Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών   Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών Icon_minitimeΚυρ Φεβ 09, 2014 4:08 am

Φίλοι μελισσοκόμοι φέτος αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που όλοι όσοι παίρνουν την απόφαση να αυξήσουν τα σμήνη τους αντιμετωπίζουν. Τα χτισμένα πλαίσια που έχω στην αποθήκη μου είναι πολύ λίγα και θα ήθελα να είχα άλλα 40 περίπου για να μπορεσω να κόψω τις παραφυάδες μου με ασφάλεια. Διάβασα κάποια τόπικ που ήταν σχετικά αλλά ακόμα έχω απορείες.

Έχω σκεφτεί να αφαιρέσω όσα χτισμένα πλαίσια δεν θα έχουν γόνο ή γύρη (αργότερα που θα δουλέυουν καλά τα μελίσσια) και να βάλω άχτιστα, αναγκάζοντάς τα να χτίσουν για να έχουν χώρο αποθήκευσης. Μήπως τα πάω πολύ πίσω όμως αν τα αναγκάσω να χτίσουν 4-5-6 πλαίσια μαζί;

Τι λέτε;; Εσείς τι κάνατε;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών   Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών Icon_minitimeΚυρ Φεβ 09, 2014 9:52 am

Καλημέρα johnniebee αλλά και στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Το πρόβλημα που έχεις το αντιμετωπίζουν όλοι οι νέοι μελισσοκόμοι όπως και εγώ.
Φέτος έχω λίγα χτισμένα από πέρισυ αλλά αυτά που σκοπεύω να κάνω εγώ για να μου χτίσουν τελάρα είναι τα εξής και παρακαλώ όποιος μπορεί ας κάνει τις παρατηρήσεις του αλλά και ας βοηθήσει με προτάσεις.
Περισυ ξεκίνησα βάζοντας ένα άχτιστο τελάρο στην άκρη του μελισσιού που σιγά σιγά και όσο καλυτέρευε ο καιρός άρχισαν να το χτίζουν .
Όσο ο καιρός καλυτερεύει του έβαζα δύο τελάρα στις άκρες και μέσα από το τελευταίο τελάρο με τις τροφές.
Όταν ο καιρός στρώσει και μπορούμε να δώσουμε διεγερτική τότε είναι μια καλή εποχή να δώσουμε άχτιστα.
Έπειτα σε μια καλή ανθοφορία ( όπως έχω εγώ το φασκόμηλο στα τέλη Μάρτη ) και εφόσον έχεις κάποια μελίσσια που είναι πάνω από δέκα τελάρα και τους έχεις δώσει όροφο , μπορείς να κατεβάσεις την βασίλισσα κάτω αν είναι επάνω με το τελάρο που γεννάει και δύο ακόμα τελάρα με τροφές και να συμπληρώσεις τα υπόλοιπα με άχτιστα και όλα τα χτισμένα με τον πληθυσμό επάνω. Μεταξύ των δύο πατωμάτων παρεμβάλεις βασιλικό διάφρταγμα για να μην ανέβει η βασίλισσα . Από ότι λένε τα 6, 7 ή 8 άχτιστα που θα έχεις δώσει στην γονοφωλιά χτίζονται σε μια εβδομάδα. Φυσικά εγώ δεν έχω δοκιμάσει την μέθοδο αλλά σκοπεύω να την δοκιμάσω φέτος αν όλα πάνε καλά.
και εφόσον έχω δεδομένη την ανθοφορία της βασκομηλιάς που βοηθάει πάρα πολύ .
Θα δείξει τι θα γίνει γιατί εκτός από το χτίσιμο έχουμε να αντιμετωπίσουμε και κάποια άλλα προβλήματα όπως είναι η σμηνουργία αλλά και το κατά πόσον θα κάνουμε ισοδυναμία στα μελίσσια μας πράγμα που απαιτεί και διαφορετικούς χειρισμούς.
Φυσικά πέρισυ δεν έχτισα και πολλά τελάρα γιατί τα πράγματα δεν μου πήγαν καλά λόγω του ότι με έπιασε η μέση μου την εποχή που ξεκίναγε η σμηνουργία και για λίγες μέρες έχασα τα αυγά και τα καλάθια.
Ελπίζω φέτος τα πράγματα να πάνε καλύτερα. Είδωμεν
Και κάτι τελευταίο . Μην απογοητεύεσαι . Τα μελίσσια χτίζουν και το Φθινόπωρο από ότι έχω διαβάσει . Πχ σε μια καλή ανθοφορία όπως είναι της σουσούρας ή ρείκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών   Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών Icon_minitimeΚυρ Φεβ 09, 2014 3:18 pm

Δεν απογοητεύομαι. Απλώς ψάχνω τον καλύτερο τρόπο να χτίσω πλαίσια με τα μελίσσια μου οταν θα είναι δυνατά, πρίν κόψω παραφυάδες από αυτά για να δημιουργήσω ενα απόθεμα και να δίνω χτισμένα πλαίσια στις παραφυάδες για να αναπτυχθούν πιο γρήγορα, να μην εχουν πέρα από τις άλλες εργασίες και το χτίσιμο.

Η ιδέα σου μου φαίνεται καλή, θα το επιχειρήσω στο ρείκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών   Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών Icon_minitimeΔευ Φεβ 10, 2014 5:27 pm

Johnniebee έγραψε:
Δεν απογοητεύομαι. Απλώς ψάχνω τον καλύτερο τρόπο να χτίσω πλαίσια με τα μελίσσια μου οταν θα είναι δυνατά, πρίν κόψω παραφυάδες από αυτά για να δημιουργήσω ενα απόθεμα και να δίνω χτισμένα πλαίσια στις παραφυάδες για να αναπτυχθούν πιο γρήγορα, να μην εχουν πέρα από τις άλλες εργασίες και το χτίσιμο.

Η ιδέα σου μου φαίνεται καλή, θα το επιχειρήσω στο ρείκι.

Κρατάω τα μελισσια σφιχτά 10ria μέχρι τα τέλη φλεβάρη και τα πιο δυνατά τα έχω και χτίζουν 1-2 πλαίσια για να μην σμινουργισουν , η τροφοδια έχει ξεκινήσει από αρχές φλεβάρη και σταματάει τέλη φλεβάρη όπου τους βάζο 2 άχτιστα κάτω ανεβάζω 2 με γόνο πάνω και τα υπόλοιπα άκτιστα στον όροφο (8 δηλαδή)τα πηγαίνω στην πορτοκαλια και μέσα σε μια βδομάδα ta ktizoun όλα και έχουν γεννηsεί κιόλας.

Πέρυσι που πήγα με άδειους ορόφους katebasan γλώσσες μέσα σε 6 ώρες ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Να μαι κι εγώ
» Κόψιμο κεριών
» Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών
» ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων
» Μετά το βιβλίο το Σύγχρονες Μέθοδοι Εντατικής Εκμετάλλευσης τι?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: