Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ανάπτυξη μελισσών

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ανάπτυξη μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσών   ανάπτυξη μελισσών Icon_minitimeΔευ Φεβ 17, 2014 7:51 pm

καλησπέρα,Έχω 5 μελίσσια βόρειο Ελλάδα,από πέρσι.Φέτος θα πάρω άλλα 10 για να γεμίζει το τρειλερ τελείως.  afro 
Θέλω να κόψω παραφυάδες από τα δικά μου 5 και με τον καιρό να γίνουν 15.Από κάθε κυψέλη να κοπούν 2 παραφυάδες
πάντα παραφυάδες των 5 πλαισίων κόβουμε?
Να περιμένω η κάθε κυψέλη να αποκτήσει πληθυσμό 15πλαισίων και μετά να κόψω 2 παραφυάδες, ή είναι το ίδιο με το όταν γίνεται 10 πλαισίων το σπάω σε 2 και ξαναπεριμένω πότε μια από αυτές γίνει πάλι 10άρα για να κοπέι και η επόμενη παραφυάδα?

Επίσης πως να κινηθώ στο επόμενο διάστημα?
Δεδομένου ότι δεν θα πάρω μέλι μπορώ να ταίζω όσο θέλω για να δυναμώσουν από αύριο για παράδειγμα,μέχρι να κόψω παραφυάδες?
Τα μελίσσια βρίσκονται στο ρείκι.Το φθινοπωρινό με το ανοιξιάτικο ρείκι είναι διαφορετικό?
Αν είναι έτσι πρέπει να τα μεταφέρω κάπου αλλού γιατί δεν πρόκειται να ξανανθίσει?
άκουσα ότι άνθισαν οι αμυγδαλιές και νομίζω πρέπει να κάνω κάτι άμεσα να μην χάσω χρόνο.
τι μου προτείνεται?
ευχαριστώ και πάλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ανάπτυξη μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανάπτυξη μελισσών   ανάπτυξη μελισσών Icon_minitimeΔευ Φεβ 17, 2014 9:36 pm

Καλησπέρα,από ένα μελίσσι για να κόψεις 2 παραφυάδες πρέπει να είναι 20 άρι ώστε να μην αποδυναμωθεί το αρχικό.Αφού δεν έχεις σκοπό να πάρεις μέλι,μπορείς να ταίζεις όσο θέλεις και βέβαια πρέπει να δεις κατά πόσο αντέχεις να το κάνεις συνέχεια.Μπορείς να τα έχεις μόνιμα μια βανίλια και κάθε 2-3 μέρες να βάζεις σιρόπι.Αργότερα επίσης μπορείς να βάλεις και γυρεόπιτα.Βέβαια θέλει λίγο προσοχή με τις τροφές για να μην το παρακάνεις και δημιουργηθούν αρρώστιες.Αν μπορείς να τα μεταφέρεις σε ανθοφορίες πλην του ελάτου και του πεύκου θα τα κάνεις μεγάλο καλό.Αυτά έτσι πολύ γενικά..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ανάπτυξη μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανάπτυξη μελισσών   ανάπτυξη μελισσών Icon_minitimeΔευ Φεβ 17, 2014 11:34 pm

Ωραία,τα πέντε μελίσσια τώρα είναι από έξι εώς8 πλαίσια.αυτό που σκέφτομαι δεν μπορεί να γίνει?να κάνω άλλες 10 παραφυάδες?
Στο ρείκι που τα έχω για πόσο καιρό ακόμα αντέχουν χωρίς μεταφορα?
σταματάω τις ερωτήσεις,καταλαβαίνεται ότι οτιδήποτε ακούσω θα ήθελα να το μάθω.ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

ανάπτυξη μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανάπτυξη μελισσών   ανάπτυξη μελισσών Icon_minitimeΤρι Φεβ 18, 2014 12:12 am

Φίλε διάβασε λιγο για την διεγερτική τροφοδοσία... είσαι βόρεια και νομίζω είναι λίγο νωρίς για σιρόπι... Για να έχεις αποτελέσματα με το σιρόπι πρέπει να έχουν γύρες τα μελισσια σου... έκανες καμία επιθεώρηση??? πως τα είδες από προμήθειες;;
Γενικά το να ταίσεις όσο θέλεις επειδή δεν θα πάρεις μέλι δεν έιναι σωστό... Πρέπει να κρατας ένα μέτρο και να έχει μία λογική η τροφοδοσία... Αν φέρνουν πολύ νέκταρ τα μελίσσια σου και ταίσεις κι εσύ πολύ σιρόπι θα μπλοκάρτεις πολύ χώρο και δεν θα έχει που να γεννήσει η μάνα... Αν ξεκινήσεις διεγερτική τροφοδοσία και κατεβάσουν πολλούς γόνους τα μελίσσια σου αλλά χαλάσει ο καιρός και δεν μπορέσουν να τον ζεστάνουν τότε αυτός θα πεθάνει και θα είναι εστία μολυνσης...

Για τις παραφυάδες δεν είναι απαραίτητα τα 5 πλάισια... Και με τρία κάνεις μια χαρά παραφυάδες, εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο θα φτιάξεις τις νέες μάνες και από την εποχή που θα το κάνεις... Κι εκεί έχεις πολλές επίλογές και θέλει λίγο διάβασμα...

Γενικά διάβασε κανένα πιο παλιό σχετικό topic....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ανάπτυξη μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανάπτυξη μελισσών   ανάπτυξη μελισσών Icon_minitimeΤρι Φεβ 18, 2014 12:41 am

Σωστά,
Αυριο που θα έχει 22 βαθμούς μπορώ να επιθεωρήσω κανονικά η θα αναστατωθούν επειδή ακόμα κάνουν σφαίρα σε κάποιες στιγμές της μέρας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

ανάπτυξη μελισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανάπτυξη μελισσών   ανάπτυξη μελισσών Icon_minitimeΤρι Φεβ 18, 2014 4:59 pm

Αν έχει 22 βαθμούς την ώρα που θα κάνεις επιθεώρηση δεν θα αναστατωθούν... Οχι μόνο δεν θα κάνουν σφαίρα εκείνη την ώρα αλλά μάλλον θα λείπουν οι περισσότερες συλλέκτριες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ανάπτυξη μελισσών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» εχθροι μελισσων
» Εξαφάνιση μελισσων
» Ποτίστρα μελισσών
» Eπιθεσεις μελισσων
» συλλέκτης μελισσών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: