Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου

Πήγαινε κάτω 
+7
ΜπαμπηςΚαστορια
ethnic69
yiorgos
beesbikos
mpampis13
lingistis
Στέλιος1
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14, 2014 3:30 pm

Στο δέντρο που φαίνεται  στις φώτο υπάρχει ένα μελίσσι, που αν κρίνω από την περατζάδα του ( μπες βγές ) πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο

το πρόβλημα είναι ότι βρίσκεται στον εξωτερικό χώρο (αυλή) ενός καφενείου και ενοχλεί τους θαμώνες

όπως φαίνεται και από την φωτογραφία έχουν ήδη γίνει απόπηρες εξολόθρευσης του βουλώνοντας τις εισόδους του με αφρό , ευτυχώς με απόλυτη αποτυχία  poli cool 

θέλω λοιπόν τα φώτα σας idea  για το πώς μπορώ να το βγάλω και να το πάρω , έτσι ούτως ώστε και αυτό να ζήσει και εγώ να βγω ωφελημένος αφού θα το πάρω για εμένα  oraia 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

όπως φαίνεται οι τρύπες στην κουφάλα είναι περίπου σε ύψος 3 μέτρα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

περιμένω τις ιδέες σας λοιπόν για το πώς να το βγάλω
χτυπήματα με σφυρί ?
αφαίρεση του αφρού από τις παλιές εισόδους  και εισαγωγή καπνού για να βγουν από την κύρια είσοδο ?
συνδυασμό και των δυο?
κάτι άλλο ίσως ?

εν τέλει υπάρχει περίπτωση να το βγάλω χωρίς να φάω 100.000 κεντριά ? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14, 2014 5:32 pm

Στέλιο όποτε έβγαλα από κορμό ήταν με κόψιμο του, βασικά πάντα ήταν δένδρο προς κοπή και μελίσσι μέσα. Να πάρεις το μελίσσι και να διατηρηθεί και το δένδρο skeftome ... θα ήθελα και εγώ να ακούσω τρόπους από όσους το έχουν κάνει.

Γεροπλάτανος έτσι Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14, 2014 8:24 pm

...αδυνατον κυριοι και το δεντρο δειχνει τεραστιο και υγιες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14, 2014 8:38 pm

τεράστιο ναι ...........
υγιές όχι............
ξερό
δεν βγάζει φύλο εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια

αυτό που μου περνά από το μυαλό είναι να δοκιμάσω μήπως κόβοντας τον τεράστιο ρόζο κάθετα αποκαλυφθεί το εσωτερικό της κυψέλης  skeftome 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14, 2014 11:14 pm

Εγω γιατί δεν μπορω να δω τις φωτογραφίες? klama 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15, 2014 2:46 pm

Και αν........... δημιουργούσες συνθήκες που να δυσανασχετήσουν και να εγκαταλείψουν την φωλιά...... για μια καλύτερη!!!
και όλος τυχαίος να έχεις απ έξω μια ωραιότατη κυψέλη και φρέσκα μυρωδάτα κεριά!!!!
Δλδ αν διαλυσης θυμολι σε οινόπνευμα όπως κάνουμε για θεραπεία κατα του βαρροα, άλλα αντί για την σωστή ποσότητα, χρησιμοποίησης την 10πλασια? η πιο ισχυρή δόση πχ! και την ρίξεις με σύριγγα, μέσα στην κουφάλα.
Όλο αυτό για να δυσανασχετήσουν, να βγουν εξω, και να τις πιάσεις σαν αφεσμο.
και αμα δεν.....τουλάχιστον θα έχουν ξελαφρώστε από βαρροα!!!
Άμα πας με πριόνι φίλε νομίζω θα τις ξεσηκωθη και θα γίνει μάχη!!!! και άμα μαζί με αυτές ξεσηκωθη και το καφενείο....!!!!! πανηγυρί!!!!

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15, 2014 5:35 pm

Γιώργη σε αυτές τις συνθήκες δυσανασχέτησης σκέφτομαι να επενδύσω και εγώ για να οδηγήσω σε λιποταξία το μελίσσι .......
αλλά η θυμόλη δεν μου είχε περάσει από τον νου scratch 

σκεπτόμουν τον καπνό από τις παλιές βουλωμένες τρύπες και την κυψέλη με τα μυρωδάτα κεριά και ίσως και λίγο άρωμα αφεσμών στην υπάρχουσα είσοδο  skeftome 

αλλά μάλλον τα πράγματα είναι πιο δύσκολα από ότι τα φαντάζομαι kolimenos 

όσο για την μάχη και το πανηγύρι που περιέγραψες, δεν θα την γλυτώσουμε ούτως ή άλλως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15, 2014 5:48 pm

μια ερωτηση...οι ολοι τριγυρω κατοικοι τι γνωμη εχουν για το ολο θεμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15, 2014 5:58 pm

βασικά μόνο και μόνο επειδή είναι μελίσσι το λυπούνται και το σέβονται
αλλιώς δεν θα είχαν μείνει στον αφρό
και ο αφρός από ότι κατάλαβα δλδ με μισή καρδιά μπήκε

είναι δύσκολη περίπτωση φίλε Μπάμπη από την μια το συγκεκριμένο έντομο απολαμβάνει την εκτίμηση και το θαυμασμό των συγχωριανών μου τουλάχιστον αλλά από την άλλη μέλισσες κυριολεκτικά πάνω από τα κεφάλια των ανθρώπων που απλά θέλουν να πιουν καφεδάκι ή να παίξουν πρέφα δεν είναι ότι πιο ευχάριστο

Με λίγα λόγια από την μια το χαίρονται από την άλλη το φοβούνται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15, 2014 6:08 pm

Εχω καποιες αμφιβολιες για την μεθοδο με θυμολη για να παρει το μελισσι . Δεν ξερω αν θα παρει και την βασιλισσα , και αν ναι .... σε τι κατασταση θα την παρει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15, 2014 8:53 pm

Να πει και ο ασχετος την γνωμη του; Μηπως αμα ανοιγες τρυπα με αριδα απο την πισω μερια της εισοδου και τις καπνιζες απο εκει αυτες δεν θα βγαιναν απο μπροστα; Με μια ωραια κυψελη να τις περιμενει στην εισοδο πιστευω να αφησουν την παλια τους κατοικια.





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15, 2014 9:57 pm

στελιο ρωταω απλα γιατι...αν θελανε να φυγει και κανανε τα στραβα ματια και μια και μου ειπες οτι το δεντρο ειναι ουσιαστικα νεκρο ...λεω εγω τωρα...
απο τις φωτο καταλαβενω οτι υπαρχει κουφαλα στο κομμενο κλαδι με τον αφρο...αν με αλυσοπριονο κοπει σε εκεινο το σημειο καθετα το δεντρο,τοτε θεωρητικα θα φανει η κουφαλα και το μελισσακι....
τα υπολοιπα τα καταλαβενεις...τωρα αν θελετε να μην φαινετε το κοψιμο μπορειτε επειτα απο την μετακομιση να ξανακοληθει το κομμενο κομματι...
τι να πω ...μια ιδεα ειπα... oraia oraia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15, 2014 11:32 pm

και αυτό το έχω σκεφτεί Μπάμπη

μάλιστα σήμερα δοκίμασα χτυπώντας ελαφρά ( μην φάω και κανένα ντου ) τον ρόζο και διαπίστωσα ότι ένα μεγάλο κομμάτι του είναι σαθρό και κούφιο .
Ίσως λοιπόν να μην χρειαστεί καν αλυσοπρίονο και να ξεκολλήσουν αρκετά μεγάλα κομμάτια με μια σκύλα και να φανεί η αποικία

το θέμα είναι μήπως η αποικία είναι πολύυυυυυυυυυυυυυυυυ μέσα affraid 
θα δείξει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 16, 2014 5:44 pm

Τρυπωντας με την αριδα σιγα σιγα θα εχεις και αποψη ποσο βαθια ειναι το μελισσι και σε τι υψος διοτι η αριδα θα λερωνεται απο το μελι . θα ειναι κατι σαν δεικτης. Παντως αν ειναι τοσο σαπιο καλα ειναι να κοπει το δεντρο. Μπορεις στην θεση του να φυτεψεις ενα καινουργιο. flower 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 16, 2014 6:37 pm

Μία ιδέα είναι η εξής: Εάν το μελίσσι έχει μια μόνο είσοδο-έξοδο, θα στερέωνα μπροστά του μια άδεια κυψέλη με μπρος-πισω είσοδο ,και θα υποχρέωνα τις μέλισσες να περνάνε μέσα από αυτήν. Μέσα στη κυψέλη θα έβαζα ένα πλαίσιο με ανοιχτό γόνο (που θα σπεύσουν να σκεπάσουν) και άδεια. Ετσι σιγά-σιγά το μελίσσι θα μεταφερθεί στην κυψέλη.
Εχω και σχετικό βιντεάκι αλλά δεν καταλαβαίνω πως μπορώ να το ανεβάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 16, 2014 9:33 pm

Φίλε μου αυτήν ή ιδέα μου φαίνεται η πιο επαναστατική από όλες  idea 

δλδ θα δημιουργήσω μια προέκταση της φωλιάς τους με την κυψέλη που θα τοποθετήσω με το τρόπο που μου είπες, με σκοπό να προσελκύσω σιγά σιγά όλη την αποικία προς την κυψέλη, αρχικά τις παραμάνες για να σκεπάσουν τον γόνο και έπειτα την βασίλισσα που θα λυμπηστεί τα άδειά και μυρωδάτα κεριά για να τα γεννήσει  Efharisto  Efharisto 

όσο για το βίντεο που λες επειδή τέτοια βίντεο είναι πλούτος γνώσεων πρέπει να τα δει όλος ο κόσμος , θα το στείλεις σε εμένα και θα το ανεβάσω εγώ .

Θα σου εξειγήσω με Π.Μ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 16, 2014 10:37 pm

Απολαύστε...


Υπάρχει και η μέθοδος όπου βγαίνουν οι μέλισσες και δεν μπορούν να ξαναμπουν γιατί βάζουμε αυτό το χωνί

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και έτσι οι μέλισσες μπαινουν στην κυψέλη. Με το τρόπο αυτό δεν μπορούμε να πάρουμε την βασίλισσα και φυσικά ούτε τις κηρήθρες. Την εφαρμόζουμε νωρίς πριν αρχίσει να γονεύει κανονικά το μελίσσι ώστε η ζημιά να είναι μικρή. Στην κυψέλη βάζουμε λίγο γόνο ημέρας για να βγάλει νέα βασίλισσα.

πληροφορίες υπάρχουν και εδώ από όπου πήρα την φώτο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΔευ Φεβ 17, 2014 12:52 am

Να και το βίντεο που μου έστειλε ο Κανάρης 

να τον ευχαριστήσω λοιπόν και δημόσια   Efharisto 

επίσης να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους ασχολήθηκαν με τον προβληματισμό μου και έριξαν ιδέες στο τραπέζι  Efharisto 

και όσους θα συνεχίσουν να το κάνουν ........
οι ιδέες δεν πρέπει να σταματούν ποτέ..... idea 

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 5:42 pm

φιλε εγω θα ελεγα να ρωτησεις καποιον υπευθηνο η ιδιωκτητη ωστε να κοψεις το δεντρο..και να κανεις οτι θες μετα μα την ησυχια σου..το δεντρο ειναι εντελως τελειωμενο..οποτε μια ημερα θα ανοιξει θα παρει νερα και θα χαθουν και οι μελισσες..αλλα φοβαμαι μην βρεθουν καλοθελητες και βρεις και το μπελα σου στο τελος γιαυτο προτεινο να ψαξεις καποιον να παρει την ευθυνη για το κοψιμο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠεμ Απρ 03, 2014 8:07 pm

και ο θεός βοηθός  lol! 
με αφαίρεση των σάπιων κομματιών δεν γινόταν πάντως . klama 
Είναι πολύ ψηλότερα μέσα στον κορμό από την είσοδο των μελισσών

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠεμ Απρ 03, 2014 10:13 pm

θεος ο Στελαρας...αντε καλη ψαρια....και την  queen  μεσα ευχομαι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠεμ Απρ 03, 2014 10:17 pm

θεός είναι ο lingistis, ο Στελάρας έβλεπε και κουνούσε τον αφρό για να βγαίνει πιο γρήγορα από την φιάλη  lol!


ΑΑΑΑΑΑ συγνώμη έστησα και την σκαλωσιά για να πατήσει ο lingistis επάνω και να βάλει την κυψέλη  lol! 

τελικά κάτι έκανα και εγώ  Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΠαρ Απρ 04, 2014 1:56 pm

Παιδια πολυ καλο. Σκεφτομουν αν συνδυαστουν η ιδεα με την βαρια μυρωδια θυμολης στην παλια φωλια και την νεα μυρωδατη με το λαστιχο κυψελη που βαλατε, λες να εγκαταλειψουν πληρως και να ερθει και η βασιλισσα ? Το λαστιχο ισως να ειναι απο πλεγμα για να φευγει η μυρωδια και να μην μπαινει στην νεα. Καλη επιτυχια ευχομαι, ανυπομωνω  για τα νεα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2014 7:40 pm

μετά από 2 μέρες αποτέλεσμα μηδέν  kolimenos 

πολύς θόρυβος μέσα στον κορμό και στην κυψέλη μόνον αυτές που είχαν μείνει έξω όταν στουμπώναμε με αφρό  kolimenos 

αλλάξαμε τα σχέδια λοιπόν

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και λίγο πριν κλείσω με τις τελευταίες βίδες γύρο γύρο την σήτα και ανοίξω για τα καλά την τρύπα και αρχίσουν να πετάγονται για να με φάνε .........
τσουπ ο καλός θεός............ βροχή καρεκλοπόδαρο
πίσω ξανά όλες μέσα  lol! lol! lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου   Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2014 8:25 pm

Στελιο στην προηγουμενη προσπαθεια με τον σωληνα βαλατε ανοιχτο γονο στην κυψελη η μονο χτισμενες κηρηθρες ?
Παντως αν δεν πιασει και με την σιτα χωνι που κανατε τωρα ριξτε βαρια αρωματισμενο νερο με θυμολη μεσα στο δεντρο η αλλη βαρια μυρωδια μπας και εγκαταλειψουν. Ειμαι της γνωμης η ακρη του χωνιου να καταληγει στην εισοδο της νεας κυψελης ωστε να μυρισουν το νεο τους σπιτι. Καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορά μελισσιού από σάπιο κομένο κορμό δέντρου σε κυψέλη
» Μελίσσι σε κουφάλα δέντρου
» ΜΕΛΙΣΣΗ ΣΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΔΕΝΤΡΟΥ
» Καταλαθος αφαιρεση βασσιλισας
» Αφαίρεση κεριού από τελάρο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: