Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
+3
ΛΟΥΚΑΣ
beezy
Johnniebee
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

"Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι    "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 5:18 pm

Σε μια συζήτηση που είχα σήμερα με έναν πολύ νέο μελισσοκομό, μου παραουσίασε μια σκέψη του και ήθελε τη γνώμη μου πάνω σε αυτή...

Έχει 2 μικρά μελίσσια που ξεχειμώνιασαν με τα χίλια ζόρια και τώρα θέλει να τα ενισχύσει με πληθυσμό και μου ζητάει απεγνοσμένα να του δώσω εγώ... Αλλά εγώ δεν είμαι σε θέση να του δώσω τώρα....Και ακούστε τι σκέφτηκε!!!!!

Ξέρει ένα μελίσσι που έχει κάνει αποικία κάπου έξω (δεν λέει που επειδή φοβάται μην του το πάρω  htipieme ) και θέλει να βάλει μια κυψέλη με πλαίσια αλυμένα με μέλι ώστε να πάει πληθυσμός από το δυνατό αυτό μελίσσι να το πάρει και μόλις δεί οτι έχει μπεί πολύς κόσμος μέσα, να κλείσει την κυψέλη, να το πάρει και μετά αφού του βάλει τροφή και νερό και το αφήσει 2-3 μέρες να ενώσει τον πληθυσμό αυτό με ένα δικό του!!!...

Εγώ δεν θα το έκανα... του πρότεινα μάλιστα να τον βοηθήσω να το πιάσει και να το πάρει όλο δικό του αλλά δεν θέλει και η αλήθεια είναι οτι με έβαλε κι εμένα σε σκέψεις επειδή δεν ήξερα να του πώ αν είναι εφαρμόσημη η ιδέα του..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

"Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι    "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 7:36 pm

Johnniebee έγραψε:
Σε μια συζήτηση που είχα σήμερα με έναν πολύ νέο μελισσοκομό, μου παραουσίασε μια σκέψη του και ήθελε τη γνώμη μου πάνω σε αυτή...

Έχει 2 μικρά μελίσσια που ξεχειμώνιασαν με τα χίλια ζόρια και τώρα θέλει να τα ενισχύσει με πληθυσμό και μου ζητάει απεγνοσμένα να του δώσω εγώ... Αλλά εγώ δεν είμαι σε θέση να του δώσω τώρα....Και ακούστε τι σκέφτηκε!!!!!

Ξέρει ένα μελίσσι που έχει κάνει αποικία κάπου έξω (δεν λέει που επειδή φοβάται μην του το πάρω  htipieme ) και θέλει να βάλει μια κυψέλη με πλαίσια αλυμένα με μέλι ώστε να πάει πληθυσμός από το δυνατό αυτό μελίσσι να το πάρει και μόλις δεί οτι έχει μπεί πολύς κόσμος μέσα, να κλείσει την κυψέλη, να το πάρει και μετά αφού του βάλει τροφή και νερό και το αφήσει 2-3 μέρες να ενώσει τον πληθυσμό αυτό με ένα δικό του!!!...

Εγώ δεν θα το έκανα... του πρότεινα μάλιστα να τον βοηθήσω να το πιάσει και να το πάρει όλο δικό του αλλά δεν θέλει και η αλήθεια είναι οτι με έβαλε κι εμένα σε σκέψεις επειδή δεν ήξερα να του πώ αν είναι εφαρμόσημη η ιδέα του..


Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο και μπορεί να κάνω λάθος αλλά πολύ κρυψίνους και για νέος πολύ αντισυμβατικός... είσαι σίγουρος ότι αναφέρεται σε ένα "ελεύθερο μελίσσι κάπου εκεί έξω' ή μήπως παίζει κάτι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

"Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι    "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 9:01 pm

Παραμύθια λέγει [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ή είναι άσχετος με την μελισσοκομία [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

"Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι    "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Icon_minitimeΤετ Απρ 09, 2014 9:53 pm

Σήμερα μιλούσαμε πάλι και μου αποκάλυψε οτι είναι ένα μελίσσι σε κορμό δέντρου και δεν θέλει να το κόψει, νομίζω ελιά έιπε. Επίσεις μου είπε οτι κοντά υπάρχει μελισσοκομείο... Του είπα ότι περισσότερες μέλισσες θα κλέψει από το ξένο μελισσοκομείο παρά από το μελίσσι και (νομίζω) τον έπεισα να μην το κάνει...

Επόμενο βήμα, να μου πεί που έιναι και να πάμε να το πιάσουμε!! oraia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

"Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι    "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Icon_minitimeΠεμ Απρ 10, 2014 8:56 am

Μπορεί να φανεί κάπως, αλλά όλα τα προηγούμενα δεν είναι μελισσοκομία. Μελισσοκομία είναι όπως τα μελίσσια κατέληξαν πολύ μικρά, να καταφέρει με υπομονή και μετρημένους χειρισμούς να τα κάνει πάλι μεγάλα. Όλοι έχουμε μικρά μελίσσια, δεν βγαίνουμε στην γύρα για πληθυσμό από μελισσια που δεν ξέρουμε καν αν είναι άρρωστα. Ο καθένας πρέπει να παλεύει με ότι έχει στα χέρια του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

"Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι    "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Icon_minitimeΠεμ Απρ 10, 2014 10:23 am

Απο πότε θεωρείτε κλέψιμο το να πιάσεις έναν αφεσμό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

"Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι    "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Icon_minitimeΠεμ Απρ 10, 2014 12:32 pm

Φίλε μου, δεν ξέρω τι ιδεολογία είναι αυτή που έχουν μερικοί, αλλά για μένα αν φύγει ο αφεσμός από το κλαδί που πρωτοέπιασε, πάει το πουλάκι πέταξε. Σε όποιου την κυψέλη η την παγίδα μπει, σε αυτόν ανοίκει. Ας ήταν ο ιδιοκτήτης εκεί να το πιάσει στο κλαδί που κρεμόταν. Κι αν δεν υπήρχε η παγίδα και κατέληγε σε καμμιά κουφάλα, η σε τρύπα βράχου, τότε τι θα έκανε? Θα έκοβε το δέντρο του άλλου η θα τίναζε το βουνό για να το βγάλει? Εεεε τώρα βέβαια δεν λέμε να δεις τον αφεσμό να πετάει από πάνω , και τον ιδιοκτήτη να τρέχει από κάτω και να το ακολουθεί. Σε αυτή την περίπτωση, μόνο για την τρεχάλα που θα είχε κάνει και τους φράχτες που θα είχε πηδήξει, θα του το έδινα μετά χαράς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

"Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι    "Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι  Icon_minitimeΠεμ Απρ 10, 2014 11:50 pm

εγω ξερω οτι οταν θες να ασχοληθεις με την μελισσοκομια αγοραζεις λίγα και περιμενεις να τα αναπτυξεις, βγαινεις στο βουνο κοντα σε νερα να βρεις ελευθερα σε δεντρα και τα παιρνεις ολοκληρα η αλλιως, πας αγοαρζεις κανα 20αρια και κανεις τη δουλεια σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
"Κλέψιμο" μελισσών από ελεύθερο με μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγορα μελισσων
» ανάπτυξη μελισσών
» Τιμή αγοράς μελισσιών και αλλες αποριες...
» φυλές μελισσών
» Απωθητικο μελισσων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: