Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας

Πήγαινε κάτω 
+7
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
leegore
giota
thodoris981
psath
Ar_lo
matteus
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2014 7:35 pm

Γνωριζει κανεις τι συμβαινει οταν τραγουδαει μια βασιλισσα?? Βγαζει εναν ηχο σαν κλαμα και ακουγεται αρκετα καλα. Δηλαδη μπορεις απο τον ηχο να καταλαβεις σε πιο σημειο πανω στο τελαρο ειναι. Γνωστο μου που ρωτησα μου ειπε αυτο συμβαινει οταν εχει 2 βασιλισσες το μελισσι μεσα και ειναι να σκοτωσει η μια την αλλη. Σε ενα βιβλιο που διαβασα γραφει αυτο το κανει οταν παει για δευτερο αφεσμο και οι αλλες μελισσες δεν την αφηνουν να χαλασει τα βασιλικα κελια και σερνει την κοιλια της εκνευρισμενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2014 7:57 pm

φιλε μου δεν θελω να σε απογοητεύσω αλλα οταν άκουσα την δικη μου να κλαίει... μετα έκλαψα και εγω.... το μελίσσι εγινε αρρενοτοκο.

πάντως κάποιος ποιο έμπειρος ισος δώσει μια αλλη εξήγηση που ειλικρινά το εύχομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2014 8:05 pm

λολ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2014 8:24 pm

Ar_lo έγραψε:
φιλε μου δεν θελω να σε απογοητεύσω αλλα  οταν άκουσα την δικη μου να κλαίει... μετα έκλαψα και εγω.... το μελίσσι εγινε αρρενοτοκο.

πάντως κάποιος ποιο έμπειρος ισος δώσει μια αλλη εξήγηση που ειλικρινά το εύχομαι.


Φίλε και σε μένα το ίδιο συνέβη, η βασίλισσα σαν να τραγουδούσε, έκλαιγε, κόρναρε πες το όπως θέλεις, πάντως έβγαζε έναν ήχο και έτρεχε ανάμεσα στα κελιά. Έκλεισα γρήγορα την κυψέλη να μην την ενοχλήσω. Μετά από 2-3 εβδομάδες βασίλισσα δεν υπήρχε και τελικά έγινε αρρενοτόκο. Έχω κάνει εισαγωγή βασίλισσας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2014 9:15 pm

Ευχαριστω απο οτι καταλαβα κλαιει και σμηνουργει και αν δεν αφησεις πισω βασιλικα κελια δεν μπορει να βγαλει αλλη και γινεται αρρενοτοκο. Θα παω αυριο να την ανοιξω ξανα και αμα δεν βρω αυγα θα την σκοτωσω και θα αγορασω μια γονιμοποημενη απο βασιλοτροφο μπας και το προλαβω Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2014 9:31 pm

εμένα ειχε σμηνουργισει δυο φορές και μετα άκουσα το κλαμα.... και αυγό δεν ειδα ποτε μήπως και ειχε μείνει αγονοιμοποιητη???? και την έκοψαν οι μέλισσες , τι να πω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2014 10:33 pm

Μαλλον βιαστηκες να την ανοιξεις οπως και εγω και την εκοψαν. Αμα κανω Συνενωση μια παραφυαδα 5 πλαισιων και την τοποθετησω πανω απο σε μια 20αρα κυψελη χωρις μανα θα γινει ομαλα η θα μετραω θυματα ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 8:17 am

αν τα ψεκάσεις τα πλαίσια όλα και ένα ένα με ένα μείγμα αιθέριου ελαίου και νερό, θα πάρουν όλες την ίδια μυρωδιά και η συνένωση θα γίνει αρμονικά και αναίμακτα.

δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά συνέχεια το διαβάζω αυτό το τέχνασμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 8:53 pm

Ναι τα ψεκασα χτες τσιπουρο και ενωσα μια παραφυαδα 5 πλαισια και εναν αφεσμο που επιασα αλλα 3 πλαισια. Πηγα σημερα και ολα καλα Razz Αν και νομιζω τους αφεσμους δεν τους ενωνουμε με αλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 1:30 am

Οταν ακουμε αυτο το μακροσυρτο <<κλαμα>> καλο ειναι να κλεινουμε το μελισσι και να το αφηνουμε στην ησυχια του γιατι η βασιλισσα ειναι αγονιμοποιητη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 9:13 am

thodoris981 έγραψε:
Οταν ακουμε αυτο το μακροσυρτο <<κλαμα>> καλο ειναι να κλεινουμε το μελισσι και να το αφηνουμε στην ησυχια του γιατι η βασιλισσα ειναι αγονιμοποιητη..


Ναι αυτο εκανα αλλα εχει γινει μπερδεμα γιατι κλεινουν βασιλικα κελια αναγκαστικα πρεπει να παω να το ανοιξω να δω τι γινεται αλλιως υπαρχει περιπτωσει να φυγει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 10:25 pm

Μπαχαλο εχει γινει με καποια μελισσια....

Το ενα εχει 17 πλαισια πλυθησμο.

Να κανω εισαγωγη γονιμοποιημενης ?? θα την δεχτουν ?

Να το συνενωσω με μια παραφυαδα 5 πλαισιων με εφημεριδα?

Τι αλλο μπορω να κανω να του δωσω γονο να φτιαξει μονο του μιας και ειναι ακομα δυνατο θα παει πισω ομως... Καμια βοηθεια παιδια ? affraid 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 10:35 pm

Αυτό με τα 17 πλαίσια πόσο καιρό είναι χωρίς βασίλισσα; Βάλε γόνο ημέρας κι αν δε σηκώσει βασιλοκέλι σε 3-5 ημέρες σημαίνει ότι υπάρχει αγονιμοποίητη βασίλισσα, οπότε το αφήνεις ήσυχο. Αν σηκώσει βασιλοκέλι σημαίνει ότι είναι ορφανό, οπότε ή το αφήνεις όπως έχει και σε κανένα μήνα η νέα βασίλισσα αρχίζει να γεννάει ή μπορείς να χαλάσεις τα κελιά και να εισάγεις βασίλισσα σε κλουβάκι, τότε σε μια εβδομάδα περίπου θα έχεις φρέσκο γόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 8:23 am

Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. Μου εχει βγαλει τον αδοξαστο αυτο το μελισσι. Ειχε μανα σμηνουργιας η οποια το εκανε 20αρι.

Στις 5/11/14 βρισκω βασιλοκελια και ελαχιστο γονο η βασιλισσα ηταν μεσα ομως την βρηκα. Το αφηνω και ξανα τσεκαρω στις 5/17/14 παλι απειρα βασιλοκελια καθολου γονο ημερας και μια βασιλισσα να κλαιει και να τρεχει στα τελαρα. Χτες 5/21/14 καθολου γονος ημερας, δεν βουηζε και εχτιζαν κερια βασιλισσα δεν βρηκα.... Νομιζω τα εκανα σαλατα, θα το αφησω λιγες μερες ακομα μπας και εχει καμια αγονιμοποιητη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 4:52 pm

Παρόμοιο προβλημα είχα και έχω ακόμη για ένα 20άρι μελίσσι μου.
Του άφησα Β.Κελί, του έβαλα και φρέσκο γόνο και περιμένω, ούτε γύρη, ούτε τίποτα!!!
μετα10 ημέρες ακούω κλάμα βασιλοπούλας, ανοίγω,αρκετά Β.Κέλια, ανοιχτα κ κλειστά, ακούω τακ-τακ κ βλέπω μια κυρία να χαλάει βασιλοκέλι, μια άλλη Β. bounce  να τρέχει κ να την κυνηγά μια μέλισσα. Κλείνω το καπάκι.
μετά δυό μέρες πάω και παρακολουθώ απ΄΄εξω την κυψέλη!
μία βασιλοπούλα να την κυνηγά πάλι μιά μέλισσα, μια άλλη Β 10 εκατ. έξω από την πόρτα κ να περιμένει!!!!!! αυτή την έβαλα σε κλουβάκι , μέχρι να δω τι να την κάνω!
σήμερα είδα να μαζεύουν γύρη, λέω καλό σημάδι, λετε να γονιμοποιήθηκε η ΄Μάνα; ti na po 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 10:04 pm

χαχα σημερα και εγω ειδα να κουβαλανε γυρη. Αυτο ειναι σημαδι οτι υπαρχει γονος ? Αμα ειναι αμανο χωρις βασιλισσα δεν κουβαλανε ε ? Αστο λιγες μερες ακομα δεν θελει να τα πειραζουμε πολυ τελικα Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leegore
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2014 4:10 pm

Για δείτε και ακούστε το παρακάτω βίντεο. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] . Στη συγκεκριμένη περίπτωση η περσινή (2013) μάνα θα σμηνουργούσε αφού στο μελίσσι υπήρχαν δεκάδες κλειστά βασιλικά κελιά. 'Οταν η μάνα είναι έτοιμη να σμηνουργήσει τότε αρχίζει το τραγούδι και είναι θέμα πλέον χρόνου να μας αφήσει στα κρύα του λουτρού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΠεμ Μαρ 19, 2015 8:05 pm

Καλησπέρα παιδιά νέος και γω στο κλαμπ μια ερώτηση στη σημερινή επιθεώρηση άκουσα την μάνα να κλαίει αλλά μετά από καλό έλεγχο για να την βρω βρήκα 2 ακόμη β.κ με σκουληκάκι και τα 2 τι κάνω? Την κόβω τώρα που είναι νωρίς η τα αφήνω και ότι γινει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΠεμ Μαρ 19, 2015 9:12 pm

Επειδή στο Ηράκλειο έχετε καλύτερο κλίμα καλό είναι να το χωρίσεις αλλά και τα δύο να χουν γόνο ημέρας.Έτσι κερδίζεις ένα μελίσσι και στο άλλο που είναι η Β βλέποντας και κάνοντας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΠεμ Μαρ 19, 2015 9:38 pm

Το κακό είναι ότι δεν έχει γόνο ημέρας αλλιώς θα το έκοβα αμέσως μόνο σφραγισμένο περίπου 5.5 πλαίσια και 1.5 ασφραγιστο ο όροφος έχει 6 φύλλα και έχουν χτίσει περίπου 2 αλλά πατάνε σε όλα μήπως να του δώσω και τα υπόλοιπα? Δεν έχω χτισμένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΠεμ Μαρ 19, 2015 9:57 pm

Σημείωση στην πρώτη ανάρτηση η κυρία δεν βρέθηκε (μπορεί να ήταν ακόμη στο κελί και να μην το ειδα ότι ήταν κλειστό) είπαμε νέος και άπειρος τα φώτα σας παιδιά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΠαρ Μαρ 20, 2015 10:23 am

Μην το πειράζεις για καμιά 5 μέρες και μετά κάνε έλεγχο να δείς τι γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΠαρ Μαρ 20, 2015 10:33 am

Ευχαριστώ να σαι καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΚυρ Απρ 02, 2017 2:17 pm

To άκουσα και εγώ σήμερα live...!!
Τελικά ξέρει κανείς γιατί κλαίει η κυρία;;
Aυτό που διαβάζω τώρα είναι ότι το κάνουν οι νέες βασίλισσες για να δείξουν σε τυχόν άλλες βασίλισσες αλλά και στις εργάτριες φυσικά, ότι είναι πρόθυμες και δυνατές, κάτι σαν προεκλογικές υποσχέσεις δηλαδή..!
Συμφωνείτε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας   Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας Icon_minitimeΚυρ Απρ 02, 2017 3:41 pm

Νέα και δυνατή να πετάξει με το 1/3 και βάλε του μελισσιού. Σίγουρα υπάρχουν βασιλοκέλια. Κόψε τουλάχιστον 3άρα παραφυάδα με 1 σφραγισμένο γόνο και 2 πλαίσια γύρες μέλια μαζί με την τραγουδίστρια όσο το δυνατόν συντομότερο ή ετοιμάσου για κυνήγι αφεσμού. Τι μέγεθος έχει το μελίσσι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τραγουδι κλαμα της βασιλισσας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Το κλάμα της βασίλισσας
» Κλάμα Βασίλισσας
» το τραγουδι της βασιλοπουλας
» Αλλαγή Βασιλισσας
» Γονιμοποιηση βασιλισσας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: