Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.

Πήγαινε κάτω 
+2
ethnic69
Αγγελής60
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΠαρ Νοε 08, 2013 10:25 am

Καλημέρα στην Μελισσοπαρέα. Την άνοιξη σκέφτομαι να ξεκινήσω πειραματικά βασιλοτροφία σε ορισμένα μελίσσια μου ώστε να αποκτήσω εμπειρία και με το χρόνο να μπορώ να παράγω τις δικές μου βασίλισσες αλλά και βασιλικό πολτό. Ζητάω λοιπόν από αυτούς που έχουν μια έστω και μικρή εμπειρία να μου πουν για τον εξοπλισμό που χρειάζεται για να ξεκινήσει κάποιος και πιθανόν σελίδες που προσφέρουν αυτόν τον εξοπλισμό.
Πριν λίγες μέρες πήγα σε Μελισσοκομικό κατάστημα τις περιοχής μου για να πάρω μια ιδέα και είδα έναν φακό κεφαλής ( είμαι και στραβός βλεπετε ) ο οποίος πωλείται προς 30 ευρώ. Είναι αυτή μια καλή τιμή ή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οιονδήποτε φακό κεφαλής που θα βρούμε σε πιο συμφέρουσα τιμή ????
Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθήσει να ξεδιαλύνω κάποια πράγματα. Όσο για τις μεθόδους ,αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν τρεις συνεπώς είναι στην διάθεση μου να διαλέξω αυτόν που πιστεύω θα ταιρίαξει πιο καλά σε εμένα.

Ευχαριστώ . queen queen queen queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΠαρ Νοε 08, 2013 2:59 pm

Αυτος ο φακος κεφαλης ειναι με μεγενθυτικο φακο ; αν ναι τοτε ενταξει , τοσο το βρισκω και γω . Αν ειναι σκετος , τοτε βρισκεις και πολυ ποιο φτηνους ας πουμε .... στα καταστηματα αλιειας . Οσο για τη μεθοδο , οποια σου ταιριαζει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΠαρ Νοε 08, 2013 7:52 pm

Να μια λεπτομέρεια που δεν την γνώριζα ethnic69 ότι ο φακός κεφαλής είναι και μεγενθυτικός . Ούτε ήξερα ότι τέτοιου είδους φακούς βρίσκεις σε καταστήματα αλιείας. Ευχαριστώ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΣαβ Νοε 09, 2013 12:21 pm

Φίλε Αγγελής 60 μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στο σύστημα Αριστέας του πατήρ Καρακάση. Το οποίο είναι λίγο ακριβό είναι όμως ένα πλήρες σετ για βασιλοτρoφία και παραγωγή βασιλικού πολτού και δεν χρειάζεται να έχεις καλά μάτια γιατί στην ουσία δεν εμβολιάζεις. Και μπορεί να σου δώσει και ένα οργανόγραμμα. Θα πρέπει εδώ να σου πω ότι δεν το έχω εφαρμόσει απλά το έχω δει και έχω ακούσει καλά λόγια. Μπορείς να του τηλεφωνήσεις εάν θα είναι στην Έκθεση Μελιού για να το έβλεπες και από κοντά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΣαβ Νοε 09, 2013 4:59 pm

Μίμη ευχαριστώ . Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο του Πατήρ Καρακάση ??? Στην Έκθεση δεν νομίζω να πάω . Οικονομικοί οι λόγοι βλέπεις. Πάντως θα το κοιτάξω και εγώ στο Διαδίκτυο για περισσότερες πληροφορίες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 10, 2013 6:16 pm

Έχω χάσει τα τηλέφωνα του καθώς και το δικό σου απο μια βλάβη του τηλεφώνου. Εαν καταφέρεις και βρείς το τηλ. μου το στέλνεις κ'εμένα μαζί με το δικό σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 10, 2013 6:27 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΔευ Νοε 11, 2013 10:17 am

Μάκη καλημέρα και ευχαριστώ για την σύνδεσμο που μου έστειλες . Το ζήτημα είναι πως βρήκα την σελίδα αλλά προς το παρόν είναι μάλλον υπό κατασκευή και δεν λειτουργεί πολύ καλά. Εσύ πως τα πας με την βασιλοτροφία σου και με τις επιλογές των μελισσιών που κάνεις ??? Κάνεις το τεστ υγιεινής συμπεριφοράς των μελισσιών και αν ναι πως ακριβώς το κάνεις ??? Στα τελευταία σεμινάρια που παρακολούθησα στην Καλαμάτα μας είπε ο καθηγητής έναν τρόπο και θέλω να τον συγκρίνω με τον δικό σου αν ακολουθείς κάποιον .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΔευ Νοε 11, 2013 8:47 pm

γραφει όμως τηλέφωνο επικοινωνίας .
Ο ποιο απλός τρόπος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και παράλληλα για βιολογική καταπολέμηση του βαρρόα είναι με ψόφιο "κυφινογονο"
γράφω από κινητό και δεν μπορώ να γράψω πολλά για το πρόγραμμα Αντί-Βαρρόα αλλα τα αποτελέσματα είναι θετικά μέχρι στιγμής ... περισσότερα αποτελέσματα θα έχω τέλη φλεβάρη αν είναι ζεστός χειμώνας και μετά πάλι τον αύγουστο .
Τα "μελισακια" πάντως όπως τα είδα χθες δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα με τα βαρρόα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΔευ Νοε 11, 2013 9:33 pm

Αγγελής60 έγραψε:

Πριν λίγες μέρες πήγα σε Μελισσοκομικό κατάστημα τις περιοχής μου για να πάρω μια ιδέα και είδα έναν φακό κεφαλής ( είμαι και στραβός βλεπετε ) ο οποίος πωλείται προς 30 ευρώ. Είναι αυτή μια καλή τιμή ή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οιονδήποτε φακό κεφαλής που θα βρούμε σε πιο συμφέρουσα τιμή ????
  :
Τον ίδιο φακό όπως τον λές, τα μεγενθυτικά γυαλιά δηλαδή, μπορείς να τα βρείς στους μαύρους στις λαικές ή στα παζαράκια με 8-10?. Είναι ακριβώς τα ίδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
patentiaris
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
patentiaris


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.    Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 16, 2014 6:32 pm

Εκτός του φακού τον οποίο έχω πάρει εδώ και 4 χρόνια και δεν χρησιμοποίησα ποτέ (περισσότερο με δυσκόλευε παρά με βόλευε) χρειάζεσαι:
1) πινέλο ζωγραφικής Νο 000
2) βασιλικά κελιά (κατά προτίμιση κέρινα)
3) Δυνατό και σφιχτό μελίσσι
4) Λίγο πολτό (αραιωμένο 50/50 με νερό, μία σταγόνα στη βάση
κάθε κελιού)
5) Πολύ υπομονή ή βοήθεια από έμπειρο βασιλισσοτρόφο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βασιλοτροφία και σωστός εξοπλισμός.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ποιός είναι ο σωστός έλενχος;
» Βασιλοτροφία 2016
» ΒΑΣΙΛΟΤΡΟΦΙΑ
» "βασιλοκελι" από "βασιλοτροφια"
» Βασιλοτροφία

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: