Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αμυντικό μελίσσι ;;

Πήγαινε κάτω 
+2
ethnic69
maandre
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
maandre
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2013 1:05 pm

Καλησπέρα ,
στις 4 Οκτώμβρη αγόρασα δύο μελίσσια. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ένα μελίσσι που έχω.Είναι πολύυυ αμυντικό δεν με αφήνει να το επιθεωρήσω ΚΑΘΟΛΟΥ (πατάει και στα 10 πλαίσια).
Η πρώτη επιθεώρηση απέτυχε, η δεύτερη χθές τα ιδια.Δεν τα πολυενολώ , οι επιθεωρήσεις έγιναν με διάστημα 15 ημερών.Και τα δύο μελισσια εργάζονται κανονικά ,φέρνουν λίγες γύρες ,όσες βρίσκουν.Και τα δύο μελισσια είναι φούλ απο μέλι.
Με το που πάω να βγάλω το πρώτο πλαίσιο γίνεται ο κακός χαμός.Χωρίς να υπερβάλω πρέπει να μου επιτίθονται περί τις 30-40 μέλισσες, ούτε συζήτηση να πάω στο δεύτερο πλαίσιο.Εννοείται βέβαια ότι οι επιθέσεις αυξάνονται και χάνω το μέτρημα.Κλείνω και το αφήνω στην ησυχία του.Το τί γίνεται μέσα δεν ξέρω ,απλά το βλέπω απο πάνω. Εντονο βουητό δεν ακούω πέραν των φτερών της μέλισσας και μόλις το κλείνω επανέρχεται και δεν ακούγεται τίποτα.
Στο άλλο μελίσσι (λιγότερου πληθυσμού) που έχω, τα πράγματα είναι ήπια και με αφήνουν να το ελεγξω.Οι επιθέσεις είναι κανονικές.
Συνθήκες επιθεώρησης :  καιρός ηλιοφάνεια ,θερμοκρασία χθές στους 22,8 °C με λίγη συννεφιά.
Αρώματα δεν φορώ ούτε έφαγα σκορδάκι mam , ρούχα ότι νά ναι με εξωτερικό μπουφάν συνθετικό χρώματος κόκκινο αλλά απο πάνω φόρεσα μια άσπρη βαμβακερή μπλούζα.

Θα ήθελα τις γνώμες σας για το τι μπορεί να συμβαίνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maandre
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2013 1:08 pm

Νερό τους έχω βάλει σε βαρελάκι, σε ποτίστρα με φλοτέρ που τους το αλλάζω συχνά μιας και δεν το πίνουν.Μια μέλισσα μόνο είδα μέσα και αυτήν πεθαμένη. Μαλλον πηγαίνουν απο αλλού και πίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2013 1:26 pm

μηπως υπερκαπνιζεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2013 1:49 pm

1)με τι υλικο το καπνιζεις? 2)φορας παλια ρουχα ? 3)ποσες δοσεις καπνου του στελνεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2013 2:09 pm

Άστο να ξεχειμωνιάσει όπως είναι και την άνοιξη αν συνεχίσει τα ίδια του αλλάζεις βασίλισσα.

Ειχα πάθει ακριβώς το ίδιο, δεν με άφηνε να το ελέγξω με τίποτα, έφερα και φίλο μήπως έφταιγα εγώ αλλά φύγαμε όπως πήγαμε....

Μην το ενοχλείς τώρα που δεν θέλει μην σκοτώσεις την βασίλισσα, κανε μόνο τους χειρισμούς ξεχειμωνιάσματος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2013 8:46 pm

ειναι γεγονος οτι μερικα μελλισια βγαζουν μια επιθετικη συμπεριφορα οταν η βασιλισσα τους δεν ειναι καλη.ομως αυτα τα μελισσια newbee δεν εχουν την εικονα των 10πλ.φιλε αν το μελισσι οπως λεμε και στο χωριο μου ειναι (κουτσουρο)πολυ βαρυ αστο και την ανοιξη θα σπασει στο μελι.μην βλεπεις την επιθετικοτητα σαν μειονεκτημα,μελισσια εχεις και οχι σκυλακι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2013 9:52 pm

Αυτό νομίζω το γνωρίζουμε οτι έχουμε μελίσσια και όχι κάποιο κατοικίδιο μέσα στις κυψέλες.

Δεν μιλάμε για απλά ένα μελίσσι επιθετικό που μπορεί να φάς και καμιά τισμπιά ή να πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός στις κινήσεις σου σε σχέση με τα άλλα.

Μιλάμε για μελίσσια που δεν σε αφήνουν να τα δουλέψεις με ΤΙΠΟΤΑ, πάς για επιθεώρηση και στο δεύτερο πλαίσιο καταλήγεις να κλείσεις το καπάκι και να φύγεις όπως όπως.

Σε αυτά τα μελίσσια συνήθως η βασίλισσα τρέχει πάνω στο πλαίσιο και προσπαθεί να κρυφτεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maandre
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2013 10:51 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Να απαντήσω τώρα στα ερωτήματά σας. Οχι πιστεύω ότι δεν υπερακαπνίζω, έχω δεί μερικά βίντεο με καπνίσματα.Υλικό χρησιμοποιώ μόνο ξερές πευκοβελόνες.Ναι φοράω παλιά ρούχα και μπουφάν συνθετικό κόκκινο χρώματος ,απο πάνω όμως φορώ λευκή μπλούζα.Συνολικά καπνίζω περί τις 7-8 φορές. (αρχικά 2 στην είσοδο και απο 1 στους αεραγωγούς .Μετά στα πλαίσια 3-4 φορές)
Οπως προανέφερα δεν συμβαίνει το ίδιο στην δεύτερη κυψέλη,εκεί τα πράγματα είναι ομαλά, αλλά οπως είπα με λιγοτερο πληθυσμό.
Η αλήθεια είναι δεν σας το κρύβω ότι υπάρχει το αίσθημα του φόβου και νομίζω ότι οι μελισσούλες με κατάλαβαν και μου ρίχνονται.
Θα έλεγα ότι πιθανόν να μην έχει βασίλισσα , αλλά τις έχω δεί να φέρνουν γύρη.
Προτού χαλάσει ο καιρός και τις αφήσω εντελώς στην ησυχία τους θα ηθελα να δω μέσα τι γίνεται για λόγους εμπειρίας,να δώ π.χ πόσο μέλι κατανάλωσαν απο τότε που τις πήρα.
melicostas τι εννοείς λέγοντας ότι (ομως αυτα τα μελισσια newbee δεν εχουν την εικονα των 10πλ) ;;;;
Επίσης γνωρίζω ότι τα αμυντικά μελίσσια δεν είναι μειονέκτημα,αντιθέτως, απλά δεν έχω τα σωστά ρούχα και δεν ευχαριστιέμαι την εργασία μου.
Παιδιά ρωτήστε με ότι θέλετε(γιατί εγώ δεν ξέρω παραπάνω να σας πώ) για οτι νομίζετε ,γιατί θα σκάσω με το μελισσάκι αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΠεμ Νοε 14, 2013 12:08 am

Σίγουρα ο φόβος είναι ένα θέμα. Εκκρίνονται διάφορες ουσίες - ορμόνες από τον οργανισμό μας που γίνονται αντιληπτές. Διεγείρονται επιπλέον όταν είμαστε ιδρωμένοι. Και ιδρώνουμε όταν επίσης φοβόμαστε. Χαλάρωσε.
Μην λησμονάμε το γεγονός πως εκτός από τα προαναφερθέντα παίζει μεγάλο ρόλο και ο γονότυπος της Β. Υπάρχουν φυλές εξαιρετικά επιθετικές και άλλες πολύ ήρεμες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΠεμ Νοε 14, 2013 8:57 am

συναδελφε θα σου πω κατι τελευταιο.αν ειναι φορτωμενο μελια εισαι πολυ τυχερος.φυλαξετο σαν κορη οφθαλμου,πολαπλασιασετο την ανοιξη και δεν θα ξεμεινεις απο μελι ποτε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Αμυντικό μελίσσι ;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αμυντικό μελίσσι ;;   Αμυντικό μελίσσι ;; Icon_minitimeΠεμ Νοε 14, 2013 12:38 pm

Εχω και εγω ενα τετοιο και το χαιρομαι οσο δε φανταζεσαι. στην αρχη ηθελα να το ξεφορτωθω. Τελικα με εχει βγαλει ασπροποσωπο. Μου εχει δωσει 7 παραφυαδες και θα ξεχειμωνιασει πιο δυνατο απο ολα. Μακαρι να ηταν ολα ετσι.Την ανοιξη θα βγαλω μανες απο αυτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αμυντικό μελίσσι ;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέο μελίσσι
» Επιθετικό μελίσσι
» Το πρωτο μου μελισσι
» αρρενοτόκο μελίσσι - ????
» Ορφανό μελίσσι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: