Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βασίλισα εκτός κυψέλης

Πήγαινε κάτω 
+5
thanasis1949
gmakhs
BioMelissa
Dragonfox
mpediaditis
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΤετ Νοε 27, 2013 10:46 pm

Γειά σας φίλοι μου. Είμαι καινούργιος (1 έτος) και έχω 2 μελισσάκια πήγα προχθές για έλεγχο και βρήκα στο ένα την βασίλισσα πάνω στην κυψέλη εξωτερικά. Δεν το είχα ξαναδεί και παλιούς που ρώτησα δεν ήξεραν τους λόγους, πρώτη φορά και αυτοί το συναντούσαν. Η κυψέλη βέβαια είναι 10ρα κανονικά με πολύ μέλι ,γύρη και γόνο( λόγω χαρουπιών που υπάρχουν γύρω), τώρα βέβαια τελείωσαν. Δεν ξέρω ρε παιδιά γιατί ήταν έξω μέσα βαρρόα δεν υπάρχει, αν ξέρει κανείς ας μου το εξηγήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonfox
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠεμ Νοε 28, 2013 2:58 pm

mpediaditis έγραψε:
Γειά σας φίλοι μου. Είμαι καινούργιος (1 έτος) και έχω 2 μελισσάκια πήγα προχθές για έλεγχο και βρήκα στο ένα την βασίλισσα πάνω στην κυψέλη εξωτερικά. Δεν το είχα ξαναδεί και παλιούς που ρώτησα δεν ήξεραν τους λόγους, πρώτη φορά και αυτοί το συναντούσαν. Η κυψέλη βέβαια είναι 10ρα κανονικά με πολύ μέλι ,γύρη και γόνο( λόγω χαρουπιών που υπάρχουν γύρω), τώρα βέβαια τελείωσαν. Δεν ξέρω ρε παιδιά γιατί ήταν έξω μέσα βαρρόα δεν υπάρχει, αν ξέρει κανείς ας μου το εξηγήσει.



Μηπως ειδες κηφινα και τον περασες για βασιλισσα!B-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠεμ Νοε 28, 2013 4:41 pm

OXI συνάδελφε, ήταν βασίλισσα. Δεν ξέρω τι να πώ! η κυψέλη είχε μέσα κηφήνες τους είδα. την βασίλισσα την έπιασα με τα δάκτυλα πολύ απαλά και την έβαλα μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BioMelissa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
BioMelissa


Αριθμός μηνυμάτων : 7

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠεμ Νοε 28, 2013 9:38 pm

scratch Προσεξέ το αυτο. Δεν το εχω ξανα ακούσει αλλά μπορεί να μην τους κάνει η βασιλισσα και να θέλουν να την κόψουν. Ισως, (λέω Ισως...) γιαυτο και να βγήκε έξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠεμ Νοε 28, 2013 11:19 pm

BioMelissa έγραψε:
scratch Προσεξέ το αυτο. Δεν το εχω ξανα ακούσει αλλά μπορεί να μην τους κάνει η βασιλισσα και να θέλουν να την κόψουν. Ισως, (λέω Ισως...) γιαυτο και να βγήκε έξω.
Φέτος είχα μια βασίλισσα που άλλαζε κυψέλες .... Κατάφερα να εξηγήσω μονο τι την ενοχλούσε κάθε φορα αλλα όχι πως και συμπεριφέρθηκε έτσι... πάντως έμπαινε μονο σε ορφανά melissia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠαρ Νοε 29, 2013 10:01 pm

ok θα την προσέχω αύριο θα ξαναπάω και θα την ελέγξω ευχαριστώ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis1949
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βασιλσα εκτος κυψελης   Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΣαβ Νοε 30, 2013 12:47 pm

Κατα την γνωμη μου πρεπει ναπαει για αλλαγη βασιλισας ,πρεπει να βρεις η αλλη βασιλισα η βασιλοκυταρο αφου εχεις και κηφηνεςqueen 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 01, 2013 10:14 pm

thanasis1949 έγραψε:
Κατα την γνωμη μου πρεπει ναπαει για αλλαγη βασιλισας ,πρεπει να βρεις η αλλη βασιλισα η βασιλοκυταρο αφου εχεις και κηφηνεςqueen 
sostos 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 30, 2015 9:47 pm

Καλησπέρα σε όλοι την παρέα

Να ξεκινήσω αυτό που μου συνέβη λέγοντας ότι είμαι νέος στον χώρο (βασικά δεν κολλάει και πολύ με το θέμα αλλά είπα να μην ανοίξω νέο οπότε συγχωρέστε με)

Λοιπόν, όλα ξεκινάνε όταν πήγα να κόψω ένα 2 όροφο μελίσσι, πάνω που πήγα να ξεκινήσω λέω άσε να ρίξω μια ματιά στην φρεσκομαρκαρισμενη βασίλισσα (λες και κάποιος να μου το είπε ) που έπιασα πριν 10 μέρες (μάλλον δεύτερο πουλί ήταν, όλο όλο 1 μισή πλαίσιο) ψάχνω για την κυρία πουθενά κλείνω την κυψέλη προβληματισμενος για το τι μπορεί να έγινε. καθώς μοίραζα τα πλαίσια από το άλλο για να το κόψω βλέπω στον κάτω όροφο ένα μεγάλο κουβάρι από μέλισσες κατάλαβα ότι κάτι γίνεται και περνώ το καπνιστηρι για να σπάσω το "κουβαρι" με μεγάλη μου λύπη είδα την κυρία από δίπλα, όταν ξαφνικά άρχισε να κουνάει, την έπιασα και την έβαλα στην θέση της ερώτημα 1 είχε βγει για ζευγάρωμα? 2 υπάρχει περίπτωση να ξαναβγεί? Μήπως συνέβη κάτι άλλο? αν ξανά βγει για ζευγάρωμα θα ξανά πάει στην ίδια κυψέλη η κατάλαβε το λάθος? Τι μπορώ να κάνω για να μην ξαναγίνει το κακό? Αν υπάρχει μια άλλη εξήγηση ευχάριστος να την ακούσω.

Περιμένω νέα σας

Υ.Γ την βασίλισσα από την κυψέλη που εκοψα την είχα βρει οπότε δεν παίζει να είναι της μεγαλης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 30, 2015 10:28 pm

Αν κατάλαβα καλά. Έκοψες το διώροφο που είχε βασίλισσα και στη διάρκεια της εργασίας αυτής βρήκες στον ά όροφο του μελισσιού την βασίλισσα του αφεσμού που έπιασες; Εφόσον βγήκε για ζευγάρωμα έκανε λάθος στην επιστροφή. Αν όλα πήγαν καλά δεν ξαναβγαίνει οπότε κανένα πρόβλημα. Αν ξαναβγεί, που δεν το νομίζω γιατί υπάρχουν πολλοί κηφήνες, τότε θα πρέπει να ελέγξεις μήπως οι 2 κυψέλες βρίσκονταν κοντά. Έχουν το ίδιο χρώμα; Κάνε κανένα σχέδιο με κίτρινα, λευκά, μπλε χρώματα στην κυψέλη του αφεσμού. Τι να πω, ας απαντήσουν και οι έμπειροι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 30, 2015 10:49 pm

Ναι το κακό είναι ότι είναι κοντά αλλά είναι η μία μπλε και η άλλη πράσινη. Κάπου διάβασα ότι βάζουν κάποιο σημάδι στο καπάκι (τούβλο, μπλόκο) κάτι μεγάλο παίζει? ρωτάω γιατί περιμένω το ορφανό που έκοψα να βγάλει μάνα μην γίνει πάλι κανένα μπέρδεμα (μια φορά την πρόλαβα αλλά δεύτερη? Μην είμαστε και πλεονέκτες ☺☺☺) ευχαριστώ για την απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 30, 2015 11:22 pm

Πράσινο, κίτρινο, λευκό και μπλε είναι τα χρώματα που βλέπει η μέλισσα. Έχουν απόσταση τουλάχιστον 1 μέτρο; Βάλε αυτοκόλλητες χρωματιστές ταινίες στο καπάκι της μικρής. π.χ. λευκό και κίτρινο. Απομάκρυνε κάθε μέρα τη μια από την άλλη 1-2 εκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 30, 2015 11:57 pm

Ο.κ ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Βασίλισα εκτός κυψέλης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισα εκτός κυψέλης    Βασίλισα εκτός κυψέλης  Icon_minitimeΠαρ Μάης 01, 2015 10:50 am

mpediaditis έγραψε:
Γειά σας φίλοι μου. Είμαι καινούργιος (1 έτος) και έχω 2 μελισσάκια πήγα προχθές για έλεγχο και βρήκα στο ένα την βασίλισσα πάνω στην κυψέλη εξωτερικά. Δεν το είχα ξαναδεί και παλιούς που ρώτησα δεν ήξεραν τους λόγους, πρώτη φορά και αυτοί το συναντούσαν. Η κυψέλη βέβαια είναι 10ρα κανονικά με πολύ μέλι ,γύρη και γόνο( λόγω χαρουπιών που υπάρχουν γύρω), τώρα βέβαια τελείωσαν. Δεν ξέρω ρε παιδιά  γιατί ήταν έξω μέσα βαρρόα δεν υπάρχει, αν ξέρει κανείς ας μου το εξηγήσει.

Υπάρχει περίπτωση να έκοψαν την προηγούμενη μάνα και να βγήκε νέα; Αν είχες να κάνεις αρκετό καιρό επιθεώρηση και δεν είχες μαρκάρει τη μάνα ίσως είναι ένα ενδεχόμενο. Αν η μάνα είναι νέα και φρέσκο γονιμοποιημένη, υπάρχει μια άλλη περίπτωση αν δεν γονιμοποιήθηκε με πολλούς κηφήνες να έκανε και δεύτερη έξοδο. Αν είναι παλιά φίλε Μάνο δες την συμπεριφορά της τις επόμενες μέρες και αναλόγος πράττεις.
Με το πράσινο μέλι ρε φίλε τι έγινε τελικά; Τα αποτελέσματα βγήκαν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βασίλισα εκτός κυψέλης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» βασιλισσα
» Νεα Βασιλισα
» Εκτός επιστροφής ΕΦΚ αγροτικού πετρελαίου
» Βασιλισα σε κλουβακι, αντι για βασιλικο διαφραχμα
» Βελτίωση κυψέλης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: