Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΤετ Φεβ 19, 2014 8:55 pm

καλησπερα σας!! αποφασισα τον τελευταιο καιρο να ασχοληθω μα τη μελισσοκομια! επειδη το πως ξεκιναω κτλ ειναι μεγαλη ιστορια οποτε ας παμε στο τωρα το οποιο με ενδιαφερει και αμεσα.
ξεκιναω την πρωτη μου επισκεψη στο ενα και μοναδικο μου 2πατο μελλσσι πριν 2 μερες. εχω λιγη εμπειρια στο ανοιξε κλεισε και η αληθεια ψιλοφοβομουν λιγο. με το που ριχνω λιγο καπνω στην εισοδο φανηκαν οτι ενοχληθηκαν οι μελισσες ψαρωσα λιγο και εγω αλλα στο τελος συνηθησα και ξεκινησα να το ανοιγω.. το πανω πατωμα αδειο!! το κατεβαζω κατω παω στη βαση σηκωνα σηκωνα και βλεπω οτι μετα βιας ειχε 2-2μιση πλαισια πλυθησμο! τα χασα γιατι το μελλισι απο εξω εδειχνε πολυ δυνατο και ζωηρο! ειδα οτι υπηρχε γονος και κλειστος και ανοιχτος γυρη μελι κτλ..οποτε τιναξα τις ελαχιστες μελισες που ειχε το πανω πατωμα,ενβαλα ενα ζαχαροζυμαρο αλλα οχι πανω απο τα πλαισια που ητανε ο γονος το εκλεισα και τερμα! περιτω να σας πω οτι η απογοητευση μου ειναι μεγαλη! λετε να μπορεσει να κρατηθει το μελισσακι? ποτε πρεπει να ξαναπαω να δω τι γινεται? μηπως εκτος απο ζαχαροζυμαρο να να βαλω και σιροπι? να σημειωσω οτι η ανθοφορία ειναι αρκετα ικανοποιητικη λογο οτι εχει πολλες αμυγδαλες στο σημειο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΤετ Φεβ 19, 2014 11:51 pm

Πόσο γόνο είχε... Τα άδεια πλαίσια τιι είχαν;; ήταν άδεια ;;; ειχαν μέλια;;;; πριν τον χειμώνα σε τι κατασταση΄ήταν??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΤετ Φεβ 19, 2014 11:57 pm

καλησπερα.πρωτα απο ολα σου λεω οτι γραφω μονο και μονο βαση την δικια μου εμπειρια στο δικο μου μελισσακι που ηταν σε ιδια φαση με το δικο σου.
Δεν υπαχει λογικη να εχεις 2 οροφους σε τετοιο μελισσι.
βγαζεις τον δευτερο οροφο(αν καταλαβα καλα το αφησες οπως το βρηκες)απο τον κατω οροφο κρατας οσα πλαισια πατανε καλα τα μελισσακια σου.
εγω ας πουμε για να καταλαβω ποσα πλαισια μου παταγανε καλα πηγα και ανοιξα κατα τις 16.00(για νοεμβριο μιλαμε που νυχτωνε 17.20) οποτε οι συλεκτριες ειχαν σχεδον ολες γυρισει οποτε και ειδα ποσο πλυθησμο ειχα.
Τωρα λεμε οτι πατανε πλαισια τοσα ωστε να ειναι γεματα μπρος πισω απο μελισσες απο ακρη σε ακρη και η μια κυριολεκτικα διπλα στην αλλη.αυτα και μονο κρατας...2 ειναι??
2 κρατας...εννοειτε οτι κρατας τα πλαισια με γονο ...στο τελος των πλαισιων βαλε ενα κομματι νταου(γαλαζιο φενιζολ....ΑΑ!! και μονο αυτο οχι το ασπρο)ωστε να τις βοηθησεις να κρατανε τη ζεστη που χρειαζονται.Τελος περιορισε και την εισοδο με ξυλακια τοση οσο ειναι τα πλαισια σου.Ακομα καλυτερα θα ηταν να μεταφερεις το μελισσακι σε μια 5αρα κυψελη αν ειναι τοσα λιγα τα πλαισια.
Προσεξε αν δεν το σφιξεις το μελισσακι σου υπαρχει κινδυνος κηροσκορου...αν δεν εχεις και τωρα.
Τελος βαλε απο πανω και στο κεντρο των πλαισιων βανιλια ενα κηροπανο και κλειστο....
επειτα θελει υπομονη...ανθοφορια εχει τωρα...οταν δεις και σου αρχιζουν τα κερια να βγαινουν περιφερειακα βαζεις πλαισιο.
Εγω αυτα εκανα και δοξα τον Κυριο βαδιζω ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ πολυ καλα,ελπιζω να συνεχισουν ετσι.Αυτα απο εμενα,σου εγραψα οτι εκανα εγω.
να εισαι καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 12:47 am

ευχαριστω για τις απαντησεις σας! λοιπον το μελησσι δεν το ειδα καθολου εγω το καλοκαιρι..απλα εστειλα δυο φιλους μου που ασχολουνται και τους ειπα να κανουν οτι χρειαζεται.. αυτοι το αφησαν με δυο πατωματα ενω ποιο παλια ηταν με 3-4..μιλαμε για 7-8 χρονια στον αυτοματο πιλοτο. αυτοι που το ειδαν για να το αφησουν με δυο πατωματα σιγουρα θα το ειδαν με πανω απο δεκα πλυθησμο. τα πλαισια τα αδεια δεν εχουν τιποτα μεσα, ειναι καθαρα δεν εχουν ουτε κυροσκορους ουτε φοφιο γονο..ο γονος που υπήρχε στα δυο πλαισια ηταν συγκεντρωμενος και υπηρχε και κλειστος και ασφραγιστος.παντως απο σχετικη πειρα που εχω απο παλια που ψιλοασχολιομουν το μελισσι φαινεται υγιεστατο και δουλευουν οι συλεκτριες στο φουλ..γιαυτο και μου κανει εντυπωση ο τοσσος λιγος πλυθησμος του..την εισοδο δεν πειραξα γιατι ειναι ουτος η αλλος κλειστη με προπολη. τωρα περαν απο το ζαχαροζυμαρο που εβαλα χρειαζεται να κανω κατι αλλο? και ποτε πρεπει να παω να δω αν το φαγανε και να δω αν ανεβηκε ο πλυθησμος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 12:50 am

δεν ξερω αν ειδες την απαντησ μου...και παλι δεν καταλαβα αν το αφησες 2οροφο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 1:08 am

mpampis13 έγραψε:
δεν ξερω αν ειδες την απαντησ μου...και παλι δεν καταλαβα αν το αφησες 2οροφο..
ναι την ειδα φιλε! φυσικα και εβγαλα το δευτερο πατωμα. αυτο που λες με το φελιζολ για να μικρηνο το χωρο δεν το εκανα. για την ωρα ο καιρος ειναι πολυ ζεστος και υπεθεσα οτι μπορει να μην χρειαστει.. ασε που δεν εχω εχω μονο κατι ξυλινα συμπαγη πλαισια που μαλλον ειναι για αυτη τη δουλεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 3:36 pm

Αν έχεις καλό καιρό στο νησί και δεν περιμένεις να πιάσουν κρύα τότε εγώ θα προτιμούσα σιρόπι και όχι ζυμάρι... Θα εντόπιζα την βασίλισσα, θα έκανα μια κατανομή τα πλαίσια ώστε να έχουν τροφές και γύρη κοντά στον γόνο και θα άρχιζα μια διεγερτική τροφοδοσία με 200 ml σιρόπι κάθε απόγευμα... Από ότι κατάλαβα δεν έχεις αλλα μελίσσια.. Αν είχες θα μπορούσε να το βοηθήσεις με λίγο ψημένο γόνο από κανένα δυνατό. το ζυμάρι θα τους πάρει αρκετό καιρό να το πάρουν και θα τις ταλαιπωρήσει περισότερο από ότι το σιρόπι...

Αφού το μελίσσάκι επιβίωσε σε 20 πλαίσια χωρίς αν χτυπηθεί από αρρώστιες δεν νομίζω οτι υπάρχει πλέον ανάγκη να του αφαιρέσει πλάισια και να το περιορίσεις με φελιζόλ... Μπαίνουμε στον καιρό που θα θέλει χώρο για να μεγαλώσει... Και με δεδομένο οτι είσαι σε νησί και έχεις μαλακό καιρό, ούτε εγώ θα το έκανα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 5:13 pm

τα πλαισια ειναι ουτως η αλλως συγγεντρμενα γυρη γονος κτλ. αν κανω αυτο που λες με το σιροπι πρεπει να ειναι αποκλειστικα καθε μερα? δεν θυμαμαι και πως γινεται η αληθεια..εχω δυο τριων ειδων ταιστρες....να βαλω τις ξυλινες που δεν χρειαζεται να ανοιγω το μελισσι? και αναλογια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 6:03 pm

aristis έγραψε:
τα πλαισια ειναι ουτως η αλλως συγγεντρμενα γυρη γονος κτλ. αν κανω αυτο που λες με το σιροπι πρεπει να ειναι αποκλειστικα καθε μερα? δεν θυμαμαι και πως γινεται η αληθεια..εχω δυο τριων ειδων ταιστρες....να βαλω τις ξυλινες που δεν χρειαζεται να ανοιγω το μελισσι? και αναλογια?

Διάβασε κανενα τοπικ για διεγερτική τροφοδοσία... Εγώ 1:1 τους δίνω τώρα και αν δεν μπορείς κάθε μέρα θα έχεισ τον κίνδυνο να σου λεηλατήσουν την ποσότητα του σοροπιού κάποιες άλλεσ μέλλισσες ή εντομα... Πιστεύω οτι θα πρέπει να πηγαίνεις κάθε 3 μέρες τουλάχιστον.και να τους βάζεις τόσο σιρόπι οόσο μπορούν να καταναλώσουν σε αυτό τον χρόνο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 6:16 pm

ευχαριστω φιλε! θα το κανω μαλλον απο βδομαδα η κυριακη. το ειχα σκοπο αλλα με προβληματιζε ο καιρος που ειναι ακομα φεβρουαριος ασχετα οτι εχει 20 βαθμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΠαρ Φεβ 21, 2014 12:25 am

προσοχη ..λογο πειρας και μονο...φανταρος 12 μηνες στην μυτιληνη αλλα και επειτα γαμπρος..η Μυτιληνη ειναι νησι ΜΕΝ αλλα αγριο στο καιρο νησι...πιανει παγωνια για πλακα.!! νομιζω ο artistis τα ξερει καλυτερα..απο πλωμαρι με το καταπληκτικο ουζο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΠαρ Φεβ 21, 2014 1:06 am

Εννοείτε οτι αν περιμένει παγωνίες δεν θα κάνει τα ίδια με όταν περιμένει μαλακό καιρό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΣαβ Φεβ 22, 2014 6:50 pm

σημερα πηγα για να δωσω σιροπι και να δω πως παει το μελησσι..και επαθα πλακα!! εξαφανηστικε μαζι με την κυψελη φυσικα!!! αν ειναι δυνατον!!!!! πρωτοφανη για την περιοχη!! ουτε στην αστυνομια υπηρχε κατεγγελεια για κατι παρομοιο!! 1 χμ απο χωριο! δεν παει αυτοκινητο και πρεπει να περπατησδεις μονοπατι 5 λεπτα η να σκαρφαλωσεις!! επεισης δεν εψαξαν καμια αλλη αδεια κυψελη...ολες ειχαν τουβλα απο πανω και μιλαμε για καμια 30ρια...πηγανε να παρουνε ενα μελησσι με 2-3 πλαισια πλυθησμο δεν μπορω να το πιστεψω ακομα!!! και να σκεφτητε οτι ηταν εκει 7 χρονια χωρις να παταει ανθρωπος!! αποφασισα να παω πριν μια βδομαδα και αγορασα στολες τροφες κτλ!!! εχω σαλταρει κυριολεκτικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΣαβ Φεβ 22, 2014 7:54 pm

Κρίμα...κάποιος από τον κύκλο των γνωστών σου μάλλον έκανε τη κλοπή.
Από την άλλη, παρατημένο το είχατε στον "αυτόματο" -όπως γράφεις παραπάνω- οπότε,
ίσως κάποιος καλοθελητής ανέλαβε ως νέος κηδεμόνας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΣαβ Φεβ 22, 2014 8:21 pm

σιγουρα καποιος που ηξερε πηγε φιλε..αλλα και το αλλο που ξερανε λιγοι ητανε οτι το μελλησι αυτο δεν ειχε ιχνος βαροας...οποτε ισως το κινητρο να ητανε η μανα και οχι η κυψελη..αλλα και παλι ας μου ζητουσε μια βασσιλισα.σιγα μην επερνα λεφτα..απο τη μια εχω απογοητευτει πριν καν ξεκινησω, απο την αλλη πεισμωσα..ακομα περιμενω να μου ρθουν κατι στολες κτλ απο αθηνα..π[ως να ξαναβαλω μελλησι στο ιδιο μερος.? πρεπει να σκεφτω κατι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΣαβ Φεβ 22, 2014 9:15 pm

...δηλαδή από 2όροφο μερικούς μήνες πρίν να καταλήξει σε 2 πλαίσια και δεν είχε πρόβλημα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aristis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
aristis


Αριθμός μηνυμάτων : 28

μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο   μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο Icon_minitimeΣαβ Φεβ 22, 2014 9:34 pm

διώροφο το ειχανε κανει καποιοι φιλοι μου περυσι την ανοιξη..μπορει απλα να βαλανε πατωμα επειδη ξερανε οτι δεν θα παει κανεις γιανα μη σμηνουργησει..τωρα βεβαια η αληθεια ειναι οτι οπως και να χει δεν επρεπε να πεσει τοσο ο πλυθησμος αλλα βαροα δεν ειχε..τοσση που να φαινεται τουλαχιστων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελισσι με 2 πλαισια πλυθησμο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πλαισια...
» πλαίσια ..
» Μελιτοεξαγωγέας και πλαίσια
» ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ
» δέκα πλαίσια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: