Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νεκρό μικρό μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
+4
newbee
KENTRI
Maikpigasos
Apostolis 41
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Apostolis 41
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Apostolis 41


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠεμ Ιαν 09, 2014 7:50 pm

Σήμερα το μεσημέρι εκανα μια επιθεώρηση στις 5 κυψέλες που εχω,σε μια που παταγε σε περίπου 3 πλαισια βρήκα τις ποιο πολλές μέλισσες νεκρές,μέσα στην κυψέλη είχαν μείνει μονο καμοια δεκαρια και αυτες θα χαθουν αποψε.
Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι απο τι μπόρει να έγινε,καθως ειχε επάρκεια δικων του τροφων,δεν εγινε κάποια καταπολέμιση βαρόα πρόσφατα, χαμήλες θερμοκρασίες δεν υπήρξαν(κατω απο - 3 δεν πηγε). Και αυτές οι θερμοκρασίες για μια δυό μέρες.
Σε γενικές γραμμές στη θεσσαλία δεν εκανε "χειμώνα" ακόμα.
Εχω τραβήξει μερικές φώτο,απο δυο  τελάρα και είδα κατι που δεν γνωρίζω τι ειναι,και εδω θέλω τη βοηθειά σας.
Νεκρό μικρό μελίσσι K49gu0

Νεκρό μικρό μελίσσι 2w3an2o

Νεκρό μικρό μελίσσι Jpvbwn
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠεμ Ιαν 09, 2014 11:10 pm

Φίλε Apostoli 41 αν δεν κάνω λάθος Αμερηκάνικη Σιψιγονία... ας πουν και οι παλιοί..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 12:44 am

Δεν φαινεται καν ο γονος στις φωτογραφιες μονο κατι τριμματα, στην αμερικανικη αρρωσταινει ο γονος οχι οι ακμαιες μελισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 12:56 am

Απο τη φωτογραφία δεν φαίνεται καλά, μου μοιάζει σαν κηρόσκορος ή σαν απολεπίσματα κηρήθρας.

Πάρε στα χέρια σου αυτά που φαίνονται στην φωτό και κοίταξε καλά τι είναι ή πάρε μια κηρήθρα και πήγαινε την σε κάποιο παλιότερο να την δει.

Όπως και να έχει πάντως ΠΟΤΕ δεν αφήνουμε τόσο μικρά μελίσσια, εδώ τα 10άρια σφιχτά που έχουμε τον Νοέμβριο καταλήγουν 8άρια και μικρότερα αρχές άνοιξης.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 5:55 am

Κρίμα...αν δε βρήκες καθόλου τροφή μέσα λεηλατήθηκαν από άλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Apostolis 41
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Apostolis 41


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 7:09 am

Tροφές υπηρχαν και δεν ειχε καθόλου γόνο μέσα,αλλα του είχα αφήσει και 3 τελάρα με μέλι οχι γεμάτα,και σε προηγούμενη επιθεώρηση,πριν απο 25 μέρες περίπου είχα βρεί καμοιά 10αριά μεσα νεκρές,και θεώρησα οτι μπορει να ειναι και απο κρύο.
σηψιγονια δεν ειναι σιγουρα.
Σήμερα θα την μαζέψω,και θα την καθαρίσω, να την εχω ξανα ετοιμη.
Και το σιγουρο δεν ξαναφήνω τόσο μικρό μελισσι μονο του ξανά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 8:37 am

apostoli καλημερα.αυτο που δειχνουν οι φωτο. ειναι τριμματα κεριων και κακός λέμε ότι ζαχαρώνει γιατί το σωστό είναι ότι ΚΡΥΣΤΑΛΛΩμενων μελιων.τωρα για τον λογο απωλειας του σμηνους μονο με επειτοπια ερευνα-εικονα απο καποιον πιο εμπειρο καθως και εξεταση του ιστορικου του 3μηνες πριν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 11:29 am

apostoli τρίμματα κεριών είναι.. συμφωνώ με τον melicostas.. λεηλατήθηκε το μελίσσι σου μάλλον.. θα ήταν πολύ αδύνατο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 12:29 pm

Εγω εχω παρατηρησει οτι οταν ενα μελισι πεφτει αποτομα σε πλυθησμο τοτε παρατηρουνται τρυματα, χωρις να εχει γινει απαραιτητα λεηλασια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Apostolis 41
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Apostolis 41


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 12:38 pm

Eυχαριστώ παιδια για την αμμεση απαντηση,πιστέυω να προλαβω το μεσημέρι να μαζέψω την κυψέλη
και να γλυτώσω νεα λεηλασία και σκοτωμένες μελισσες απο τα υπόλοιπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 11:13 pm

Maikpigasos έγραψε:
Φίλε Apostoli 41 αν δεν κάνω λάθος Αμερηκάνικη Σιψιγονία... ας πουν και οι παλιοί..
Συγνώμη, ποιό από τα χαρακτηριστικά της Α.Σ. είδες και έβγαλες διάγνωση?
Μην τρελαθούμε κιόλας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Apostolis 41
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Apostolis 41


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΣαβ Ιαν 11, 2014 11:54 am

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
Maikpigasos έγραψε:
Φίλε Apostoli 41 αν δεν κάνω λάθος Αμερηκάνικη Σιψιγονία... ας πουν και οι παλιοί..
Συγνώμη, ποιό από τα χαρακτηριστικά της Α.Σ. είδες και έβγαλες διάγνωση?
Μην τρελαθούμε κιόλας.

Τέτοιες απαντήσεις σαν του "Maikpigasos" σε μια τοσο σοβαρή ασθένια,ειναι που με αποθαρρύνουν να μπαινω και να γράφω μερικές φορές,αλλα πάλι καλα που υπάρχουν και ορισμένοι ποιο ψύχραιμοι.
Καλο είναι να απανταει κανεις οταν εχει κάτι να πει,οχι απλα να πει τη γνώμη του και ότι κάτσει.
Φιλικά παντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΣαβ Ιαν 11, 2014 4:53 pm

Apostolis 41 έγραψε:
ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
Maikpigasos έγραψε:
Φίλε Apostoli 41 αν δεν κάνω λάθος Αμερηκάνικη Σιψιγονία... ας πουν και οι παλιοί..
Συγνώμη, ποιό από τα χαρακτηριστικά της Α.Σ. είδες και έβγαλες διάγνωση?
Μην τρελαθούμε κιόλας.

Τέτοιες απαντήσεις σαν του "Maikpigasos" σε μια τοσο σοβαρή ασθένια,ειναι που με αποθαρρύνουν να μπαινω και να γράφω μερικές φορές,αλλα πάλι καλα που υπάρχουν και ορισμένοι ποιο ψύχραιμοι.
Καλο είναι να απανταει κανεις οταν εχει κάτι να πει,οχι απλα να πει τη γνώμη του και ότι κάτσει.
Φιλικά παντα.



....καλά τώρα, μην το τραβάτε απο τα μαλλιά για την απάντηση που έγραψε ο Maikpigasos.
Έχει δώσει πολύ εύστοχες απαντήσεις στο παρελθόν ουκ ολίγες φορές το παιδί. Αλλοίμονο!
Είναι μέσα στο παιχνίδι αυτές οι αστοχίες, έχει συμβεί εξ' άλλου αρκετές φορές και από άλλα μέλη του forum.

Νομίζω πως το καταλαβαίνουμε όλοι μας ότι δεν μπορεί να γίνει ουσιαστική διάγνωση με 3 φωτό και μιά περιγραφή
2 αράδων για τα αίτια απώλειας ενός μελισσιού. Δεκάδες άλλοι παράμετροι μπορεί να συντρέχουν που ούτε ο φίλος
Apostolis θα ήταν σε θέση λόγω της άγνοιας ενός πρωτάρη να εκτιμήσει. Εγώ μίλησα από την αρχή για λεηλασία
γιατί την έχω πάθει και είχα ακριβώς αυτή την εικόνα στα κεριά. Δεν σημαίνει όμως ότι είναι 100% αυτή η αιτία.

Στο βασίλειο των τυφλών -όπως όλοι γνωρίζετε- βασιλεύει ο μονόφθαλμος!
Αυτό το λέω χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν εδώ μέσα αλλά οι σοβαροί και πραγματικά ψαγμένοι μελισσοκόμοι
ΔΕΝ γράφουν στο ίντερνετ και στα forums.....και ειδικά στην Ελλάδα! Εγώ αυτό έχω καταλάβει.

Ας ξεκινήσουμε από το "Γνώθι σαυτόν" λοιπόν κύριοι γιατί όλοι γκάβακες είμαστε στο ίδιο καράβι.

Καλή χρονιά από καρδιάς σε όλους εύχομαι !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Apostolis 41
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Apostolis 41


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Νεκρό μικρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρό μικρό μελίσσι   Νεκρό μικρό μελίσσι Icon_minitimeΚυρ Ιαν 12, 2014 10:41 pm

οπως είπες και εσυ δεν ειπάρχει και κανένας καλός
λογος,να σεργιανάμε εδω μέσα,κανουμε και λάθη μερικές φορές ολοι μας βλέπεις.
Εν παση περιπτώση ψυχή βαθειά και καλο βράδυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεκρό μικρό μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Το πρωτο μου μικρο σμηνος
» Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι
» το πρωτο μου μικρο σμηνος......ορφανο;;;;;
» Συνένωση μεγάλου πάνω σε μικρό.
» Πιο μικρό μελισσοκομείο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: