Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη

Πήγαινε κάτω 
+8
ionis
PIT
ethnic69
matteus
Throubee
nikosf13
mefedlos
parmeniwn trampakoulas
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
parmeniwn trampakoulas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
parmeniwn trampakoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 4:35 am

Πέρυσι είχα στην κατοχή μου 8 μελισσοσμήνη. Αν τα δηλώσω στο Ε1 , δηλώσω δηλαδή γεωργικό εισόδημα από αυτά , γνωρίζει κάποιος αν μπορώ με αυτό και μόνον να βγάλω άδεια για αγροτικό αυτοκίνητο;Στην οικεία διεύθυνση μεταφορών που ρώτησα (δεν τους ανέφερα για τα μελισσοσμήνη) μου είπαν πως το μόνο που τους ενδιαφέρει για την έκδοση της άδειας είναι να δουν στην δήλωση Ε1 δηλωμένο γεωργικό εισόδημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mefedlos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 11:32 am

Πρεπει το 35% του εισοδηματος σου να ειναι απο αγροτικες εργασειες. Για αγροτικο ΟΧΙ για μελισοκομικο ετσι.Και να εισαι ασφαλισμένος στον Οργανισμό Γεωργικής Ασφάλισης (Ο.Γ.Α.) εκτός εάν εμπίπτει στις εξαιρέσεις από την ασφάλιση στον Ο.Γ.Α..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parmeniwn trampakoulas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
parmeniwn trampakoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 11:50 am

Τηλεφώνησα στην αρμόδια διεύθυνση.Μου είπαν πως μπορώ να βγάλω μελισσοκομικό.Έως 2.5 τόνους μικτό όμως και 1.300 ωφέλιμο αν θυμάμαι καλά.Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να δουν στο Ε1 δηλωμένο εισόδημα από μελισσοσμήνη.  Για αγροτικό αυτοκίνητο μου είχαν πει πριν λίγες μέρες πως αρκεί ένα οποιοδήποτε αγροτικό εισόδημα δηλωμένο όμως στο Ε1. Και 30 ευρώ που λέει ο λόγος. Θα υπάρχει και σε αυτήν την περίπτωση μάλλον κάποιος περιορισμός όσον αφορά το μέγεθος του αυτοκινήτου.

Μόλις είδα ότι αυτό το θέμα είχε συζητηθεί και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Απ'ότι φαίνεται ισχύουν ακόμα αυτά που γράφουν οι φίλοι στις 2-3 τελευταίες απαντήσεις του θέματος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parmeniwn trampakoulas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
parmeniwn trampakoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 1:13 pm

Σκέφτομαι να αγοράσω  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αλλά με προβληματίζει η σχετικά μικρή καρότσα του. Τι λέτε; Πόσα να χωράει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 1:53 pm

Ρε φιλε τι να το κανεις αυτο???Αυτο ειναι να του στησεις εναν τριποδα απο πανω και να πας πολεμο!! lol! lol! lol! lol! lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 2:27 pm

parmeniwn trampakoulas έγραψε:
Σκέφτομαι να αγοράσω  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αλλά με προβληματίζει η σχετικά μικρή καρότσα του. Τι λέτε; Πόσα να χωράει;



Πες μου ότι είσαι troll για να ηρεμήσω.. arostisa 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 3:01 pm

Αυτο παρε να τις αφηνεις και αυτοματα Razz [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Περα απο την πλακα, αναλογα με τα ποσα μελισσια θα εχεις σε βαθος χρονου θα παρεις και το αναλογο αμαξι.

Φετος εκανα φορολογικη δηλωση και δηλωσα και τα μελισσια μου. Η κοπελα που μου εκανε την φορολογικη δηλωση μου ειπε οτι δεν χρειαζεται πλεον να δηλωνεις ενα πλασματικο ποσο απο αγροτικα προιοντα, απλα δηλωνεις τις κυψελες σου και οσες περισσοτερες δηλωσεις τοσο πιο ευκολα θα παρεις και την αδεια αγροτικο-μελισσοκομικου. Για σκετο μελισσοκομο νομιζω πρεπει να εχεις πανω απο 100 κυψελες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΤρι Ιουλ 15, 2014 12:31 pm

matteus έγραψε:
Αυτο παρε να τις αφηνεις και αυτοματα Razz [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Περα απο την πλακα, αναλογα με τα ποσα μελισσια θα εχεις σε βαθος χρονου θα παρεις και το αναλογο αμαξι.

Φετος εκανα φορολογικη δηλωση και δηλωσα και τα μελισσια μου. Η κοπελα που μου εκανε την φορολογικη δηλωση μου ειπε οτι δεν χρειαζεται πλεον να δηλωνεις ενα πλασματικο ποσο απο αγροτικα προιοντα, απλα δηλωνεις τις κυψελες σου και οσες περισσοτερες δηλωσεις τοσο πιο ευκολα θα παρεις και την αδεια αγροτικο-μελισσοκομικου. Για σκετο μελισσοκομο νομιζω πρεπει να εχεις πανω απο 100 κυψελες.

Φιλε μου αν η λογιστρια σου ειπε τετοιες παπ....ες μαλλον πρεπει να την αλλαξεις . Εβγαλα αδεια ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟΥ τον Σεμπτεμβριο που περασε , για αγρο-μελισσοκομικο εξαρταται τι δηλωνεις , δηλ δηλωνεις ελιες και μελισσια , το βγαζεις αγρο-μελισσοκομικο , αν δηλωνεις μονο μελισσια τοτε μελισσοκομικο. (Τι δηλωνεις εφορια εννοω ) οχι αυτο που λεμε στην Ελλαδα οτι δηλωνεις εισαι....
Τωρα ο αριθμος των μελισσοσμηνων εχει σχεση με το μεγεθος του φορτηγου που θα παρεις , εγω δηλωσα 20 μελισσια ( και με 10 γινεται η δουλεια ) και πηρα αδεια για φορτηγακι μεχρι 2.5 τονων : navara , ranger (αυτο εχω ) κτλ.
Αν δηλωνεις ομως μεγαλυτερο εισοδημα απο μελισσια , δεν ξερω ακριβως ποσο , μπορεις να παρεις μεγαλυτερο φορτηγο .

Υ.Γ. Εμενα μου ζητησαν και το Μ.Β. στα δικαιολογιτικα για να παρω την αδεια .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΤρι Ιουλ 15, 2014 2:42 pm

ethnic69 έγραψε:
matteus έγραψε:
Αυτο παρε να τις αφηνεις και αυτοματα Razz [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Περα απο την πλακα, αναλογα με τα ποσα μελισσια θα εχεις σε βαθος χρονου θα παρεις και το αναλογο αμαξι.

Φετος εκανα φορολογικη δηλωση και δηλωσα και τα μελισσια μου. Η κοπελα που μου εκανε την φορολογικη δηλωση μου ειπε οτι δεν χρειαζεται πλεον να δηλωνεις ενα πλασματικο ποσο απο αγροτικα προιοντα, απλα δηλωνεις τις κυψελες σου και οσες περισσοτερες δηλωσεις τοσο πιο ευκολα θα παρεις και την αδεια αγροτικο-μελισσοκομικου. Για σκετο μελισσοκομο νομιζω πρεπει να εχεις πανω απο 100 κυψελες.

Φιλε μου αν η λογιστρια σου ειπε τετοιες παπ....ες μαλλον πρεπει να την αλλαξεις . Εβγαλα αδεια ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟΥ τον Σεμπτεμβριο που περασε , για αγρο-μελισσοκομικο εξαρταται τι δηλωνεις , δηλ δηλωνεις ελιες και μελισσια , το βγαζεις αγρο-μελισσοκομικο , αν δηλωνεις μονο μελισσια τοτε μελισσοκομικο. (Τι δηλωνεις εφορια εννοω ) οχι αυτο που λεμε στην Ελλαδα οτι δηλωνεις εισαι....
Τωρα ο αριθμος των μελισσοσμηνων εχει σχεση με το μεγεθος του φορτηγου που θα παρεις , εγω δηλωσα 20 μελισσια ( και με 10 γινεται η δουλεια ) και πηρα αδεια για φορτηγακι μεχρι 2.5 τονων : navara , ranger (αυτο εχω ) κτλ.
Αν δηλωνεις ομως μεγαλυτερο εισοδημα απο μελισσια , δεν ξερω ακριβως ποσο , μπορεις να παρεις μεγαλυτερο φορτηγο .

Υ.Γ. Εμενα μου ζητησαν και το Μ.Β. στα δικαιολογιτικα για να παρω την αδεια .


Πφφ σοβαρα? Εγω της ζητησα να δηλωσουμε τα 50 μελισσια μου και να βαλουμε ενα πλασματικο ποσο εισοδημα π.χ των 200 ευρω Μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να δηλωσουμε λεφτα και οτι πλεον κοιτανε αναλογα ποσες κυψελες εχεις και σε φορολογουνε και αναλογα. Ενα Sprinter θελω να παρω, απ' οτι διαβασα ομως πρεπει να περασει και ενας χρονος δηλαδη θα μπορω να το παρω του χρονου τετοια εποχη. Τελος παντον με την πρωτη ευκαιρια θα παω στην εφορια και θα ενημερωσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 19, 2014 9:45 pm

Με 12 μελισσακια δηλωμενα στην εφορία και πήραμε το sprinter. Μάλλον πρέπει να αλλάξεις λογίστρια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 19, 2014 11:48 pm

Μερσεντες οι μελισσες ε? Λιμουζινα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 12:08 pm

φιλε τραμπακουλα θα ηθελα να σου πω κανα δυο προβληματα που θα αντιμετωπισεις αν παρεις το συγκεκριμενο οχημα.
καλο ειναι δεν λεω αλλα....
ειναι πολυ ψηλο...σκεψου τιγκα κυψελη να πρεπει να την φορτωσεις σε αυτο το υψος...
επισης η καροτσα του εχει πολλα πλαστικα..μικρος χωρος...ποσες να παρει...
επισης οσο και να εψαξα στο σαλονι του ΠΟΥΘΕΝΑ δεν βρηκα αναπτηρα...μεγαλο προβλημα(πας στις κυψελες ξεχασες τον αναπτηρα , δεν αναβει αυτος που εχεις ρε αδερφε ,να μην εχεις εστω του αγροτικου...
Τελος σκεψου την σχετικα μεγαλη καταναλωση πετρελαιου που θα εχει....
Λογικη,για τις μερες μας, η τιμη του τωρα αν δεν σε ενοχλουν αυτα ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΟ!!!!!!!!!!! cheers cheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kastoras21
Μέλος
Μέλος
Kastoras21


Αριθμός μηνυμάτων : 59

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 12:55 pm

Καλησπέρα και απο μένα,
τ τελευταίο μηνα έψαχνα και γω νασ παρω αγροτικό-μελισσοκομικό και απο το τμήμα αγροτικής ανάπτυξης μου είπαν οτι για να βγάλω όχημα μικτό έως 3,5 υπήρχε κάποτε νομοθεσία οτι έπρεπε να έχεις στη κατοχή σου τουλάχιστον 50 μελίσσια. Ακόμα πρέπει να είσαι γραμμένος στον ΟΓΑ στα μητρόα που για να γραφτείς πλέον μόνο αιματολογικές δε σου ζητάνε! Εγω έχω δηλωσει 45 μελίσσια στη φορολογική μου εχω κάνει κ συμπληροματικές δηλωσεις για τα προηγούμενα οικονομικά έτη κ υπαρχει περιπτωση να μη μπορώ να ασφαλιστώ κ να χρειαστεί να κάνω πάλι συμπληρωματική! Πάντως απο νομό σε νομό πρέπει να διαφέρουν τα πραγματα χώρια ότι οι ανταποκριτές δε γνωρίζουν και πολλα πράγματα! Το μόνο σίγουρο είναι οτι πρεπει να έχεις πάρα πολύ υπομονή και αντοχές γιατι έχει πολυ τρέξιμο ειδικά τώρα που εχουν αλλάξει ολες τισ υπηρεσίες κ πρεπει να κάνεις το γύρο της πόλης για να μαζέψεις τα χαρτιά! Όλα γίνοντε ξανα λεω αλλα με μπόλικη ΥΠΟΜΟΝΗ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 9:47 pm

Να πω κ εγω με την σειρά μου τι αντιμετώπισα οταν αγόρασα ενα Mercedes 310.πρωτα έμαθα τι χαρτιά χρειάζομαι κ αφού ειδα οτι ειναι εφικτά αγόρασα το αμαξι στο όνομα μου αλλα μέχρι να βγουν τα χαρτιά δεν είχα άδεια παρά μόνο το βιβλίο μεταβολών το οποίο κ καταργήθηκε απο αρχές του 2014 για μέχρι 3.500κιλα.το αμαξι το οποίο πήρα είχε ωφελιμο 1800 κιλα.μου λένε λοιπον στο υπουργείο συγκοινωνιων οτι για να μπορέσω να πάρω αμαξι με 3.500 τόνους μεικτό κ ωφέλιμο θα πρέπει να ειμαι κατα κύριο επάγγελμα αγρότης κ οχι απλα κάτοχος αγροτικής εκμετάλλευσης.φευγω απο εκει κ πάω στο οπεκεπε όπου μου δίνουν μια λίστα με τα χαρτιά τα οποία χρειαζοντουσαν για να μπορέσω να γραφτω στα μητρώα αγροτών.μεσα στα δικαιολογητικά ηταν E9 εκκαθαριστικό φωτοτυπία μελις. Βιβλιαρίου πιστοποιητικό οτι ειμαι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ κ τα υπόλοιπα τα εύκολα κατι ταυτότητες κατι ΑΜΚΑ κ τέτοια.ελα ομως που δεν ήμουν ασφαλισμένος στο ΟΓΑ.παμε μετα απο τον ανταποκριτή ΟΓΑ της περιοχής μου ξανά δικαιολογητικά για ασφάλιση στον ΟΓΑ αυτη την φορά.τα μαζεύω ολα τα καταθέτω μου λένε ολα καλα αλλα σε 6 μήνες θα βγουν τα χάρτα σου.αντε μετα σε ενα νοσοκομείο να βρω ενα χαρτί οτι πρέπει να κάνω εξετάσεις άμεσα για να μπορέσω να το προσκομίσω στο ΟΓΑ για να γίνει κατεξερεση στον φάκελο μου.παω στο ΟΓΑ με το χαρτί του νοσοκομείου μου δίνει μια βεβαίωση οτι εχω ασφαλιστεί απο 1.1.2012 κ θα πληρώσω αναδρομικά το β εξάμηνο του 2014(ήρθε κ αυτο το μπουγιουρτι πριν ενα μήνα 1300ε κ με έπιασε καρδια).παω με την βεβαίωση αυτη στον οπεκεπε κ τα αλλα χαρτιά που είχα κ ετσι γράφτηκα στα μητρώα αγροτών.μετα με την βεβαίωση οτι ειμαι κατα κύριο επάγγελμα αγρότης,Ε9 κ εκκαθαριστικό κ μελις βιβλιάριο στην διεύθυνση Γεωργίας.αθροισε το εισόδημα μου κ μεσα απο κατι συντελεστές έβγαλε οτι δικαιούμαι 4 τόνους μεικτό.ετσι κ του έβγαλα χαρτιά.να προσθέσω εδω οτι επειδή η μελισσοκομία φορολογείται με τεκμαρτό τα 86 Μελίσσια που είχα δεν επαρκούσαν για τέτοιο αμαξι οπότε κ έκανα εικονικά στη δήλωση καλλιέργεια Πιπεριάς που εχει μεγάλο συντελεστή.ετσι κ έφτασα τα 2500ε εισόδημα.το αμαξι με αυτο το τροπο βγήκε αγροτομελισσοκομικο.
Αυτο είχε σαν αποτέλεσμα να βρεθώ με ενα αμαξι που μου έλυσε τα χέρια απο οι πιπεριές ηταν η αιτία να χάσω το προγραμμα νέων αγροτών μιας κ με ανέβασαν πάνω της μισής ΜΑΕ.η ταλαιπωρία της αρκούδας φίλοι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 9:58 pm

ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ cheers cheers cheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 11:16 pm

Εγω για να παρω αγροτικο, προσοχη..... το τονιζω, αγροτικο οχι μελισσοκομικο δεν μπορω να πω οτι ταλαιπωρηθηκα. Με το αγροτικο κουβαλω τα μελισσια,δεν με εχει ενοχλησει κανενας.
Τα βηματα μου ηταν τα εξεις
τιμολογιο απο αγοραστη οτι του πουλησα αγροτικα προιοντα αξιας 50 ευρω
τιμολογιο απο προμηθευτη οτι αγορασα λυπασματα
προσκομηση των ως ανω δικαιολογητικων με αντιγραφο ε1 οτι εχω αγροτεμαχιο στο ονομα μου στη διευθυνση γεωργιας οπου με γραψανε στα μητρωα αγροτων. Βεβαιωση οτι ειμαι γραμμενος στο μητρωο αγροτων στο υπουργειο συγκυνωνιων (συγνωμη για την ορθογραφια) και ετσι εβγαλα αδεια σε VW TARO ή αλλιώς TOYOTA HILUX.
Προσωπικα με βολευει μια χαρα.... βαζω 11 μελισσια στη στρωση και μπορω να σηκωσω μεχρι 3 στρωσεις 2πατων δλδ 33 μελισσια... ειναι πολυ φορτιο βεβαια και κουραση να φορτωσεις τοσα πολλα. Παλια το εκανα, τωρα μεγαλωσα καπως και βαζω 22 και καμια φορα μονο 20 και κανω περισσοτερες διαδρομες. Αν χρειαζομουνα περισσοτερο χωρο εχω ρυμουλκα που παει απο πισω και χωραει 100 μελισσια αλλα δεν υπαρχει λογος να ζωριστω εγω ή το αμαξι.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2014 1:38 pm

parmeniwn trampakoulas έγραψε:
Σκέφτομαι να αγοράσω  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αλλά με προβληματίζει η σχετικά μικρή καρότσα του. Τι λέτε; Πόσα να χωράει;
 lol! 
Χαχαχαχα! Μου θύμισες τις επιδοτήσεις τυροκόμων κλπ προηγούμενα χρόνια... με Cayene!  mam 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2014 11:05 pm

ionis έγραψε:
Εγω για να παρω αγροτικο, προσοχη..... το τονιζω, αγροτικο οχι μελισσοκομικο δεν μπορω να πω οτι ταλαιπωρηθηκα. Με το αγροτικο κουβαλω τα μελισσια,δεν με εχει ενοχλησει κανενας.
Τα βηματα μου ηταν τα εξεις
τιμολογιο απο αγοραστη οτι του πουλησα αγροτικα προιοντα αξιας 50 ευρω
τιμολογιο απο προμηθευτη οτι αγορασα λυπασματα
προσκομηση των ως ανω δικαιολογητικων με αντιγραφο ε1 οτι εχω αγροτεμαχιο στο ονομα μου στη διευθυνση γεωργιας οπου με γραψανε στα μητρωα αγροτων.  Βεβαιωση οτι ειμαι γραμμενος στο μητρωο αγροτων στο υπουργειο συγκυνωνιων (συγνωμη για την ορθογραφια) και ετσι εβγαλα αδεια σε VW TARO ή αλλιώς TOYOTA HILUX.
Προσωπικα με βολευει μια χαρα.... βαζω 11 μελισσια στη στρωση και μπορω να σηκωσω μεχρι 3 στρωσεις 2πατων δλδ 33 μελισσια... ειναι πολυ φορτιο βεβαια και κουραση να φορτωσεις τοσα πολλα. Παλια το εκανα, τωρα μεγαλωσα καπως και βαζω 22 και καμια φορα μονο 20 και κανω περισσοτερες διαδρομες. Αν χρειαζομουνα περισσοτερο χωρο εχω ρυμουλκα που παει απο πισω και χωραει 100 μελισσια αλλα δεν υπαρχει λογος να ζωριστω εγω ή το αμαξι.


Να ξερεις ομως οτι αν πεσεις σε κανενα παραξενο ( χτυπα ξυλο ) και εχεις μελίσσια στο αγροτικο χωρις να το γραφει η αδεια του θα σε γραψουν ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη   άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη Icon_minitimeΤρι Ιουλ 22, 2014 10:05 am

Ναι το ξερω... ε, τι να του πω? Μελισσια ειναι δεν ειναι ναρκωτικα... εκτος αυτου 2 μεταφορες το χρονο κανω, μια το καλοκαιρι στο βουνο και μια που τα φερνω πισω. Εκτος αυτου τα στραβοξυλα το βραδυ κοιμουντε που τραβιωμαστε εμεις με τις μεταφορες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
άδεια αγροτικού αυτοκινήτου με λιγότερα από 10 μελλισοσμήνη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αδεια αγροτικού.
» Εκτός επιστροφής ΕΦΚ αγροτικού πετρελαίου
» Μεταβίβαση επαγγελματικού αυτοκινήτου
» Τύπος μελισσοκομικού αυτοκινήτου...
» Αδεια για μελισσοκομικη Αποθηκη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: