Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σταματημα γεννας λογω ζεστης

Πήγαινε κάτω 
+4
Αγγελής60
βελουχι
ionis
Druidis
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Druidis
Μέλος
Μέλος
Druidis


Αριθμός μηνυμάτων : 57

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 12:54 am

Καλησπερα φιλοι.Μια ερωτηση.Υπαρχει πιθανοτητα να κοψει η μανα τη γεννα της λογω ζεστης; Αυτη τη βδομαδα η θερμοκρασια ξεπερναει τους 30 βαθμουν υπο σκια. Στην επηθεωρηση μ δεν ειδα ιχνος απο αυγα ημερας ή 2-3 ημερων. Δε μπηκα στη διαδικασια να ψαξω τη μανα γιατι ημουν στα ορια της θερμοπληξιας κ το μονο που εκανα ειναι να βαλω αυγα ημερας απο αλλο μελλισι ωστε να καλυψω το ενδεχομενο η μανα να μην υπαρχει κ να φτιαξουν β.κ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 8:32 am

Νομιζω παιζει αυτο το ενδεχομενο, σε συνδυασμο ομως και με ελλειψη γυρης. Το πλαισιο που εβαλες θα σου δοσει την απανυηση. Αν σε 3 ημερες δεις ΒΚ τοτε... πεταξε το πουλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 8:46 am

Με την ζεστη κοβουνε τα πολλα αυγα,,οχι ομως τελειος,αμα το μελισσι σου ειχε ορφανεψει απο μονο του θα ειχε κανει κελια,αρα δεν νομιζω να ειναι ορφανο,μερικες κυριες που ειναι ντροπαλες δεν μπορεις να τις βρεις ευκολα,μου εχει τυχη να ψαχνω βασιλισσα μια ωρα και αυτη πουθενα,ενα καλο κολπο να την βρεις αμα ειναι ντροπαλη ειναι να παρης απο ενα αλλο μελισσι ενα πλαισιο με ανοιχτο γονο,η με αυγα ημερας,βαλτο μεσα κλεισε το μελισσι και ανοιξε το παλι σε 10 λεπτα και θα την βρεις πανω στο πλαισιο που εβαλες μεσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 11:06 am

Βελούχι εγώ να δεις τι έχω πάθει με μια ντροπαλή που από τότε που γονιμοποιήθηκε πριν 2 μήνες περίπου δεν την έχω ξαναδεί . Και έχω κάνει 4 με 5 επιθεωρήσεις επίτηδες μόνο και μόνο για να την δω. Και να πεις ότι είναι και μεγάλο μελίσσι . 5 τελάρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 11:45 am

χα χα εχουν πλακα οι ντροπαλες φιλε,αλλα σου σπανε και τα νευρα αμα θελεις να τις δεις,πηδανε απο πλαισιο σε πλαισιο μεχρι την ακρη,η κολλανε στα τοιχωματα και ψαξε ψαξε δεν θα με βρεις,βαλε ενα πλαισιο απο αλλο μελισσι μεσα με αυγα ημερας και θα δεις πως θα παει επανω η κυρια και θα την βρεις,εγω φιλε δεν ψαχνω ποτε την κυρια εκτος αν την δω κατα τυχη,,αμα δω αυγο ημερας ειναι οκ,,ασε που το ορφανο το μελισσακι το καταλαβαινεις πριν καν το ανοιξης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 12:07 pm

δεν κόβουν τελείως τη γέννα.Εγώ μαρκάρισα όλες τις βασίλισσες και ησύχασα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 2:36 pm

Και σημαδεμενη να ειναι αμα κρυβεται δεν την βρισκεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 3:41 pm

χαχαχαχα ε πόσο να κρυφτεί....????Σημάδεμα+πλαίσιο που ξέρεις να ψάξεις=την βρήκες σε δευτερόλεπτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 4:59 pm

Τις προαλες δυο ατομα που βλεπουμε ευκολα και τις ασημαδευτες βγαλαμε δυο φορες ολα τα πλαισια απο ενα σχετικα μικρο μελισσι για να την βρουμε,και ηταν σημαδεμενη,ολες τις σημαδεουμε,οχι γιατι κανουν μπαμ και τις βλεπεις ευκολα,,αλλα για να ξερουμε αν η βασιλισσα που ειναι μεσα ειναι αυτη που ειχαμε και οχι καποια καινουρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tony11020
Μέλος
Μέλος
tony11020


Αριθμός μηνυμάτων : 56

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κινητό   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 5:53 pm

Εγώ έχω ένα καλό κινητό κ όταν θέλω να την δω βγάζω φωτογραφίες σε κάθε πλαίσιο. Το βράδυ χαζεύω με τις φωτογραφίες κ βλέπω την μεγάλη αστερι χαμογελοντασ!! gia des 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 6:35 pm

Παιδιά δεν έχω και κάψα να την βρω απλή περιέργεια είναι .Βλέπω γόνο ημέρας όποτε το κοιτάζω, όλα καλά . Τις βασίλισσες τις σημαδεύω την άνοιξη κυρίως , αν την σημαδέψω από τώρα θα πρέπει μέχρι του χρόνου την Άνοιξη που θα χρειάζεται κάποιες φορές να την βρω να την σημαδέψω 3 και 4 φορές. Δυστυχώς και ο ποιο καλός μαρκαδόρος μετά από 3 με 4 μήνες έχει σβήσει .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 8:22 pm

Φιλε αγγελης το σημαδεμα ειναι σαν το μπογιατισμα, παντα θελει δυο χερια για να πιασει καλα χα χα χα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 10:12 pm

Αγγελής60 έγραψε:
. Δυστυχώς και ο ποιο καλός μαρκαδόρος μετά από 3 με 4 μήνες έχει σβήσει .

μήπως αυτοί οι μαρκαδόροι (οι γνωστοί που πουλάν όλοι ) που δεν μυρίζουν αλλά είναι υδατοδιαλιτοί δεν είναι και τόσο της προκοπής και πρέπει να δοκιμάσουμε κανένα βερνίκι νυχιών ? scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 11:14 pm

Μια χαρα ειναι οι μαρκαδοροι,αφου με το που την βαζεις μεσα μετα το σημαδεμα πανε και την γλυφουν και περνουν λιγο χρωμα απο πανω κατευθειαν,με βερνικι νυχιον την εχεις σιγουρη την λιποθυμια  lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 10, 2014 3:00 am

ή λιποθυμία ή ξέβαμμα λοιπόν  kolimenos htipieme 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 10, 2014 12:38 pm

Εγω σημαδευω με μπλανκο , τη βασιλισσα συνηθως θα την δεις στο πλαισιο που εχει αυγα ημερας , παντα ομως εχω το αγχος μη την σκοτωσω οταν την σημαδευω . Τον τελευταιο καιρο χρησιμοποιω ενα στρογγυλο πλαστικο που την εγκλωβιζει πανω στο πλαισιο , απο πανω ειναι διατρητο κι απο εκει την σημαδευω , ομως για να ακινητοποιηθει πρεπει να το πιεσεις αρκετα πανω στο πλαισιο , και εκει ειναι που αγχωνομαι μην την σκοτωσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Druidis
Μέλος
Μέλος
Druidis


Αριθμός μηνυμάτων : 57

Σταματημα γεννας λογω ζεστης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταματημα γεννας λογω ζεστης   Σταματημα γεννας λογω ζεστης Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 11, 2014 6:35 am

To προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν αυγα ημερας... Αν υπηρχαν καπου εκει θα εκοβε βολτες ειναι σιγουρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σταματημα γεννας λογω ζεστης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» σταματημα τροφοσιασ για να μην γινει νοθεια
» αρενοτοκία λόγω διαφράγματος.
» παραπλανηση λογω γυρεοπαγιδας
» Χειρισμός για τρύγο λόγω έλλειψης χτισμένων πλαισίων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: