Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 απολεπισμός

Πήγαινε κάτω 
+3
taxidenios
Maikpigasos
περης
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΠαρ Μαρ 05, 2010 10:04 pm

Πριν μερικες εβδομαδες ειχαμε μια κουβεντα στο τσατ με αφορμη ενα βιντεο απο το beeclubpellas.blogspot.com. Το βιντεο εχει τιτλο: the padevy honey και ημερομηνια αναρτησης: 11 φεβρ. 2010.
Δειχνει λοιπον εναν μελισσοκομο να απολεπιζει ενα πλαισιο με μελι χρησιμοποιωντας ενα πιστολακι θερμου αερα για υδραυλικους.
Σημερα πηγα να ρωτησω για τιμες και να τι εμαθα.Της μπος με ηλεκτρονικη ρυθμιση θερμοκρασιας και ταχυτητας αερα, και 3 χρονια εγγυηση κοστιζει 145 ευρω χωρις το ΦΠΑ, το αντιστοιχο της μακιτα 195 χωρις ΦΠΑ.
Αυτο ομως που με ενθουσιασε , και με εβαλε σε ιδεες, ειναι η δυνατοτητα τους για παραγωγη αερα θερμοκρασιας εως 600 βαθμους κελσιου!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και οπως φανταζεστε οι αλλες εφαρμογες του στη μελισσοκομια, απολυμανση και καθαρισμος κυψελων, πλαισιων, εργαλιων κα χωρις χρηση φλογας, ακομη απομακρυνση μαυρων κυρηθρων απο τα πλαισια πανευκολα, και δεν ξερω τι αλλο μπορει να σκευτουμε.
παντως εγω δοκιμασα με ενα πιστολακι τη γυναικας μου και ψιλοδουλεψε, στον απολεπισμο.Το κοστος του βεβαια σε συγκριση με ενα απολεπιστηρα ειναι αστειο,και ετσι δεν θα αντεξω στον πειρασμο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] να το αγορασω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΠαρ Μαρ 05, 2010 10:15 pm

περης έγραψε:

Αυτο ομως που με ενθουσιασε , και με εβαλε σε ιδεες, ειναι η δυνατοτητα τους για παραγωγη αερα θερμοκρασιας εως 600 βαθμους κελσιου!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και οπως φανταζεστε οι αλλες εφαρμογες του στη μελισσοκομια, απολυμανση και καθαρισμος κυψελων, πλαισιων, εργαλιων κα χωρις χρηση φλογας, ακομη απομακρυνση μαυρων κυρηθρων απο τα πλαισια πανευκολα, και δεν ξερω τι αλλο μπορει να σκευτουμε.
Έτσι είναι Γιώργο..
Με το πρότεινε και ο κ Χαρισός Λεωνίδας του ΕΘΙΑΓΕ
Εγώ πήγα χτύπησα ένα no name με 25 ευρώπουλα και 3 χρόνια εγγύηση και είναι κομπλέ... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
taxidenios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
taxidenios


Αριθμός μηνυμάτων : 24

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 7:50 am

αν αυτο ισχυει, καταργουμε παγκο απολεπισμου, μαχαιρια κλπ.
ΤΕΛΕΙΟ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 12:39 pm

Ρε παιδιά για πείτε λεπτομέρειες όσοι το έχετε δοκιμάσει.
Είδα και εγώ το βίντεο, αλλά δεν κατάλαβα, το κερί στα καπάκια λιώνει και τι γίνεται? Ανακατέβεται με το μέλι? Ή συρικνώνεται στις πλευρές του κελιού? Και από μυρωδιά μήπως αφήνει στο μέλι κάποια μυρωδιά?
Γιατί αν όλα αυτά είναι εντάξει, η ταχύτητα με τη οποία "καθαρίζει" ένα πλάισιο είναι απίστευτη!!! Τι μαχαίρια, και ατμοί, και πάγκοι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 7:00 pm

Φιλε melissaris ............Τζιφος η δουλεια.....!!!!
Οταν το ειπαμε στο τσατ με τον Περη την αλλη μερα εγινε δοκιμη......μιας και τα εργαλεια του υδραυλικου ειναι σε πρωτη ζητηση στην αποθηκη......
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...............!!!!!!!!!!!!??????????????!!!!!!!!!!!
Με οτι μπουκα και να δοκημασα στην εξοδο στο (πιστολακι) .........τιποτα !!!!
Στην αρχη το λιωνει αλλα καθως συνεχιζεις τα πρωτα κελια που ελιωσαν ξαναπαγωνει το κερι και σφραγιζωνται ξανα....
Αν δε εχεις σκληρα μελια.. πχ (ελατο) ειναι χειροτερα......δεν γινεται να μην καταστραφουν τα κελια.......
Με καποιους ποιο παλιους που το κουβεντιασα μου ειπαν το συγκεκριμενο προκειτε για μια φυλη μελισσας στη αυστραλια η οποια μεταξυ μελιου και σφραγισματος στο πλαισιο αφινει ενα μικρο κενο αερα... ..
Ετσι οταν το χτυπας με ζεστο αερα λιωνει μονο το σφραγισμα......
Στις δικες μας φυλες μου ειπε δεν γινεται γιατι σφραγιζουν πανο στο μελι........με αποτελεσμα το μελι να αποροφα την θερμοτητα και το κερι να ξαναπαγωνει αμεσως.....
Αυτα απο προσωπικη ερευνα.............
Τωρα αν η φυλη ηταν.......... Αυστραλιας ,........... Γουατεμαλας,........... Περου,........ η..... "οφ σορ προελευσης"............γινωνται .......ερευνες Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 11:26 pm

cheers cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 11:56 pm

φετος απολεπισα με αυτον τον τροπο .
συμπερασματα:?
για φετινες κηρήθρες ειναι μανουλα ,με ενα κούνημα του πιστολιου περα δωθε ανοιγαν μια χαρα.
για τις πιο σκουρες τα αποτελεσματα ειναι αντιθετα.συμβαινει αυτο που λεει ο granazis, ξανακουκουλωμα απο το λιωμενο κερι,και τον τριπλο χρονο .εγω το αντιμετώπισα με ενα τρικ.απλα ζεστανα την μια μερια οσο να μην λιωσει το κερι και μετα με την πηρουνα ενα περασμα.σαν βουτυρο ανοιγε τα κελια σε ελαχιστο χρονο.προσωπικα θα συνεχισω ετσι παρολο που σκεφτομαι τα 250 που εχω δωσει για μαχαιρια που καθονται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΔευ Δεκ 06, 2010 7:36 am

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Μετά από αυτά, επιμένω παραδοσιακά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΚυρ Δεκ 26, 2010 11:10 am

Δεν ξερω εαν ενδιαφερεσαι ακομα αλλα εχω παρει προσφατα απο το αγγλικο αμαζον πιστολι θερμου αερα Dewalt η bosch με 30 -40 ευρω αντιστοιχα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Δεν πληρωνεις μεταφορικα για αγορες πανω απο 25 λιρες. Απλα πρεπει να παρεις εναν ανταπτορα-πριζα (τον βρισκεις παντου με 4-5 ευρω) απο Αγγλικο σε Ευρωπαικο και εχεις καλο μηχανημα και φθηνα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
taxidenios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
taxidenios


Αριθμός μηνυμάτων : 24

απολεπισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απολεπισμός   απολεπισμός Icon_minitimeΚυρ Δεκ 26, 2010 8:42 pm

καλησπέρα και χρόνια καλά και πολλά σε όλους.

το δοκίμασα κι εγω. ξαναπαγώνουν όμως και τζίφος.
δεν ξέρω αν τον Μάη με υψηλότερες θερμοκρασίες δουλέψει καλήτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
απολεπισμός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: