Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μήπως είναι αρρενογόνο;

Πήγαινε κάτω 
+3
KENTRI
pointerst
psath
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΤετ Μαρ 05, 2014 10:28 pm

Την Κυριακή επιθεώρησα τα μελίσσια και σε ένα 9άρι μελίσσι, από τα καλύτερά μου, είδα την παρακάτω εικόνα: Αναρωτιέμαι τι κελί είναι αυτό, γιατί για αντικατάσταση μου φαίνεται νωρίς. Τις 2 τελευταίες εβδομάδες το μελίσσι έχει αυξήσει το γόνο κατά ένα πλαίσιο (έχει 5) και γενικά έχει ανοδική πορεία. Έχει και αρκετούς κηφήνες και ανησυχώ. Βασίλισσα δεν κατάφερα να εντοπίσω, είχε γόνο και σφραγισμένο και ασφράγιστο αλλά είχε και κηφηνοκέλια και κηφήνες. Δυστυχώς δεν έχω άλλες φωτό.

Μήπως είναι αρρενογόνο;  23lmdt5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΤετ Μαρ 05, 2014 11:11 pm

Αυτο το κελί είναι βασιλικό.Αλλά για να μην αγχωθείς είναι ψεύτικο ή αλλιώς ψευδοκελί.Κατά καιρούς χτίζουν τέτοια.Για να σου φύγει το άγχος θα ψάχνεις πάντα για αυγά!Αν έχεις αυγά,έχεις και βασίλισσα.Πάντως αυτό το κελί μην σε ανυσηχεί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΤετ Μαρ 05, 2014 11:12 pm

Οχι μην ανησυχείς καθολου, ειναι φυσιολογικο.
Ειναι βασεις βασιλικων κελιων τις οποιες τις φτιαχνουν να τις εχουν ετοιμες σε περιπτωση που χρειαστει να κατασκευασουν βασιλικο κελι, σμηνουργιας, η ορφανιας κλπ,
Απο εδω και περα θα ειναι πιο συχνες, εγω τα χαλαγα καποτε σε επιθεωρησεις, αλλα εφτιαχναν τοσα πολα που δεν τα προλααινα.
Απλα να κοιτας μηπως εχει μεσα τιποτα γονο ημερας, τοτε σημαινει σμηνουργια, αν δεις πολα μαζι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΤετ Μαρ 05, 2014 11:30 pm

Όχι, δεν έχει άλλα είναι το μοναδικό, νομίζω ότι κάτι είχε μέσα, θα ξανακοιτάξω σύντομα, καιρού επιτρέποντος.
Γιατί όταν αντικατέστησα μια μαύρη και λιωμένη κηρήθρα με μια νέα άχτιστη την έκοψαν στο σύρμα και την έφαγαν στις άκρες; Διάβασα ότι στην περίπτωση αυτή χρειάζεται τάισμα με σιρόπι, αλλά μήπως είναι νωρίς; Τότε βέβαια, 2 εβδομάδες πριν ξέμεινε κι από φαί, γιατί το 1 κιλό ζαχαροζύμαρο δεν ήταν αρκετό. Μετά το τάισμα όμως η κηρήθρα χτίστηκε λίγο περισσότερο, όχι πολλά πράγματα μέσα σε μια εβδομάδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 06, 2014 12:19 pm

Βαλε ακομα μια τροφη βανιλλια ή ζυμωτη και σιροπι δεν ειναι νωρίς. Θελουν τροφες τωρα τα μελισσια προσεχε μην ξεμεινουν απο τροφες και τα κλεισιει ο καιρος μεσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 06, 2014 2:56 pm

Ευχαριστώ εσένα και τον pointerst για τις απαντήσεις σας, το έχω κατά νου να τροφοδοτώ συνέχεια, για το σιρόπι είχα δισταγμό. Η αναλογία είναι 1:1;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 4:06 pm

Σήμερα έκανα επιθεώρηση και στην παραπάνω κυψέλη τράβηξα τις παρακάτω φωτογραφίες. Βασίλισσα δεν εντόπισα και ελάχιστο γόνο σφραγισμένο που έχει καφετί χρώμα, φαίνεται στη φωτό. Εντόπισα λίγα σκουληκάκια αλλά όχι αυγά. Οι ανησυχίες μουν παραμένουν. Αν τους προσθέσω γόνο δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Έχω μερικά μελίσσια με 5 πλαίσια γόνο. Σκέφτομαι να πάρω ένα και να το ενισχύσω καλού κακού. Δυσκολεύομαι όμως να δω τα αυγά...

Μήπως είναι αρρενογόνο;  30kr80p

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Dfwot2

Μήπως είναι αρρενογόνο;  14abmoj
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 5:52 pm

Αδερφε μην αγχώνεσαι!απο τη στιγμή που βλέπεις εργατικό γόνο,αλλά και σκουλικάκια ή αλλιώς λάρβες,σημαίνει ότι έχεις μάνα.Νομίζω πως είδα και λίγους κηφήνες!Τη μόνη ενέργεια που σου σσηστήνω να κάνεις είναι να δώσεις σιρόπι 1:1.Ούτε συνέννωση ούτε να αποδυναμώσεις άλλα μελίσσια πέρνοντας τους το γόνο τους.Από ότι καταλαβαίνω από πλαίσιο στην τελευταία εικόνα,έχουν βγει οι μέλισσες στα κεντρικά του.Εγώ είχα να δω τις βασίλισσες μου πάνω από 3 μήνες.Σήμερα κατά τύχη είδα τη μία και ήταν τέρας! lol! lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 7:15 pm

Μια χαρα ειναι το μελισακι, εγω εχω μελισι πιο μικρο απο αυτο, θα αναπτυχθουν κανονικα, και τα μικρα. Δωσε σιροπι 1/1 ή κια πυκνοτερο, γυρω στα 300 μλ ανα μερα και θα εισαι οκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petran
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aρενοτόκο μελίσσι   Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 7:30 pm

Καλησπέρα παιδια, στη σημερινή επιθεώριση ένα μελίσσι ήταν αρενοτόκο και το ένωσα με κολώνια με ένα άλλο..Σωστό ή λάθος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 7:32 pm

Από κηφήνες άλλο τίποτα! Έχει κάτι τέρατα! Εντάξει έχω άγχος γιατί ούτε ένα χρόνο δεν τα έχω και δεν γνωρίζω. Αύριο θα δώσω σιρόπι. Μιλάμε για 10άρι μελίσσι.

Παιδιά ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:08 pm

petran έγραψε:
Καλησπέρα παιδια, στη σημερινή επιθεώριση ένα μελίσσι ήταν αρενοτόκο και το ένωσα με κολώνια με ένα άλλο..Σωστό ή λάθος?
Λαθος, αλλο ορφανο και αλλο αρενοτοκο.
Το αρρενοτοκο δεν ενώνεται,το τιναζουν και του δινουν γονο, και εχει μικρα ποσοστα επιτυχιας.
Εισαι σιγουρος οτι ειναι αρρενοτοκο? Τι συμπτωματα ειδες ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:12 pm

Τώρα που σας βρήκα διαθέσιμους αυτό τι κελί είναι; Βασιλικό;

Μήπως είναι αρρενογόνο;  2rn9am9
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:28 pm

Ποιο βασιλικό δε γίνεται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:33 pm

Είναι 4αράκι. Λογικά πάνε για αντικατάσταση, γιατί βασίλισσα έχει ή κάνω λάθος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:48 pm

Στην φωτογραφια φαινεται γονος, αρα εχει βασιλισσα και γεναει, και πανε για αντικατασταση. Το κελι μου φαινεται πολυ στην ακρη του πλαισιου, για αντικαταστασης δυσκολο μου φαινεται, πιο πολυ για σμηνουργιας το βλεπω, αλλα με 4 πλαισια δυσκολο και τετοια εποχη ειναι νωρις ακομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimer1
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 12:07 am

psath έγραψε:
Σήμερα έκανα επιθεώρηση και στην παραπάνω κυψέλη τράβηξα τις παρακάτω φωτογραφίες. Βασίλισσα δεν εντόπισα και ελάχιστο γόνο σφραγισμένο που έχει καφετί χρώμα, φαίνεται στη φωτό. Εντόπισα λίγα σκουληκάκια αλλά όχι αυγά. Οι ανησυχίες μουν παραμένουν. Αν τους προσθέσω γόνο δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Έχω μερικά μελίσσια με 5 πλαίσια γόνο. Σκέφτομαι να πάρω ένα και να το ενισχύσω καλού κακού. Δυσκολεύομαι όμως να δω τα αυγά...

Θα σε συμβούλευα όταν πηγαίνεις για επιθεώρηση πριν καν καπνίσεις να αφουγκράζεσαι πρώτα το μελίσσι. θα έχεις μια εικόνα το τη γίνεται μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 7:14 pm

Ναι, το αφουγκράζομαι και δεν ακούω βουητό. Σήμερα ξαναπήγα άνοιξα το μελίσσι που είχα αμφιβολίες και μετά από προσεκτική παρατήρηση την εντόπισα τη βασίλισσα. Χε!Χε! Όλα καλά λοιπόν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 7:41 pm

Αγαπητέ και οι πολλές επιθεωρήσεις δεν κανουν καλό!(συμβουλή)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 7:44 pm

Το γνωρίζω πήγα για να δώσω λίγο σιρόπι, όπως με συμβουλέψατε. Επιθεώρηση κάνω κάθε 10 ημέρες περίπου αναλόγως με τον καιρό. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 5:54 pm

Σήμερα με τά από επιθεώρηση δεν είδα νέο γόνο πουθενά. Τα κελιά με γόνο ου υπήρχαν είχαν σκάσει αλλά φρέσκος γόνος δεν υπάρχει. Βασίλισσα δεν εντόπισα. Πριν μια βδομάδα είχα δει να κινείται γρήγορα. Λέτε να ήταν νέα και το πρώτο πέταγμα να ήταν μοιραίο; Είδα σε 3 πλαίσια βασιλικά κελιά. Τι να σημαίνει άραγε;

Μήπως είναι αρρενογόνο;  B55e88


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 5:58 pm

Οι παρακάτω φωτό είναι από το ίδιο 10άρι μελίσσι



Μήπως είναι αρρενογόνο;  Ou5kc3

Μήπως είναι αρρενογόνο;  2cr3dcj

Μήπως είναι αρρενογόνο;  M8ift1

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Ra28zk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 6:07 pm

Το μελισι αυτο δεν ειναι αρρενοτοκο. Αντικατασταση παει να κανει, και αν ειδες βασιλσσα πριν μια εβδομαδα να τρεχει θα ηταν νεα και αγονιμοποιητη, τετοιες βασιλισσες μπορει και να πεταξουν εξω απο την κυψελη και να χαθουν.
Αφησετο ανενοχλητο για μια εβδομαδα και ξαναπηγαινε να δεις για γονο ημερας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 6:09 pm

Σιρόπι να βάλω; Τα 300ml τα κατανάλωσε και το ζαχαροζύμαρο και του έβαλα ένα κιλό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Μήπως είναι αρρενογόνο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 9:34 pm

Ζαχαροζυμαρο βαλε , ανοιξε λιγο χωρις καπνο και χωρις να "σκαλισεις" τα πλαισια και βαλε ενα ζυμαρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μήπως είναι αρρενογόνο;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» μηπως ξερετε ποιο φυτο ειναι?
» Μήπως τελικά οι κυψέλες μας είναι "λάθος";
» Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει.
» Τι να είναι?
» Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ???????

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: