Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αγορά κυψέλης

Πήγαινε κάτω 
+7
xrisfiss
ilias9
japetus
MILIBEE
gillas
lingistis
captain
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2010 12:41 pm

καλη εβδομαδα καταρχην.

θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα για μια αγορα κυψελων που θελω να κανω απο καποιον γνωστο
κατασκευαστη και θα ηθελα την γνωμη σας.αν καποιος εχει αγορασει απο αυτον και αν μεινατε
ευχαριστημενοι απο αυτα που λει πως προσφερει .

τωρα ερωτηση ... μπορω να πω το ονομα του ή οχι?και αν οχι πως να σας πω για ποιον προκειται¨?

Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2010 2:02 pm

captain πάνε στην κατηγορία:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και πες μας ποιός είναι και αυτά που λέει πως προσφέρει κλπ.

Εάν έχεις «πρόβλημα» ζήτα την γνώμη μας να στην στείλουμε με προσωπικό μήνυμα (π.μ.)... αν και δεν βλέπω το λόγο στο να μην γράψει κάποιος γνώστης - πελάτης φανερά την αλήθεια… δηλαδή εγώ αν γνωρίζω πρώτο χέρι κάτι θα το αναρτήσω φανερά, είτε καλό είτε κακό… Από την στιγμή που αγοράζω κάτι είναι δικό μου… και για τα δικά μου πράγματα μπορώ να λέω ότι θέλω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2010 2:38 pm

λοιπον προκειται για τον Ευαγγελο Νικ Γεωργακη που διαφημιζετε στα περιοδικα για κυψελες απο συγκολλητο ξυλο cedar και
οι κυψελες ειναι σε κομματια.
ρωταω πρώτα για την ποιοτητα του ξυλου και αν στην συναρμολογιση κούμπωναν σωστα.
παιδια επειδη προκειται να ακουμπήσω καμποσα ευρω δεν θελω καμια πατατα να μου ξημερωση Rolling Eyes Rolling Eyes :lol:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gillas
Μέλος
Μέλος
gillas


Αριθμός μηνυμάτων : 51

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2010 2:48 pm

αγαπητέ φίλε ούτε να το σκέφτεσαι.πέρσι πήρα 5 για δοκιμή και είναι για πέταμα..και η τιμη δεν είναι και φτηνη με την δουλειά που κάνεις.το ξυλο είναι πολύ μαλακό και τα πλαίσια είναι απαράδεκτα .τα οποια τα συναρμολογεις μόνο σου.οι πάτοι είναι κινητοί αλλα δεν έχουν κατασκευή σωστη για να μπεί το μπροστά γατζάκι.με λίγα λόγια χάλια.τώρα βέβαια δεν ξέρω τι θα πουν άλλοι φίλοι αλλα εγώ μιλάω εκ πείρας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2010 2:49 pm

Απο γνωστο που ειναι στην περιοχη του , μου ειπε οτι ειναι καθ ολα μια χαρα.
Θα ρωτησω μολις τον ξαναδω λεπτομερεις.
Γιατι δεν παιρνεις λιγες για αρχη δοκιμαστικα να δεις τι γινετε κατασκευαστικα και μετα................
Καλη επιλογη παντως οτι και ν αποφασισεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2010 3:03 pm

θελω να τις παρω απο εναν μηπως καταφερω καλύτερη τιμη λεω τωρα.
εδω και 4 χρονια τις φτιαχνω μονος μου απο κοντα πλακε ,αλλα λεω να εγκαταλείψω το σπορ
γιατι και χρονο πολυ μου τρωει αλλα μου ερχετε και πιο ακριβα .απο την αλλη κατα καιρους εχω αγορασει
κυψελες για συμπληρωμα απο διαφορους και να πω τη αληθεια μου μεγαλες διαφορες μεταξύ τους δεν εχουν οσον αφορα το ξυλο.
τωρα εκει που κολλαω ειναι αυτο το cedar (τι ειναι?) και η ακριβεια στις διαστασεις

:lol: :lol:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2010 4:59 pm

captain έγραψε:

τωρα εκει που κολλαω ειναι αυτο το cedar (τι ειναι?)

Κωνοφόρο είναι, ειδος κέδρου, με μια ομορφη ελαφρά ρόδινη απόχρωση. Είναι το πιο συνηθισμένο ξύλο που χρησιμοποιείται πολλά χρόνια τώρα στις κυψέλες της βόρειας Ευρώπης και της Αμερικής..
Είναι ελαφρύ ξύλο αλλα πολύ ανθεκτικό στην υγρασία. Σε πολλα μερη δεν τις βαφουν καν απέξω τις κυψελες αυτες... Αποδιδουν τις ιδιοτητες αυτες στο ρετσινι που περιεχει, το οποιο διωχνει και τα ξυλοφαγα εντομα και ισχυριζονται οτι αντεχουν και 50 χρονια χωρις περιποιηση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias9
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
ilias9


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΔευ Μάης 10, 2010 11:11 pm

Ποσο κοστιζει η καθε κυψελη ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 7:39 am

Απο Μελισσοκομικη Αθηνας 29 ευρω τον εμβρυοθαλαμο με τα 10 πλαισια και 15 ευρω τον οροφο παλι με 10 πλαισια .
Η διαφορα των πλαισιων ειναι 3 ευρω και αν ειναι συρματωμενα 4.5 ευρω.
Τις τελευταιες 2 φορες ομως που πηρα κυψελες ειδα πως εχει πεσει η ποιοτητα ,
εαν επαιρνα ποσοτητα σιγουρα θα το εψαχνα περισσοτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xrisfiss
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 12:04 pm

Καλημέρα παιδιά, ξέρετε εάν η ΑΝΕΛ στην Αθήνα δίνει λιανική? Πχ. δύο κυψέλες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 2:32 pm

Ναι εχει και λιανικη οτι θελεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 5:05 pm

απο την anel μπορεις να τις παρεις ακαρφωτες,αλλα δεν συμφερει,σε σχεση με την δουλεια που πρεπει να κανεις και την τιμη αγορας της κυψελης.
και ειναι εισαγωγης .αν παρεις πες εντυπωσεις..

mili εχεις παρει ποτε σου τελαρα απο την μελισσοκομικη?
αστα .....αν ειναι ετσι και οι κυψελες ,φανταζομαι τι κυψελαρα θα ειναι αυτη.
ακομα δεν εχω καταλαβει τι ξυλο χρησιμοποιουν,μαλλον φελοδεντρο

:lol: :lol: :lol:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 7:20 pm

Πραγματικα captain η ποιοτητα ειδικα τελευταια δεν ειναι και πολυ καλη.
Απλα επειδη αγοραζω κυψελες λιγες λιγες και δεν ειναι ποσοτητα, αλλα επειδη κυριως ειναι κοντα μου και φορτωνω μονη μου με εξυπηρετει,
Αν το αθλημα προχωρησει τοτε θα το ψαξω καλυτερα,
Οσο για τα τελαρα υπαρχουν απωλειες πολλες φορες και στο συρματωμα.
Και τα "τακουνια"............. αστα να πανε {ουτε τσαγκαρης δεν τα σωνει :lol: }
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xrisfiss
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 1:39 pm

Επειδή είμαι τελείος αρχάριος και δεν έχω εικόνα, εάν κάποιος αγοράσει κυψέλες από μία επιχείρηση μελισσοκομικών ειδών, μετά εάν αποφασίσει να αυξήσει τον αριθμό του "δεσμεύεται" να αγοράσει ξανά από τον ίδιο προμηθευτή?

Με άλλα λόγια υπάρχει κάποιο standard στις κυψέλες και είναι όλες συμβατές? Ή τα πλαίσια της μίας και τα πατώματα δεν θα ταιριάζουν μεταξύ τους?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 2:33 pm

υποτίθεται οτι υπαρχουν standard διαστασεις που πρεπει να ακολουθουν ολοι οι κατασκευαστες,ωστε αν αγορασεις απο καποιον αλλο
να μην εχεις προβλημα με την εναλλαγή των πατωματων μεταξύ τους. βεβαια κατι τετοιο δεν συμβαίνει .
απλα πριν αγορασεις ρωτας (ολοι σου λενε standard διαστασεις) και κανεις το σταυρο σου.
υπαρχουν μερικοι που κανουν καλη δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΦΩΦΗ
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 90

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΠαρ Ιουν 25, 2010 11:36 am

Παιδια μιας και λετε εδω για τις κυψελες να σας ρωτησω κατι? εγω που ειμαι απο βολο απο που μπορω να παρω κυψελες εκτος απο τον συνεταιρισμο? Δεν μιλαω για πολλες κυψελες για 2ή 3. Εαν καποιος ειναι απο το Βολο ή γνωριζει ας με βοηθησει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios12335
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
marios12335


Αριθμός μηνυμάτων : 21

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΠαρ Ιουν 25, 2010 12:34 pm

Μελ. κέντρο Δυτικής Μακεδονίας
Διεύθυνση: Μελ/κός Συν/σμός Έδεσσας, Ίωνος Δραγούμη 42, Έδεσσα, Τ.Κ. 58200
Τηλέφωνο: 23810 23550, 20118
Fax: 23810 23550
Email: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
τα στοιχια τα βρικα στον νετ.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΠαρ Ιουν 25, 2010 2:04 pm

ΦΩΦΗ έγραψε:
Παιδια μιας και λετε εδω για τις κυψελες να σας ρωτησω κατι? εγω που ειμαι απο βολο απο που μπορω να παρω κυψελες εκτος απο τον συνεταιρισμο? Δεν μιλαω για πολλες κυψελες για 2ή 3. Εαν καποιος ειναι απο το Βολο ή γνωριζει ας με βοηθησει...

Για 2-3 που θες παρτες απο δω.Αμα μιλουσες για ποσοτητα καλα θα ηταν μια ερευνα αγορας και απο αλλα καταστηματα . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΦΩΦΗ
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 90

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΠαρ Ιουν 25, 2010 2:10 pm

Aπο το Βολο ελεγα και εγω αλλα απο ποια μαγαζια? Μονο τον συνεταιρισμο ξερω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kelko
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΚυρ Νοε 27, 2011 9:29 pm
















































































Γεια σας Φίλοι Το όνομά μου είναι Κώστας και εργάζomai σε ένα πριονιστήριο περίπου 25 χρόνια Δεν είμαι μελισσοκόμος αλλά έxw ένα φίλο που έχei μέλισσες ζw στη Σουηδία,από μια συζήτηση είχαμε ζήτησε από τις τιμές και τρόπους για να δημιουργήσουν κυψέλες, Κοιτάζω τώρα δύο τρόπους για την κατασκευή τους ,το ένα είναι να μοιραστούν ένα κομμάτι ξύλο 50 * 250 στο δύο και άλλη κολλητό ξυλεία πεύκου σε μικρά κομμάτια,σανίδες 50 * 250 είναι πολύ καλύτερη από σανίδες 20 * 250 καλύτερη ποιότητα ,σανίδες 20 * 250 είναι η άκρη ενός δέντροu και 50 * 250 είναι η καρδιά,έχω νέα θα σας γράψω



























Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αγορά κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψέλης   Αγορά κυψέλης Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 11:05 am

Καλως ηρθες kelko απο την μακρινη Σουηδια flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγορά κυψέλης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγορά μελιτοεξαγωγέα.
» Αγορα κυψελης. απο που και γιατι ?
» Αγορά κυψελών
» Αγορα βασιλισσων
» ΑΓΟΡΑ ΜΕΛΙΣΣΩΝ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: