Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού

Πήγαινε κάτω 
+18
Throubee
priamos1980
2nios
Adami Drone
Θοδωρής
psath
Ar_lo
thodoris981
mpampis13
Mactas
drakos
monarchis
sotto
Maikpigasos
ethnic69
Johnniebee
ΚΑΝΑΡΗΣ
pointerst
22 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 7:07 pm

Καλησπέρα σας,εδώ και καιρό σκέφτομαι τρόπους για να μεταφέρω τα εργαλεία ξέστρο,καπνιστήρι κτλ .Η σακούλα που χρησιμοποιούσα άρχισε να μου τι δίνει πολύ γιατί από την μία όλο σκίζεται και από την άλλη δεν είναι και ο πιο έμπιστος τρόπος μεταφοράς των εργαλείων,ειδικά αν μεταφέρεις μικρά πραγματάκια.Έχει κανείς καμιά ιδέα?κάτι να προτείνει?Εσείς τι χρησιμοποιείτε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 7:50 pm

Εγώ χρησιμοποιώ μια εργαλειοθήκη πλαστική. Χωράει τα πάντα εκτός από καπνιστήρι, το οποίο στερεώνεται σε μια του εγκοπή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 7:59 pm

Θα με βοηθούσες παρα πολύ με μια φωτογραφία.Να υποθέσω ότι την αγόρασες και δεν την έφτιαξες εσύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 8:06 pm

Κατι τέτοιο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 8:26 pm

Εγώ χρησιμοποιό ένα πλαστικό τελάρο σαν αυτό [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και έχω και ένα ξύλινο κουτάκι μέσα στο τελάρο για βάζω τα μικροπράγματα και να μην τα χάνω. το τελάρο είναι αρκετά μεγάλο και έχει μειωνεκτημα οτι χρειάζεται και τα δύο χέρια για να το μεταφέρεις. το καλό είναι οτι χωράει ακριβώς το πλαίσιο στο μήκος του  (έτσι μπορώ να πέρνω 2-3 πλαίσια στην επιθεώρηση έγω που δεν έχω αποθήκη στο μελισοκομίο μου) και οτι χωράει όλα τα εργαλεία (μασκα, γάντια, ξέστρο, καπνηστίρι,σφυράκι, πένασα κτλ.. + μια ποσότητα πευκοβελώνες σε μια σακουλιτσα...)

Η αλήθεια έιναι όμως οτι θα ήθελα να κάνω μια κατασκευή που να έιναι ιδανική για την μεταφορά των εργαλέιων αυτών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΤετ Ιαν 22, 2014 1:23 am

εγω χρησιμοποιω μια πλαστικη εργαλειοθηκη , που εκτος οτι χωραει οοοολλλα τα εργαλεια , ειναι και καθισμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΤετ Ιαν 22, 2014 11:58 pm

εγώ όλα τα εργαλεία που πιθανόν να χρειαστώ..τα έχω όλα σε ένα σάκο μεγάλο..
Τα πάντα όλα.. από μαρκαδόρο μέχρι... πριόνι.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Ιαν 24, 2014 10:57 am


Στο περιοδικο " Μελισσοκομικη επιθεωρηση" υπαρχει μια κατασκευη για κασελακι μεταφορας εργαλειων απο τον μελισσοκομο Κωστα Ελευθεριου, "Μελισσοκομια Μαραθωνα
'Αν θελει κανεις ας ριξει μια ματια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Ιαν 24, 2014 12:00 pm

Στέλνω σε σύνδεσμο ένα ενδιαφέρον άρθρο για εργαλειοθήκη. Από τον Σπύρο Σφήκα. Ελπίζω να βοηθήσει όσους έχουν κέφια και όρεξη για κατασκευές.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και άλλη μια από τον μελιΣάκη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠεμ Ιαν 30, 2014 2:06 pm

Και μια πιο πρόσφατη από τον Da Vinci της Μελισσοκομικής ξυλουργικής και όχι μόνο... Ο άνθρωπος ζωγραφίζει!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠεμ Ιαν 30, 2014 2:21 pm

Πολύ καλό το τελευταίο,αλλά τέτοιου είδους κατασκευές δεν είναι λίγο βαριές?Πρσπαθώ να σκεφτώ κάτι πιο πρακτικό,ελαφρύ και φυσικά να χωράει όλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Ιαν 31, 2014 10:57 am

Εγώ τα έχω όλα μέσα σε μια μαύρη σκάφη πλαστική, από αυτές που βάζουν στις οικοδομές την λάσπη. Είναι γερή, δεν καίγεται, χωράει τα πάντα, τα βλέπεις εύκολα και βάζω και τις άδειες πλαστικές σακούλες μετά το τάισμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Φεβ 28, 2014 9:21 pm

Βρήκα άλλο ένα σκαμνάκι-κασελάκι. Δείτε εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Φεβ 28, 2014 9:29 pm

πολύ θα ήθελα να το δώ,αλλά δεν το δείχνει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Ιαν 16, 2015 7:59 pm

Παιδιά μου δώσατε φοβερή έμπνευση και προσπάθησα κι εγώ να φτιάξω τη δική μου εργαλειοθήκη παίρνοντας στοιχεία από όλες τις κατασκευές που είδα παραπάνω.  Σίγουρα θα κάνω στην πορεία και κάποιες βελτιώσεις ανάλογα με τις ανάγκες που θα προκύψουν. Βασικό μου μέλημα ήταν να είναι μεγάλη ώστε να μπαίνει μέσα το καπνηστηρι και τα υπόλοιπα εργαλεία, να έχει ένα ντουλαπάκι που μέσα θα υπάρχουν 5 πλαίσια έτοιμα για άμεση χρήση και όταν το ντουλαπάκι είναι κλειστό, να λειτουργεί σαν καθισματακι.  Σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερη, αλλά ο ενθουσιασμός μου ήταν μεγάλος και ήθελα να την τελειώσω σήμερα (συνολικά μου πήρε 2 απογεύματα).
Η κόρη μου (5 χρονων) έβαλε στο τέλος την πινελιά της, ζωγραφίζοντας τη μία πλαϊνή πλευρά. Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Ιαν 16, 2015 8:36 pm

[quote="Mactas"]Παιδιά μου δώσατε φοβερή έμπνευση και προσπάθησα κι εγώ να φτιάξω τη δική μου εργαλειοθήκη παίρνοντας στοιχεία από όλες τις κατασκευές που είδα παραπάνω.  Σίγουρα θα κάνω στην πορεία και κάποιες βελτιώσεις ανάλογα με τις ανάγκες που θα προκύψουν. Βασικό μου μέλημα ήταν να είναι μεγάλη ώστε να μπαίνει μέσα το καπνηστηρι και τα υπόλοιπα εργαλεία, να έχει ένα ντουλαπάκι που μέσα θα υπάρχουν 5 πλαίσια έτοιμα για άμεση χρήση και όταν το ντουλαπάκι είναι κλειστό, να λειτουργεί σαν καθισματακι.  Σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερη, αλλά ο ενθουσιασμός μου ήταν μεγάλος και ήθελα να την τελειώσω σήμερα (συνολικά μου πήρε 2 απογεύματα).
Η κόρη μου (5 χρονων) έβαλε στο τέλος την πινελιά της, ζωγραφίζοντας τη μία πλαϊνή πλευρά. Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες.[quote]

Ρε συ αυτό είναι πολύ καλύτερο από ότι μου περιέγραφες!!!

Ετοιμάσου για παραγγελία....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Παρ Ιαν 16, 2015 9:25 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Ιαν 16, 2015 8:38 pm

αδερφε ΜΠΡΑΒΟ πολυ καλη κατασκευη και εξυπνη...πιανουν τα χερακια σου ελπιζω να μην σε πειραζει αλλα μαλον θα σε αντιγραψω....
βεβαια το καλυτερο κομματι της κατασκευης ειναι οι ομορφες παιδικες ζωγραφιες της κορης σου.
ενα μπραβο στη κορη σου λοιπον poli cool poli cool pareitsa 10 sta 10 10 sta 10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Ιαν 16, 2015 9:24 pm

Νομιζω αρχιζω κι εγω την ξεπατικοτουρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Ιαν 16, 2015 9:39 pm

πολυ ωραία η κατασκευή σου, ομολογώ οτι με έβαλες σε σκέψεις .
και οι τελευταίες πινελιές....... αξία ανεκτίμητη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΠαρ Ιαν 16, 2015 9:54 pm

Πολύ ωραία κατασκευή. Συγχαρητήρια! Το ερώτημά μου είναι πόσο ζυγίζει άδεια, γιατί αν ζυγίζει όσο μια άδεια 5άρα κυψέλη πιστεύω ότι είναι βαριά. Σκεφτόμουν πλαστικό κουτί 70Χ50 εκ. (με καπάκι) με προσθήκες γύρω γύρω μικρότερων πλαστικών κουτιών για τα ψιλιλόγια. Σίγουρα είναι ελαφρύτερο αλλά δεν είναι ξύλο, γι αυτό και δεν το προχώρησα. Mactas πες μας για το βάρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 1:06 am

Ευχαριστώ πολυ για τα καλα σας λόγια.
Η αντιγραφή και το ξεπατικωμα οχι μονο επιτρέπονται, αλλα επιβάλλονται με τις όποιες βελτιώσεις κρίνει ο καθένας.
Το βάρος της ειναι γύρω στα 7-8 κιλά (την κουβαλάς άνετα δηλαδη). Θα μπορούσε να γινει και πιο ελαφριά αλλα έβαλα κόντρα πλακέ θαλάσσης που ειναι λιγο πιο βαρύ. Επίσης θα μπορούσε να γινει πιο μικρή και πιο ελαφριά αν έλειπε το ντουλαπακι-κάθισμα που εχει μέσα τα 5 πλαίσια, αλλα θεώρησα οτι ίσως να ειναι χρήσιμο να εχεις δίπλα σου στην επιθεώρηση καποια έτοιμα πλαίσια για άμεση χρήση και να μη χρειαζεται να τρέχεις πχ στο αυτοκίνητο, όπως επίσης και το καθισματακι είτε για την επιθεώρηση, είτε για ενα καφεδάκι σε καποια μεριά του μελισσοκομείου χαζεύοντας τις κινήσεις των κοριτσιών.
Το καλο με το ξύλο φιλε psath ειναι ευκολότερο να προσαρμοσεις πανω οτι θελεις. Πχ εχω βιδωσει μέσα σε μια γωνία ενα μικρό κουτί απο πουρακια σαν μολυβοθηκη για στυλο, μαρκαδόρο,κοπίδι κλπ. Επίσης εχω βιδωσει ενα πομολακι σε σχήμα Π για να στερεωνεται η βούρτσα και το ξεστρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 5:19 pm

Mactas έγραψε:
Ευχαριστώ πολυ για τα καλα σας λόγια.
Η αντιγραφή και το ξεπατικωμα οχι μονο επιτρέπονται, αλλα επιβάλλονται με τις όποιες βελτιώσεις κρίνει ο καθένας.
Το βάρος της ειναι γύρω στα 7-8 κιλά (την κουβαλάς άνετα δηλαδη). Θα μπορούσε να γινει και πιο ελαφριά αλλα έβαλα κόντρα πλακέ θαλάσσης που ειναι λιγο πιο βαρύ. Επίσης θα μπορούσε να γινει πιο μικρή και πιο ελαφριά αν έλειπε το ντουλαπακι-κάθισμα που εχει μέσα τα 5 πλαίσια, αλλα θεώρησα οτι ίσως να ειναι χρήσιμο να εχεις δίπλα σου στην επιθεώρηση καποια έτοιμα πλαίσια για άμεση χρήση και να μη χρειαζεται να τρέχεις πχ στο αυτοκίνητο, όπως επίσης και το καθισματακι είτε για την επιθεώρηση, είτε για ενα καφεδάκι σε καποια μεριά του μελισσοκομείου χαζεύοντας τις κινήσεις των κοριτσιών.
Το καλο με το ξύλο φιλε psath ειναι ευκολότερο να προσαρμοσεις πανω οτι θελεις. Πχ εχω βιδωσει μέσα σε μια γωνία ενα μικρό κουτί απο πουρακια σαν μολυβοθηκη για στυλο, μαρκαδόρο,κοπίδι κλπ. Επίσης εχω βιδωσει ενα πομολακι σε σχήμα Π για να στερεωνεται η βούρτσα και το ξεστρο.

Οπως επισης για το σφιξιμο μερικων μελισσιων.Αφαιρεις πλαισια και τα βαζεις αμεσα μεσα.Μια χαρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 5:23 pm

Συγχαρητήρια για την κατασκευή! Φαίνεται πολύ πρακτική!
Η πινελιά της μικρής είναι όλα τα λεφτά! queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 6:05 pm

Πολύ καλή ιδέα για να μεταφέρεις πλαίσια.... εγώ για τα εργαλεία μου χρησιμοποιώ μια παλιά βαλίτσα γιατρού... cheers cheers cheers θα σας την βγάλω φώτο να τη δείτε.... με έχει βολέψει πολύ!! Άλλα δεν έχω ούτε τελάρα να κουβαλήσω ούτε το καπνιστήρι!!! Μάλλον θα κλέψω και εγώ την πατέντα σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού   Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 11:51 pm

Mactas έγραψε:
Ευχαριστώ πολυ για τα καλα σας λόγια.
Η αντιγραφή και το ξεπατικωμα οχι μονο επιτρέπονται, αλλα επιβάλλονται με τις όποιες βελτιώσεις κρίνει ο καθένας.
Το βάρος της ειναι γύρω στα 7-8 κιλά (την κουβαλάς άνετα δηλαδη).

Συγχαρητήρια για το μεράκι σου cheers cheers  
Ένα μεγάλο μπράβο στην κορούλα σου γιατί βοηθάει τον μπαμπάκα. Μου έδωσες έμπνευση για δημιουργία γιατί μου φαίνεται πώς αργεί λίγο η άνοιξη htipieme htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εργαλειοθήκη μεταφοράς μελισσοκομικού εξοπλισμού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» καθαρισμοσ μελισσοκομικου εξοπλισμου
» ωρα μεταφορας
» Αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού
» Αγορά κυψελών και εξοπλισμού.
» καθαριασμος πλαστικου εξοπλισμου !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: