Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελιτοεξαγωγεας mineli

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Μελιτοεξαγωγεας mineli Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελιτοεξαγωγεας mineli   Μελιτοεξαγωγεας mineli Icon_minitimeΤρι Νοε 12, 2013 2:48 am

Παιδια εχει χρησιμοποιησει κανενας μελιτοεξαγωγεα αυτης της εταιριας?Με ενδιαφερει να αγορασω εναν ηλεκτρικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Μελιτοεξαγωγεας mineli Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελιτοεξαγωγεας mineli   Μελιτοεξαγωγεας mineli Icon_minitimeΤρι Νοε 12, 2013 10:52 am

πηρα φετος εναν χειροκινητο 4αρη κ φαινεται πως ειναι ποιοτικος,εναν τρυγο εχω κανει.
το μελι δεν ερχεται σε επαφη με τα γρασσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Μελιτοεξαγωγεας mineli Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελιτοεξαγωγεας mineli   Μελιτοεξαγωγεας mineli Icon_minitimeΤρι Νοε 12, 2013 12:52 pm

kostasid έγραψε:

το μελι δεν ερχεται σε επαφη με τα γρασσα
Αυτο ειναι καλο.
Στον ηλεκτρικο ομως φανταζομαι θα ειναι διαφορετικη κατασκευη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Μελιτοεξαγωγεας mineli Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελιτοεξαγωγεας mineli   Μελιτοεξαγωγεας mineli Icon_minitimeΤετ Νοε 13, 2013 1:34 pm

και εγώ πείρα έναν τριάρι χειροκίνητο και είναι μια χαρά .Μάλιστα με μία πατεντούλα και ένα τρυπάνι τον έκανα ηλεκτρικό ρυθμιζόμενο με κίνηση αριστερά - δεξια .(3 τρύγους μέχρι τώρα).ta xapia mou 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Μελιτοεξαγωγεας mineli Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελιτοεξαγωγεας mineli   Μελιτοεξαγωγεας mineli Icon_minitimeΣαβ Νοε 16, 2013 11:12 pm

mikesideris έγραψε:
και εγώ πείρα έναν τριάρι χειροκίνητο και είναι μια χαρά .Μάλιστα με μία πατεντούλα και ένα τρυπάνι τον έκανα ηλεκτρικό ρυθμιζόμενο με κίνηση αριστερά - δεξια .(3 τρύγους μέχρι τώρα).ta xapia mou 
Για πες και σε εμας τον τροπο να κανουμε και εμεις τους χειροκινητους μας ηλεκτοκινουμενους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Μελιτοεξαγωγεας mineli Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελιτοεξαγωγεας mineli   Μελιτοεξαγωγεας mineli Icon_minitimeΚυρ Νοε 17, 2013 9:57 pm

Δεν έχει καμία σπουδαία Φιλοσοφία. στον συγκεκριμένο μελιτοεξαγωγέα επάνω απο το κουζινέτο (κόκκινο κουτί που περιέχει το γρανάζι) προεξέχει ένας πείρος πάχους 10 χιλιοστων περίπου και ύψους 1 εκατοστού ή και λιγότερο, ο οποίος δίνει απευθείας κίνηση στην ανέμη, οπότε πας σε έναν σιδερά και σου κολλάει ένα αξωνάκι 10 χιλιοστων και ύψους 5-6 εκατοστών (η δυσκολία είναι στο να σου το κολλήσει γερά και πάνω απο όλλα ίσια, ώστε να μην έχει ζόγο στην περιστροφή) εγώ το έκανα μόνος μου και μπορώ να πώ ότι ήταν αρκετά δύσκολο να το κεντράρω αλλά αξίζει τον κόπο. Μετά απο αυτό το σημείο όλα είναι εύκολα πέρνεις ένα τρυπάνι τις αρεσκείας σου (εγώ έβαλα ένα 750W) με κίνηση αριστερά - δεξιά και ρύθμιση στροφών, με το τσοκ του σφύγγεις το αξωνάκι που κώλλησες και είσαι έτοιμος κρατά σταθερά με το χέρι σου την λαβή και ξεκινάς ,αν θές κάνεις κατασκευή ώστε να μην το κρατάς καθόλου .θέλει επίσεις πολλή προσοχή στην ρύθμιση των στροφών , με χαμηλές στροφές γιατί τα πρώτα πλαίσια παραλίγο να τα καταστρέψω αφού ο μελιτοεξαγωγέας κόντεβε να απογειωθεί.

Υ.Γ1 Ακομή να πω ότι το τρυπάνι αυτό το είχα και ότι τα 750W είναι υπερβολικά 400 - 500 είναι μια χαρά.Να πω ακόμη ότι το τρυπάνι δεν ζεστάθηκε καθόλου.

Υ.Γ2 Δέν είναι η καλύτερη πατέντα αλλα σίγουρα είναι ή πιο φθηνή και η πιο γρήγορη, δουλεύει καλά και σίγουρα πιο ξεκούραστα απο τον χειροκίνητο. Να πώ ακόμη ότι μίας και δεν έχουμε επέμβει ουσιαστικά , αφαιρόντας το τρυπάνι ο μελιτοεξαγωγέας εξακολουθει να λειτουργεί χειροκίνητα (για τρύγο χωρίς ρεύμα) χωρίς κανένα πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελιτοεξαγωγεας mineli
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελιτοεξαγωγέας
» Μελιτεξαγωγέας με γρανάζι ή με ιμάντα
» Μελιτοεξαγωγεας
» μελιτοεξαγωγεας
» Μελιτοεξαγωγεας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: