Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι

Πήγαινε κάτω 
+3
mpampis13
thodoris981
vasilis-m
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vasilis-m
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 99

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 12:53 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω πως τοποθετούμε τα πλαίσια σε διώροφες και τριώροφες ή και στις μονές κυψέλες πριν από μια ανθοφορία όπως το θυμάρι;

Σε ερώτηση που έκανα σε γνωστό μου μελισσοκόμο μου είπε να τοποθετήσω όλο το γόνο στη γονοφωλιά και στη συνέχεια αφού γεμίσει η γονοφωλια τοποθετουμε τα υπολοιπα πλαίσια γόνου και στον όροφο.Γυρες και μέλια τα συγκεντρωνουμε πάνω και όταν αρχίσει το θυμάρι να ανοίξω και δεύτερη είσοδο στον όροφο.

Να πω ότι έχουν μαζέψει αρκετή γύρη και κάποια λίγα μέλια (ο τόπος είναι φουλ στην αλαδανιά που σχεδόν έχει τελειώσει και  θρούμπι που είναι ανθισμένο τώρα. Σε λίγο αρχίζει και το θυμάρι εκεί και δεν τις μετακινώ.

Κι ακόμα μια ερώτηση. Αν όντος μαζεύουμε το γόνο όλο μαζί προς τα κάτω με ποια σειρά πρέπει να μπει; Π.χ ο ψημένος στην άκρη και τα αυγά προς την μέση;

Ψάχνοντας στο forum δεν βρήκα απάντηση γι'αυτό.
Τι γνώμη έχετε γι' αυτό;
Ευχαριστώ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis-m
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 99

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 1:54 pm

Πείτε ρε παίδες καμιά απάντηση στα ερωτήματα να δω τι θα κάνω αύριο που θα πάω για επιθεώρηση...

 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 2:21 pm

Κοιταξε φιλε Βασίλη.
Το ερώτημα σου περιέχει πάρα πολλες απαντήσεις.
Προσωπικά αν είχα σαν στόχο το θυμάρι η οποιαδήποτε άλλη ανθοφορία θα έπρατα το ίδιο που λέει ο φίλος σου.
Ενας απο τους χρησούς κανόνες της μελισσοκομίας λέει φουλ ανάπτυξη μέχρι την ανθοφορία στόχο μπλοκάρισμα της γέννας κατα την ανθοφορία (αλλιώς πολλα μέλια πανε για τροφή του γόνου) και ανασυγκρότηση του σμήνους μετα.
Αν τα μελίσσια σου είναι δυνατά θεωρώ καλή κίνηση τον περιορισμό της βασίλισσας με διαφραγμα στον κάτω όροφο.
Ακρες τροφές πιο μέσα ψημένος και κεντρικά ανοιχτος.Αν χρειάζεται και δεύτερο όροφο ο γόνος ανέβασε ψμένι και έχε το νου σου για κανα βασιλοκέλι αν περιέχει και σκουλικάκια.(ρίξε μια ματιά μετα απο 4-5 μέρες).Φυσικά και ο γόνος στον δεύτερο στη μέση.
Στα τριόροφα υπάρχει και η τοποθέτηση του διαφράγματος μεταξύ 2ου και τρίτου.....
Ετσι τα δουλευω εγώ τώρα ακούς και επιλέγεις.....
Καλή συνέχεια....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis-m
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 99

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 4:01 pm

Ευχαριστώ Θοδωρή για την απάντηση!!

Αυτό έχω κι εγώ στο νου μου να κάνω αλλά κάποιες απορίες υπάρχουν ακόμα και γι'αυτό θέλω να ακούσω τις γνώμες σας.

Τα μελίσσια που θα δώσουν για τώρα μέλι είναι 7. Τα τρία είναι τριώροφα και και τέσσερα διώροφα. Οι μάνες έχουν ανέβει όλες πάνω ακόμα και στο τρίτο πάτωμα και είχα κάνει αναστροφή ορόφων δύο φορές.

Όταν λέμε φουλ ανάπτυξη κάνουμε διεγερτική τροφοδοσία;
Πόσες μέρες πριν αρχίσει το θυμάρι σταματάμε την διεγερτική;
Όταν λέμε ότι έχουμε στόχο το μπλοκάρισμα της γέννας κατά την ανθοφορία
εννοούμε ότι περιορίζουμε τη βασίλισσα με το διάφραγμα για να μην γεννάει όπου βρει;

Να πω ότι κάνω διεγερτική από τις 10 του Μαϊου με σιρόπι 1:2 (ζάχαρη-νερό) 300ml σε κάθε μελίσσι μέρα παρά μέρα. Όπως μου έχουν πει για να μην πέσουν πολύ οι γόνοι.

Δύο γνωστοί μου μελισσοκόμοι δεν χρησιμοποιούν διάφραγμα. Πως γίνεται και τρυγάνε καθαρό μέλι; Αν προλάβει η βασίλισσα και ανέβει πάνω κι αρχίσει τη γέννα τι κάνουμε;

Μερικές από τις απορίες μου είναι αυτές...
Ευχαριστώ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 4:26 pm

περιμενω απαντησεις και εγω μια και εχω ακριβως τις ιδιες απορειες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 7:47 pm

Παιδια προς Θεού η τροφοδοσία πρέπει να σταματάει 1.5 μήνα πριν την ανθοφορία που στοχεύουμε.
Την άνοιξη δεν χρειάζονται διέγερση οι καλες βασίλισσες (δηλαδη 'οσες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα διεγείρονται απο μόνες τους).
Ναι το μπλοκάρισμα αυτο τον σκοπό έχει τον πειορισμό της γέννας.
Θα βρεις πολλούς τρόπους μπλοκαρίσματος άλλους πιο ήπιους και άλλους πιο βίαιους.(Μέχρι και το ορφάνεμα του μελισσιού έχει χρησημοποιηθεί για πιο δυνατ'η συλλογή).
Υπο φυσιολογικές συνθήκες ένα ήπιο μπλοκάρισμα έρχεται μόνο του όταν οι βασίλισσες αφήσουν το πάτωμα και ανέβουν στον όροφο.
Τότε οι συλλέκτριες βρίσκουν ευκαιρία και γεμίζουν το πάτωμα με γύρη.Οπότε χώρος για γέννα γιοκ...
Η βασίλισσα με τη σειρά της γεμίζει τον όροφο με σφραγισμένο γόνο οπότε χώρος για γέννα πάλι γιοκ.....οπότε ένα φυσικό μπλοκάρισμα.
Εκει ακριβως επιλέγεις και πραττεις....
Θες περισσότερο πληθησμο? προχωρας σε τριτο όροφο ανεβάζοντας ψημένο γόνο πάνω (με βασιλικο διάφραγμα το κάνω εγώ ) και προσέχοντας μετά απο λίγες μέρες για βασιλικά κελιά.
Είναι ο καιρός που τα μέλίσσια σου μαζεύουν το μέλι της ανθοφορίας?
Περίφημα το μπλοκάρισμα σε βολελυει και κάθε πλαίσιο που θα αδειάζει απο τον γόνο θα προλαβαίνουν οι πολυπληθείς πλεον μέλισσες να το γεμίζουν με μέλι πριν το γεννήσει η βασίλισσα.
Για μενα φουλ ανάπτυξη σημαίνει επέκταση του γόνου στο σημείο που μπορεί να το καταφέρει η βασίλισσα.Δηλαδη δινω άπλετο χώρο για γέννα.Αυτό βέβαια την ανοιξη..
Αυτό πίστεψέ με γίνεται όταν ένα μελίσσι ξεχειμωνιάσει με 7-8 πλαίσια και οταν η άνοιξη είναι φυσιολογική χωρις γραμμάριο σιρόπι.
Επισης να τονίσουμε οτι το μέλι που θα τρυγηθει απο πλαίσια που περιέχουν γύρη (η και λίγο γόνο )δεν είναι βρώμικο.Απλα θα παει χαμένος ο γόνος.
Βασιλη το θέμα της ταξινόμισης των πλαισίων είναι θεμελιώδους σημασίας σε κάθε παραγωγική διαδικασία του μελισσοκόμου(απο τον πολτο μεχρι την βασιλοτροφία μέχρι το μέλι).
Εχουν γραφει άπειρα πράγματα.Θα βρεις πολλά.
Το δύσκολο είναι να ξεκαθαρίσουμε τι κυνηγάμε πότε το κυνηγάμε και πως είναι τα μελίσσια μας όταν φτάνει η στιγμή που <<δίνει>> αυτο που κυνηγάμε.
Βασίλισσες στον τρίτο πάντως για μένα δεν είναι και πολύ σωστό για τριόροφο μελίσσι.
Μου φαίνεται σαν να υπάρχει ένα πρόβλημα οργάνωσης των πλαισίων.
Δυο πατώματα είναι αρκετά για μια βασίλισσα τον τριτο θα το κρατήσουμε για να καθαρίσουμε τα μελάκια μας.
Αυτος είναι ο τρόπος που δουλεύω εγώ.Δεν ξέρω αν είναι σωστός μιας κι εγώ νέος είμαι(3ος χρόνος).Ελπίζω να σου φανουν χρήσιμα αυτα που έγρψα και οχι να σε μπέρδεψαν.
Να τονίσω οτι σε όλα όσα ανέφερα είναι Πάρα πολύ σημαντικό να έχουμε χτισμένα πλαίσια.(οχι οτι δεν γίνεται και με άχτιστα αλλα με πολλές προσαρμογες και πολύ κόπο και για εμάς και για τις μέλισσες)......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mfit
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 7:48 pm

Σύμφωνα με την κυρία Γούναρη, μελίσσια με λιγότερο από 7 πλαίσια γόνο δε χρειάζονται διάφραγμα. Ρίξτε μια ματιά σε αυτό
Κώδικας:
www.melinet.gr/item/xeirismoi_1.pdf
Στη σελίδα 38 αναφέρεται στην εκμετάλευση του θυμαριού.
Θα βρείτε και άλλα ενδιαφέροντα στο άρθρο της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 12:02 pm

Παλιος ο θοθωρης και ειναι αλλιως.
Νεος (υποθετω) ο mfit και ειναι ωραιος.
Μπραβο παιδια, πολυ ενδιαφερουσα κουβεντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 12:55 pm

Να σαι καλα φιλε spithoyras!!!
Kαλη συνεχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis-m
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 99

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 9:18 pm

Ωραία ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Για να μην ανοίγω κι άλλο θέμα... σήμερα σε επιθεώρηση που έκανα στα μελίσσια παρουσιάστηκε πρόβλημα...

Σε 2 μελίσσια δεν βρήκα φρέσκο γόνο αυγό. Μόνο 4-5 ημερών αρκετό.
Στο στάδιο μετά το αυγό που αρχίζει να σχηματίζεται. Βασίλισσα δεν βρήκα αν και δεν την έψαξα και πάρα πολύ καλά. Πάντως γόνος σκουλήκι δεν είδα και είχαν ρίξει β.κ. αρκετά σε 2-3 πλαίσια.
Δεν ξέρω από τι μπορεί να έγινε αυτό. Το ένα μελίσσι είναι τριώροφο με περρίπου 25+ πλαίσια πληθυσμό και το άλλο παραφυάδα με 4-5 πλαίσια γόνο μου είχε αρχίσει να αναπτύσσετε ικανοποιητικά.

Ερώτηση:
Τι είναι καλύτερο να κάνω τώρα σε αυτή τη φάση; Υπολογίζω το θυμάρι να αρχίσει σιγά σιγά σε δέκα μέρες...

Να αγοράσω και να κάνω εισαγωγή μια βασίλισσα σε κλουβάκι;
Να κάνω συνένωση το τριώροφο με μια παραφυάδα;
Να το αφήσω με τα β.κ. που έχει κάνει να βγάλει βασίλισσα;
Να ορφανέψω μια παραφυάδα και να δώσω τη βασίλισσα στο τριώροφο και ένα πλαίσιο με β.κ. από το τριώροφο στην παραφυάδα;

Πρέπει να γίνει κάτι άλλο;
Για πείτε ρε παιδιά τι κάνουμε σ'αυτή την περίπτωση...

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 9:37 pm

διαβαζοντας διαφορα για το θυμαρι,πρωτη χρονια θα το δουλεψω,διαβασα καπου οτι τα ορφανα μελισσια ``παραγουν``περισσοτερο μελι...αν ισχυει αυτο μηπως τωρα που ακομα εχει γονο φρεσκο να βαλεις να σου φτιαξουν μια 2 βασιλισσες σε 2 παραφυαδες 5αρες να παρεις το μελι και μετα να κανεις συνενοση?παντα αν ισχυει το πρωτο....αλλη μια ξαφνικη εξαφανιση βασιλισσας φετος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 10:20 pm

mfit έγραψε:
Σύμφωνα με την κυρία Γούναρη, μελίσσια με λιγότερο από 7 πλαίσια γόνο δε χρειάζονται διάφραγμα. Ρίξτε μια ματιά σε αυτό
Κώδικας:
www.melinet.gr/item/xeirismoi_1.pdf
Στη σελίδα 38 αναφέρεται στην εκμετάλευση του θυμαριού.
Θα βρείτε και άλλα ενδιαφέροντα στο άρθρο της.

Φοβερό το site!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis-m
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 99

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 9:43 pm

Μπάμπη έχω ακούσει κι εγώ πως κάποιοι ορφανεύουν το μελίσσι για να περιορίσουν το γόνο και να πάρουν περισσότερα μέλια αλλά αυτό φέρνει άλλα προβλήματα στην πορεία αφού αποδιοργανώνεται...

Πάντως έχουν ρίξει β.κ και 3-4 τα έχουν κλείσει κιόλας. Όταν το είδα να πω την αλήθεια ξαφνιάστηκα δεν το περίμενα κι έτσι άφησα τα β.κ και δεν τα χάλασα μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω αν προλάβω...
Πρέπει να είναι 7-8 τα β.κ. σε 3 πλαίσια.

Η άλλη βασίλισσα που χάθηκε είναι σε παραφυάδα νέα γονιμοποιημένη του Απριλίου που γεννούσε κανονικά Πάντως σμηνουργία δεν έγινε. Κι εκεί έχει αρκετά β.κ. και είναι περίπου 6 ή 7 πλαίσια πληθυσμός


Θα ήθελα να ακούσω γνώμες πάντως για να αποφασίσω τι είναι καλύτερο στην φάση αυτή να κάνω.

*Ευχαριστώ για το link mfit !!!
  

  


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΤρι Μάης 27, 2014 5:29 pm

Μου τα έχουν κάνει λίγο μαντάρα και εμένα εν όψει των ανθοφοριών που θέλω να χτυπήσω. Είναι η δεύτερη ανατροφή ορόφων που κάνω και το σκηνικό μετά από αυτη την κίνηση είναι χάλια, θέλει πολύ συγύρισμα. Πρώτα απ΄όλα το ευτύχημα είναι ότι θα πάω όπου πάω με τρίτο όροφο καθότι έχουν υπέρβει τους δέκα γόνους προ πολλού. Το δυστύχημα είναι ότι δεν έχω χτισμένα. Στα περισσότερα μελίσσια έχω πολύ μπαζωμένη γύρη σχεδόν 5 πλαίσια σε κάθε κυψέλη είναι μασίφ γύρη. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να διανέμω τις γύρες σε πάτωμα και πρώτο όροφο στις ακριανές θέσεις και στις μέσα θέσεις να έχω ψημένο γόνο και στο κέντρο τον ανοικτό. Στην συνέχεια τρίτο όροφο με παρεμβολή βασιλικού διαφράγματος και όλα τα πλαίσια με μέλι εκεί πάνω συμπληρώνοντας τις κενές θέσεις (αναγκαστικά) με άχτιστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis-m
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 99

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΤρι Μάης 27, 2014 6:22 pm

ερώτηση...

Βάζουμε βασιλικό διάφραγμά μεταξύ δεύτερου και τρίτου ορόφου και ανεβάζουμε πλαίσια με μέλι στον τρίτο. Αν σε αυτά τα πλαίσια με το μέλι υπάρχει και γύρη θα την καταναλώσουν μέχρι τον τρύγο ή θα μείνει εκεί και θα πρέπει να πάρουμε το πλαίσιο μαζί με την γύρη να το τρυγήσουμε;

Πως γίνεται ο διαχωρισμός για πάρουμε όσο πιο καθαρά τα πλαίσια από γύρες και γόνους;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis-m
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 99

Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι   Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι Icon_minitimeΣαβ Μάης 31, 2014 1:15 pm

Χθες αγόρασα μερικά βασιλικά διαφράγματα για να τα βάλω στα μελίσσια.
Σε 10-15 μέρες περιμένουμε να ανθίσει το θυμάρι.

Σε ερώτηση που έκανα στο κατάστημα μου είπαν να τα τοποθετήσω τώρα έτσι ώστε μέχρι να ξεγονιάσει ο γόνος που θα είναι πάνω από το διάφραγμα να βάζουν μέλια.
Ακόμα μου είπε ότι διώροφα και τριώροφα μελίσσια δουλεύουν καλύτερα με δύο εισόδους. Δηλαδή ότι καλύτερα να ανοίξουμε είσοδο και στο δεύτερο πάτωμα ακόμα κι αν δεν έχουμε βάλει βασιλικό διάφραγμα.
Είναι σωστά αυτά που μου είπε; Έτσι πρέπει να γίνεται;

Ευχαριστώ!!

 study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διάταξη πλαισίων πριν το θυμάρι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» αρχιτεκτονική της κυψέλης- διαταξη πλαισιων
» Διαταξη πλαισιων για Βασιλικο πολτο
» Διαταξη κυψελων
» ΔΙΆΤΑΞΗ ΚΥΨΕΛΏΝ Σ ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΕΙΟ
» Διάταξη πλαισίω σε δυόροφο μελίσσι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: