Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό

Πήγαινε κάτω 
+3
queen
Ar_lo
pantelis76
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pantelis76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό    πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 11:00 pm

καλησπέρα σας, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως θα μπορούσα να αποφύγω να πινουν νερό τα μελισσάκια μου μόνο από το δικό τους και όχι από πισσίνες που έχει εκεί κοντά;
τους αλλάζω το νερό κάθε δύο μέρες και είναι και σε σκιερό μέρος.
ευχαριστώ για το χρόνο σας και για τις ενδιαφέρον συζητήσεις που γίνονται.είμαι νέος στο χώρο ερασιτέχνης αλλά πολύ παθιασμένος με τα κορίτσια μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό    πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Icon_minitimeΔευ Ιουν 16, 2014 12:04 am

το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω, και ρωτώντας έλαβα την εξής απάντηση.
πριν πας τα μελισσακια σου σε εναν χώρο θα πρέπει να εχεις βάλει πρώτα το νερό. (πράγμα που εγώ δεν ειχα κάνει).
ετσι κατα την αναγνωριστική πτήση να βρουν το νερο που ειναι κοντα και να μην τρέχουν απο εδω και απο εκει.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό    πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Icon_minitimeΔευ Ιουν 16, 2014 12:13 am

Καλησπερα! Αυτο το θεμα αντιμετωπιζα κεγω πριν λιγο καιρο.. πηγαιναν οι χαζουλες για νερο σε μια στερνα που ηταν για τα αιγοπροβατα κ δν ηθελα να πηγαινουν εκει γτ ειχε κ σφηκες. Ενω τους ειχα δικια τους ποτιστρα συνεχιζαν κ πηγαιναν εκει. Οποτε πηγα στη στερνα κ αλειψα με το λαδι απο σαρδελες σε ενα μερος της στερνας. Αποτελεσμα κ οι μελισσες δν ξαναπηγαν εκει αλλα στη ποτιστρα τους κ οι σφηκες ενω πηγαιναν για νερο πνιγοντουσαν. Πλεον ουτε απο κεινες εχω. Δοκιμασε να βαλεις κοντα στη ποτιστρα τους κατι που να εχει αρωμα που να τις ελκυει οπως πχ κερι. Μια να παει στη ποτιστρα κ ακολουθησουν οι υπολοιπες η πισινα θα ειναι τελος. Ελπιζω να πιασει κ σε σενα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό    πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Icon_minitimeΔευ Ιουν 16, 2014 12:20 am

Καλησπερα! Αυτο το θεμα αντιμετωπιζα κεγω πριν λιγο καιρο.. πηγαιναν οι χαζουλες για νερο σε μια στερνα που ηταν για τα αιγοπροβατα κ δν ηθελα να πηγαινουν εκει γτ ειχε κ σφηκες. Ενω τους ειχα δικια τους ποτιστρα συνεχιζαν κ πηγαιναν εκει. Οποτε πηγα στη στερνα κ αλειψα με το λαδι απο σαρδελες σε ενα μερος της στερνας. Αποτελεσμα κ οι μελισσες δν ξαναπηγαν εκει αλλα στη ποτιστρα τους κ οι σφηκες ενω πηγαιναν για νερο πνιγοντουσαν. Πλεον ουτε απο κεινες εχω. Δοκιμασε να βαλεις κοντα στη ποτιστρα τους κατι που να εχει αρωμα που να τις ελκυει οπως πχ κερι. Μια να παει στη ποτιστρα κ ακολουθησουν οι υπολοιπες η πισινα θα ειναι τελος. Ελπιζω να πιασει κ σε σενα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό    πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Icon_minitimeΔευ Ιουν 16, 2014 12:28 am

Μπορείς να βάλεις σε ένα πιατάκι σιρόπι ακριβώς εκεί που θες να βάλεις το νερό για δύο ημέρες χωρίς το βαρέλι με το νερό. Θα μάθουν το μέρος οι μέλισσες και μόλις αντικαταστήσεις το μέλι με το νερό θα έρχονται όλες εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό    πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Icon_minitimeΤρι Ιουν 17, 2014 12:25 pm

Οι μελισσες προτιμουν το καθαρό νερο η το κοντινότερο νερο που έχουν μάθει;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gpanop
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό    πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Icon_minitimeΤρι Ιουν 17, 2014 4:24 pm

Δοκιμασε αυτο που προτεινει ο Pater_Familias. Ειναι δοκιμασμενο και δουλευει. Βαλε τις πρωτες φορες σιροπακι αραιο και μετα αντικατεστησε το με νερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelis76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό    πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Icon_minitimeΤετ Ιουν 18, 2014 12:44 pm

παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα κάνω τις δοκιμές που μου προτείνατε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό    πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό  Icon_minitimeΤετ Ιουν 18, 2014 12:53 pm

Αυτό το πρόβλημα το έλυσα όταν έριξα λίγο σιρόπι στη σανίδα που έπεφτε το νερό.Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις λίγη ζάχαρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πως θα κάνω τα μελισσάκια μου να πίνουν μόνο απο το δικότους νερό
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΑΚΙΑ ΜΟΥ
» αυξηση πληθυσμου
» Σιρόπι με σκόρδο
» θα με τρελανουν τα μελισσακια μου
» πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: