Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .

Πήγαινε κάτω 
+3
Στέλιος1
pointerst
Αγγελής60
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .   Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 10:05 am

Παιδιά Καλημέρα. Ξέρω ότι υπάρχουν κάποιες δημοσιεύσεις σχετικά με το θέμα αλλά μερικές φορές είναι πολύ δύσκολο να βρεις σχετικές δημοσιεύσεις σε αυτό που ψάχνεις γιατί υπάρχει μεγάλη θεματολογία και δεν ξέρεις πως ακριβώς να τις ψάξεις . Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας από όσους έχουν δοκιμάσει κάτι τέτοιο .
Για να γίνω πιο κατανοητός . Θέλω να κόψω μετά το θυμάρι , μελίσσια τα οποία τώρα είναι εικοσάρια στα δύο χωρίς να τα μεταφέρω από την τωρινή τους θέση σε νέα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .   Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 10:53 am

Καλημέρα!Υπάρχουν πολλοί τρόποι που μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά χωρίζονται σε αυτούς που θα είναι δίκαιους και για τα 2 μελίσσια και άλλους που δεν θα θα είναι τόσο δίκαιοι.
1)Χωρίζεις τους πληθυσμούς στα 2(20 άρι σε 10 άρια αν παραμείνου έτσι....)και τοποθετείς τις κυψέλες δίπλα-δίπλα.Λίγες μερες μετά αρχίζεις και απομακρύνεις την μία κυψέλη.
2) Χωρίζεις και απ'ευθείας πας την μία κυψέλη στη θέση που θέλεις.Εντάξει θα χάσει συλλέκτριες αλλά με τρικ όπως να δώσεις λίγο γόνο παραπάνω ή λίγο πληθυσμό παραπάνω με τίναγμα μέσα στη κυψέλη μπορείς να τα φέρεις στα ίσια.
3)Μπορείς να κλείσεις το πορτάκι της μεταφερόμενης με χόρτα ή ακόμα και με την πόρτα αλλά αυτό δεν το συστήνω καθόλου ειδικά τώρα με αυτές τις ζέστες...Το είχα κάνει πριν 2 μήνες και βρήκα μερικές ψώφιες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .   Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 11:16 am

pointrest σίγουρα δεν θα μείνουν τα μελίσσια εικοσάρια μετά τον τρύγο . Ας υποθέσουμε ότι έχουν μείνει 14 με 16 τελάρα. Το να τα χωρίσω και να τα τοποθετήσω δίπλα δίπλα είναι μια καλή λύση που την έχω σκεφτεί και εγώ απλά πρέπει να το κοιτάξω για να δω αν η διάταξη των κυψελών μου μου δίνει την δυνατότητα αυτού του χειρισμού που πιστεύω ότι είναι η καλύτερη τελικά .
Και η δεύτερη καλή λύση ακούγεται αφού προμήθειες και μέλια από ότι δείχνουν τα μέχρι στιγμής δείγματα θα έχουν αρκετές κατά το χώρισμα. Η απώλεια συλλεκτριών είναι ένα ζήτημα , κυρίως και πάντα κατά την γνώμη μου το φλέγον ζήτημα αυτή την εποχή είναι το νερό που δεν θα φέρνουν μέσα οι συλλέκτριες , αλλά και αυτό λύνεται αν τοποθετήσω μέσα μπουκάλια του λίτρου γεμάτα με νερό .
Την τρίτη και εγώ δεν την βλέπω με καλό μάτι . Εκτός αν και εδώ η παροχή νερού μέσα στην κυψέλη αλλά και η σκίαση με κάτι ψιλά κόντρα πλακέ που έχω στο μέγεθος της κυψέλης επάνω από το καπάκι ,μειώσουν την εσωτερική θερμοκρασία και αντισταθμίσουν το μειονέκτημα.
Πάντως όπως και να έχει η σχετική μείωση συλλεκτριών στο ένα μέρος είναι δεδομένη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .   Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 1:13 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αγγέλη την πρώτη λύση την βλέπεις εδώ αν θέλεις

σε εμένα τουλάχιστον πέτυχε  cheers

κατέβα στις τελευταίες δημοσιεύσεις να δεις με φώτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .   Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 3:30 pm

η δεύτερη λύση είναι αυτή που εφαρμόζω κι εγώ. εισάγω νέα μάνα σε κλουβάκι, βέβαια, και δεν πρέπει να ενοχληθεί η παραφυάδα για καμιά 10 αριά μέρες, μέχρι να γίνει εντελώς αποδεκτή, να γεννήσει και να σφραγίσει γόνο μέχρι την πρώτη επιθεώρηση. εξάλλου οι πολλές συλλέκτριες είναι κι ένας παράγοντας που μειώνει την πιθανότητα αποδοχής της νέας μάνας. μέχρι τότε θα έχει αποκτήσει αρκετές συλλέκτριες για νερό, γύρη φροντίζεις να δώσεις παραπάνω και ζυμάρι, έτσι κι αλλοιώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .   Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 9:46 pm

Μονόδρομος η εισαγωγή γονιμοποιημένης μάνας την εποχή που αναφέρεις αφού αν περιμένεις να βγει Μονη της θες 14 μερες για να βγει απο το βασιλοκυτταρο άλλες 14 μερες στην καλύτερη των περιπτώσεων να γεννήσει κ άλλες 21 μερες να ξεγονιασει ο πρώτος γόνος.καλος οκτωβρης φιλε μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Druidis
Μέλος
Μέλος
Druidis


Αριθμός μηνυμάτων : 57

Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .   Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2014 10:54 pm

Εγω προχθες εκοψα τα 2 9αρακια μ κ τα εκοψα με αυτο τον τροπο.Στη μητρικη θεση αφησα 4 τελαρα (γυρη μελι γονο) κ 20 ποντους πιο διπλα εβαλα τη μητρικη κυψελη με 5 τελαρα.Δε κοιταξα καν ποια αφησα ορφανα.Αυτο το κοιταξα σημερα το πρωι (24 ωρες ορφανα) οπου εβαλα ετοιμες μανες.Εβαλα τις μανες στις κυψελες που ειχαν αρχισει να σχηματιζονται β.κ. (θελω να πιστευω οτι ηταν β.κ. και οχι κηφινες)..τεσπα σε 6 μερες που θα κανω την επιθεωρηση θα δειξει αν εκανα πατατα ή οχι. Παντως σημερα ειδα οτι στη μητρικη θεση ο πληθυσμος ηταν εμφανως μεγαλυτερος απο αυτη που ηταν στη νεα θεση(λογικα επειδη οι συλλεκτριες μπηκαν κατα πλειοψηφια στη θεση που ηξεραν)...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .   Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2014 9:38 am

Καλημέρα.
Δημιούργησα με επιτυχία δύο παραφυάδες. Η μια με δημιουργία βασίλισσας και η άλλη με εισαγωγή αγορασμένης σε κλουβάκι, με τη μέθοδο δίπλα δίπλα... Επιτυχία 2 στα 2.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .   Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της . Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2014 10:11 am

Καλημέρα. Δοκίμασα τη μέθοδο της μικρής βεντάλιας για πρώτη φορά φέτος και επειδή υπήρχαν συγκεκριμένοι λόγοι που δεν μου επέτρεπαν τη μεταφορά. Χώρισα διώροφες κυψέλες όσο πιο δίκαια μπορούσα . Ακούμπησα τις κυψέλες την μία δίπλα στην άλλη όταν έκανα την μοιρασιά  και  μετά τις έστρεψα λίγο κυκλικά για να έχουν οι είσοδοι όσο πιο κοινή γωνία γίνεται ώστε να μοιραστούν και οι συλλέκτριες όσο πιο δίκαια γίνεται . Έκατσα αρκετή ώρα και παρατηρούσα να δω τι γίνεται . Υπήρχε στις αρχές μια αναστάτωση έξω από τις κυψέλες και ένα μικρό σύννεφο από μέλισσες να αναρωτιέται που θα μπει , αλλά τελικά πιστεύω ότι η παραπλάνηση δούλεψε γιατί έβλεπα συλλέκτριες να μπαίνουν και στις δύο εισόδους. Φυσικά δεν περιμένω να υπάρξει απόλυτη ισότητα στο μοίρασμα αλλά το ζητούμενο είναι να πάρουν συλλέκτριες και τα δύο κομμάτια έστω και αν το ένα πάρει λίγο περισσότερες . Κηφήνες υπάρχουν για γονιμοποίηση και ελπίζω να υπάρχουν μέχρι την έξοδο των βασιλισσών αφού προς το παρόν υπάρχει επάρκεια τροφών . Επίσης υπάρχει ακόμα αρκετό θυμάρι για τροφή και πολύ κοντά υπάρχουν και βελανιδιές το μόνο πρόβλημα που ίσως υπάρξει είναι η επάρκεια γύρης μετά τις 15 με 20 Ιουλίου . Γύρες φέτος έχουν πολλές και επιπλέον έχω και κάποια τελάρα με γύρη και μέλι μαζί στο ψυγείο . Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Φυσικά δεν περιμένω επιτυχία 100%  γιατί αυτή είναι σπάνια αλλά ένα καλό ποσοστό επιτυχίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δημιουργία παραφυάδας χωρίς απομάκρυνση από τη θέση της .
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βασιλικός Πολτός (χωρις απομακρυνση βασιλισσας)
» Δημιουργία παραφυάδας
» δημιουργία παραφυάδων
» Ένας ευκολος τροπος παραγωγης παραφυαδων
» Δημιουργία παραφυάδας από βασσιλικά κελιά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: