Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Δικαιώματα αφεσμών.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Δικαιώματα αφεσμών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δικαιώματα αφεσμών.    Δικαιώματα αφεσμών.  Icon_minitimeΠαρ Μαρ 07, 2014 12:07 pm

Καλημέρα. Παίρνοντας αφορμή από μια παράγραφο μιας δημοσίευσης στην Ανάρτηση Συνεργασία μελισσοκόμων θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι τα δικαιώματα ενός μελισσοκόμου στη σύλληψη ενός αφεσμού .
Τι εννοώ. Σε μια τοποθεσία έχω εγώ τα μελίσσια μου , σε απόσταση 50 περίπου μέτρων έβαλε κάποιος περίπου 300 μελίσσια και σε μια άλλη απόσταση περίπου 200 μέτρων πίσω και λίγο δεξιά από εμάς ένας άλλος περίπου 25 μελίσσια.
Σε περίπτωση που βρω λοιπόν έναν αφεσμό τον συλλάμβάνω χωρίς προβλήματα ή αν κατά την σύλληψη υποπέσει στην αντίληψη και κάποιου από τους γείτονες μελισσοκόμους θα έχω πρόβλημα γιατί κάποιος από αυτούς θα ισχυριστεί ότι ο αφεσμός είναι δικός του ????
Αυτά τα ολίγα και μπερδεμένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Δικαιώματα αφεσμών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δικαιώματα αφεσμών.    Δικαιώματα αφεσμών.  Icon_minitimeΠαρ Μαρ 07, 2014 4:28 pm

αν εισαι εκει και δεις απο που βγαινει τοτε ξερεις και αν ειναι δικο σου.
απο την αλλη αν υπαρχουν δεντρα το γυρω σπανια πανε πανω απο 20 μετρα αρα ολα οκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Δικαιώματα αφεσμών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δικαιώματα αφεσμών.    Δικαιώματα αφεσμών.  Icon_minitimeΠαρ Μαρ 07, 2014 4:37 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση . Λέμε όμως για την περίπτωση που δεν θα είμαι μπροστά και υπάρχει αφεσμός κάπου ενδιάμεσα των μελισσοκομείων εφόσον οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι σχεδόν ανύπαρκτες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Δικαιώματα αφεσμών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δικαιώματα αφεσμών.    Δικαιώματα αφεσμών.  Icon_minitimeΠαρ Μαρ 07, 2014 6:46 pm

Αν δεν είσαι μπροστά ούτε εσύ ούτε ο άλλος, το παίρνει αυτός που το βρίσκει πρώτος. Εκτός αν είναι σημαδεμένη η βασίλισσα και αποδείξει ο κάτοχος ότι είναι δικιά του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δικαιώματα αφεσμών.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Παγίδες αφεσμών
» Παγίδες Αφεσμών
» Πιάσιμο αφεσμων.
» Μαντηλακια αφεσμων
» Παγίδα αφεσμών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τα άλλα κόλπα-
Μετάβαση σε: