Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Την Αποψη σας

Πήγαινε κάτω 
+6
thodoris981
mpampis13
Johnniebee
Maikpigasos
pointerst
akis_chatzi
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akis_chatzi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 7:53 pm

Καλησπερα σε ολους , την ανοιξη θα παρω τα 2 πρωτα μελισσια μου τα οποια θα ειναι πενταρακια το καθε ενα , αυτο που δεν ξερω και το σκεφτομαι ειναι το εξης να τα αφησω να αναπτυχθουνε και να παρω οτι μελακι βγαλουνε η μολις μεγαλωσουν να τα σπασω για να μεγαλωσω τα μελισσια μου και για μελια απο του χρονου

Εσεις τι λετε ειναι καλυτερο να κανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 9:09 pm

Καλησπέρα και καλή αρχή.Αυτό που σου προτείνω είναι να τα πάρεις και μετά να αποφασίσεις τι θα κάνεις.Αν δεις ότι μπορείς να τα κουμαντάρεις και τα καταφέρνεις καλά τότε καλύτερα να τα αυξήσεις για να έχεις περισσότερο ενδιαφέρον.Από την άλλη το μέλι που μπορείς να πάρεις απο 2 μελίσσια είναι σχετικά λίγο..Αυτό που βλέπω και απο μένα,είναι ότι κινούμαι ανάλογα με τις δυνάμεις μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 10:38 pm

akis_chatzi έγραψε:
μολις μεγαλωσουν να τα σπασω για να μεγαλωσω τα μελισσια μου και για μελια απο του χρονου

Αυτό είναι το καλύτερο φίλε μου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 11:20 pm

Πέρυσι ήμουν σε παρόμοιο σημείο με εσένα... τελικά τα άφησα, τα έσπασα και φετος εχω αρκετά περισσότερα από πέρισυ (τα τριπλά)... Βέβαια οι φίλοι θα σε κοροιδεύουν οτι εχεις μελίσσια και δεν τρως μέλι αλλά εσυ μην ακουσ κανέναν κάνε όπως εσύ πιστέυεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 1:19 am

συμφωνω με τον Γιαννη με υπομονη γινονται αυτες οι δουλειες...τωρα αν εχει μαραζει να φας μελι σου δοκιμασε με το δαχτυλακι χαχαχαχχα lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis_chatzi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 7:45 am

καλημερα
δεν εχω μαραζι να φαω μελι φετος απλα ρωταω και θελω να δω πιο ειναι το καλυτερο να κανω για το μελλον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 12:47 pm

Καθε αρχη και δυσκολη.
Οταν γινουν 5 όμως θα μπορεις να κρατας π.χ. 3 για μελι και 2 για ανάπτυξη.
Καλή αρχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 1:47 pm


Καλη αρχη και απο εμενα, εγω θα σου ελεγα να "κοψεις" το ενα αφου μπορεσεις, και να αφησεις το αλλο να παρεις κανα 20ακιλο μελι και το "κοβεις" μετα, ετσι και μελι θα φας και θα το πολλ/ασεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 3:50 pm

Έχεις ασχοληθεί ξανά με την μελισσοκομεία ή τώρα αρχίζεις?

Αν δεν έχεις δουλέψει ξανά μελίσσια μάλλον πρώτα θα πρέπει να μάθεις να τα χειρίζεσαι και να τα κρατήσεις δυνατά γιατί για να πάρεις μέλι και να τα πολλαπλασιάσεις πρέπει να υπάρχουν και οι κατάλληλες συνθήκες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 4:58 pm

Φιλε μου εγω είχα χωρίσει και δεν πηρα μέλι. Πηρα ομως κατι καλυτερο.....εμπειρια! Προσπαθησα και.....εμαθα μεσα απο αυτην την διαδικασια να τροφοδοτω για να χτισουν κερυθρες που ως νεος δεν είχα ( και ουτε εχω αρκετες ακόμη), να κοβω παραφυαδες , να βρισκω την βασιλισσα, να διαχειριζομαι τα τελαρα με ηρεμια χωρις να τρεμω και να αναστατωνω το μελισσι, να μετακινω μελισσια(παραφυαδες) με ασφάλεια και αλλα πολλα που μαθαινεις οταν χωριζεις μελισσια. Το μελι θα ερθει αργοτερα και θα είναι πιο γλυκο γιατι θα εχει μεσα και την υπομονη και την προσπαθεια που θα κανεις εναν ολοκληρο χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis_chatzi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 7:48 pm

newbee έγραψε:
Έχεις ασχοληθεί ξανά με την μελισσοκομεία ή τώρα αρχίζεις?

Αν δεν έχεις δουλέψει ξανά μελίσσια μάλλον πρώτα θα πρέπει να μάθεις να τα χειρίζεσαι και να τα κρατήσεις δυνατά γιατί για να πάρεις μέλι και να τα πολλαπλασιάσεις πρέπει να υπάρχουν και οι κατάλληλες συνθήκες.



Δεν εχω δουλεψει ξανα ειναι η πρωτη επαφη μου και θα με βοηθησει ενας φιλος που εχει αυτος μελισσια απλα και εγω σκεφτομαι να τα κοψω σε πρωτη φαση καθαρα για εμπειρια οπως λεει και ο ΜπαμπηςΚαστορια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 8:17 pm

Προσωπικά νομίζω είναι μεγαλύτερη ευχαρίστηση να βλέπεις το ''κοπάδι'' σου να μεγαλώνει παρά να πάρεις λίγο μέλι... Συμφωνώ οτι σαν αρχάριος θα σου έιναι πολύτιμη η εμπειρία του να πολλαπλασιάζεις τα σμήνη σου... Εγώ και για φέτος σκέφτομαι να παρω όσο λιγότερο μέλι και να πολλαπλάσιάσω πάλι τα περισσότερα σμηνη μου...
Όσο περισσότερα έχεις τόσο περισσότερο ενδιαφέρον θα κρατάς και τόσο περισσότερο νόημα θα έχουν οι επισκέψεις σου στο μελισσοκομίο... Αν έχεις 1-2 κινδυνέυεις να ''βαρεθείς'' τις δουλειές. Επίσης αν ξεχειμωνιάσεις με 2 είναι πολύ επικύνδυνο να μείνεις με 1 ή και με κανενα την άνοιξη, ενώ αν ξεχειμωνιάσεις 5 όλο και καποιο θα σωθεί  sostos . Τέλος το μόνο μειωνέκτημα που βλέπω στο να πολλαπλασιάσεις τα σμήνη σου είναι το κόστος (που θα γίνει βέβαια απόσβεσή αλλά όχι αμεση) των κυψελών και των κεριών που είναι αρκετό για έναν ερασιτέχνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αναπτυξη   Την Αποψη σας Icon_minitimeΠεμ Ιαν 23, 2014 1:47 pm

Μπορεί να μας πει κάποιος μια επιτυχή μέθοδο σπασίματος μελισσιού ή να μας παραπέμψει κάπου; Για ανάπτυξη και όχι για μέλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Την Αποψη σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Την Αποψη σας   Την Αποψη σας Icon_minitimeΠεμ Ιαν 23, 2014 5:12 pm

tomaskatsoufis έγραψε:
Μπορεί να μας πει κάποιος μια επιτυχή μέθοδο σπασίματος μελισσιού ή να μας παραπέμψει κάπου; Για ανάπτυξη και όχι για μέλι.

Τόμας είναι πάρα πολυ γενική η ερώτησή σου... Για εμένα ο πιο ασφαλείς και σίγουρος τρόπος είναι να κάνει κανείς βασιλοτροφία και να χωρίσει παραφυάδες που θα δεχτούν τις νέες μάνες (αυτό θα κανω φέτος). Άλλοι κόβουν παραφυάδες με γόνο ημερών και τις αφήνουν να βγάλουν μόνες τους μάνες. (Αυτό έκανα πέρισυ) Θα προτείμήσω τον πρώτο τρόπο, πρώτον για να αποκτήσω εμπειρία και σε αυτό το κομμάτι, και δέυτερον γιατι με τον δεύτερο τρόπο ΄χανει πολύ χρόνο το νέο μελίσσι (1 μήνα +) και μένει πολύ πίσω από α΄ποψη ανάπτυξης. Πιο συγκεκριμένα φέτος σχεδιάζω να κάνω βασιλοτροφία, να τις βάλω σε κυψελίδια συζευξης και να κάνω τις παραφυάδες μου με γονιμοποιημένες μάνες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Την Αποψη σας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο
» Εδώ θα ήθελα και την άποψη των έμπειρων
» Δολιοφθορά. Την άποψη σας θα ήθελα και τις γνώσεις σας, ευχαριστώ πολύ.
» Σήμερα έχασα ένα μελίσσι . Παρακαλώ την άποψη σας για την αιτία .
» Πρόβλημα με αδύνατα μελίσσια προς συνένωση. Παρακαλώ την άποψή σας.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: