Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Παραφινη

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Παραφινη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραφινη    Παραφινη  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 01, 2013 3:43 am

Μετα απο κουβέντα με έναν μεγάλο έμπορο κ μελισσοκομο απο την περιοχή της Πάτρας μου είπε οτι η παραφινη ειναι έγκλημα στις Κυψελες.κ αυτο γιατι η παραφινη κλείνει όλους τους πόρους του ξύλου κ το ξύλο δεν αναπνει.αυτο με την σειρά του εχει σαν αποτελεσμα τον εγκλοβισμο υγρασίας.ποιε η γνώμη σας;εμένα με έβαλε σε σκέψεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Παραφινη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 01, 2013 2:50 pm

Η παραφυνη κάνει ακριβώς αυτό!!! Κλείνει τους πόρους και γεμίζει οτι κενά έχει το ξύλο στο εσωτερικό του και ναι νομίζω πως δεν το αφήνει να αναπνέει. ΟΜΩΣ έτσι καταφερνουμε να απαγορεύουμε στην υγρασία να μπεί στο εσωτερικό του ξυλου και να το χαλάει.Η υγρασία που είναι στο εσωτερικό της κυψέλης δεν θα μπορεί να βρεί από τους πόρους του ξύλου και οι μελισσες θα βρούνε άλλο δρόμου να την αφαιρέσουν από το σπίτι τους. Αυτό θα συμβεί και αν βάψεις την κυψέλη εξωτερικά με κάποια μπογιά με τη μόνη διαφορά οτι το ξύλο θα αποροφήση ίσως λίγη υγρασία από την μέσα πλευρά της κυψέλης και θα αρχίσει να διαβρώνεται. Σκεψου ότι πολλοί χρησημοποιούν πλαστικές κυψέλες. Αν μπεις στη λογική αυτη που περιγράφεις θα πρεπει να αφήσεις τις κυψελες σου τελείως άβαφες, μόνο έτσι θα αναπνεέι το ξύλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Παραφινη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 01, 2013 4:13 pm

Δεν ξέρω φίλε τι μα πω.μιας κ γνωρίζω πολυ καλα απο βαψιματα
Μεχρι πριν λίγο καιρο χρησιμοποιούσα λινελαιο για να τις βραζω κ στην συνέχεια 2 χέρια ασταρι μετάλλων κ αλλα 2 σιλικονουχο
Ντουκοχρωμα η παραφινη μου έλυσε τα χέρια κ στον χρόνο αλλα κ στα έξοδα.φανηκε να εχει δίκιο ομως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Παραφινη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  Icon_minitimeΠαρ Ιαν 24, 2014 1:34 pm

Vasilis. έγραψε:
Δεν ξέρω φίλε τι μα πω.μιας κ γνωρίζω πολυ καλα απο βαψιματα
Μεχρι πριν λίγο καιρο χρησιμοποιούσα λινελαιο για να τις βραζω κ στην συνέχεια 2 χέρια ασταρι μετάλλων κ αλλα 2 σιλικονουχο
Ντουκοχρωμα η παραφινη μου έλυσε τα χέρια κ στον χρόνο αλλα κ στα έξοδα.φανηκε να εχει δίκιο ομως
Τι εννοείς με το τελευταίο; Γιατί σκέπτομαι κι εγώ την παραφίνη και κολλάω στην υγρασία, και στην μούχλα που ίσως πιάσει. Βέβαια η ευκολία είναι μεγάλη, καθώς και η απολλύμανση τον χειμώνα, αλλά μην πάθουμε και ζημιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Παραφινη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  Icon_minitimeΠαρ Ιαν 24, 2014 1:38 pm

Φίλε η παραφινη ειναι η καλυτερη λυση για να κανείς ενα ξύλο που βρέχεται αθάνατο καθώς κλείνει όλους τους πόρους κ το ξύλο δεν αναπνέει.στην δικια μας περιπτωση ομως θέλουμε το ξύλο να αναπνέει για να μην έχουμε προβλήματα.μια κυψελη με παραφινη ειναι σαν μια πλαστική δεν αναπνέουν καθόλου κ οι 2.βουτηξε τις Κυψελες σου στο λάδι κ περνά ενα καλο ασταρι κ μετα ενα σιλικονουχο ντουκοχρωμα που ειναι χρώμα μεγάλων αντοχων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραφινη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» παραφίνη
» Παραφινη
» Παραφινη VS λινελαιο
» Εμβάπτιση σε παραφίνη
» ΠΑΡΑΦΙΝΗ ΣΕ ΝΕΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: