,οτι τετοιες βασιλισσες αντικαθιστανται απο το σμηνος σχετικα γρηγορα.
Οπως καταλαβαινει κανεις ,και στον βαθμο που ισχυουν αυτα που αναφερα παραπανω,ειναι εντελως ασυμφορη καθε σκεψη για χρησιμοποιηση τετοιων βασιλισσων σαν βασιλισσες χρησεις.Αν ξερεις κατι διαφορετικο, παρακαλω γραψε μας.

φίλε συμφωνώ , μέλισσα καθαρής ράτσας μόνο με τεχνιτή σπερματέγχυση γίνεται πλέον, και για αυτόν το λόγο εφαρμόζεται στη μελισσοκομία, εμπορικά τουλάχιστον, για την διατήρηση κάποιων καθαρών φυλών.
Δεν γνωρίζω από τιμές έτοιμων βασιλισσών,πάντως στη Γερμανία μελισσοκόμοι που θέλουν να κρατήσουν μια συγκεκριμένη ράτσα αναθέτουν στον "ειδικό" με τον εξοπλισμό να κάνει την γονιμοποίηση με κόστος 20 ευρώ για την κάθε βασίλισσα,
όπως ανέφερα και πιο πάνω αυτό γίνεται για να διατηρήσουν κάποια συγκεκριμένη ράτσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 11:26 pm

Sakis G έγραψε:
Φιλε βελουχι εχεις βρει εσυ βασιλοτροφο που πουλαει μαζικα βασιλισσες τεχνητα γονιμοποιημενες? Και σε τι τιμη?
Απο οσο γνωριζω ,τετοιες βασιλισσες,χρησιμοποιουνται μονο σαν δοτες γονου στην βασιλοτροφια  και σε προγραμματα γενετικης βελτιωσης και κοστιζουν πανω απο 150 ευρω η μια.Νομιζω οτι οποιος βασιλοτροφος ισχυριζεται κατι αλλο ,απλα κοροιδευει.Εκτος αυτου εχω διαβασει καπου,οτι τετοιες βασιλισσες αντικαθιστανται απο το σμηνος σχετικα γρηγορα.
Οπως καταλαβαινει κανεις ,και στον βαθμο που ισχυουν αυτα που αναφερα παραπανω,ειναι εντελως ασυμφορη καθε σκεψη για χρησιμοποιηση τετοιων βασιλισσων σαν βασιλισσες χρησεις.Αν ξερεις κατι διαφορετικο, παρακαλω γραψε μας.

Φιλε σακι φυσικα και υπαρχει βασιλοτροφος που πουλαει βασιλισσες τεχνητα γονιμοποιημενες,δεν ξερω αν πουλαει μαζικα και ποσο τις πουλαει,σιγουρα πιο ακριβα απο τις υπολοιπες,,,αλλα πουλαει,,τωρα αμα εγω ηθελα να αλλαξω την ρατσα μου,και θελω να το κανω γιατι γονεουν καθε χρονο σαν τρελες,,οποτε  θα παρω δυο τεχνητα γονιμοποιημενες και απο εκει θα προχωρισω,δεν χρειαζετε να περνω καθε χρονο,,αφου αυτο που με ενδιαφερει ειναι να κρατα η φυλη τα αρχικα χαρακτηριστικα της,παρολο που θα δεχτη προσμιξη απο τους ντοπιους κηφηνες,,που οπως λεει αυτος η διασταυρωση τους με κεκροπιες,και μακεδονιας που εχουμε εδω δεν τους αλλαζει τα αρχικα χαρακτηρηστικα τους,ετσι λενε τωρα θα το δωκιμασω και θα σου πω,αν ξερεις κατι αλλο μας το λες,γιατι και εγω νεος ειμαι και δοκιμαζω πραγματα  lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2014 12:00 am

Φιλε βελουχι ο βασιλοτροφος απο οτι καταλαβαινω μιλαει για υβριδια πρωτης γενεας.Ειναι αδυνατον να κρατησεις την ρατσα με ελευθερες συζευξεις,Και τα υβριδια δευτερης γενεας και εξης σπανια κρατουν τα οποια καλα χαρακτηριστικα της αρχικης ρατσας.Το πιο συνηθες να αναπτυξουν κακα χαρακτηριστικα και μειωμενη παραγωγικοτητα.Ψαξε το λιγο.Εκτος και αν αποφασίσεις να αγοραζεις καθε χρονο τις βασιλισσες σου απο τον ιδιο ,ή σε αλλη περιπτωση ,να αγοραζεις καποιες βασιλισσες επιλεγμενες καθαρης φυλης για να παραγαγεις απο αυτες και μονο απο αυτες (οχι απο τις κορες τους)τις δικες σου βασιλισσες χρησης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2014 10:13 am

Sakis G έγραψε:
ή σε αλλη περιπτωση ,να αγοραζεις καποιες  βασιλισσες επιλεγμενες καθαρης φυλης για να παραγαγεις απο αυτες  και μονο απο αυτες (οχι απο τις κορες τους)τις δικες σου βασιλισσες χρησης.

Αυτο ακριβως θα κανω φιλε,,αρχισα με κεπροπιες τα μελισσια,,παρολο που λενε οτι ειναι αγριες εγω τις βρηκα απο τις πιο ηρεμες φυλες,αφου φυσικα πρωτα εμαθα να τις δουλευω σωστα,μαλον ηταν το μελισσακι μου ηρεμο,και οτι εκοψα απο το μητρικο μελισσι βγηκανε ολα τα μελισσια ηρεμα,και με τα χαρακτηριστηκα του μητρικου,,αλλα γονευουν σαν τρελα,κατα τα αλλα δεν εχω προβλημα,του χρονου θελω να αρχισω με μια αλλαγη στην φυλη

ισως να παρω και απο φιλο εδω που εχει μακεδονιας,εχει καποια μελισσια με τα χαρακτηριστηκα που μου αρεσουν,,αλλα βλεπω οτι εχουν καποια προβληματακια με αρρωστιες του γονου,,αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι για αυτο ισως να φταιει και ο φιλος,,πχ σε ενα μελισσι του που ειχε προβλημα ειδα οτι ειχε βαλη παραπανω πλαισια μεσα με γονο[για να το δυναμωση] απο αυτο που μπορουσανε να καλυψουν οι μελισσες,αρα μπορη να κανει αυτος πατατιες και οχι οι μελισσες,θα δω φιλε,παντος βαρεθηκα τοσο πολυ γονεμα,δεν γουσταρω  να μαζευω τα μελισσια μου απο τα δεντρα,το μονο καλο ειναι οτι την ανοιξη τρωω βασιλικο πολτο καργα απο τα κελια που χαλαω χα χα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΤρι Αυγ 05, 2014 8:35 am

Οι βασίλισσες τεχνητής σπερματέγχυσης, πωλούνται προς 100 ευρώ η μία. Αν λοιπόν έχεις 600 μελίσσια κάθε δυό χρόνια χρειάζεσαι 60.000 ευρώπουλα για αντικατάσταση τους, ώστε να έχεις τη φυλή που γουστάρεις...
Προσωπική μου άποψη, η καλύτερη ράτσα είναι αυτή που αναπτύσσεται φυσικά και ελεύθερα στην περιοχή της...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΤρι Αυγ 05, 2014 11:55 am

μάνες με σπερματέγχιση έχει ο λυμπερόπουλος απ΄τη σπάρτη, ιταλικές όμως, λιγκούστικα.
13,00 ευρώ πριν 5-6 χρόνια που έπερνα κι από αυτόν, λόγω προημώτητας.
άγριες, πολύ γόνο, αλλά τις αντικαθηστούσαν μετά από 2-3 μήνες το πολύ. μάλλον από πληγώματα κατά τη δαδικασία (λέω εγώ) ή λόγω ότι το σπέρμα δεν προερχόταν από πλλούς κυφήνες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΤρι Αυγ 05, 2014 1:19 pm

Περη,φιλε ,εισαι σιγουρος? Να μου επιτρεψεις να αμφιβαλλω.
Στα πρωτα μου βηματα,πολλα χρονια πριν ,ειχα παρει και γω καποιες ιταλικες βασιλισσες απο τον συγκεκριμενο βασιλοτροφο για δοκιμη.Δεν θυμαμαι να ισχυριστηκε ποτε,οτι ηταν απο σπερματεγχυση.Απλα οτι το μελισσοκομειο ηταν μακρυα απο αλλα.Δεν ξερω αν κατι εχει αλλαξει εν τω μεταξυ,αλλα και κοστολογικα μου κανει εντυπωση.Σκεψου οτι χρειαζεται 10? τουλαχιστον λεπτα (ισως να λεω και λιγα)για καθε βασιλισσα επι πλεον ,οταν οι αλλοι μπολιαζουν μαζικα και περιμενουν απλα τις γονιμοποιησεις.Μπορει να πουλα στην ιδια τιμη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΤρι Αυγ 05, 2014 3:19 pm

Το θεωρώ τελείως απίθανο να πωλούνται βασίλισσες τεχνιτής γονιμοποίησης στην τιμή που πωλούνται και οι φυσικής γονιμοποίησης...
Οι τιμές των πρώτων είναι 8πλάσιες τουλάχιστων των δεύτερων.
Ο λόγος τα ακριβά μηχανήματα και η εργαστηριακού επιπέδου γνωσεολογία στη γενετική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΤρι Αυγ 05, 2014 4:29 pm

Eκεινο που καταλαβαινω και  μπορω να δεχτω ειναι ,καποιος να κραταει καθαρη την φυλη μεσω σπερματενχυσης.(Ο ιδιος ή καποιο αλλο κεντρο ,δεν εχει σημασια). Μπολιαζει γονο απο μια τετοια <<καθαρη>>  βασιλισσα.Οι κορες βασιλισσες που θα προκύπτουν ετσι ,γονιμοποιουνται ελευθερα κατα τον συνηθη τροπο.Ετσι,  θα εχουμε  μεν  βασιλισσες της επιθυμητης καθαρης ρατσας (ιταλιδες ,καρνιολικες οτι θελετε) ,που θα γενουν ομως  μιγαδες.Δηλαδη μονο η βασιλισσα του μελισσιου μας θα ανταποκρινεται στα στανταρ της φυλης.Οι εργατριες, οι κηφηνες και οι μελλοντικες βασιλισσες  θα φερουν αναμικτα γονιδια,αναλογα με τους κηφηνες εραστες της .Αυτο κατα περιπτωση μπορει να ειναι και επιθυμητο,Καποτε αποδεικνυεται και παραγωγικο.Αλλα δεν ειναι το ιδιο.Η μεν αρχικη βασιλισσα ,αναπαραγει πιστα την  φυλη ,η δε κορη(βασιλισσα χρησης) οχι.
Αυτο πιστευω παντως οτι εννοουν, οσοι ισχυριζονται οτι διαθετουν βασιλισσες καθαρης φυλης σε χαμηλες τιμες.Ψαξτε το λιγο οσοι ενδιαφερεστε.
.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΤετ Αυγ 06, 2014 12:20 pm

Νίκος Λυμπερόπουλος - Τηλ 27310 27045 & 27854 Σπάρτη
δεν βρηκα κάτι στο ίντερνετ τώρα, υπάρχει αγγελεία του στο περοδικό μ. επιθεώρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΤετ Αυγ 06, 2014 7:13 pm

O μπατσης παντος στα ιωαννινα που πουλαει βασιλισσες τεχνιτης γονιμοποιησης τις δινει 70 ευρω την μια,και για εκτροφη 150 εκαστος
και η ελευθερας στην ιδια τιμη που παιζουν γενικος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Τι ράτσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ράτσα;   Τι ράτσα; Icon_minitimeΤετ Αυγ 06, 2014 8:13 pm

Η αποχωρήσασα μάνα από το μελίσσι που ανέφερα σε άλλη συζήτηση, που αγοράστηκε γονιμοποιημένη, μάρκας μακεδόνισσας, άφησε στη θέση της μια κόρη διπλάσιου μεγέθους που μοιάζει με ιταλίδα.
Πιστεύω ότι η τεχνητή σπερματέγχυση είναι χρήσιμη μόνο για μελέτες καλλιτέρευσης του είδους, συγκεκριμένους τομείς, ενώ η φύση χωρίς σταματημό, κάνει την ίδια δουλειά με καλλίτερα αποτελέσματα συνήθως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι ράτσα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι Ράτσα είναι???
» ποια ράτσα βασιλισσας να επιλέξω

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: