Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι

Πήγαινε κάτω 
+2
pointerst
giorgos 2014
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giorgos 2014
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι    βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 8:52 pm

καλησπερα σας με λενε Γιωργο και λογο μεγαλης εκτασης (μενω σε χωριο) και πολυ ελευθερο χρονο θελω να βγαλω για αρχη τουλαχιστον το μελι για το σπιτι για να ξερουμε τη τρωμε και γιατι μου αρεσει πολυ το μελι και ο βασιλικος πολτος που περνω απο εναν περι τα 25 ευρο τα 10 gr  affraid  .
αλεργικος στης μελλισες δεν ειμαι μιας και καθε χρονο με τσημπανε πανω απο 10-15 λογο λουλουδιων που εχουμε στο σπιτι, αλλα καλου κακου θα παω να κανω και το τεστ στο νοσοκομειο.
αυτο που θελω απο εσας ειναι να με βοηθησετε γιατι ειμαι τελειος αρχαριος ,
τη ποσο πρεπει να διαθεσω για της μελλισες για αρχη οπως ειπα μονο για μελι για το σπιτι
γενικα ποσα χρηματα θα μου κοστιση το ολο θεμα ?
ποσες ωρες πρεπει να ασχοληθω σε καθημερινη βαση , και αν θα μπορεσω μονος να βγαλω ακρη και να κανω κατι για να φαω σπιτικο δικο μου μελι .
σας ευχαριστω εκ των προτερων καλος σας βρηκα λοιπων  wakka 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι    βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 9:18 pm

Γενικά αυτά που ισχύουν για κάθε νεοεισερχόμενο στη μελισσοκομία είναι το διάβασμα και οι πρώτες καλές εμπειρίες.Προσωπικά πιστεύω πως αυτό πρέπει να ισχύει για κάθε μελισσοκόμο είτε αυτός θέλει να γίνει επαγγελματίας είτε χομπίστας.

Να σου πω πάρε 5-10 κυψέλες και μην ξέρεις τι βλέπεις και πως να τις χειριστείς είναι δώρο-άδωρο...Αυτό που θέλω να σου πω είναι,διάβασε,μάθε τα απολύτως βασικά,πάρε τις πρώτες σου κυψέλες,βγάλε λίγο μέλι και αργότερα αν δεις ότι έχεις αρχίσεις να πιάνεις 5-10 πράγματα παραπάνω πας για ένα έξτρα εισόδημα κ.ο.κ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι    βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 10:39 pm

Αγαπητέ συνονόματε καλωσόρισες. Θα συμφωνήσω με τον pointrest όσον αφορά το διάβασμα. Πάρε πρώτα κάποια βιβλία μελισσοκομίας έτσι ώστε να πάρεις μια ιδέα περί τίνος πρόκειται. Αν αυτά που διαβάζεις σου προκαλούν ενδιαφέρον δεν έχεις παρά να κάνεις το επόμενο βήμα. υπάρχουν αρκετά μέλη του forum που βρίσκονται στη Φλώρινα. Θα πρότεινα να συναντηθείς μαζί τους για να σε κατατοπίσουν επιπλέον.
Ωστόσο επειδή μίλησες για χρήματα, θα σου έλεγα πως η μελισσοκομία είναι ένα βαρέλι δίχως πάτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι    βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 10:42 pm

Γενικοτερα αν ψαξεις λιγο τα θεματα(και πιο πισω χρονικα) σε αυτη την ενοτητα αλλα και στα μελισσοκομικα εργαλεια θα βρεις παρα πολλα θεματα που σου απαντανε σε πολλες ερωτησεις σου...ακομα και με τιμες αρκετα αναλυτικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι    βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 1:09 pm

Υπολογισε γυρω στα 50 ευρω για τα βασικα μελισσοκομικα εργαλεια χωρις μελιτοεξαγωγεα.
Απο 30 εως 60 για καθε δυοροφη ξυλινη κυψελη και 50 με 60 ευρω για καθε παραφυαδα πληθυσμου 5 πλαισιων.
Μετα οπως ειπαν και οι παραπανω ειναι βαρελι διχως πατο και εξαρταται απο τους στοχους σου. Μαζι με τα λεφτα παντως συμφωνω οτι θελει οχι μονο διαβασμα αλλα και μελετη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι    βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 1:43 pm

ρίξε μια ματιά αν θέλεις στα παρακάτω:
->Εργαλεία :http://beeprerss.blogspot.gr/2013/11/blog-post_28.html
->Οι μέλισσες http://beeprerss.blogspot.gr/2014/01/blog-post_5.html
->Λίγα βιβλία http://beeprerss.blogspot.gr/2014/01/blog-post_144.html
->Για επιθεώρηση http://beeprerss.blogspot.gr/2014/02/blog-post_16.html
->Και λίγα για αντίληψη περί μελισσοκομίας http://beeprerss.blogspot.gr/2014/03/blog-post_21.html

Σόρρυ για το πρήξιμο...καλό διάβασμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos 2014
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι    βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 2:53 pm

ευχαριστω πολυ παιδια θα ψαξω λιγο το forum να βγαλω μια ακρη να μπω σιγα σιγα στο νοημα και οτι απορια εχω σας ενοχλο και παλι. μεχρι τωρα εχω δει μονο καποια βιντεακια στο youtube .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι    βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι  Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 6:13 pm

καλοσώρισες, διάβασε και βρες κάποιον μελισσοκόμο στην περιοχή σου να ρωτας τις απορίες σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
βοηθεια για να βγαλω σπιτικο μελι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βοηθεια βοηθεια, επιασα αφεσμο
» Να βγαλω τους τροφοδοτες?
» Σπιτικό ζαχαροζύμαρο
» Σπιτικό Σαπούνι DIY
» ποτε να βγαλω τους τροφοδοτες οροφης?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: