Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ανιχνεύτριες;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ανιχνεύτριες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανιχνεύτριες;   Ανιχνεύτριες; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 5:39 pm

Φίλοι χαίρεται,

Από τις 24/03 έχω εγκαταστήσει 2 παγίδες αφεσμού σε δυο μελλοντικά μου μελισσοκομεία. Την πρώτη παγίδα σε ένα κτήμα που έχουμε με εσπεριδοειδή και την άλλη σε ένα ελαιώνα. Και στις δύο ακόμα δεν έχω πιάσει τίποτα αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως και τις τρεις φορές που πήγα για να τσεκάρω αν εγκαταστάθηκε κάποιο σμήνος είδα τουλάχιστον να βγαίνει μια μέλισσα από μέσα. Έχω μέσα τρία άκτιστα πλαίσια στην κάθε παγίδα και κάθε τόσο ρίχνω και κάνα "ψεκασματάκι" με σπρέι για τη σύλληψη αφεσμών.
Υπάρχει περίπτωση οι μέλισσες που είδα να βγαίνουν από τις παγίδες να είναι ανιχνεύτριες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Ανιχνεύτριες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανιχνεύτριες;   Ανιχνεύτριες; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 7:12 pm

Question Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Πως φτιάχνεται μια παγίδα αφεσμών; Και κάτι άλλο... Γιατί το μελίσσι να προτιμήσει την κυψέλη από το δέντρο στην περίπτωση των εσπεριδοειδών?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tony11020
Μέλος
Μέλος
tony11020


Αριθμός μηνυμάτων : 56

Ανιχνεύτριες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανιχνεύτριες;   Ανιχνεύτριες; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 7:39 pm

Γειά. Κ το σπρέι που το αγόρασες.?. Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ανιχνεύτριες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανιχνεύτριες;   Ανιχνεύτριες; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 7:47 pm

Η δημιουργία παγίδων αφεσμών δεν είναι μια διαδικασία ειδική. Παίρνεις μια παλιά ή καινούργια κυψέλη δεκάρα ή πενταράκι προςθέτεις μέσα πλαίσια και για προσέλκυση τρίβεις στα πλαϊνά εσωτερικά της κυψέλης λεμονόφυλλα ή μελισσόχορτο ή χρησιμοποιείς κάποιο σκεύασμα (σπρέι, αλειφή, ή ακόμα και μαντηλάκι προσέλκυσης αφεσμών) για να σιγουρέψεις την διαδικασία. Αν τα πλαίσια είναι κτισμένα, η κυψέλη χρησιμοποιημένη αυξάνεται ο συντελεστής επιτυχίας. Η παγίδα θα πρέπει να βρίσκεται 1,5 μέτρο και άνω από την επιφάνεια του εδάφους.
Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου τώρα, αυτή την περίοδο ξεκινάει ο πυρετός της σμηνουργίας. Η επιλογή των εςπεριδοειδών ήταν σχεδόν τυχαία. Δηλαδή σε προηγούμενες αναρτήσεις του forum είχε συζητηθεί πως στις πορτοκαλιές υπάρχει μια πυροδότηση για ένα μελίσσι να σμηνουργήσει. Λόγω του ότι έχουμε ένα μικρό κτήμα με πορτοκαλιές, λεμονιές, μανταρινιές, κίτρο και στο σημείο αυτό έχω το εργαστήριο μου με βόλευε. Αν ρωτάς τώρα γιατί ένα μελίσσι επιλέγει την κυψέλη και όχι το δέντρο παραθέτω κάποιες σκέψεις:
1) Αν δεν υπάρχει κάποια κουφάλα το δέντρο που θα στρατοπεδεύει για να εγκατασταθεί μόνιμα. Αν και υπάρχουν περιπτώσεις εγκατάστασης σμήνους σε κλαδιά, λόγω καιρικών συνθηκών αλλά και εχθρών είναι καταδικασμένο σε θάνατο.
2) Η χρησιμοποιημένη κυψέλη δίνει την αίσθηση της ασφάλειας. Πάρα πολλές φορές υπάρχουν αφεσμοί σε διαφορετικές ή ακόμα και τις ίδιες χρονιές στο ίδιο σημείο.
3) εμείς κάνουμε όλες τις παραπάνω ενέργειες για την προσέλκυση του.

ΠΡΟΣΟΧΗ: απαγορεύονται (είναι ενάντια στην ηθική της μελισσοκομίας) η εγκατάσταση παγίδων σε παρακείμενο μελισσοκομείο που δεν μας ανήκει. Γιατί; Με αυτό τον τρόπο κλέβουμε μέρος του ζωικού κεφαλαίου και του παραγωγικού ενός συναδέλφου μας.

Ελπίζω να βοήθησα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Κυρ Μαρ 30, 2014 7:53 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ανιχνεύτριες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανιχνεύτριες;   Ανιχνεύτριες; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 7:50 pm

tony11020 έγραψε:
Γειά.  Κ το σπρέι που το αγόρασες.?.  Ευχαριστώ πολύ

Υπάρχει σε κάθε μελισσοκομικό μαγαζί αλλά και σε e-shop μελισσοκομίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Ανιχνεύτριες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανιχνεύτριες;   Ανιχνεύτριες; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 9:03 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ monarchis. Έχω πάει κι' όλας να ετοιμάσω μία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ανιχνεύτριες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανιχνεύτριες;   Ανιχνεύτριες; Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 8:29 am

Κανένας έμπειρος παιδιά, πιστεύει πως είναι ανιχνεύτριες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ανιχνεύτριες;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: