Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Άνθος αμπέλου;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Άνθος αμπέλου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άνθος αμπέλου;   Άνθος αμπέλου; Icon_minitimeΤρι Μάης 13, 2014 11:53 am

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι δυνατόν ή εφικτό να "ικανοποιηθεί" το μελίσσι με το μικρό άνθος της αμπέλου.
Για όσους δεν γνωρίζουν το μούρο του σταφυλιού όταν ανθίζει βγάζει 5 πολύ μικρούς στήμονες με πολύ λίγη γύρη. Το άρωμα του άνθους είναι υπέροχο. H ανθοφορία διαρκεί λίγο, περίπου 2-3 εβδομάδες. Eπισυνάπτω δύο φωτογραφίες από το δικό μου αμπελάκι όπου φαίνονται τα ανθισμένα σταφύλια.

Δεδομένου ότι σε πολλά μέρη της Ελλάδος το αμπέλι καλλιεργείται εκτεταμένα, υπάρχει πιθανότητα ή δυνατότητα να πάρει κάτι η μέλισσα από το άνθος αυτό;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

κι εδώ μία κοντινή φωτογραφία

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Άνθος αμπέλου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθος αμπέλου;   Άνθος αμπέλου; Icon_minitimeΤρι Μάης 13, 2014 1:07 pm

Δυστυχως οχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Άνθος αμπέλου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθος αμπέλου;   Άνθος αμπέλου; Icon_minitimeΔευ Ιουν 09, 2014 7:02 am

Χρόνια τωρα πιστευα πως επειδη δεν βλεπω μελισσεε στο αμπελι μου δεν δινει τιποτα το συγκεκριμενο φυτό. Απέκτησα όμως ενα αμπέλι σε αμπελουργική ζώνη η οποία περιτριγυρίζετε από αυτοφυή θαμνώδη βλάστηση. Με αλλα λογια μεταξυ της μονοκαλλοεργειας του αμπελιού υπαρχουν καπαια πουρναρια, θυμαρια, ασφυλαχτοι και στο βαθος καποια ελατα. Οταν πλεον οργωθουν τα αμπελια και χαθουν τα αγριολουλουδα η μονη πηγη γυρης ειναι η γυρη απο το αμπελι. Το αμπελι μου συνορευει με μελισσοκομειο, και εχω δει με τα ματια μου εκατονταδες μελισσες πανω στα "μούρα" οπως τα λεμε δλδ τα τσαμπια των σταφυλιων λιγο πριν ανθησουν. Αυτες οι μελισσες συνελεγαν γυρη. Αν θελετε στο μελλον μπορω να βγαλω φωτογραφια. Ακομα πληροφοριακα σας λεω οτι η μελισσα μαζευει μελι απο τη συκια ακομα που δεν εχει ανθη. Και οποιος το γευτει θα τρελαθει απο το αρωμα και τη γευση του. Απο την ευρωστια παντως των μελισσιων του γειτωνα και φιλου πιστευω πως η περιοχη αν και αμοιγως αμπελουργικη ειναι καλη. Εγω μεταφερω τα μελισσια μου 3-4 χιλιομετρα απο εκει στα θυμαρια και κοντα στον ελατο ωστε αν δοσει να συλλεξουν. Η απαντηση φιλε στην ερωτηση σου ειναι ΝΑΙ αν και χαμηλοτερης ποιοτητας η γυρη του αμπελιου αξιοποιήτε απο τις μελισσες αν δεν βρισκουν κατι καλυτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Άνθος αμπέλου;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ερώτηση για ανθος
» Βίντεο Μέλισσα σε άνθος για συλλογή γύρης και νέκταρ
» Αναγνώριση - πολύ πολύ μικρό άνθος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: