Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ανθοφορια αμυγδαλιας

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
μελισσακιας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ανθοφορια αμυγδαλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανθοφορια αμυγδαλιας   Ανθοφορια αμυγδαλιας Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 11:56 pm

Καλησπερα σας
Ενας φιλος εχει 80-100 αμυγδαλιες (ημιορεινα στην Κορινθια) στις οποιες σκεφτομαι να παω τα 4 μελισσακια μου. Εχω καποιες αποριες,
ειναι η καταλληλη στιγμη για να τα μεταφερω στις αμυγδαλιες ή να περιμενω λιγο ακομη;
εως ποτε να τις αφησω εκει;
υπαρχει κατι αξιοσημειωτο σε σχεση με τη συμπεριφορα των μελισσοσμηνων σε αμυγδαλιες; (χτιζουν;,αναπτυσονται; )
Αν καποιος φιλος γνωριζει κατι σχετικα ας το μοιραστει μαζι μας
 skeftome 
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Ανθοφορια αμυγδαλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανθοφορια αμυγδαλιας   Ανθοφορια αμυγδαλιας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 12:42 am

πέρνουν γύρες.. τα βοηθάει για ανάπτυξη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Ανθοφορια αμυγδαλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανθοφορια αμυγδαλιας   Ανθοφορια αμυγδαλιας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 12:52 pm

Αν είσαι Αθήνα και σκέφτεσαι να πας Κορινθία για 80 Αμυγδαλιές σκέψου πόσα θα ξοδέψεις σε σχέση με τα 6-7? που κοστίζουν 2 καλές γυρεόπιτες ( από μισή ). Δεν έχει δέντρα ή άλλα φυτά εκεί που τα έχεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μελισσακιας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ανθοφορια αμυγδαλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανθοφορια αμυγδαλιας   Ανθοφορια αμυγδαλιας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 8:18 pm

Καλησπερα, τα μελισσια ειναι 6 χλμ απο τις αμυγδαλιες οποτε η μεταφορα δεν ειναι προβλημα, απλα προσπαθω να σταθμισω τα οφελη, που αν συνοψιζονται σε μιση γυρεοπιτα ειναι λιγα. ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Στο χωριο μου οπου τα εχω τωρα εχει ρεικια, βερυκοκιες και διαφορους θαμνους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Ανθοφορια αμυγδαλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανθοφορια αμυγδαλιας   Ανθοφορια αμυγδαλιας Icon_minitimeΤετ Ιαν 22, 2014 9:33 am

Γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να καταλάβεις καλά την περιοχή σου. Εφόσον είναι και χωριό σου μπορεί να αποτελεί μια σταθερή βάση. Αν καταλήξεις ότι δεν είναι καλή περιοχή τότε σκέψου για μεταφορές. Οι μεταφορές εκτός από κόστος έχουν και κινδύνους. Πρέπει να ξέρεις ότι τα οφέλη θα είναι σαφώς μεγαλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Ανθοφορια αμυγδαλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανθοφορια αμυγδαλιας   Ανθοφορια αμυγδαλιας Icon_minitimeΤετ Ιαν 22, 2014 6:31 pm

Η αλήθεια είναι οτι η αμυγδαλιά έχει και γύρες και τα βοηθάει στην ανάπτηξη.
Αλλα θα συμφωνήσω με τον karnet
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μελισσακιας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ανθοφορια αμυγδαλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανθοφορια αμυγδαλιας   Ανθοφορια αμυγδαλιας Icon_minitimeΤετ Ιαν 22, 2014 10:55 pm

Κατα πως φαινεται θα τις αφησω στα αυγα τους, ευχαριστω για το χρονο σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ανθοφορια αμυγδαλιας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» κενο ανθοφορια
» Ανθοφορια Κερασιας
» Ανθοφορια ηλιανθου
» Ανθοφορία Καστανιάς Φλαμουριάς
» Ανθοφορία στα σύννεφα...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: