Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σωστό ή τραγικό λάθος?

Πήγαινε κάτω 
+12
agglos
περης
nikmak
ΛΟΥΚΑΣ
pointerst
Throubee
βελουχι
monarchis
spithoyras
thodoris981
Sakis G
sonaht
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωστό ή τραγικό λάθος?   Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 6:26 pm

Για το αν είναι σωστό ή τραγικό λάθος πιστεύω ότι απάντησαν οι προλαλήσαντες... από εκεί και έπειτα μου αρέσει που κολάτε στο θυμάρι μόνο, λες και σε άλλα είδη μελιούν δεν γίνεται νοθεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωστό ή τραγικό λάθος?   Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 6:28 pm

Φίλε βελούχι
Επέτρεψε μου να σχολιάσω μερικά απο τα γραφόμενα σου εφόσον μου απήντησες σε προσωπικό ύφος.

"Φιλε Throubee κανεις λαθος,,αμα θελεις μπορεις να στηλεις το υγεονομικο να κανει ελεγχο σε οποια μελισοκομικη επειχηρηση σου πουλαει μελι,αρκη μια καταγκελια που θα κανεις και πηγανε για ελεγχο,το ιδιο ισχυει και για εναν πλανοδιο πωλητη μελιου,,μη νομιζεις οτι ο καθε ενας μπορη να σου πουλαει οτι θελει και εσυ να μην μπορεις να του κανεις τιποτα,,τωρα το προστιμο μπορει να ειναι γελιο μπροστα στο κερδος που θα εχει ο νοθευτης,και για αυτο το κανουν,δεν θελω να μηλησω ασχημα για συναδελφους βαζωντας στο τσουβαλι ολους τους μελισοκομους,αλλα επιδη εχω φιλους που ζουνε απο τα μελισσια εχω μαθη πραγματα για κακους συναδελφους που θα σου σηκωθη η τριχα αμα σου τα πω,,αλλα οπως υπαρχουν και καλοι,υπαρχουν και κακοι,και αυτο ισχυει σε ολα τα επαγκελματα,,ειμαι σιγουρος οτι η νεα γενια θα παει πιο μπροστα την μελισσοκομια"

- Δεν γνωρίζω περί καταγγελιών, τι λέτε εσείς? θα έπρεπε να νοιώθω ασφαλής,για τα τρόφιμα που διακινούνται, επειδή μου δίνεται το δικαίωμα να καταγγείλω σε μια δημόσια υπηρεσία μια επιχείρηση?
Αν ήταν τόσο απλά όσο το περιγράφεις φαντάσου οι "κακοι" που λές παραπάνω πως θα αλληλοκαρφωνόντουσαν!
Ακόμα η διαφθορά που υπάρχει σε αυτό το κράτος και τις υπηρεσίες του  ενισχύει αυτήν την ανασφάλεια του καταναλωτή, πολλοί από μας γνωρίζουμε γιά κάποιες περιπτώσεις τηλεφωνά που πέφτουν πρίν τον έλεγχο ή ακόμα και λαδώματα στα ελεγκτικά όργανα.
Ο καθένας πουλάει ότι θέλει παραπλανώντας τους καταναλωτές και αν τύχει και γίνει κανένας έλεγχος απο το κράτος τότε τρώει καμπάνα η επιχείριση,χωρίς όμως να αποζημιωθούν οι καταναλωτές.

παράδειγμα π.χ τα λάδια με τα ορυκτέλαια μέσα, αποζημιώθηκε κανείς για όποιον ενδεχόμενο κίνδυνο διατρέχει η υγεία του το προσεχές μέλλον?
για την κολα αναψυκτικό που είχε παρτίδα με υδροχλωρικό οξύ όσοι την ήπιαν πήραν τίποτα αποζημιώσεις? Για τα προιόντα που αποσύρονται κάθε λίγο και λιγάκι απο τα μεγάλα πολυεθνικά supermarket, αποζημιώθηκε κανέις από αυτούς που ήδη τα έφαγαν?
Μακάρι να κάνω λάθος μιας και τα γραφόμενα μου δεν βασίζονται στη μελέτη του νομικού πλαισίου που αφορά τα τρόφιμα όμως θα πρέπει να είμαστε ρεαλιστές γιατί κάποια πράγματα σε θεωρητικό και νομικό επίπεδο λειτουργούν σε πρακτικό και κοινωνικό όμως όχι.

-Ούτε εγώ είμαι υπέρ του τσουβαλιάσματος ξεχωρίζω και εγώ κάποιους είτε καλούς είτε κακούς..
να σου πώ την αλήθεια από μόνοι τους ξεχωρίζουνε μέν και δε!
Η νέα γενιά σίγουρα θα πάει πιο μπροστά τη μελισσοκομία , η μελισσοκομία δε ξέρω κατα πόσο θα πάει μπροστά (οικονομικά) τη νέα γενιά.  

¨"ειμαι σιγουρος οτι η νεα γενια θα παει πιο μπροστα την μελισσοκομια,αλλα μην τα ριχνουμε και ολα στους παλαιους,γιατι εμεις δεν ξερουμε τι περασανε και αυτοι με την σηρα τους την δεκαετια του 80 με την βαρροα,και με ολες τις αρρωστιες που τους ηρθαν στο κεφαλι απο το πουθενα,αυτοι δωσανε ενα πολυ αγριο και δυσκολο αγωνα για να βρουνε καποια πραγματα τα οποια τωρα εμεις τα βρηκαμε ετοιμα,,σεβασμος και στους παλαιους λοιπον,αλλα και στους νεους,και η μελισσοκομια στην ελλαδα δεν παει μπροστα γιατι δεν μπορουμε να ενωθουνε οι μελισσοκομοι μεταξυ τους,,"

-Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση αυτή ειδικά στην αναφορά για ενότητα και αλληλεγγύη μεταξύ των μελισσοκόμων


Σε ένα προηγούμενο σχόλιο σου αναφέρεις

" Υπαρχη περιπτοση να σου γινει ελεγχος και ας πουλας οπως θελεις,παραδειγμα,περυσι εδωσα λιγο μελι σε ενα πολυ φιλο που φτιαχνει καρασι,μετα απο καμια δεκαρια μερες περναω απο το μαγαζι του,μου λεει φιλε μου το μελι σου ειναι πεντακαθαρο,του λεω γιατι το λες αυτο,μου λεει μαζι με κατι δειγματα απο κρασι εδωσε και λιγο μελι να μου πουνε τι ρολο βαραει γιατι το τρωνε τα παιδακια μου,,και το βρηκε πολυ καλο ο χημικος,εγω αμα ειχα κανει καποια φουστια θα ειχα γινει ρεζιλι των σκυλιων και επιδη εδω ειμαστε χωριο δεν θα ξανα εδεινα μελι πουθενα απο την ξεφτυλα που θα μου εκανε ο φιλος,τωρα ομως λεει τακαλητερα λογια,,οποτε μην νομιζεται οτι καποια φορα δεν θα σας γινει ελεγχος στο μελι,ακομα και απο ιδιωτες,,



-Παραθέτω μερικές ενδεικτικές τιμές για χημικές αναλύσεις μελιού.
-Είδος ανάλυσης- τιμή

-υγρασία - 5 ευρώ
-ph - 5 ευρώ
-Ελευθερη οξύτητα - 9 ευρώ
-Ηλεκτρική αγωγημότητα -12 ευρώ
-Μικροσκοπική εξέταση (γυρεόκοκκοι) - 35 ευρώ
-Διαστάση - 30 ευρώ
-HMF( με hplc) - 30 ευρώ
-HMF φωτομετρικά - 25 ευρώ
-Σάκχαρα (φρουκτόζη-γλυκόζη-σακχαρόζη) - 85 ευρώ

'Ενας ιδιώτης δηλαδή σαν το φίλο σου που έστειλε το μέλι σου για ανάλυση, ποιά από όλες προτείνεις να κάνει για να διαπιστώσει άν το μέλι που καταναλώνει είναι "πεντακάθαρο"?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωστό ή τραγικό λάθος?   Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 8:02 pm

Φιλε Throubee αλλο το αν νιωθουμε ασφαλεις με τα τρωφιμα που τρωμε,και αλο αν μπορεις να κανεις καταγγελια σε μια μελισοκομικη επιχειριση,φυσικα και δεν νιωθουμε ασφαλεις,αφου ολοι κατα καιρους βλεπουμε διατροφικα σκανδαλα που κανουν κραχ,,ξερεις αν κανεις μηνυσε καποια απο αυτες τις εταιριες,δεν νομιζω να το εκανε κανεις,ολοι περημενουν απο καποιον αλλο να κανει κατι,και οι πιο πολλοι απο το κρατος,κρατος ειμαστε εμεις,και το κρατος ειναι διεφθαρμενο και παρανομο γιατι πολοι απο εμας δρουμε με αυτο τον τροπο,νομοι υπαρχουν αλλα δεν τους εφαρμοζουν σε πολλες περιπτωσεις απο δικη μας αδιαφορια,,τελος παντος εχεις δωση πολυ τροφη για συζητηση φιλε μου αλλα και εγω μολις ηρθα απο τα μελισσακια μου και παω για μπανακι, και ποτισμα στο μποστανακι μου


Για την αναλυση ο φιλος επιδη εχει μεγαλη ποτοποιια προφανος μπορει να μην εδωσε ουτε ενα ευρω,η αν εδωσε εδωσε ενα πολυ μικρο ποσο,,γιατι αμα δεινης στον χημικο μισθο καθε μηνα ειναι διαφορετικα απο το να παμε εγω και εσυ κατι για αναλυση,,τωρα για τον κοινο καταναλοτη ειναι δυσκολα τα πραγματα,,γιατι απο μονος του πρεπει να δωσει μερικα ευρουλακια για να κανει αναλυση,οσο για την εξεταση αρκη μια αναλυση για αντιβιοτικα για να δει ο αλλος τι μελι πουλας,γιατι πιστευω οτι αυτα σε σκοτωνουν,τωρα αμα φας και λιγο ζαχαρη δεν θα παθης τιποτα,,αλλα τα χημικα ειναι αλλιως,,τα αντιβιοτικα που ανιχνευουν κατα καιρους στο μελι ειναι τα εξης

τετρακυκλίνες [Οξυτετρακυκλίνη (OTC), Τετρακυκλίνη (TC), Χλωροτετρακυκλίνη (CTC), Δοξυκυκλίνη (DTC)], σουλφοναμίδες [Σουλφαμεραζίνη (SMR), Σουλφαμεθαζίνη (SMTH), Σουλφαθειαζόλη (STHZ), Σουλφαμονομεθοξίνη (SMMTH), Σουλφαχλωροπυριδαζίνη (SCPZ), Σουλφαμεθοξαζόλη (SMXL), Σουλφαφεναζόλη (SPHL)], στρεπτομυκίνη και διυδροστρεπτομυκίνη.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωστό ή τραγικό λάθος?   Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2014 7:12 pm

περης έγραψε:
το καλύτερο που μπορώ να σκευτώ και να προτείνω σε συναδέλφους μελισσοκόμους, κατ΄επάγγελμα ή μη ,έιναι να ενημερώνουν τους πελάτες για τα προιόντα της μέλισσας. υπάρχει ένα πολύ καλό έντυπο απ΄το περιοδικό "μελισσοκομική επιθεώρηση" (επίσης θεωρώ ότι όλοι είστε συνδρομητές *πίκρα), που με ελάχιστο κόστος μπορούμε να το προμηθευτούμε και να το δίνουμε μαζί με το βαζάκι στους πελάτες μας. ο ενημερωμένος πελάτης είναι σωστός πελάτης, που σε εκτιμάει αν τον εκτιμάς

Για να μην απαντας στα ερωτηματα μου "καταλαβα"..........

Με τετοιες τιμες στις αναλυσεις μονο οι δημοσιες υπηρεσιες μπορουν να κανουν ελεγχους κι αυτο γιατι τους βγαινει τζαμπα. Εν πασει περιπτωση παντως εχω ακουσει οτι οι ελεγχοι ειναι πιο σφιχτοι, κι εχουν πεσει καμπανες καλες, γιατι ολοι πιστεψανε πως η μελισσοκομια ειναι ευκολο επαγγελμα, και λογω ανεργιας βρηκανε διεξοδο. Η παροιμια ομως λεει πως αν ολες οι μελισσες κανανε μελι, θα τρωγανε και οι κατσιβελοι. Εγω, χωρις καμμια μεταφορα σε ελατα, καστανιες, κλπ, για να δω την δυναμικοτητα της περιοχης μου, και την προοπτικη σταθερου μελισσοκομειου, ξεκινησα τρυγο μολις εχτες πρωτη φορα, σταματωντας τα σιροπια 28 μαιου. Διαπιστωσα ομως οτι θα μπορουσα να συνεχισω για ενα 10ημερο. Η ουσια για την αντιμετωπιση της νοθειας, ειναι να βρεθει ενα φορητο τεστ, το οποιο να σου λεει εν συντομεια τουλαχιστον αν το μελι που εξεταζεται ειναι οκ, η προς περετερω διερευνηση. Ολα τ'αλλα ειναι βερεσε, και επαφιονται στην συνηδηση του μελισσοκομου και τους αγορανομικους ελεγχους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωστό ή τραγικό λάθος?   Σωστό ή τραγικό λάθος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2014 9:08 pm

το μέλι μου το έχω δώσει σε ιδιωτικό εργαστήριο για ανάλυση, γυρεόκοκων, αντιβοιοτικών και σακχάρων. το κόστος είναι 60,00?, και το κάνω από δική μου ευσυνειδησία. το αναλογικό κόστος για 500-1000 κιλά που βγάζω είναι αμεληταίο.
εξάλλου από πέρυσι απαγορεύεται να πουλάει ο παραγωγός χωρίς απόδειξη και ετικέτα, όπως παλιά, στη λιανική, οπότε ο πελάτης έχει κατα κάποιον τρόπο ένα τεκμήριο στο χέρι του. είναι το ίδιο όπως αγοράζεις μακαρόνια, δεν θα κάτσεις να τεστάρεις σαν καταναλωτής ότιδήποτε αγοράζεις.
και τέλος τα σχόλια τύπου καφενέ δε μ΄αρέσουν καθόλου, υποτίθεται ότι πρώτα έχουμε ψάξει μόνοι μας και μετά μπαίνουμε στο φόρουμ για να ενημερώσουμε ή να ζητήσουμε διευκρινίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σωστό ή τραγικό λάθος?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΩΣΤΟ Ή ΛΑΘΟΣ;
» σωστό ή λάθος;
» Σωστο η λαθος?
» Συναδελφικότητα στους μελισσότοπους
» πλαισια με μελι στο ψυγειο...σωστο η λαθος???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: