Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΠεμ Μαρ 27, 2014 7:35 pm

Σε σημερινη επιθεωρηση διαπιστωσα μεγαλη νεκταροεκριση και γυρεοφορεια απο την νεα καλλιεργεια που ξεφυτρωσε στην περιοχη μου της ελαιοκραμβης. Οι μελισσες ερχωνταν με κατι τεραστιους σβωλους κιτρινης γυρης και απο το βαρος που ειχανε σκαγανε σαν βαρια καρπουζια στην σανιδα πτησης, εχω την εντυπωση οτι πρεπει να κουβαλουσαν ταυτοχρονα και νεκταρ γιατι οι κοιλιες τους ηταν λιγο  πρισμενες. Μπορουν να κουβαλανε και τα δυο ?
Φανταστειτε οτι η ελαιοκραμβη δεν ειναι ακομη σε πληρη ανθιση, τι θα γινει αραγε οταν φτασει στην πληρη αποδοση της ?. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα τρεχω να μαζευω τις γυρες απο τις γυρεοπαγιδες.
Το μελισσοκομειο ειχε παρα πολυ κινηση με μεγαλο βουισμα που σημαινει οτι δουλευαν πολυ καλα.
Απο την μια ειμαι χαρουμενος γιατι τα μελισσια μου εχουν προσβαση σε μια τοσο καλη ανθοφορια απο την αλλη ομως δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για το φυτο αυτο και μαλιστα δια στοματος επιστημονων του Αριστοτελειου πανεπιστημιου θεσσαλονικης. Σε ερωτηση μελισσοκομου που ηταν η εξης:
Παράθεση :
Κύριε καθηγητά. Ονομάζομαι Κυριακή Ζυ........, από Αλεξανδρούπολη. Έχω παρακολουθήσει παλαιότερα τα σεμινάρια που κάνατε στη γεωργική σχολή για μελισσοκόμους απ' όλη την Ελλάδα και παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω αν πρέπει να απομακρύνουμε τα μελίσσια μας από τις (νέες στην περιοχή μας) βιοκαλλιέργειες της ελαιοκράμβης. Γνωρίζω πως δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα κάτι, όμως θα με ενδιέφερε οπωσδήποτε η γνώμη σας.

Δωθηκε η εξης απαντηση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η ερωτησεις μου τελικα ειναι ποια η γνωμη σας για την καινουργια αυτη καλιεργεια ? Υπαρχει καποιος συναδελφος εδω μεσα που την εχει δουλεψει και εχει βγαλει καποια συμπερασματα ?

Ευχαριστω προκαταβολικα, φιλικα Παναγιωτης

Υ.Γ. Ξεχασα να αναφερω συνοπτικα τα μειονεκτιματα της ελαιοκραμβης που ειναι το γρηγορο κρυσταλωμα του μελιου 1 εως λιγες εβδομαδες και οτι σε βαθος χρονου μπορει να γινει γεννετικα τροποποιημενο φυτο και στην ελλαδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΣαβ Μαρ 29, 2014 10:56 pm

Φίλε spithoyra τα έχω πάει κ' εγώ.. αύριο θα πάω για επιθεώρηση να δώ τι κάνουν..!!!!
πέρσι μάζεψα γύρη ...τούμπανο τα συρτάρια από τις γυρεοπαγίδες άστα να πάνε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 4:09 pm

Εκατσες στην ελαιοκραμβη και για μελια περσι ? Αν ναι ειχες προβλημα με κρυσταλωμενα πλαισια ? Γιατι λενε οτι κρυσταλωνει πολυ γρηγορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:17 pm

φιλοι μου να σας κανω μια ερωτηση...απο την στιγμη που αυτο το φυτο ειναι υποπτο δεν φοβοσαστε και πατε εκει τα κοριτσια σας????
οπως και δεν φοβοσαστε που δινετε την γυρη να την καταναλωσουν ανθρωποι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:35 pm

Η ελλαδα προς το παρων δεν επιτρεπει τα μεταλαγμενα φυτα. Ο κινδυνος ειναι μην δωσει την αδεια λογω των μεγαλων συμφεροντων που παιζονται. Εγω ενημερωτικα δεν τα πηγα αλλα στο μελισσοκομειο που βγαζουν την ανοιξη τα μελισσια μου ξεφυτρωσαν καλιεργειες ελαιοκραμβης (Φανταστειτε ειναι στο βουνο για να αποφυγω την πεδιαδα που ειναι τινγκα στην ελαιοκραμβη) μαλλον λογω των επιδοτησεων. Πολυ φοβαμαι με βαση την πολιτικη της Ε.Ε η εξαπλωση της καποια στιγμη θα ειναι τετοια που δεν θα μπορουμε να την αποφυγουμε. Ηδη εγω ζοριζομαι.
Γι αυτο και υπαρχει η αναρωτηση, θα ειναι ευλογια η καταρα? για την ελληνικη μελισσοκομια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:47 pm

Ακριβως για αυτο ρωταω...τα μεταλαγμενα ειναι και θα ειναι παντα μεταλαγμενα.Αρα ειναι σωστο να πηγενουμε ΕΜΕΙΣ επιτηδες τα κοριτσια εκει?
ειναι σωστο να περνουμε ΕΠΙΤΗΔΕΣ μελι απο αυτα?
Ειναι σωστο να δινουμε στον ανθρωπο να καταναλωνει γυρη απο αυτα ΕΠΙΤΗΔΕΣ?
και κατι ακομα απο την στιγμη που δεν εχουν παρει αδεια στην Ελλαδα πως τα καλιεργουν και περνουν και επιδοτησεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:02 am

Αν και δεν ξερω περι αγροτικων λογικα δεν ειναι απο τα μεταλαγμενα. Φαινεται οτι υπαρχει και συμβατικη ελαιοκραμβη. Δεν θελω να πιστεψω οτι ειναι ενα ακομη αλαλουμ του εθνους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:18 am

ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΣΤΑ ΤΟΣΑ φιλε spithoyras ενα ακομα στα τοσα...
ρε φιλε παντα ηθελα να σου κανω αυτη την ερωτηση απο τη ρατσα μελισσας που εχεις στην φωτο μπορεις να μου κοψεις μια παραφυαδα.... bounce king flower htipieme 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:31 am

Δεν γινεται ειναι αποκλειστικη ρατσα που βγαζει γουστα.  oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:35 am

κριμα.... klama klama 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΠαρ Απρ 04, 2014 11:59 pm

spithoyras έγραψε:
Εκατσες στην ελαιοκραμβη και για μελια περσι ? Αν ναι ειχες προβλημα με κρυσταλωμενα πλαισια ? Γιατι λενε οτι κρυσταλωνει πολυ γρηγορα.

Μόνο λίγα κομμάτια πήγα και πήρα γύρη αποκλιστηκά..μέλια όχι..καθόλου..απλά τα έβαλα πολλά άχτιστα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2014 11:56 am

Χτιζανε πολυ στην ελαιοκραμβη ? Εγω αυριο θα κανω επιθεωρηση και θα δω αν χτιζουνε και σε ποιο βαθμο στα δυοροφα. Μεχρι τωρα παντως φερνουν πολυ φρεσκο μελι-γυρες και αναγκαστηκα σε μελισσια με 6 πλαισια πληθυσμο να τους παρω περσινα πλαισια με μελι που ειχα αφησει για τον χειμωνα και να δωσω χτισμενα για ξεμπλοκαρισμα των κουρασμενων βασιλισσων μου.
--------------------------------------------------------------
Νεωτερα για την ελαιοκραμβη : Απο ενα μικρο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ φαινεται οτι υπαρχει και συμβατικη ελαιοκραμβη και προς στιγμη αυτη μονο καλιεργειτε στην ελλαδα. Το θετικο ειναι οτι οι σποροι απο την μεταλλαγμενη ειναι πιο ακριβοι κατα 25%-40% και ισως να ειναι ανασταλτικος παραγοντας για την καλιεργεια της. Η ολη τροποποιηση εγινε για να εχει ανοχη το φυτο σε ενα φυτοφαρμακο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΣαβ Μάης 10, 2014 9:36 am

Τα συμπερασματα απο την ελαιοκραμβη για οποιον ενδιαφερεται τωρα που σταματησε να δινει ειναι τα εξης: Δινει πολυ μελι και βοηθαει παρα πολυ στην αναπτυξη του μελισσιου. Επισης δινει πολυ γυρη και γεμιζουν τις αποθηκες τους για μελλοντικη χρηση. Δεν ειχα προβλημα με κρυσταλωμενα πλαισια απο το μελι της γιατι το εχουν καταναλωσει σχεδον ολο. Ειναι η πρωτη φορα που δοκιμασα την ελαιοκραμβη γιατι δεν μπορουσα να την αποφυγω αλλα δεν παρατηρησα μεχρι στιγμης κανενα προβλημα, αντιθετως ειναι καλη για την αναπτυξη του σμηνους. Απ'οσο ξερω στην χωρα μας απαγορευεται η καλιεργεια μεταλαγμενων αρα το φυτο εδω ειναι κανονικη ελαιοκραμβη. Αν καποιος εχει αλλες πληροφοριες παρακαλω να το πει. Οταν και αν εχω νεοτερα θα σας πω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΚυρ Μάης 11, 2014 2:51 pm

δοκιμασες καθολου το μελι...τι γευση εχει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΔευ Μάης 12, 2014 12:26 pm

Οχι Μπαμπη δεν βολεψε να παρω καθολου μελι, ουτε ειχα την περιεργεια να βαλω δαχτυλο να δοκιμασω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ   ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ Icon_minitimeΔευ Μάης 12, 2014 11:33 pm

κριμα ρε φιλε επρεπε να βαλεις λιγο δαχτυλο,μια και αν δεν εινα μεταλαγμενη καλιεργεια θα μας ελεγες αν αξιζει το μελι απο αυτο το φυτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: