Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απώλεια βασιλισσάς ?

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
asapostol
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
asapostol


Αριθμός μηνυμάτων : 15

Απώλεια βασιλισσάς ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απώλεια βασιλισσάς ?   Απώλεια βασιλισσάς ? Icon_minitimeΔευ Μαρ 17, 2014 2:44 pm

Χαίρεται,

Θα ήθελα την συνδρομή σας στο παρακάτω πρόβλημα :

Την 1 Μαρτίου , επιθεωρώντας ένα μελίσσι κατέγραψα 6 πλαίσια με γόνο.

Στην επόμενη επιθεώρηση 8 Μαρτίου ο γόνος έπεσε στα 5 πλαίσια και εντόπισα 4 βασσιλοκέλια τα οποία και χάλασα.Έπειτα έβαλα όροφο όπου ανέβασα στο κέντρο 3 πλαίσια γόνο απ΄τον κάτω όροφο για να αποφύγω σμηνουργία και ένα πλαίσιο μέλι και συμπλήρωσα με 10 χτισμένα πλαίσια πάνω και κάτω.

Τότε μου δημιουργήθηκε η υποψία γιατί ενώ είχε 10 πλαίσια πληθυσμό είχε μόνο 5 πλαίσια γόνο και μάλιστα κατά 1 πλαίσιο λιγότερο απ την τελευταία επιθεώρηση.

Προς έκπληξη μου , κατά την επόμενη επιθεώρηση 15 Μαρτίου το μελίσσι είχε 14 πλαίσια μέλια και καθόλου γόνου πράγμα πολύ παράξενο γιατί πότε πρόλαβε να εκκολαφτεί 5 πλαίσια γόνος μέσα σε 1 εβδομάδα !! Δήλαδή έκανα το μελίσσι μου όρφανό χωρίς να το θέλω.

Αυτό που νομίζω ότι συνέβη ήταν ότι είχε ήδη σμηνουργήσει με την παλιά βασσίλισσα και έγω του χάλασα και τα βασσιλοκέλια.

Τελοσπάντων του έβαλα 2 πλαίσια φρέσκο γόνο από άλλο μελίσσι και θα πάω το Σαββάτο να δω αν έχει κάνει καινούρια βασσιλοκέλια.

Σας παρακαλώ πείτε μου εσείς τι άλλο μπορεί να έχει συμβεί και γενικότερα τις απόψεις σας σχετικά με την γκάφα μου.

Και το σημαντικότερο....τι πρέπει να κάνω όταν βλέπω βασσιλοκέλια α) Να τα χαλάω για να μην σμηνουργήσει
β) Να τα αφήνω
γ) Να χωρίζω σε παραφυάδες ή....τι άλλο.

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά μου είναι χρήσιμη η βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων






Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Απώλεια βασιλισσάς ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απώλεια βασιλισσάς ?   Απώλεια βασιλισσάς ? Icon_minitimeΔευ Μαρ 17, 2014 4:12 pm

Αρχικα θα ηθελα να παρατηρησω, οτι σε καθε επιθεωρηση του γονου κοιταμε παντα και για αυγα ημερας,πραγμα που επιβεβαιωνει την παρουσια μιας βασιλισσας που ωοτοκει.
Κατοπιν η θεση και ο αριθμος των βασιλικων κελιων (καθως και η υπαρξη η οχι μεγαλου αριθμου κηφηνων) μας προιδεαζει για το αν προκειται για κελια ορφανειας ,αντικαταστασης η σμηνουργιας.
Το γεγονος οτι 15 μερες μετα την επιθεωρηση της 1ης Μαρτιου ολος ο γονος ειχε ηδη εκκολαφθει σημαινει οτι η βασιλισσα ειχε σταματησει να γενα πριν απο αυτην την ημερομηνια.Αρα ειτε ειχε φυγει με ενα σμηνος (πολλα κελια στο κατω μερος του πλαισιου και υπαρξη πολλων κηφηνων), ειτε οι μελισσες αποφασησαν να την αντικαταστησουν λογω καποιου ελαττωματος(2-4 κελια συνηθως στο κεντρο ) ,ειτε της συναιβει καποιο ατυχημα και χαθηκε(πολλα κελια ιδιας περιπου ηλικιας συνηθως στο κεντρο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Beemen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Απώλεια βασιλισσάς ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απώλεια βασιλισσάς ?   Απώλεια βασιλισσάς ? Icon_minitimeΔευ Μαρ 17, 2014 7:30 pm

Αγαπιτέ φίλε asapostol όπως παρατήρησε πολύ σωστά και ο sakisG πιο πάνω σαφώς θα προκειται για αντικατάσταση βασίλισσας,όχι σπάνιο για την εποχή φαινόμενο,.. αυτό προκύπτει και από τα λίγα Β-Κ που είδες. Αν ήταν διάσωσης θάταν στο κέντρο του γόνου και αρκετά περισσότερα..Το να σμηνούργησε αρχές μαρτίου δεν το θεωρώ πιθανό έστω και αν πρόκειται για τη κρητη,και από ότι κατάλαβα από τα γραφόμενά σου δεν συντρέχουν καν οι λόγοι για κάτι τετοιο.Τα όσα λάθος έκανες τι να γίνει από αυτά μαθαίνει κανείς. βέβαια με το γόνο που έδωσες θα σου κάνει μάνα αλλά θα πάει πολύ πίσω το μελισσάκι και η βασίλισσα αμφίβολης ποιότητας..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Απώλεια βασιλισσάς ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απώλεια βασιλισσάς ?   Απώλεια βασιλισσάς ? Icon_minitimeΔευ Μαρ 17, 2014 10:47 pm

ακριβως το ιδιο αντιμετωπισα και εγω...περιπου δηλαδη...αν και βρηκα αρκετο ψημενο γονο ...αν και βρηκα αρκετα αυγα ημερας και 2 ημερων ...παρολο αυτα βρηκα 3 Β.Κ. στο κατω μερος των πλαισιων 6 και 7 αλλα και ενα Β.Κ. στο κεντρο και αριστερα(αντικαταστασης)....κατεστρεψα ολα τα κελια και το πλαισιο με το αντικαταστασης το πηρα και το εβαλα στο ορφανο για απολυτη σιγουρια οτι τελικα κατι θα κουνησει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asapostol
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
asapostol


Αριθμός μηνυμάτων : 15

Απώλεια βασιλισσάς ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απώλεια βασιλισσάς ?   Απώλεια βασιλισσάς ? Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 8:36 am

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αν και θεωρητικά γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ βασιλικών κελιών σμηνουργίας και αντικατάστασης , λόγω απειρίας και πανικού έκανα την γκάφα.

Οι απαντήσεις σας με βοήθησαν πολύ να οργανώσω την σκέψη μου ώστε να μην επαναλάβω το ίδιο λάθος. Πιστεύω ότι μάλλον πρόκειται για αντικατάσταση.

Είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω στο φόρουμ και πραγματικά με βοήθησε αρκετά!

Ευχαριστώ και πάλι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asapostol
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
asapostol


Αριθμός μηνυμάτων : 15

Απώλεια βασιλισσάς ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απώλεια βασιλισσάς ?   Απώλεια βασιλισσάς ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 27, 2014 11:35 am

Χαίρεται παιδιά,

επανέρχομαι στο θέμα που είχα ανοίξει για να σας ενημερώσω για τα νέα και να μου εξηγήσετε τι μπορεί να συμβαίνει...

Το Σαββάτο 22/3 άνοιξα την κυψέλη και παρατήρησα ότι είχε σφραγίσει το φρέσκο γόνο που της έβαλα , αλλά δεν είχε κτίσει κανένα βασιλικό κελί..επομένως όταν έβαλα τον γόνο θα είχε ήδη βασίλισσα.

Έψαξα για καινούριο φρέσκο γόνο ή γόνο ημέρας αλλά τίποτα.
Υποθέτω λοιπόν ότι το μελίσσι έχει βασίλισσα μη γονιμοποιημένη ακόμα...και ρωτάω....δεδομένου ότι η βασίλισσα κάνει 7-10 μέρες να γονιμοποιηθεί δεν θα έπρεπε να έχει αυγά ημέρας.... ή τι άλλο μπορεί να συμβαίνει .....Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Απώλεια βασιλισσάς ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απώλεια βασιλισσάς ?   Απώλεια βασιλισσάς ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 27, 2014 1:43 pm

Αν σου ξεφυγε καποιο β.κ.,πιθανοτατα το μελισσι εχει βασιλισσα αγονιμοποιητη.Η γονιμοποιηση της βασιλισσας καθυστερει στα δυνατα μελισσια,οποτε δεν ειναι παραλογο να μην εχει ξεκινησει ακομη την γενα.Απο την ημερα που υπολογιζεις οτι βγηκε η βασιλισσα απο το κελι της, μετρησε 20 μερες.Αν δεν δεις αυγα γενας ,βαλε ενα πλαισιο με φρεσκο γονο γιατι η βασιλισσα μπορει να χαθηκε στις πτησεις γονιμοποιησης .Αν δεν κανουν και παλι β.κ. τοτε δεν μενει παρα να ψαξεις για μια βασιλισσα,πιθανοτατα γρια η ανικανη να πεταξει ,την οποια πρεπει και να καταστρεψεις πριν απο καθε αλλη ενεργεια σου.. .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απώλεια βασιλισσάς ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κλάμα Βασίλισσας
» Απώλεια βασιλισσας βοήθεια!!
» Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.
» Θανάσης Μπίκος - Mιά μεγάλη απώλεια ...
» Το κλάμα της βασίλισσας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: