Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?

Πήγαινε κάτω 
+7
jokey
kosmas
PIT
vedouzoskoni
karnet
newbee
manospsari
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠεμ Νοε 21, 2013 7:36 am

Καλημερα παιδες θελω να τονισω στον εμπνευστη και διαχειριστη του φορουμ οτι με εχει καταστρεψει παλι αυπνος σημερα να διαβαζω για τις κυριες!!!!he he he he he he he he he 
οπως γραφω και στον τιτλο σκεφτομαι να αγορασω ξυλινα πατωματα με κινητους πλαστικους πατους αντιβαρροα απο ενα σαιτ δεν ξερω αν επιτρεπεται να γραψω το ονομα ,θελω τα φωτα σας αξιζει κατι τετοιο η θα σπαταλισω τα ευρω μου που βγαινουν και δυσκολα μαλιστα,να τονισω οτι σκεφτομαι τους συγκεκριμενους πατους για να κανω και αναστροφη πατωματων και θεραπειες για την βαρροα με οξαλικο οξυ!!!
επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος αξιοπιστος βασιλοτροφος στο ηρακλειο κρητης??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠεμ Νοε 21, 2013 10:48 am

Γιατί να χάσεις τα λεφτά σου, μια χαρά είναι οι πλαστικοί πάτοι της technoset που έχω δει αν λες για αυτούς.

Διατρητους με το έξτρα κάλυμμα - δισκάκι για κλείσιμο τον χειμώνα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠεμ Νοε 21, 2013 1:33 pm

ναι για αυτούς σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια!!cheers cheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠεμ Νοε 21, 2013 1:57 pm

Δεν υπάρχει πάτος αντιβαρρόα. Υπάρχουν πάτοι που είναι αεριζόμενοι ή όχι ανεξάρτητα από το υλικό τους. Δηλαδή ένας ανοιχτός πάτος από ξύλο που έχει και σίτα είναι το ίδιο με τον πλαστικό και κανένας τους δεν βοηθά ιδιαίτερα στην καταπολέμηση της βαρρόα. Μελέτες δείχνουν πως στο τέλος μιας μελισσοκομικής περιόδου δεν υπάρχουν διαφοροποιήσεις στον αριθμό των βαρρόα. Μην κάνεις αγορά με τον μυαλό στην βαρρόα. Η βαρρόα θέλει καλή αγωγή άσχετα με τον πάτο.

Η αναστροφή και η εφαρμογή με το οξαλικό οκύ δεν έχει σχέση με τους πάτους που θέλεις, γίνεται έτσι και αλλιώς. Ένα πλεονέκτημα είναι πως τα νεκρά βαρρόα θα βρίσκονται αυτόματα εκτός κυψέλης και δεν να δημιουργείται τέτοιες καταστάσεις πίσω από την πόρτα της κυψέλης :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Οι αεριζόμενοι πάτοι έχουν άλλα πλεονεκτήματα και για αυτό τους έχω επιλέξει και εγώ τα οποία κυρίως έχουν να κάνουν την υγειηνή του μελισσιού. Για παράδειγμα εδώ και ένα χρόνο οι πάτοι με σίτα που έχω φτιάξει είναι απολύτως καθαροί, σαν να τους έβαλα χθες :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ένα ακόμη πλεονέκτημα των ανοιχτών πάτων είναι πως μπορείς να δεις που ακριβώς είναι η χειμερινή έδρα χωρίς να ανοίξεις την κυψέλη , εκεί που έχει... σκουπίδια είναι και η σφαίρα από πάνω:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αυτός είναι ένα πλαστικός πάτος που λες και εσύ. Τέλος νομίζω πως οι πλαστικοί είναι πιο γεροί αν κάνεις μεταφορές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vedouzoskoni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠεμ Νοε 21, 2013 2:16 pm

Για να μπω στο κλίμα και εγώ που είμαι νέος στο χώρο, ο ανοιχτός πάτος είναι πάνω στη κυψέλη και ο πλαστικός είναι κάτω στη γη; ο ανοιχτός σκοπός του είναι να πέφτουν οι ακαθαρσίες από τις μελισσούλες έξω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠεμ Νοε 21, 2013 4:01 pm

karnet τον πάτο τον άνοιξες ολόκληρο και έβαλες σίτα ή μόνο ένα μέρος του?

Τον χειμώνα το άνοιγμα στην σίτα το κλείνεις με κάτι, βάζεις νάιλον ανάμεσα από το καπάκι, κάτι άλλο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠεμ Νοε 21, 2013 9:49 pm

Τους πάτους τους φτιάχνω από την αρχή με ξύλα 2Χ2 και 4,5Χ2. Τους φτιάχνω χωρίς καθόλου πατούρα ώστε το 100% των "σκουπιδιών" να φεύγει έξω. Αυτές τις μέρες θα φτιάξω καμια 10αριά και την άνοιξη οπότε θα βάλω λινκ. Είναι απλοί πάτοι στην κατασκευή. Φυσικά δεν κάνουν για νομάδες.

Όσον αφορά το πάνω μέρος μπαίνει νάιλον ακριβώς πάνω από τα πλαίσια και μετά καπάκι αν έχει ζυμάρι από μέσα ή κατευθείαν φελιζόλ DOW 5εκ. αν είναι ΟΚ από τροφές και μια πέτρα για να το κρατάει. Τα καπάκια αυστραλίας όπου έχω κλείνω και τους αερισμούς ώστε να έχει αέρα για επιπλέον μόνωση ανάμεσα στο νάιλον και το περιβάλλον.

Σημαντική διευκρίνηση !!!

Το νάιλον απλά το χρησιμοποιώ γιατί με βολεύει να βλέπω τις μέλισσες μέσα όταν έξω έχει κακοκαιρία. Κάποιοι έχουν φάει κόλλημα και όταν ακούν νάιλον βγάζουν σπυράκια. Σχεδιάζω να φτιάξω καπάκια από κ.πλακέ θαλάσσης 2εκ στην θέση του νάιλον για καλύτερη μόνωση αλλά και χοντρό τζάμι. Το νάιλον δεν είναι απαραίτητο, υπάρχουν και άλλα υλικα.

*** Ότι γράφω σε καμία περίπτωση δεν είναι προταση για άλλους. Δοκιμάζω και κάνω αυτά που θεωρώ ότι μπορούν να γίνουν στην περιοχή μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 12:12 am

Γεια σας και από μένα. Είμαι νέο μέλος στο forum αλλά και στην Μελισσοκομεία.

Εδώ και πολύ καιρό έχει πέσει πολύ διάβασμα αλλά και εργασία φτιάχνοντας πάτους κινητούς-αεριζόμενους.
Οι 5 παραφυάδες θα αγοραστούν τον Απρίλιο αλλά οι εργασίες ξεκίνησαν από τώρα.

Οι πάτοι όπως το υπολόγισα θα μου κοστίσουν ~6-7? με κλείστρα και σίτα. Η τιμή είναι η μισή από αυτούς που πουλιούνται στην αγορά.

Μερικές φωτο απο τους πάτους.... Διαστάσεις όποιος θέλει μπορώ να σας πω. Λείπει η σιτα γιατί την περιμένω....  

Ο πάτος στο αρχικό στάδιο κατασκευής
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η προσαρμογή με τον όροφο και την πόρτα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τελειωμένη η κυψέλη (γονοφολιά)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 9:14 am

Πολυ καλη δουλεια αλλα μου φαινεται οτι σου βγαινει ακριβα 6-7 ευρω το κομματι. 8 + φπα εχει εξω.
Για πορτακια τι εχεις σκεφτει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 9:37 am

Κάνε πιο κοντές τις εισόδους, με τόσο ύψος χωράει να μπει και ποντίκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 9:55 am

Το ύψος είναι το κανονικο 2cm όπως όλοι οι πατοι.
Οι πόρτες που θα γίνουν θα είναι περιορισμενες, λίγο μεγαλύτερες από τις χειμονιατικες, και η χειμονιατικη πολύ πιο μικρή από την κλασική χειμονιατικη.
Το κόστος δεν είναι πολύ γιατί εδώ στην Λάρισα + Καρδίτσα παίζουν στα 10 με 12 ευρώ + φπα χωρίς κλειδιά δλδ + 1.60 για ς κλειδιά. Όπως καταλαβαίνετε 13-14 ευρώ ο πατος.  Σχεδόν μίση τιμή κάτω.

Οι πατοι έχουν πισσαριστει από κάτω και είναι έτοιμοι να μπουν οι υποδοχες για το κόντρα πλακε και η σιτα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την PIT στις Σαβ Νοε 23, 2013 12:42 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 1:36 pm

πορτάκια δοκίμασες να βάλεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 4:38 pm

Σε μια φοτο αν θυμάμαι καλά έχει πορτακι. Τα κλασικα δεν ταίριαζαν. Τα δοκίμασα, δεν κλείνει το κλειδί για μεταφορά.
Η πόρτα θα είναι πιχακι 2x2 με τα κοψίματα των άλλων πορτων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 5:24 pm

PIT εγω εχω βαλει τα κλειδια δεξια και αριστερα και δεν εχω προβλημα, δεν το δοκιμαζεις? ας μας πει και καποιος παλαιοτερος την γνωμη του...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 7:03 pm

Υπήρχε και αυτή η σκέψη αλλά δεν βολεύει κατά την μεταφορα, θα εβρησκαν μεταξύ τους οι κυψέλες δεξιά - αριστερά στο σπροξιμο.

Οι συνδετηρες τύπου ελασματος είναι επιφοβοι στην μεταφορά να στρέψει ο πατος με τα πατώματα και να γίνει το έλα να δεις. Και έτσι κατέληξα σε αυτούς και σε αυτη την θέση.
Πάντως στις επόμενες που θα φτιάξω η σύνδεση πατου-πατωματων-καπακιου θα γίνει με ιμάντες.
Η τιμή είναι περίπου η ίδια και δεν τρύπας την κυψέλη καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiannispa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 8:29 pm

newbee έγραψε:
Γιατί να χάσεις τα λεφτά σου,  μια χαρά είναι οι πλαστικοί πάτοι της technoset ... .
Πόσο έχουν αυτοί;
Τις πλαστικές κυψέλες τις έχει δουλέψει κανείς να μας πει καμιά γνώμη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 10:12 pm

PIT έγραψε:
...Πάντως στις επόμενες που θα φτιάξω η σύνδεση πατου-πατωματων-καπακιου θα γίνει με ιμάντες.
Η τιμή είναι περίπου η ίδια και δεν τρύπας την κυψέλη καθόλου.
Καλή φάση οι ιμάντες, αρκεί να μην τους αφήνεις επάνω μετά την μεταφορά. Τους καίει ο ήλιος. Είχα και εγώ, ο λόγος που τους είχα τοποθετήσει ήταν ότι δυσκολεύει τους επιτείδιους (Αγοραστές).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 10:56 pm

yiannispa έγραψε:
newbee έγραψε:
Γιατί να χάσεις τα λεφτά σου,  μια χαρά είναι οι πλαστικοί πάτοι της technoset ... .
Πόσο έχουν αυτοί;
Τις πλαστικές κυψέλες τις έχει δουλέψει κανείς να μας πει καμιά γνώμη;


Γύρω στα 9,00? τους βρίσκεις.

Έχω μόνο πλαστικούς πάτους, οι κυψέλες είναι ξύλινες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 3:53 pm

staver77 έγραψε:
PIT έγραψε:
...Πάντως στις επόμενες που θα φτιάξω η σύνδεση πατου-πατωματων-καπακιου θα γίνει με ιμάντες.
Η τιμή είναι περίπου η ίδια και δεν τρύπας την κυψέλη καθόλου.
Καλή φάση οι ιμάντες, αρκεί να μην τους αφήνεις επάνω μετά την μεταφορά. Τους καίει ο ήλιος. Είχα και εγώ, ο λόγος που τους είχα τοποθετήσει ήταν ότι δυσκολεύει τους επιτείδιους (Αγοραστές).

Απ' ότι μου είπαν στο μαγαζί που ρώτησα, ο ιμάντας πονάει στις γωνίες όπου και τρίβεται. Αν σε αυτές βάλεις λαμάκια ψιλό κουρμπαριστά δεν θα έχεις πρόβλημα. Ο ιμάντας δεν έχει φθορές με τις καιρικές συνθήκες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 7:28 pm

Μπορεί να μην ήταν καλή η ποιότητα του ιμάντα. Για της γωνίες είχα κόψει σαμπρέλα και την περνούσα μέσα στον ιμάντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?   Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα? Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 7:55 pm

Ας πούμε ότι το βαρρόα πέφτει έξω από την κυψέλη οποτε θεωρητικά η σήτες είναι αποτελεσματικές μου δημιουργούνται κάποιες απορίες..

Τα μυρμήγκια δεν μπαίνουν πιο εύκολα όπως και άλλοι μικροί εχθροί ?
Τι εμποδίζει το βαρρόα να ξαναμπεί στην κυψέλη η σε άλλην ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνδετηρας σε πλαστικό πάτο.Πώς;;;
» τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;
» ξυλινες vs πλαστικες κυψελες
» Διαδικασία βαφής κυψελών
» ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: