Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών

Πήγαινε κάτω 
+4
likosmokeses
spithoyras
mois
Φωκης
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Φωκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 12:29 am

Καλησπέρα παιδιά..κάτι όσον αφορά τις τιμές των μελισσιών, από ότι ξέρω υπάρχουν επιτήδειοι που γδερνουν και χρεώνουν και 70 και 80 ευρώ την 5αρα παραφυάδα με 2 και τρία πλαίσια γονο.. Ειδικά κάτω σε σας στο νότο..εδώ όμως στα ακριτικά μέρη,όταν αγοράζεις παραφυάδα 5αρα με πάνω από 50 με 60 ?,δεν είσαι καλά.. Οι τιμές κατα την γνώμη μου και κατα την γνώμη των παλαιουρων μελισσοκομων εδώ,πρέπει να ειναι 50 ευρώ ακατεβατα.. Και μάλιστα και με την κυψέλη άμα λαχει ...έτσι λοιπόν και με συνεργασία με τον μπάρμπα μου ( παλιός μελισσοκομος) βρήκαμε ηκάποιον άλλον παλαιουρο μελισσοκόμο εδώ γείτονα, που παραδίδει λόγω ηλικίας , καμία κατοστάρια μελισσια 10 άρια φουλ ,έτοιμα για πατώματα ,ήδη βάζει....η τιμή 100 ευρώ,μαζί και η Κυψέλη ...που πάντα,ακόμα και οι παλιοκυψελες ειναι χρήσιμες ...Αςε που με ένα βραςιμο με νερό σε καζάνι και μετά βάψιμο, γίνονται καινούριες ..έτσι λοιπόν εγώ θα πάρω 13 μελισσια από τον παππού αυτόν και χωρίζοντας τα άμεσα θα έχω 26 5ρες παραφιαδες,με τέσσερα πλαίσια γονο το καθένα ,φουλ στα ντουζενια τους και με την προοπτική να μπουν και πατώματα σε λιγότερο από ένα μήνα...αυτές ειναι δουλειές μάγκες..στα ίσα και σταράτα. Μακάρι να χα λεφτά να τα έπαιρνα όλα... Όσον αφορά τα GPS.. Ξέρει κανείς κανά καλό σάιτ με τέτοια μηχανήματα παγίδευσης μελισσιών ..καμία καλη πατέντα ,προσφορές κτλ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mois
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 1:45 pm

Κατά την γνώμη μου, καθοριστικός παράγοντας κατά την αγορά δεν πρέπει να είναι η τιμή . Αυτό θα πρέπει να είναι το τελευταίο. Σημασία έχει ειδικά στα μελίσσια η κατάσταση του σμήνους , η  βασίλισσά του , οι θεραπείες που έχουν γίνει και άλλα. Γιατί μπορεί να είναι προσιτή η τιμή του αλλά αν κουβαλάει ασθένειες , αν η μεγαλειωτάτη είναι μεγάλης ηλικίας και θέλει αντικατάσταση τότε τι να το κάνω που πήρα σμήνος με 10 ευρώ φθηνότερο.Αυτά ποιος θα τα εγγυηθεί, αυτός που έχει σκοπό το κέρδος ή αυτός που θέλει ενδεχομένως να ξεφορτωθεί προβληματικά μελίσσια? Και τα γράφω αυτά γιατί μπήκα και εγώ στο δίλλημα για αγορά και το απέρριψα για τους παραπάνω λόγους.
Όσο για το θέμα σου δεν μπορώ να συνεισφέρω γιατί δεν τα έχω καλά με την τεχνολογία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 1:59 pm

διαβασε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Πηρα τηλ και μου φαινεται καλη φαση. Οι τιμες ειναι 100 για καθε κυψελη που ειναι παγιδευμενη μ'ενα κεντρικο gps και απο 20 για οσες υπολοιπες κυψελες θες να παγιδευσεις. Μετα απο δικη μου ερευνα για να παγιδευσω μονος μου τις κυψελες με gps tracker που η μπαταρια του κραταει 2 μηνες θελει 60 ανα κυψελη. Φυσικα υπαρχουν και φθηνοτερα gps trackers αλλα κραταει λιγο η μπαταρια τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φωκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 2:13 pm

Ευχαριστώ spithoyras
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 8:58 pm

Πιθανότατα ένας συνδυασμός των παρακάτω να είναι ο πιο οικονομικός

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 9:18 pm

Πραγματι οι τιμες ειναι σουπερ. Να σας πως τα προβληματα που αντιμετωπισα εγω. Ο δεκτης tracker πρεπει να ειναι αρκετα ευαισθητος ωστε κρυμμενος μεσα στην κυψελη να πιανει το σημα. Αν παμε σε κεραιες και τετοια με ενα απλο ανοιγμα του καπακιου μπορει να εντοπιστει και πιθανων να εξουδετερωθει. Εκτος απο κρυφος πρεπει να ειναι και προσβασιμος ευκολα η για να παιρνεις την μπαταρια για επαναφορτιση η για να την αλλαξεις. Ειναι λιγο δυσκολο να τα πετυχεις αυτα χωρις πατεντα. Εγω το καταφερα μ'ενα αναισθητο σχετικα φτηνο tracker αλλα εσπασα το κεφαλι μου για λυσεις. Μπορει να επεσα στην περιπτωση αναισθητου tracker δεν λεω. Παντως θελει δοκιμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 9:24 pm

likosmokeses Παντως οι τιμες πολυ πολυ σουπερ αξιζει για να τα δοκιμασω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 10:31 pm

Πράγματι οι τιμές είναι πολύ καλές.

Παρακάτω υπάρχει το usb φόρτισης της μπαταρίας ( το θετικό στο bat+, το αρνητικό στο bat-)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το μόνο που μένει είναι να ανακαλύψω τον τρόπο σύνδεσης στο gps (οι ξένοι μιλάνε για κόλλημα καλωδίων). Θέλει ψάξιμο.
Εάν το gps με την μπαταρία των 500amh που έχει κρατάει 7 ημερες, με μια στα 4500amh είσαι καλυμμένος για 2 μήνες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ψάχνοντας λίγο βρήκα τις παρακάτω διαφορές ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΪΟΝ :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Προσοχή λοιπόν γιατί κάποιοι είναι πονηροί...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 10:40 pm

Συζητάμε για κόστος 18 ευρώ ανα κυψέλη.

Κοιτάξτε παρακάτω διαφορές:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 12:20 am

Κοιτα φιλε μου εγω οσο αφορα την ευκολια της φορτισης θελω να βελτιωσω τις πατεντες μου με ασυρματο φορτιστη οπως πχ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] οποτε σε συνδυασμο με μια μεγαλουτσικη μπαταρια κι εναν σταθεροποιητη 7812 δεν θα χρειαζεται ουτε να ξαναδεις ποτε το gps tracker και μπορεις να το βαλεις στα τρισβαθα της κυψελης αρκει να ειναι ευαισθητος και να εχει σημα. Θα δοκιμασω και αν υπαρχει ενδιαφερων θα πω τις εμπειριες μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 12:53 pm

Το πηνίο που περιλαμβάνει το κύκλωμα λογικά αν δεν κάνω λάθος στέλνει εναλλασσόμενο ρεύμα στην πλακέτα κι αυτή την μετατρέπει σε συνεχές και φορτίζει τη μπαταρία. Το πηνίο πρέπει να διεγερθεί από κάποιο μαγνήτη για να δώσει ρεύμα ή όχι; Από πού παίρνει ενέργεια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φωκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 1:52 pm

Παιδιά να στε καλά που το ψάχνετε..συνεχίστε..να μην το αφήσουμε αυτο..πρέπει να συνεργαστούμε να βρούμε τέλος πάντων μια καλη πατέντα ..ειναι το πιο σημαντικό θέμα η κλοπή..το κακό έχει παραγίνει ...ειναι ο μόνος τρόπος να πιάσει η αστυνομία τον δράστη επαφτοφορο και να βρεθεί η περιουσία μας...ευχαριστώ πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 3:55 pm

spithoyra πολύ έξυπνη σκέψη.

Ουσιαστικά το gps όπως θα λειτουργεί θα στέλνει μαγνητικά κύματα στο πηνίο. Αυτό με την σειρά του θα στέλνει ρεύμα στην πλακέτα και αυτή θα φορτίζει την μπαταρία του gps.
Και πάλι απο την αρχή.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 3:57 pm

psath το ενα πηνιο (πομπος) δημιουργει μαγνητικο πεδιο με το ρευμα που του δινεις πχ απο το αυτοκινητο και το αλλο πηνιο (δεκτης) διεγειρετε-παιρνει το μαγνητικο πεδιο και το κανει συνεχες ρευμα για να φορτισεις την μπαταρια του tracker. Οι πλακετες ενδιαμεσα μετατρεπουν το συνεχες σε εναλασομενο και μετα το αντιστροφο. Φωκη καταλαβαινω την αγωνια σου γιατι ειναι και δικη μου. Ολοι πρεπει να παγιδευσουμε τις κυψελες μας για να δωσουμε ενα τελος στην αγωνια του μελισσοκομου επιτελους. Θεου θελοντος  και χρηματων επιτερεποντος ελπιζω να εχω συντομα νεα.
Ναι φιλε likosmokeses κατι τετοιο ειναι, η εξ αποστασεως φορτιση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stkorts
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 7:43 pm

Μιας και έχω και εγώ ασχοληθεί αρκετά με το θέμα των gps άλλα χωρίς να έχω ετοιμάσει την πατέντα μου ακόμα θα σας αναφέρω το σκεπτικό μου και οποίος νομίζει ότι μπορεί να το κάνει ας ενημερώσει και τούς υπολοίπους σχετικά με την εξέλιξη του.
  Αγοράζω απ ο το ebay ή από το aliexpress ένα από τα φτηνά gps tracker που κοστίζουν μέχρι 15,00 ? προσέχοντας στο πακέτο να περιέχεται μπαταριά και φορτιστής (γιατί σε μερικά δεν περιέχεται), ένα αυτόνομο διακόπτη (από μαγαζί με ηλεκτρονικά )που στην συνεχεία θα εφαρμόσω στην βάση της κυψέλης και στο διακόπτη On off του gps,
οπότε το gps θα είναι μόνιμα κλειστό και όταν για κάποιο λόγο η κυψέλη μετακινηθεί θα ελευθερώνετε ο διακόπτης και θα ενεργοποιείται το gps.
     Με τον τρόπο αυτό δεν θα καταναλώνει ενέργεια όσο είναι σε αναμονή όποτε η διάρκεια της μπαταρίας θα ξεπερνάει τούς 6 μήνες.
Δεν το έχω ακόμα ετοιμάσει οπότε δεν γνωρίζω τι δυσκολίες μπορεί να παρουσιάσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΣαβ Απρ 19, 2014 7:13 pm

spithoyras έγραψε:
psath το ενα πηνιο (πομπος) δημιουργει μαγνητικο πεδιο με το ρευμα που του δινεις πχ απο το αυτοκινητο και το αλλο πηνιο (δεκτης) διεγειρετε-παιρνει το μαγνητικο πεδιο και το κανει συνεχες ρευμα για να φορτισεις την μπαταρια του tracker. Οι πλακετες ενδιαμεσα μετατρεπουν το συνεχες σε εναλασομενο και μετα το αντιστροφο. Φωκη καταλαβαινω την αγωνια σου γιατι ειναι και δικη μου. Ολοι πρεπει να παγιδευσουμε τις κυψελες μας για να δωσουμε ενα τελος στην αγωνια του μελισσοκομου επιτελους. Θεου θελοντος  και χρηματων επιτερεποντος ελπιζω να εχω συντομα νεα.
Ναι φιλε likosmokeses κατι τετοιο ειναι, η εξ αποστασεως φορτιση.


Αυτό ήθελα να μάθω!! Επομένως υπάρχει ένα πρώτο πηνίο πομπός και ένα δεύτερο πηνίο δέκτης! Στη σελίδα στο internet δεν είδα 2 πηνία και αναρωτιόμουν. Εννοείς ό,τι θα φορτίζει από απόσταση ακόμα και από χμ. μακριά! Είναι πολύ ενδιαφέρον!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimer1
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΣαβ Απρ 19, 2014 10:20 pm

[/quote]Έχω μία απορία ρε παιδία. Λογικά για να φορτίσει η μπαταριά με αυτό το σύστημα, θα δημιουργείτε ένα ισχυρό μαγνητικό πεδίο. Δεν θα έχει επιπτώσεις στο μελίσσι αυτό?       Καλή ανάσταση σε όλους με υγεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2014 8:39 pm

stkorts Οταν φορτωσει καποιος την κυψελη σου στο φορτηγο για να την κλεψει θα ξαναπατηθει ο διακοπτης και ετσι θα απενεργοποιηθει παλι το gps οποτε δεν θα ξερεις που πηγαινει. Αλλωστε ο σκοπος για μενα ειναι να μην φαινεται σε καμμια εξωτερικη επιθεωρηση οτιδηποτε απο το κυκλωμα του gps για να πεσει στην παγιδα ο επιδοξος κλεφτης. Μια παραλλαγη της ιδεας σου θα ηταν να υπαρχει ενας υδραργυρικος διακοπτης μεσα στην κυψελη και μαλιστα κρυφος, ο οποιος ενεργοποιειται με το που θα κουνηθει η κυψελη, και σε συνδυασμο με εναν χρονοδιακοπτη ρυθμισμενο να μεινει το gps ανοιχτο πχ 12 ωρες να κανεις αυτο που λες. Γινεται.....Βασικα με τα ηλεκτρονικα οτι θες μπορεις να κανεις.  Το θεμα  ειναι η πρακτικοτητα και η ευκολια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2014 8:49 pm

psath και jimer1 Το κυκλωμα φορτισης απο αποσταση εχει εμβελεια 2-3 ποντους δηλαδη ο σκοπος του ειναι πχ να βαλεις ολο το gps και την μπαταρια μεσα στο ξυλο της κυψελης και μαλιστα στοκαρισμενο, προπολιασμενο απο μεσα και να κρεμασεις εξω απο την κυψελη ενα κουτακι που μεσα θα εχει τον πομπο και να φορτιζει ετσι η μπαταρια. Χωρις να αναγκαζεσαι να βγαζεις καθε φορα την μπαταρια για φορτιση η αλλαγη. Ο σκοπος δηλαδη ειναι πως ακομη κι αν καποιος ειναι τοσο ανετος που θα ανοιξει την κυψελη, μεσα δεν θα φαινεται τιποτα, λες και δεν ειναι παγιδευμενη. Ομως θα μπορεις με το κουτακι (πομπο) που θα κρεμας απ'εξω απο την κυψελη να φορτισεις τη μπαταρια του gps.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την spithoyras στις Κυρ Απρ 20, 2014 9:10 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2014 9:03 pm

Κατάλαβα, είναι σαν τους ασύρματους φορτιστές κινητών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2014 9:15 pm

Μπραβο σαν τους νεου τυπου φορτιστες κινητων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2014 9:26 pm

Ωραία η ιδέα σου.  Efharisto 
Δεν υπάρχει έτοιμο στα 12 volt για αυτοκίνητο; Βάζεις μια μπαταρία 12 volt 4-5ah κάτω από την κυψέλη, με κάποιο συρταράκι να μπαίνει και να βγαίνει, καμουφλαρισμένο, και τα πράγματα γίνονται πολύ εύκολα. Υπάρχουν και 12volt μπαταρίες πλακέ που βολεύουν στην τοποθέτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2014 9:30 pm

Μπορείς όμως να τρυπήσεις και τον πάτο της κυψέλης και να συνδέεις με βύσμα τη μπαταρία προς φόρτιση με τη μεγάλη φορτιστή. Πίστεψα ότι θα μπορούσες να τη φορτίσεις από χμ. μακριά. Τώρα ολόκληρο ασύρματο δίκτυο για 2-3 πόντους; Βέβαια δε φαίνεται τίποτα κι ο κλέφτης δεν υποψιάζεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2014 10:30 pm


Το θεμα ειναι μην το βαλει σκοπο ο κλεφτης να σε "ψυρισει" γιατι πρεπει να μην ξεχνατε οτι τα "μετρα" εχουν και "αντιμετρα" τα οποια ειναι καλυτερα να μην τα αναφερω γιατι τοτε θα γινει της "κακομοιρας"!!!!!! oxi oxi 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stkorts
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών    Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών  Icon_minitimeΔευ Απρ 21, 2014 10:33 am

spithoyras έγραψε:
stkorts Οταν φορτωσει καποιος την κυψελη σου στο φορτηγο για να την κλεψει θα ξαναπατηθει ο διακοπτης και ετσι θα απενεργοποιηθει παλι το gps οποτε δεν θα ξερεις που πηγαινει. Αλλωστε ο σκοπος για μενα ειναι να μην φαινεται σε καμμια εξωτερικη επιθεωρηση οτιδηποτε απο το κυκλωμα του gps για να πεσει στην παγιδα ο επιδοξος κλεφτης. Μια παραλλαγη της ιδεας σου θα ηταν να υπαρχει ενας υδραργυρικος διακοπτης μεσα στην κυψελη και μαλιστα κρυφος, ο οποιος ενεργοποιειται με το που θα κουνηθει η κυψελη, και σε συνδυασμο με εναν χρονοδιακοπτη ρυθμισμενο να μεινει το gps ανοιχτο πχ 12 ωρες να κανεις αυτο που λες. Γινεται.....Βασικα με τα ηλεκτρονικα οτι θες μπορεις να κανεις.  Το θεμα  ειναι η πρακτικοτητα και η ευκολια.

Οπως είπα και στο πρώτο ποστ δεν το έχω κατασκευάσει οπότε δεν έχω βρει και αντιμετοπισει τις τεχνικές λεπτομέρειες που θα προκύψουν, είμαι σίγουρος όμως ότι υπάρχουν διακόπτες που όταν τούς ενεργοποιήσεις μένουν ενεργοί και χρειάζονταν κάποια διαφορετική μεταχείριση για να απενεργοποιηθούν. πάντως από μια γρήγορη ματιά που έριξα υπάρχουν και ανιχνευτές κίνησης που θα μπορούσαν να βρίσκονται μέσα στην κυψέλη και να ενεργοποιούν τον μηχανισμό.

Ακόμα δεν νομίζω πως με πειράζει να φαίνεται εξωτερικά ότι κάτι έχω εγκαταστήσει μέσα στις κυψέλες μου, ακόμα και το λαμπάκι του συναγερμού μερικές φορές λειτουργεί ανασταλτικά για τους διαρρήκτες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγορά μελισσιών..GPS παγίδευσης κυψελών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγορα κυψελων, μελισσιων και εξοπλισμου
» Αγορα κυψελων, μελισσιων και εξοπλισμου στην Θεσσαλονικη
» Αγορα μελισσιων
» Αγορά μελισσιών
» Αγορά μελισσιών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: