Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ανάπτυξη απότομα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Ανάπτυξη απότομα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανάπτυξη απότομα    Ανάπτυξη απότομα  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 16, 2014 10:29 pm

Κύριοι/ες εχω ενα μελισσακι στην νότιο ευβοια. Το άνοιξα την προιγουμενη εβδομάδα και του έβαλα τροφή το άνοιξα και σημερα και είδα πολυ μεγάλη ανάπτυξη ολλα τα τελαρα με πληθυσμό και μέλια σφραγισμένα και ασφραγιστα και την τροφή τελειωμένη . Ποια ειναι η άποψη σας τη πρεπει η δεν πρεπει να κάνω ; Ειναι φισιολογικη ανάπτυξη αυτή την εποχή ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Ανάπτυξη απότομα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάπτυξη απότομα    Ανάπτυξη απότομα  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 16, 2014 11:53 pm

Καθαρα δικη μου εκδοχη!Τις κρυες ημερες το μελισσι κανει την λεγομενη μελισσοσφαιρα οποτε οταν επιθεωρεις τις τροφες φαινεται λες και ειναι μια χουφτα μελισσες οταν ομως κανει λιγο καλο καιρο η μελισσοσφαιρα <σπαει> και το μελισσι απλωνεται και σου δινει την εντυπωσει οτι ειναι μεγαλυτερο. Μηπως στην τελευταια σου επιθεωρηση ειχε καλο καιρο και το μελισσι ηταν απλωμενο σε ολη την κυψελη δινοντας σου αυτη την εντυπωση ;

υ.γ. αν η τροφη τελειωσε πρεπει να την αντικαταστησεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Ανάπτυξη απότομα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάπτυξη απότομα    Ανάπτυξη απότομα  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 16, 2014 11:57 pm

Τέτοια εποχή σε μια εβδομάδα δεν γίνεται τρομερή ανάπτυξη, (το αντιθετο μπορει να γινει ) θα γινόταν μονο αν "εσκαγε" ψημενος γονος και γεμιζες νεες μελισσες , αλλα πόσο γόνο να ειχες και να εκολαφθηκε , αφου τωρα βαζουν γονους.
Δεν μας ειπες ποσο πλυθησμο εχει και ποσο γονο.
Μπορει το μελισι οταν το ειδες να ηταν μαζεμενο, ετοιμο να κανει σφαιρα και τωρα να ηταν πιο ελευθερο να δουλευε, και να σου φανηκε ετσι.
Καμια φορα γινεται να τα βλεπεις αισιόδοξα και αλλοτε απαισιοδοξα.
Αλλη περιπτωση που να αυξηθηκε αποτομα και γρηγορα ειναι αν ηταν αδυναμο και του αλλαξες θεση με καποιο δυνατο
Τωρα ξεκινανε να περνουν τα επανω τους και αυτο που πρεπει να κανεις εσυ κυριως ειναι να μην τα αφησεις απο τροφη και να μην τα πολυ ενοχλεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Πανος Δ.
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Ανάπτυξη απότομα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πανος    Ανάπτυξη απότομα  Icon_minitimeΔευ Φεβ 10, 2014 10:01 pm

Για σας παιδια ειμαι ενας νεος μελισσοκομος απο νομο Ηλειας,περισι το Μαιο μου χαρησαν ενα μελισσι και ασχολουμε εντατικα διαβαζοντας αρκετα και περνοντας συμβουλες απο αλλους μελισσοκομους.
Τον Οκτοβριο εχασα την βασιλισα και εφτιξα καινουργια με επιτυχια,τον Δεκεβρη και μεχρι τα μεσα του Γεναρη ειχα 3 πλαισια γονο και 5 μελια, πλυθησμο 7 πλαισια.
Τωρα εχω 6 πλαισια γονο και 2 μελια,πλυθησμο 9 πλαισια,σε 10 μερες περιπου θα ανεβασω οροφο.εντομεταξυ ειχα λιγο βαρροα και του εχω ξεκινηση θεραπια με VAROSTOP πριν απο 5 μερες.
Θελω να ρωτησω επιδη ολο το χειμωνα του εδωσα 2 κιλα ζαχαροζυμαρο και εδω και 1 μηνα δεν του εχω δωσει καμια αλλη τροφη,θα ηταν καλο οταν ανεβασω οροφο να βαλω και ενα κιλο σιροπι 1\1.για να το διεγειρω.

Πανος ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ανάπτυξη απότομα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Απότομα κρύα
» Καστανιά
» αναπτυξη μελισσιου
» Φθινοπωρινή ανάπτυξη.
» Την Αποψη σας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: