Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ

Πήγαινε κάτω 
+25
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
thoma.sbees
ghalepas
Vasilis.
ΜπαμπηςΚαστορια
Maikpigasos
matteus
xarhs
cobolt
ΚΑΝΑΡΗΣ
karnet
530
KENTRI
mpampis13
dim
mfit
Johnniebee
Διονύσης
artour
sotto
dimitris_nik
psath
newbee
Γιώργος-Κόρινθος
vedouzoskoni
29 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 17, 2014 11:03 am

Παράθεση :
απλα οποιος εχει συνειδηση
Παράθεση :
ειμαι υπερ της ξυλινης ασχετου αντοχης αυτης

Όποιος έχει απορία και θέλει να μάθει ή δοκιμάζει τυχόν άλλες λύσεις είναι ασυνείδητος ? Όποιος θέλει να εξετάσει κάποια λύση πέρα του ξύλου είναι ασυνείδητος ?

Το μικροκλίμα της σύγχρονης ( ξύλινης ) κυψέλης που θα χρησιμοποιήσεις για την βιολογική μελισσοκομία είναι πολύ κατώτερο ποιοτικά ( αερισμός και υγρασία ) από εκείνο που οι μέλισσες έχουν στις κουφάλες των δέντρων. Δεν νομίζω πως θα εγκαταλείψεις την πρακτικότητα της σύγχρονης κυψέλης όμως για να είναι η μελισσοκομία που θα εφαρμόσεις ακόμη πιο «βιολογική».

Που θέλω να καταλήξω, ας μην είμαστε απόλυτοι όλα είναι υπό εξέταση και αναθεώρηση.

Όσον αφορά τους αφεσμούς το κύριο προσόν για την επιλογή μιας θέσης είναι το μέγεθος της οπής ( σε λίτρα και σχήμα ) . Αφεσμοί πηγαίνουν και σε τρύπες βράχων και σε απίθανα άλλα σημεία αρκεί να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις τις οποίες κατά 99% στην φύση τυχαίνει να πληρούν οι οπές στα δέντρα.

http://www.melikonitsas.gr/%CF%83%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AE/

Σε αυτές τις επιτυχημένες παγίδες αφεσμών αυτό που τραβάει τις μέλισσες είναι :
• Το μέγεθος του κουτιού
• Η παγίδα – άρωμα που έχουν μέσα
• Το ύψος και η θέση τους

Και όχι το υλικό που είναι φτιαγμένες.

http://www.melikonitsas.gr/%CF%83%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-2013-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%86%CE%B5%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B7/

* Δεν έχω καμία πλαστική κυψέλη.
Με εκτίμηση,
Θωμάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 17, 2014 12:27 pm

οταν λεω για συνειδηση δεν αναφερομε μονο στην κυψελη ανεφερα και αλλα ,ακομα και τα σκευασματα καταπολεμησης της βαροα.και δεν ειπα οτι οποιος δοκιμαζει πλαστικη ειναι ασυνειδητος.δυστηχως αυτο το φορουμ ειναι μονο για να την λεει ο ενας στον αλλον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 17, 2014 11:39 pm

Ο καθε ενας απο εμας ποσταρει την αποψη του, δεν νομιζω οτι θα πρεπει να υπαρχουν "κοντρες" γιατι ετσι χανεται η ουσια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 18, 2014 12:21 am

Ειρήνη ημιν... Κουβέντα κάνουμε και ο καθένας λέει την γνώμη του... Βέβαια καλά είναι να σκεφτόμαστε και λίγο πριν γράψουμε κάτι και να έχουμε και λίγο το αίσθημα της ευθύνης για όσα λέμε...

(ΟΧΙ το blog αυτό δεν είναι για να την λέει ο ένας στον άλλο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 18, 2014 12:46 pm

Λοιπόν συνάδελφοι, ξέρετε τι λένε για τις απόψεις. Οτι είναι σαν τις ......., όλοι έχουν από μία. (Μερικοί έχουν και παραπάνω).
Το ξύλο είναι φυσικό προιόν,  το πλαστικό όχι. Θυμάστε τα παλιά ξύλινα ψυγεία? Ποιος έχει τέτοιο?
Το ξύλο ανακυκλώνεται το πλαστικό όχι. Όπως δεν ανακυκλώνεται το αυτοκίνητο, η τηλεόραση, η κουζίνα κλπ κλπ.
Μην το συνεχίσω.
Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Ο καθένας κρίνει και λέει τη γνώμη του.
Τώρα ποιος έχει συνείδηση, φιλότιμο, οικολογική σκέψη κλπ, ας κοιταχτούμε στον καθρέφτη μας και θα μας δώσει απάντηση.

Επι του (πολύ ενδιαφέροντος) θέματος, εγώ θα δοκιμάσω φέτος τις πλαστικές της technoset, με το σετ για δι-τρι κυψελίδια. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες των ήδη χρηστών τέτοιων κυψελών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 18, 2014 5:00 pm

Όταν στην βασιλοτροφία χρησιμοποιούμαι πλαστικά κελιά και τα κορίτσια μας τα "πιάνουν"

και βγάζουμε τον πολτό ή τις βασίλισσές μας είναι καλά;

Όσοι δεν έχουν δουλέψει πλαστικές κυψέλες παρακαλώ πολύ να μην σχολιάζουν,διότι δεν ξέρουν.

Επίσης για κάποιο φίλο που έγραψε μειονεκτήματα να συμπληρώσω ότι καπάκια και πάτος δεν γλυστράνε

μιας και η εταιρία έχει προνοήσει και υπάρχουν πλαστικές καβίλιες σε όλες τις γωνίες.Τώρα για το μελισσάκι

του που έχει υγρασία,ίσως είναι αδύναμο και δεν μπορεί να ρυθμίσει το κλίμα μέσα στην κυψελη(έχω ίδιο περιστατικό).

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cobolt
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
cobolt


Αριθμός μηνυμάτων : 17

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 18, 2014 5:27 pm

Και εγώ θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τις πλαστικές κυψέλες. Αν κάποιος έχει κάποια κενή, θα με ενδιέφεραν οι διαστάσεις της, εσωτερικές και εξωτερικές. Επίσης θα με ενδιέφερε το βάρος της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 18, 2014 8:12 pm

Μάλιστα... Ξέφυγε το θέμα και απο οτι βλέπω ο καθένας προσπαθεί να επιβάλει την γνώμη του για πλαστικό ή ξύλο.
Λοιπόν. Θα πω για την εμπειρία μου (που είμαι κατά του πλαστικού αλλα δεν έχει σημασία)
Πήρα πλαστικούς πάτους για να γλυτώσω φθορές με σαπίσματα και να χρησιμοποιώ μόνο πατώματα.
Μετά την μεταφορά τους σε πλαστικό, τα μελίσσια μου αγρίεψαν ασυνήθηστα. Τους ζήτησα συγνώμη.
Στην μεταφορά που τους έκανα υπήρχε πρόβλημα με τις πόρτες μιας και τα πατώματα δεν ήταν καινούργεια και δεν έκλειναν καλά οι πόρτες. Κάθησα και έφτιαξα πατέντα για να μπορέσω να τις μεταφέρω. Πάλι ζήτησα συγνώμη.
Όταν τις μετέφερα και κάποια μου ξέφυγαν στο ζύγισμα (να γέρνει μπροστά), στην πρώτη βροχή μάζεψε τόσο νερό μέσα (δεν μπορούσε να φύγει απο κάπου μιας και ήταν πλαστικο) που οταν έκανα έλεγχο (ήταν μακρια) τις λυπήθηκα τόσο που ξανά συγνώμη..
Ε μετά απο τόσα συγνώμη τι να πώ? Να πάρω ολόκληρη κυψέλη? Με την καμία και ας παιδεύομαι να τις φτιάξω. Είπαμε η ζωη της μέλισσας δεν είναι ευκολη. Γιατι η δικιά μου?

Με τέτοια υλικά οι μέλισσες δεν είναι οτι γουστάρουν αλλά αναγκάζονται. Όπως και τα βασ. κελιά που είπε πιο πάνω ο φίλος μας. Αν μηνει ορφανο τι θα κάνει? Και σε πλαστικό και σε γυάλινο θα φτιάξει.
(Και τα κελία αυτά μην ξεχνάς οτι τα έχουμε εμείς ή οι μέλισσες κερώσει πρώτα.)

Αναφερθήκαμε πιο πανω και για ρομαντισμό και είμαι κάθετος οτι αν δεν είστε ρομαντικοί μην ασχολείστε και το ξαναλέω. Ο ρομαντισμός δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των μελισσιών αλλά με ιδεολογία. Ο μεγάλος αριθμός μελισσιών αλλάζει μόνο τον χειρισμό τους και οχι τον ρομαντισμό τους. Αν θέλουμε να μηλήσουμε για εκμετάλευση τότε αλλάζει το θέμα και εκει χάνετε ο ρομαντισμός στον βομό του κέρδους...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 18, 2014 11:24 pm

dim έγραψε:
Μάλιστα... Ξέφυγε το θέμα και απο οτι βλέπω ο καθένας προσπαθεί να επιβάλει την γνώμη του για πλαστικό ή ξύλο.
Λοιπόν. Θα πω για την εμπειρία μου (που είμαι κατά του πλαστικού αλλα δεν έχει σημασία)
Πήρα πλαστικούς πάτους για να γλυτώσω φθορές με σαπίσματα και να χρησιμοποιώ μόνο πατώματα.
Μετά την μεταφορά τους σε πλαστικό, τα μελίσσια μου αγρίεψαν ασυνήθηστα. Τους ζήτησα συγνώμη.
Στην μεταφορά που τους έκανα υπήρχε πρόβλημα με τις πόρτες μιας και τα πατώματα δεν ήταν καινούργεια και δεν έκλειναν καλά οι πόρτες. Κάθησα και έφτιαξα πατέντα για να μπορέσω να τις μεταφέρω. Πάλι ζήτησα συγνώμη.
Όταν τις μετέφερα και κάποια μου ξέφυγαν στο ζύγισμα (να γέρνει μπροστά), στην πρώτη βροχή μάζεψε τόσο νερό μέσα (δεν μπορούσε να φύγει απο κάπου μιας και ήταν πλαστικο) που οταν έκανα έλεγχο (ήταν μακρια) τις λυπήθηκα τόσο που ξανά συγνώμη..
Ε μετά απο τόσα συγνώμη τι να πώ? Να πάρω ολόκληρη κυψέλη? Με την καμία και ας παιδεύομαι να τις φτιάξω. Είπαμε η ζωη της μέλισσας δεν είναι ευκολη. Γιατι η δικιά μου?

Με τέτοια υλικά οι μέλισσες δεν είναι οτι γουστάρουν αλλά αναγκάζονται. Όπως και τα βασ. κελιά που είπε πιο πάνω ο φίλος μας. Αν μηνει ορφανο τι θα κάνει? Και σε πλαστικό και σε γυάλινο θα φτιάξει.
(Και τα κελία αυτά μην ξεχνάς οτι τα έχουμε εμείς ή οι μέλισσες κερώσει πρώτα.)

Αναφερθήκαμε πιο πανω και για ρομαντισμό και είμαι κάθετος οτι αν δεν είστε ρομαντικοί μην ασχολείστε και το ξαναλέω. Ο ρομαντισμός δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των μελισσιών αλλά με ιδεολογία. Ο μεγάλος αριθμός μελισσιών αλλάζει μόνο τον χειρισμό τους και οχι τον ρομαντισμό τους. Αν θέλουμε να μηλήσουμε για εκμετάλευση τότε αλλάζει το θέμα και εκει χάνετε ο ρομαντισμός στον βομό του κέρδους...



Συμφωνω απολιτα μαζι σου αν και δεν το κρυβω, ειμαι υπερμαχος του ξυλου γιατι οτι και να γινει παντα επισκευαζεται και ειναι φυσικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 1:19 am

Η κυψελη ειναι το σπιτι των μελισσων μας , εκτεθημενο σε υψηλες αλλα και χαμηλες θερμοκρασιες. Το πλαστικο εκ φυσεως ειναι παραγωγο του πετρελαιου , και εχει ενα μεγαλο μειωνεκτημα , οταν εκτεθει στον ηλιο στις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου , αυτοματως απο ενα ''ουδετερο'' υλικο γινεται καρκινογονο με καρκινογονες εκπομπες. Οποιοδηποτε πλαστικο οποιαδηποτε ειδους εχει αυτην την ιδιοτητα να αλλιωνεται και να εκπεμπει καρκινογονες ουσιες σε υψηλες θερμοκρασιες. Το πλαστικο ειναι ενα υλικο που ιδια η φυση δεν αναγνωριζει , δεν αποσυντιθεται , κανενας αποικοδομιτης η μυκητας δεν το ακουμπα , οπως επισης και κανενα εντομο η ζωο ΔΕΝ θα το επελεγε για κατοικια.  Οι μελισσες κατοικουν σε αυτον τον πλανητη χιλλιαδες χρονια και εχουν προσαρμοστει να ζουν μεσα σε φυσικα υλικα οπως κουφαλες δεντρων σπηλιες κ.α. η ξυλινη κυψελη ειναι η καταλληλη κατοικια για ενα μελισσοσμηνος και αυτο δεν προκειτε να αλλαξει ποτε. το Ξυλο αναπνεει δεν ειναι πλαστικο..!!!!

Αγαπητοι συναδελφοι , μην βαζουμε αλλο πλαστικο στην ζωη μας ποσο μαλλον στα μελισσακια μας που ολοι αγαπαμε.Οποιος δεν εχει χρονο να συντηρει το ξυλο , η δεν εχει χωρο η οτιδηποτε αλλο μην εχει την ψευδαισθηση οτι προσφερει ενα καλυτερο περιβαλλον ΟΛΑ αυτα ειναι ψευτηκες και φτηνιαρικες δικαιολογιες. Για τη μελισσα το ξυλο ειναι το σπιτι της και δεν θα αλλαξει αυτο.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 3:06 am

Φαντάζομαι μια παρόμοια κουβέντα θα γινότανε (αν υπηρχαν φόρουμς) και τότε που η μελισσοκομία στο βωμό του κέρδους και της εκμετάλλευσης (θα επιμείνω κι εγώ), άφησε πίσω της των ρομαντισμό και από τα κοφήνια πέρασε στα ευκολοδιαχείρηστα για τον μελισσοκόμο (αλλά όχι για τις μέλισσες) πλαίσια, και στην βαφόμενη με χημικά (που παλιότερα δεν ήταν βιολογικά) κυψέλη.

Δεν είμαι υπέρ του πλαστικού... Ούτε εμένα μου αρέσει... Αλλά όπως στην αλλαγή από τα κοφήνια στην κυψέλη μπορεί πολλοί, παλιοι, μελισσοκομοι να είχαν βάρη στην συνείδησή τους, αλλά επικράτησαν τα θετικά της κυψέλης έτσι και τώρα με το πλαστικό, ή με την πολυστερίνη ή δεν ξέρω με τι άλλο μπορούμε να δούμε στο μέλλον, η μελισσοκόμοι θα ζυγίσουν τα υπέρ και τα κατά και η μελισσοκομία θα εξελησεται... Και αυτός ακριβώς είναι ο ρόλος του φόρουμ, να συζητάμε ώστε να πέρνουμε τις αποφάσεις μας και να εξελήσουμε αυτό που όλοι αγαπάμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 10:52 am

Συνάδελφοι, είναι αξιοζήλευτο το πάθος με το οποίο υπερασπίζεστε τη γνώμη σας.
Επίσης είναι αξιοπερίεργο το να ακούγονται τόσες επιστημονικοφανείς αυθαιρεσίες.
Πίσσα για τους πάτους, μίνιο, βελατούρα, παραφίνη, κλπ κλπ. Οικολογικά? Δε νομίζω.
Το λινέλαιο ναι. Βγαίνει από τον λιναρόσπορο. Στο τραπέζι μου να το βάλω?
Είμαστε βέβαιοι ότι αυτά θα προτιμούσαν τά μελισσάκια μας?
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις. (αλλιώς είναι κάλπικο).
Καλά κάνουν όσοι επιμένουν στο ξύλο, καλά κάνουν και όσοι χρησιμοποιούν πλαστικό. Και ας κάνει ο καθένας το κουμάντο του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 4:06 pm

Να πω και εγω την γνωμη μου. Περυσι ξεκινησα να ασχολουμαι και ειπα να παρω και μια πλαστικη κυψελη. Συγκεκριμενα το μελισσι στην πλαστικη κυψελη ειναι το πιο δυνατο, ενταξει αυτο ειναι ισως λογου μανας και δεν εχει να κανει με το οτι ειναι πλαστικη η κυψελη. Το μελισσι κλεινει χρονο εκει μεσα παντως και ειναι υγιεστατο. Αρνητικα της πλαστικης κυψελης που ειδα - ειναι οτι η προπολη κολλαει πανω στο πλαστικο και σου δυσκολευει την ζωη οταν πας για μια επιθεωρηση, τα τελαρα δεν κουνιουνται ευκολα. Επισης για καποιο λογω οταν βρεχει κραταει νερο μπροστα στα πορτακια και λιγο μεσα στην κυψελη. Θελει να ειναι λιγο γυρτη η κυψελη προς την μια μερια, ενταξει αυτο δεν ειναι και προβλημα αφου το εφαρμοζω σε ολες τις κυψελες μου. Επισης δεν απολυμαίνεται ευκολα μιας και δεν μπορεις να την καψεις, καποιος μου ειπε με χλωρινη θα γινει η δουλεια... Τωρα τα θετικα ισως να ειναι οτι δεν χρειαζεται βαψιμο και οι αντοχες τις στο περασμα του χρονου γι'αυτο δεν μπορω να πω τιποτα θα φανει sostos 

Οσο για τον ρομαντισμο που αναφερθηκατε πιο πανω, συμφωνω και εγω οτι δεν χωραει οταν εισαι επαγγελματιας. Π.χ οταν παω να μεταφερω και δω εστω και μια μελισσα να εμεινε εξω, ξανα ανοιγω το πορτακι να μπει και αυτη μεσα, αν ειχα ομως 100 και 200 μελισσια δεν νομιζω να το σκεφτομουν καν. Οταν παω για επιθεωρηση κοιταω πολυ προσεκτικα να μην σκοτωσω καμια, αν ειχα ομως να επιθεωρισω αλλα 100 μελισσια δεν νομιζω να το σκεφτομουν παλι. Για εμενα ο ρομαντισμος που λετε ειναι ενα σταδιο που περναει καθε μελισσοκομος και αυτο θα τον παει μπροστα και θα τον κανει επαγγελματια δηλαδη πρεπει να αγαπας την μελισσα για να ασχολησε μαζι της για να πας μπροστα. sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 6:25 pm

Johnniebee έγραψε:
από τα κοφήνια πέρασε στα ευκολοδιαχείρηστα για τον μελισσοκόμο (αλλά όχι για τις μέλισσες) πλαίσια, και στην βαφόμενη με χημικά (που παλιότερα δεν ήταν βιολογικά) κυψέλη. Αλλά όπως στην αλλαγή από τα κοφήνια στην κυψέλη μπορεί πολλοί, παλιοι, μελισσοκομοι να είχαν βάρη στην συνείδησή τους, αλλά επικράτησαν τα θετικά της κυψέλης έτσι και τώρα με το πλαστικό, ή με την πολυστερίνη ή δεν ξέρω με τι άλλο μπορούμε να δούμε στο μέλλον, η μελισσοκόμοι θα ζυγίσουν τα υπέρ και τα κατά και η μελισσοκομία θα εξελησεται...

Συγκρινεις πραγματα που εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους... σκεψου το καλυτερα δεν ειναι απλα τα πραγματα.

Στο εξωτερικο χρησιμοποιουν χρονια πλαστικες κυψελες , γιατι ολοι γυρησαν παλι στις ξυλινες?

Φιλτραρουμε αυτα που μας σερβιρουν και τα επεξεργαζομαστε. Μεχρι και ερευνες εβγαλαν οτι οι πλαστικες ειναι καλυτερες απο τις ξυλινες.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 7:15 pm

xarhs έγραψε:


Συγκρινεις πραγματα που εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους...   σκεψου το καλυτερα δεν ειναι απλα τα πραγματα.

Στο εξωτερικο χρησιμοποιουν χρονια πλαστικες κυψελες , γιατι ολοι γυρησαν παλι στις ξυλινες?

Φιλτραρουμε αυτα που μας σερβιρουν και τα επεξεργαζομαστε. Μεχρι και ερευνες εβγαλαν οτι οι πλαστικες ειναι καλυτερες απο τις ξυλινες.



Δεν συγκρίνω το κοφήνι με την πλαστική κυψέλη. Μιλάω για το πως κάθε φορά που κάτι αλλάζει δυσκολευόμαστε να το συνθίσουμε.
Οσό γι αυτά που λές, που τα στιρίζεις??? Χρησημοποιούν χρόνια στο εξωτερικό πλαστικές κυψέλες??? Που στο εξωτερικο??? Και επιστρέφουν στισ ξύλινες??? Πως τα γνωρίζεις όλα αυτά??? Βάλε κανα λινκ να μορφωθούμε και οι υπόλοιποι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 11:20 am

xarhs έγραψε:

Στο εξωτερικο χρησιμοποιουν χρονια πλαστικες κυψελες , γιατι ολοι γυρησαν παλι στις ξυλινες?




Αυτή την πληροφορία από που την αλίευσες? Ισχύει ή είναι άλλος ένας μύθος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 1:57 pm

[quote="ΚΑΝΑΡΗΣ"]
xarhs έγραψε:
Αυτή την πληροφορία από που την αλίευσες? Ισχύει ή είναι άλλος ένας μύθος?

Παιδια δεν εχω καποια πηγη να σας δωσω...... Αλλα οπως συζηταμε εμεις εδω , συζητανε και στο εξωτερικο , εχουν ανοιχτα φορουμς που μπορουμε να τους διαβασουμε , σε ξενες γλωσσες βεβαια. Και στο εξωτερικο γινετε ακομα οπως εδω , υπαρχουν δυο πλευρες αλλοι υποστηριζουν τις πλαστικες και αλλοι οχι..

Εγω το μονο που θελω να παρατηρησετε ειναι η φωτογραφιες........ Ολοι εχουν ξυλινες. Και εκει επειδη κυκλοφορουν εδω και πολλα χρονια τις εχουν δοκιμασει ολοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 22, 2014 6:19 pm

Ρομαντισμός δεν είναι να μην σκοτώσεις μια μέλισσα. Εξάλου το μελίσσι είναι 10.000 μέλισσες μαζί. Σαν κύταρα του οργανισμου σου.
Οχι, ενοείτε δεν θα λυπηθείς μια μέλισσα, ούτε στην μεταφορά, ούτε ανάμεσα στα τελάρα. Και μάλιστα θα σκοτώσεις και κάποια επιδή έτσι νομίζεις. Και στα 20 έτσι έκανα και στα 100 έτσι κάνω..
Ρομαντισμός είναι να σκεύτεσαι σαν την μέλισσα. Να βλέπεις το λουλούδι και να βλέπεις την γύρη του. Να ανοίγεις το μελίσσι και να είσαι σπίτι σου.  kolimenos (Εντάξη το παράκανα..) he he he 
Όλοι νομίζω εδω μέσα είμαστε ρομαντικοί γιατι αλλοιώς δεν θα είμαστε εδω μέσα.

Τώρα το παράδειγμα με τα κωφίνια και με τις κυψέλες.
Νομίζω οτι δεν πρέπει να είναι στις κουβέντες μας, γιατι απλά και τα δυο είναι ιδια υλικά.
Σαν διαφοροποίηση υλικού και χειρισμού, (και το τονίζω οτι ήταν διαφοροποίησης και οχι αλαγής υλικού), ναι. Απλά παλιά δεν υπήρχε αυτή η εμπορικότητα οπότε ο μελισσοκόμος ήταν πιο κοντά στην φύση. Και οταν ήρθε στην μελισσοκομία ο σημερινός σχεδιασμός κυψελών, δεν υπήρχε γνώση για τα πρόσθετα που μπορεί να χρησιμοποιηθούν. Λάδια ξύδια χρώματα, χυμικά, κτλ. Τώρα όμως ξέρουμε.. Ή δεν???
Μου την σπάει όταν πάω σε κάποιο όμορφο βουνό και βλέπω υπολείματα μελισσοκόμου. (και οχι μέλισσας). πες τε μου οταν αντί για σάπιο ξύλο (που θα λιώσει τέλος πάντων σε 3? 4χρόνια?), βρίσκονται σπασμένα πλαστικά?? Και δεν νομίζω να έχουμε τόσο οικολογική συνήδηση για να μαζέψουμε ένα σπασμένο καπάκι ή μια πόρτα.. Εδω δεν μαζεύουμε τα σακουλάκια απο το ζαχαροζύμαρο..
(Ε!! είμαι λίγο άρρωστος οικολόγος) ta xapia mou 

Λοιπόν εκφράζω δημόσια οτι είμαι υπέρ του ξύλου και τις διαφοροποίησής του και ενάντια στο πλαστικό που σε λίγα χρόνια θα κολιμπάνε τα παιδιά μας σε αυτό...!!!
Η ευκολία δικιά σας... sostos 



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 22, 2014 6:28 pm

cheers cheers cheers cheers 

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 23, 2014 12:20 am

dim έγραψε:


Λοιπόν εκφράζω δημόσια οτι είμαι υπέρ του ξύλου και τις διαφοροποίησής του και ενάντια στο πλαστικό που σε λίγα χρόνια θα κολιμπάνε τα παιδιά μας σε αυτό...!!!
Η ευκολία δικιά σας... sostos 


Σαν το ξύλο δεν υπάρχει... lol! lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 23, 2014 5:21 pm

Γνωμη μου είναι οτι δεν παιζει ρολο το υλικο της κυψέλης αλλα αυτός που το διαχειρίζεται. Μπορει να εχω 100 ξυλινες κυψελες και γυρω απο το μελισσοκομείο μου να εχω πεταξει 200 άδεια σακουλάκια ζαχαροζυμαρου 100 πλαστικα μπουκαλια από σιρόπι, ολες τις ταινίες αντιβαρρόα, φελιζόλ(dow) και χίλια δυο ή να έχω 200 πλαστικες και να τις ανακυκλώνω. Όλα είναι σχετικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 24, 2014 1:48 pm

Σκέψου μακροπρόθεσμα θα μπορέσεις να φτιάξεις 100 μελισσια απο πλαστικες;κ να έχεις κ ατην αποθηκη σου αλλα 300 πατωματα πλαστικα;πιο ειναι το κοστος σε ενα σώμα πλαστικό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ghalepas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 23

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Νοε 23, 2014 1:02 am

Θελω να ξεκινησω μελισσακια απο Απριλη.Ποια εταιρια εχετε δουλεψει ;Οποιος θελει ας στιλε in box.Ευχαριστω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ghalepas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 23

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Νοε 23, 2014 1:13 am

xarhs έγραψε:
, αυτοματως απο ενα ''ουδετερο'' υλικο γινεται καρκινογονο με καρκινογονες εκπομπες. Οποιοδηποτε πλαστικο οποιαδηποτε ειδους εχει αυτην την ιδιοτητα να αλλιωνεται και να εκπεμπει καρκινογονες ουσιες σε υψηλες θερμοκρασιες. Το πλαστικο ειναι ενα υλικο που ιδια η φυση δεν αναγνωριζει , δεν αποσυντιθεται , κανενας αποικοδομιτης η μυκητας δεν το ακουμπα ,





Απο την αλλη χρησιμοποιώντας ξυλο κοβουμε δεντρα.Το θεμα ειναι αν οντως επηρεάζει τον τροπο λειτουργιας του μελισιου,αν αφηνει καταλοιπα στο μελι και αν εχει πλεονεκτηματα εναντι του ξυλου στις αυξομειωσεις πχ τις θερμοκρασιας οπως λενε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ    ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 18, 2014 10:35 pm

Αγαπητοί συνάδελφοι
χρησιμοποιώ και εγώ αρκετές πλαστικές κυψέλες φέτος και θέλω να πω την άποψη μου παρότι έχουν γραφεί αρκετά υπέρ και κατά.
Η πλαστική κυψέλη είναι άμεση στη χρήση όταν την αγοράσεις (εμένα με βόλεψε πολύ γιατί δεν έχω χρόνο) και δεν απαιτεί κανενός είδους συντήρηση
Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ξεκουμπώματος πάτου ή ορόφου περισσότερο ή λιγότερο από τις ξύλινες
Είναι σε βάρος λίγο παρπάνω από τις ξύλινες
Δεν μολλάνε μεταξύ τους οι όροφοι και τα πατώματα ή κολλάνε ελάχιστα ενώ στις ξύλινες συμβαίνει σε πολλές με ότι αυτό συνεπάγεται
Φαίνεται να έχει μία καλύτερη ανάπτυξη το μελίσσι αλλά και σε ξύλινη έχω δει μελίσσι να αναπτύσσεται πολύ καλύυερα, οπότε το σημαντικότερο ρόλο παίζει η μάννα
¨εχουν καλύτερη θερμομόνωση λόγω υλικού αλλά εγώ νομίζω ότι μεγάλο όγελος είναι από το καπάκι
Ο χρόνος ζωής είναι πιστεύω απροσδιόροστος ακόμη λόγω του ότι δεν χρησιμοποιούνται πολλά χρόνια
Ένα τελευταίο που παρατήρησα πριν από μερικές μέρες είναι ότι στις ξύλινες είχαν καταναλωθεί όλες οι τροφές στις πλαστικές υπήρχαν κάποιες μικροποσότητες ενώ στις πλαστικές που είχα τροφοδότη οροφής υπήρχαν μεγαλύτερες ποσότητες. Αυτό που θέλω να δοκιμάσω και να καταγράψω αποτελέσματα είναι να βάλλω τροφοδότη και πλαστικό καπάκι σε ξύλινη
Σημείωση: οι πλαστικές που έχω είναι technosetbee και σε αυτές αναφέρομαι

Συμπέρασμα: Δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη προς το παρόν αλλά αν δεν είναι αρνητικές για τα σμήνη θανπάρω πάλι πλαστικές γιατί δεν μουν περισσεύει χρόνος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» πλαστικη κυψελη !
» 1η κυψελη
» Μελισσες σε νεα κυψελη...
» ΚΥΨΕΛΗ ΑΠΟ ΦΕΛΙΖΟΛ
» Νέα Κυψέλη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: