Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο

Πήγαινε κάτω 
+6
Kastoras21
Διονύσης
περης
pointerst
mpampis13
enplo
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
enplo
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 9:59 pm

Καλησπέρα σε όλους...
Έχω 5 μελίσσια και έχω τις εξής απορίες:
Τα 3 από αυτά είναι διώροφα (τα 2 έχουν σχεδόν 19-20 πλαίσια πληθυσμό και το 3ο 15)
Το 4ο είναι 3όροφο με σχεδόν 28-29 πλαίσια πληθυσμό.Εδώ στο νησί έχουμε σαν κύρια ανθοφορία το θυμάρι το οποίο ανοίγει περίπου στις 10-20 Ιουνίου.
Το πρόβλημα μου είναι ότι και στα 4 οι βασίλισσα γεννάει επάνω...Κάποιοι λένε για διάφραγμα και περιορισμό της βασίλισσας στον κάτω όροφο.Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δω βασίλισσα γιατί είναι πάρα πολλές οι μέλισσες ώστε να την κατεβάσω κάτω...
α)Υπάρχει περίπτωση οι μέλισσες να αποθηκεύσουν το μέλι στους κάτω ορόφους;
β)Σε ένα από αυτά (στο 3ο με 15 πλαίσια)έκανα αναστροφή ορόφου.Είναι σωστό αυτό;
γ)αν πρέπει να βάλω διάφραγμα πότε πρέπει να το βάλω και πως θα βρω την βασίλισσα με τόσες πολλές μέλισσες;
Γενικά δεν είμαι υπέρ του διαφράγματος άλλα δεν είμαι σίγουρος πως θα εξασφαλίσω να μην έχω πλαίσια με μέλι και γόνο κατά τον τρύγο
Επίσης έχω ένα 10αρι μελίσσι το οποίο έχει μείνει για άγνωστο λόγο χωρίς βασίλισσα(έβαλα και φρέσκο γόνο από άλλο μελίσσια άλλα δεν σήκωσε κελιά).επειδή είναι αργά τώρα μέχρι να κάνει βασίλισσα σκέφτομαι να το ενώσω με την μέθοδο της εφημερίδας με ένα από τα διώροφα και συγκεκριμένα το πιο αδύνατο (3ο με 15 πλαίσια).είναι σωστή η σκέψη μου;
Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα άλλα είναι η πρώτη φορά που έχω τόσο δυνατά μελίσσια και έχω προβληματιστεί.
Ευχαριστώ πολύ όποιον μου απαντήσει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 10:05 pm

να συμπληρωσω και εγω μια απορια....μια και τοθυμαρι ερχετε και σε εμενα σιγα σιγα και ενα μελισσακι κοντοζυγωνει για οροφο...ειναι καλυτερα με το που θα ανεβασω(ανεβαζουμε γενικος)οροφο να βαλω και διαφραγμα ωστε να εξασφαλισω την αποθηκευση μελιου και μονο στο 2ο οροφο και απλα να αλλαζω πλαισια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 10:35 pm

Το διάφραγμα είναι απαραίτητο εργαλείο του μελισσοκόμου!Δεν ξέρω τους χειρισμούς του θυμαριού,αλλά σε γενικές γραμμές το χρησιμοποιείς για να έχεις έναν όροφο με καθαρό μέλι και όχι ανάμεικτό μελι-γόνο.Απ'όσο ξέρω,από αυτά που με δίδαξαν οι μέλισσες αλλά μου το είπε και ένας μεγάλος μελισσοκόμος,πρώτα ξεκινάνε να βάζουμε μέλι από πάνω προς τα κάτω.Αυτά ως προς το διάφραγμα.Είμαι θετικός στη χρήση του ειδικά στα δυνατά μελίσσια.

Πως θα βρεις τη βασίλισσα: βάζεις το διάφραγμα σε έναν όροφο, πχ στο δεύτερο(ανάμεσα 1-2) αν σου κάνουν βασιλικά κελιά στον πρώτο όροφο,σημαίνει ότι δεν είναι εκεί η βασίλισσα.
Αυτή τη μέθοδο την ακολουθείς ανάλογα..και για να σε βοηθήσω πιο πολύ βάλε απ'ευθείας το διάφραγμα μεταξύ 2ου και 3ου ορόφου για να δεις τα βασ.κελιά.
άλλος τρόπος είναι να ψάξεις τα πλαίσια,και εκεί που θα βρείς φρέσκο γόνο(αυγά) κάπου εκεί θα είναι και η βασίλισσα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 11:23 pm

καλησπέρα, θα σου πω τη δική μου εμπειρία 10 χρόνια τώρα στα θυμάρια στην κύθνο. τις χρονιές που ταμελίσσια είναι δυνατά και η νεκταροέκκριση του θυμαριού έντονη, όπως δείνχει να είναι φέτος, το μελίσσι μπλοκάρει τη μάνα και δεν την αφήνει να γεννίσει παρά σε ελάχιστα πλαίσια κεντρικά της κυψέλης, στο κάτω πάτωμα πάντα μαζεύει γύρη και στο τρίτο επι το πλείστον μέλι. αν κατά τον τρύγο βρείς πλαίσια με αρκετόμέλι αλλά και λίγο γόνο, τότε μπορείς να βάλεις ΒΔ ανάμεσα 2ο και 3ο πάτωμα και αφού τινάξεις μέσα στο 2ο τα πλαίσια αυτά, να τα τοποθετήσεις στο 3ο πάτωμα όσπου να ξεσφραγιστεί ο γόνος και να μπορέσεις να τα πάρεις τότε... αναίμακτα! (υπάρχει και η λύση να θυσιάσεις τον λίγο γόνο...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 11:46 pm

ΓΙωργο οκ δυο ερωτησουλες που αν μπορεις μου απαντας.
εγραψες οτι φετος δειχνει να εχει το θυμαρι καλη νεκταροεκριση,απο που το καταλαβενεις αυτο.
Τωρα σε 2οροφο μελισσι ποιες ειναι οι κινησεις που γινονται απο το μελισσι.παλι ψιλομπλοκαρουν την βασιλισσα σε μικρη γεννα.αν οχι σε πειπτωση που βαλουμε διαφραγμα απλα και επιγραμματικα ωστε να μην σε ζαλιζω τι κινησεις γινονται απο την στιγμη που βαζουμε 2ο οροφο.εννοειτε οτι απανταει οποιος αλλος θελει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Διονύσης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 9:20 am

Καλημέρα,

Μία επιλογή αν δε θέλεις να ψάχνεις τη βασίλισσα είναι να τινάξεις όλα τα πλαίσια στον εμβρυοθάλαμο (ένα ή δύο πατώματα αναλόγως των γόνων) και απευθείας να τοποθετήσεις το βασιλικό διάφραγμα. Με αυτόν τον τρόπο, χωρίς να ψάχνεις, θα έχεις εγκλωβίσει τη βασίλισσα μακριά από το πάτωμα με τα μέλια...
Εναλλακτικά, χωρίς να χρησιμοποιήσεις καθόλου διάφραγμα, θα μπορούσες στον εμβρυοθάλαμο να κατεβάσεις όλους τους ανοικτούς γόνους καθώς και άδεια πλαίσια που τυχόν υπάρχουν (χώρος για γέννα) και να ανεβάσεις όλους τους σφταγισμένους γόνους. Έτσι, σε κάθε κελί που θα ελευθερώνεται λόγω εκκόλαψης των νέων μελισσών, κατά τη νεκταροέκκριση θα μπλοκάρεται με μέλι προτού προλάβει η βασίλισσα να το γεννήσει εκ νέου και θα υπάρχει επομένως καθαρό από γόνο πλαίσιο για τρύγο...
Τέλος, υπάρχει και η επιλογή του πλαισιοδιαφράγματος. Εκεί, πρέπει αναγκαστικά να βρεις τη βασίλισσα και να την περιορίσεις. Θα έχεις όμως όφελος περισσότερο μέλι, αφού οι ανάγκες εκτροφής γόνου θα είναι σαφώς λιγότερες, με κόστος φυσικά ένα μελίσσι σαφώς αδυνατισμένο μετά το πέρας της ανθοφορίας, το οποίο θα πρέπει μετά να συνεφέρεις...
Κάθε επιλογή έχει το όφελος και το κόστος της...
Διαλέγεις και παίρνεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
enplo
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 10:30 pm

Ευχαριστώ πάρα πολυ για τις απαντήσεις...Μου λύσατε αρκετές   απορίες Efharisto 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 12:18 pm

θα προτιμούσα να μην γίνει τίναγμα πλαισίου που έχει βασίλισσα,υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού με ότι συνεπάγεται αυτό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kastoras21
Μέλος
Μέλος
Kastoras21


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 3:17 pm

καλησπέρα στη παρέα
έχω και γω τον ιδιο προβληματισμό αλλα θέλω να κάνω μια ερώτηση όσο αφορά το τρίτο πάτωμα.Μήπως όταν βάζουμε τρίτο πάτωμα πρέπει να κάνουμε κ μια τρύπα σαν δεύτερη είσοδο έξοδο για τη διευκόλυνση του μελισσιού γιατί εχω παρατηρήσει συνωστισμό στη κύρια είσοδο-έξοδο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 5:01 pm

Γνωρίζω ότι για το τρίτο πάτωμα δεν χρειάζεται άλλη είσοδος.
να ρωτήσω όμως άν χρειάζεται άλλη είσοδος αν βάλουμε Β διάφραγμα μεταξύ
2ου και 3ου ορόφου για να περνούν οι κηφήνες; scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 7:02 pm

Εγω αγαπητοι φίλοι τοποθετω διάφραγμα μεταξυ 2ου και 3ου και ανοιγω είσοδο στον τριτο τοποθετόντας παράλληλα μια μικρή σανίδα πτήσης(περισσότερο με μπαλκονάκι μοιάζει) στην αντίθετη μεριά της κύριας εισόδου (αν και δεν έχει σημασία).
Στα δυνατά μου τριόροφα πέρα απο το οτι εξυπηρετει τους κηφήνες λειτουργεί και σαν πρόσθετη είσοδος για τις συλλέκτριες που φαίνεται να την <<τιμούν>> ιδιαίτερα.
Τελος ,χωρις να μπορώ να το αποδείξω, πιθανολογώ οτι μπορεί να προσφέρει και λίγο καλύτερο αερισμό για τις ζεστές μέρες που έρχονται....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 8:14 pm

Η δεύτερη είσοδος σε τριόροφα φυσικά βολέυει και εξυπηρετεί τις μέλισσες, οι συλλέκτριες την μαθαίνουν άμεσα και την χρησιμοποιούν έχοντας άμεση πρόσβαση στον μελιττοθάλαμο χωρίς να... ανέβουν τις σκάλες από το ισόγειο. Χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει απόλυτα νομίζω ότι είναι προτιμότερο η είσοδος αυτή να τοποθετείται στην ίδια πλευρά με την είσοδο της κυψέλης καθότι την μαθαίνουν γρηγορότερα οι συλλέκτριες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
enplo
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 8:29 pm

να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση;εάν έχεις βάλει ήδη όροφο πως ανοίγεις είσοδο.. με μια πέτρα ή πηχάκι από τη μια μεριά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 10:04 pm

Υπάρχει διάφραγμα που δίνει ξεχωριστή είσοδο.Για το διάφραγμα σνελκροβ δεν χρειάζεται να πω καθώς είναι σχετικά πιο ακριβό.Διαφορετικά αφαιρείς τον όροφο και με ένα ποτηροτρύπανο κάνει μια μικρή τρύπα.Άλλοι τρόποι μου διαφεύγουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο   Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 1:34 pm

Παραθέτω το άρθρο που βρήκα για δημιουργία νέας εισόδου σε κυψέλη.

Δημιουργία εισόδων κυψέλης από παλιόξυλα κ.τ.λ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Οι Βασιλισσές γεννάνε επάνω;Τι κάνουμε για τον τρύγο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γονοφωλια επάνω- Μελιτοθάλαμος κατω ΚΑΤΑ την ανθοφορια
» ερώτηση για τρυγό
» Ερώτηση για τρύγο
» "Σφίξιμο" των μελισσιών πριν τον τρύγο
» Ποια εργαλεία είναι απαραίτητα για τον τρύγο;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: